איפה הויסקי, איפה? (אלכוהול, וובשתיימאפס ותוכנה חופשית)

סורטר/היילנדר שאל אותי לפני שבוע איפה פוסטים חדשים בנושא ויסקי. האמת שכל עוד גיא סובל כרגע מכאבים אחרי שתיה ושי עסוק, לא נשאר לי הרבה עם מי לשתות (ואני לא שותה לבד) וכיון שאין לי קשרים בתעשיה, לא מזמינים אותי לשתות בבית השגריר…

אז אחוז ויסקי נמוך בדם גורם לכך שאני לא כותב עליו מספיק, לא גמרתי אפילו את סיפור הטיול מספטמבר שעבר, פארש שכמותי. אם ככה, אני קם ומנסה להוזיז משהו! כבר הרבה זמן דיברתי שאני רוצה להקים ויקי לענייני ויסקי, בינתיים גיא התייאש ופתח לבד עמוד בבלוג, ובמקום אחר גיליתי את אתר אלכופדיה עם אגף הויסקי שלו שבהתחלה לא אהבתי את תנאי השימוש שלו, אבל משיחה טובה עם בעל האתר אורי מגן, הבנתי שזה נבע מחוסר נסיון ולא מכוונה רעה, אז הצעתי לו עזרה לשפר את ניסוח וכוונות תנאי השימוש וההגנה על הפרטיות, ולהכריז כי כל תוכן האתר תחת CC-by-nc או אולי CC-by-nc-sa ואז ארגיש איתו הרבה יותר טוב. עדכונים יבואו.

אז נפתרה ה"בעיה"? לא לגמרי. דיברתי עם הגברת הראשונה של הויסקי באינטרנט הישראלי והבנתי שיש עוד מה לעשות: ראשית האלכופדיה מיועדת יותר לריכוז מידע עובדתי (ויקיפדיה-סטייל), ועוד לא ברור אם יכנסו לשם בברכה דעות ורשמי טעימות אישיים. שנית, Islay רואה בחזונה דברים הרבה יותר מאורגנים וקלים לחיפוש חכם מאשר ויקי ואופיו האנארכיסטי, אנחנו רוצים לחפש פתרון שיאפשר לנו לבנות מאגר ציבורי של רשמי טעימות של אנשים, כאשר כל "כרטיס" במאגר יכיל את פרטי הבקבוק (מזקקה, שנה, הוצאה, וכולי), את שם הטועם, תאריך הטעימה (אם חוזרים למאלט אחרי שנים ומגלים משהו אחר, חשוב לציין, ושווה גם לשמור טעימות ישנות), התרשמות כללית בכתב, ציון בארבע קטגוריות של ריח, טעם, איזון וסיומת (בדומה לספר "תנך הויסקי" של ג'ים מאריי) ולמי שממש רוצה להשקיע, אולי גם לכלול בטופס גם ציונים ל12 המוטיבים מגלגל הטעמים, בדומה לפרויקט ויסקי אנליסט ומקומות אחרים. המוטיבים הם: Body (Light-Heavy), Sweetness (Dry-Sweet), Smoky (Peaty), Medicinal (Salty), Feinty (Sulphury), Honey (Vanilla), Spicy (Woody), Winey (Sherry), Nutty (Oaky-Creamy), Malty (Cerealy), Fruity (Estery) and Floral (Herbal). ההסבר המלא כאן. את הגראפים הגיקיים שמייצר כל מאלט אפשר למצוא פה ושם, למשל בחוברת הטעימות שקיבלנו בסיור במקאלאן. אין לי מושג למה מעגל בדיוק,אולי זה נובע מגלגל הטעמים הישן שמזכיר גלגלי טעמים של ייננים, יצרני גבינה, קפה, בשמים וכולי. נא להזהר מהתמכרות יתר לגרפים וטבלאות, נראה שהאיש מהלינק הקודם הלך קצת רחוק מדי כשבנה טבלה מחזורית של קינוחים 🙂

אחרי שיש לנו צרור כרטיסי טעימה, אנחנו רוצים לרכז תגובות בטקסט חופשי מהקהל, שיוכל להגיב לטעימה ספיציפית, או לכלל הטעימות של בקבוק מסוים, או לקטגוריה שלמה של טעימות כמו מזקקה. כלומר צריך להיות כאן עץ מעניין של מידע, הירארכיות מרובות, ואולי דברים אחרים שלא חשבתי עליהם. טיול של משתמש באתר יכול להיות ניווט לתוך בקבוק בצורות כאלו:

ארץ: סקוטלנד > איזור: איילה > מזקקה: לגאבולין > הוצאה: חוזק חבית 12 שנה (וכאן ימצאו כל הטעימות)
ארץ: ארה"ב > סוג: טנסי ויסקי > מזקקה: ג'ק דניאלס > הוצאה: ג'נטלמן ג'ק (כנ"ל)
טועם: גיא > מזקקה: טמנאבולין > הוצאה: 30 שנה במהדורה מוגבלת (וכולי, אני חושב שהבנתם)

וכך אפשר יהיה למצוא בקבוקים לפי ציונים, לעקוב אחרי טועם מסוים באתר, או לבקש בקבוקים אחרים דומים בסגנון ובטעם לפי מתאם הטעמים, כמו אותו ויסקי אנאלייזר לעיל.

נשמע לי כמו פרויקט של יומיים שלושה בג'אנגו או בדרופאל, לא? 🙂

בקיצור אני וIslay לא לגמרי סגורים מאיפה להתחיל, אם צריך ללכת לבנות כזו מפלצת (לא מצאתי אחת מוכנה בינתיים) או להסתפק במערכת חלקית על בסיס משהו כמו וורדפרס עם תוספי אתר ביקורת כו אחד מאילו: 1 2 3 4 5 – כמו שאתם רואים, זה סלט שקשה לנו להחליט על מה לבנות.

שנינו לא מפתחי אתרים, היינו רוצים רעיונות לגבי איזו פלאטפורמה תתאים כדי להתחיל לבנות עליה, וכמובן שאני מעדיף פתרון של תוכנה חופשית מההתחלה עד הסוף.

lazyweb יקרה, מה אתם מציעים? 🙂

18 תגובות בנושא “איפה הויסקי, איפה? (אלכוהול, וובשתיימאפס ותוכנה חופשית)”

 1. אני בהחלט בעד דג'אנגו, הגעתי אליה לפני פחות מחודש וזו סביבת פיתוח פשוט נפלאה. בתור אחד שמגיע מג'אווה ופ.ה.פ שבהן צריך לפתח כל פסיק, דג'נגו באמת מקילה על החיים.
  אני מניח שזה יקח יום עבודה להגדיר את המחלקות ועוד יומיים קידוד של העיצוב – אבל נשמע מצויין.

 2. אני חושב שדווקא חושב שדרופל היא פלופטרמה טובה. אתה פשוט מתקין בה מודולים ומתחיל להזין תכנים. אתה יכול להתקין מודולים שמאפשרים לגולישים להצביע על node מסויים (במיקרה שלך איזה שהוא משקה) וגם להוסיף טוקבקים (תגובות).

  אתה לא מתכנת בזה בשיט, אתה פשוט פרוס כדורי זפת במקומות המתאימים ומתחיל להזין תכנים.

 3. טוב. אין לי מושג וחצי מושג בכל זה, אבל החודש הוא חודש הויסקי במיה בירושלים.
  וכמו שהתנהלו אירועי אוקטוברפסט אצלם, הייתי סומכת עליהם גם עם ויסקי.

 4. והנה התגובה שלי שהיא ממש לא קשורה לשאלה ….
  "מה חשוב מה כתוב .. העיקר שיש מה לשתות .. " (מיומנו של אלכוהוליסט אנונימי .. או בעצם לא )

  – דורון

 5. דרופל מושלמת וצריכה הרבה פחות עבודה ידנית בשביל משהוא שכזה.
  אשמח לעזור לך לחשוב ולתכנן באיזה מודולים להשתמש ואיך לגשת לזה.

 6. Ira, from a project management perspective I'd like to give a couple of tips:

  1. Put something up today, otherwise the project will die. The enemy of "good" is "perfect".
  2. Concentrate on "what" you would like to have in the site and build it block by block. Separate this decision from the
  "how" – otherwise youll end up with the "how" dictating your "what", and you don't want that. Pick the first tool you are comfortable enough to start with and do the things you have concrete specifications for. The rest will follow.
  3. Look at this as an iterative process where every iteration builds on top of what you have now and what you think is missing.
  4. Don't be affraid to have to refactor code and stuff to accomodate for new features/requirements. It's part of every healthy project.
  5. Work on having very good ways for your crowd to tell you what they'd like to see and what annoys them in the current version. Take this input into account but don't implement every request just because someone threw up an ideas – see how it sits with your vision for the site.
  6. Put omething up today (yes, I'm repating point 1)

  Good luck. It sounds like a fun project.

 7. שאלות מנחות:
  מה מטרת האתר: קטלוג ויסקי, tasting notes, "כל אחד מבקר" – ציונים מכל אחד ואולי סטטיסטיקות
  איך ומתי אנשים יגיעו לאתר, ולאיזו מטרה? זה community? אינציקלופדיה? אתר דרוג? שילוב?
  מה קהל היעד? ישראלים (עברית), כללי (אנגלית)
  האם יש שם מקום לסיפורי מסע ותמונות מביקורים? אם כן / לא, איך זה אל מול מטרות האתר?
  האם יש שם מקום להמלצות על חנויות ויסקי? אם כן / לא, איך זה אל מול מטרות האתר?

  ומרגע שהכל למעלה, כמה עבודה זה ליצר עוד אחד ליינות ישראלים?

 8. עמוס: אנחנו עדיין בקושי בשלב הגדרת האתר, אין מה לפתוח את מסד הנתונים לעדכונים לפני שיש הגדרה של מה הוא צריך להכיל או אפילו מה יהיה המבנה שלו. אם אני אקים משהו היום היום היום זה יהיה ויקי ואז בחיים זה לא יהפוך לנתונים מסודרים במסד, וחבל.

  שי: כולן שאלות יפות, את רובן שאלתי את עצמי והוספת כמה טובות. אני חושב שגם לIslay יש זכות תשובה כי הרעיון ללכת על משהו יותר מסודר הוא שלה, ואני מקווה שהיא תוסיף/תתקן.

  • המטרה היא איסוף טעימות, ומידע נלווה בדרך (למשל, בקבוק יכול להיות מסומן בדגל של "ניתן להשיג בדיוטי פרי נתב"ג"), עם אפשרות להגיב כמעט בכל node בעץ לצורך יעוץ.
  • יגיעו כי אנשים יתנו לשם לינקים מפורום אלכוהול בתפוז, מהאלכופדיה, מבלוגים. לינקים יהיו גם לאתר כמו אלכופדיה חזרה "לקריאה נוספת".
  • קהל היעד יהיה ישראלים כי אלו האנשים שאנחנו מכירים, וגם כדי להריץ אותו עם פחות משתמשים בשלב הראשון עד שנראה מה העומס שהוא יוצר. לחלופין אני לא פוסל לפתח את האתר בפייתון ולשים אותו על גוגל אפפ אנג'ין ולשכוח מבעיות עומס 🙂 ואז אפשר לפתח אותו מראש כדו (או רב) לשוני.
  • תמונות, סיפורי מסע, המלצות אישיות, נראה לי ששווה להקים ויקי בשביל מידע free-form, שיעבוד בשיתוף רופף כלשהוא עם האתר הזה.
  • כיוון שהכל תוכנה חופשית, אני רוצה שהשלד ישמר כדי שניתן יהיה לעשות בו שימוש חוזר, למשל לצרכי יינות או גבינות או נקניקים וכולי.
 9. אכן איסוף טעימות (tasting notes), ובעברית – לא רואה טעם ברב-לשוניות, ודאי לא בשלב הזה.

  בעיני אין מקום לתגובות במערכת הזו, אבל בהחלט שווה לחשוב על דרך אחרת לפתח דיון סביב המערכת.

  למען האמת, יוצא לי בדיוק בימים אלו לשחק קצת עם דרופל. עוד לא התחלתי באמת להבין איך מוסיפים מודולים וכו', אבל על פניו עושה רושם נוח למדי, ואני נוטה לכיוון הזה.

 10. אין מקום לתגובות?! למה? מה מפריע אם תחת מזקקה או בקבוק יש גם מקום לשו"ת? זה נראה לי ההבדל הגדול בין לפרסם ספר ובין אתר אינטראקטיבי עם קהל. מי שלא ירצה לראות את הדיונים יוכל לכבות אותם מתוך מסך העדפות, בסדר?

 11. 1. לא יודע, אין לי מושג, לא מבין בזה, אני רק עובד פה… ועוד כל מני כאלו.
  לא מבין בכל הפלטפורמות והשפות פיתוח ובניית אתרים למינהם. אבל אני אקרא בשמחה.

  2. לא זכור לי ששאלתי איפה פוסטים חדשים בנושא וויסקי אבל אני די חולה השבוע אז יכול להיות שזה היה בהשפעת כדורים. ובכל מקרה אם שאלתי וגם אם לא, אם יוצא מזה פרויקט קיטלוג אז כבר עשיתי טוב.

 12. Hi Ira,

  It's been three days since the last comment was posted here – have you done anything about this site?

  (I don't mean it to sound like you owe me anything – just trying to kick your butt 🙂

  My personal opinion is that a wiki (or whatever you'll put up in 15 minutes work), with all its lack of structure, is better than nothing during these three days and beyond.

  Also at least with MediaWiki there are many options to structure the information using Extensions (http://www.mediawiki.org/wiki/Category:Extensions, but it looks like there are many more floating around). For instance look for "Infobox Country" in the source of http://en.wikipedia.org/wiki/Israel)

  I'm not saying that this is the best final tool, but that:
  1. It could be "good enough" to serve as a baseline.
  2. The data in it can then be transfered to whatever other system you decide to use.
  3. You start with a place for people to start dumping the information they want to contribute – and even possibly a better place to conduct the dialogue above.

  I think this is a better situation than nothing at all.

  Ah and BTW – whatever you choose to use – a couple of functional nice-to-haves:
  1. Support a mobile version – could be nice for people to be able to search the site from a mobile based on their location, or to reference it from the pub.
  2. Consider integrating/enbedding/meshing Google Maps for the locations mentioned on the site.

  Cheers,

  –Amos

 13. עמוס, אני מכיר את כל התוספים האלו, אבל האמן לי, הם עוזרים לבנות יותר יפה אולי את דפי הויקי, אבל המידע הוא עדיין BLOB ולא CLASS מסודר עם הירארכיה. כל אחד שיכנס יכתוב את שם המזקקה באיות שונה, יוסיף שתי טעימות בעמוד שלא בפורמט המוכתב והופ אתה מגיע למצב שאי אפשר לשאוב משם את המידע אוטומטית, אלא בהרבה עבודה ידנית. בנוסף, רק כתיבת הקוד של שאיבת החומר מויקי למבנה נתונים אחר תכפיל את העבודה על הפרויקט. זה לא הגיוני. זה מקרה קלאסי של חפזון מהשטן, האמן לי.

  יש עוד פראמטר, והיא שותפתי לחזון Islay, ומהיכרותי איתה היא עוד הרבה יותר פרפקציוניסטית ממני, ולעומת זאת היא גם אלופה בניהול פרויקטים, ואין לי ספק שזה בחיים לא יעבור ככה. מה שאתה מתאר כ"Realease early, realease often" יכול לעבוד כשאתה לא תלוי במבנה הנתונים הישן, או שאתה עושה את זה כפרויקט לקבוצה של 5 אנשים ויותר חשוב התוכן מאשר גמישות החיתוך שלו, אבל כאן המטרות שונות למדי.

 14. הי עמוס,
  תודה על הבעיטה הקלה בתחת, אבל אנחנו לא ממש בסיטואציה של "עדיף משהו מכלום". הרי מדובר במשהו שבא לנו לעשות, לא באיזו מחוייבות. מבחינתי לפחות, חלק נכבד ממה ש"בא לי" לעשות זה לא רק התוכן אלא גם הפלטפורמה.

  לגבי תמיכה בסלולר – אכן, במקור הרעיון שלי כלל מישהו שעומד בדיוטיפרי ולא יודע מה לקנות, או מישהו שמעדכן tasting notes מהבר. אין לי מושג מה זה אומר מבחינת פלטפורמה, ואין ספק שצריך לברר… (:

 15. בקשר לסלולר – כשהפלטפורמה תהייה בנויה וגמורה, אני מציע שתדברו עם חברת מובלין, יש להם יופי של פיתרון "שלח לסלולר".

 16. מנשק סלולארי זה יחסית "קל". זה אומר שאם מזהים שהגולש מגיע מדפדפן סלולארי בוחרים תבנית אחרת. למשל הבלוג שלי תומך בכזו. זה יהיה בשלב העיצוב של האתר.

  כרגע אני עדיין מחפש איך נראים אתרים קיימים כדי לגנוב מהם רעיונות 🙂

  דוגמאות (לטובה וגם לרעה):

  http://www.peatfreak.com/whisky-tasting-notes.php?search=highland%20park%2012

  http://www.wineography.com/cellar_wine_search.htm?winery=352&blend=92&vintage=2002&page=1&search=search

  http://www.lawineclub.com/tnsearch.php?dt=2&pm=20&fn=5&as=Barolo

  הנה מנוע עם פאדיחה מעניינת שצריך להמנע ממנה: חיפוש ויתקין 2004 נותן 4 תוצאות קריניאן:
  http://www.stratsplace.com/cgi-bin/search?t=tastingnotes&n=Tasting+Notes&Winery=Vitkin&Label=&Vintage=2004&Variety=&StateRegion=&Country=&ContribName=&submit=Search

  חיפוש ויתקין קריניאן 2004 נותן רק אחת (רוגוב נזרק החוצה)
  http://www.stratsplace.com/cgi-bin/search?t=tastingnotes&n=Tasting+Notes&Winery=Vitkin&Label=&Vintage=2004&Variety=Carignan&StateRegion=&Country=&ContribName=&submit=Search

  ולמה? כי קריניאן הוכנס בטור "אזור" ולא בטור "זן ענבים". איך בדיוק אני אמור להמנע מפדיחות כאלו ביבוא מויקי, עמוס? מספיק לי טעויות אנוש, אני לא צריך להכניס עוד רעש למשוואה…

  נמשיך עם גישה אחרת של סנות' שאוסף מאות אלפי ביקורות מאתרים אחרים. אין הערות אישיות, אין הפרדה לטעימות בודדות, יש רק סיכום כל הטעימות ביחד עם מעט מידע. מצד שני הם האתר הראשון שבו יש לינקים מכל קטגוריה, כולל תגים של טעמים שמאפשרים לחפש יינות אחרים עם מוטיבים דומים. זה מתקרב למה שאני רוצה:
  http://www.snooth.com/wine/clos-du-bois-marlstone-vineyard-red-alexander-valley-1998/

  הנה משהו יותר אישי, אבל אם אנשים לא מנצלים את התגיות, נעלם הפן החשוב של מציאת עוד טעמים שכדאי לנסות:
  http://corkd.com/wine/view/12630-1947_Latour_a_Pomerol

 17. עוד מציאות:
  מנוע תוצאות שנותן למיין את תוצאות החיפוש לפי הטורים השונים וגם לסכם אותם לפי הירארכיה (מה שקרוי Pivot Table לפעמים). נחמד!
  http://www.cellartracker.com/list.asp?table=PivotNote&Pivot1=Country&szSearch=Carignane&Pivot2=Vintage
  בצורה יפה לכל בקבוק מרוכזות כל הטעימות שלו, כולל טעימות חוזרות של אותו המשתמש מתאריכים שונים, אבל אין פראמטרים לחיפוש בקבוקים דומים לפי סגנון או טעם:
  http://www.cellartracker.com/wine.asp?iWine=96728

  לפלצנות שלמה ומפורטת: (אולי אפילו מפורטת מדי, אבל שוב, אין איך לחפש בקבוקים דומים בטעם או הסגנון)
  http://www.warpa.com/cf_code/sharedratings/details.cfm?datapoint_no=00001&iswnv=250TB023020022004&user_id=joukesp&showdetails=yes&shownotes=yes

  אבל בשורה התחתונה לא מצאתי מוצר FOSS קיים שעושה את מה שאנחנו רוצים, מה שאומר שאכן נצטרך ליישם מאפס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *