כרטיס הרב-קו – נפרץ או לא?

כרטיס ה"קאליפסו" של הרב-קו אולי מיועד לקריאה ע"י כל אחד אבל רק דרך איזו תוכנה יעודית. האם פריצת הקריאה משמעה קיצור הדרך לפריצת הכתיבה? הכתבה של דהמארקר מנצלת בכל מקרה את ההזדמנות וסוקרת את המשמעויות האפשריות – ואולי מעוררת מחשבות אצל כמה קוראים. חברת דן אינה מתרשמת מהפריצה וטוענת שאין לזה השלכות. לי אין מספיק ידע על הנושא כדי להגיד בוודאות.

אולי המין האנושי לא מסוגל לראות קדימה את העתיד. לעזאזל, אנחנו בקושי מצליחים לצייר תמונה טובה של העבר, אבל למה זהירות בסיסית איננה חשובה יותר?

13 תגובות בנושא “כרטיס הרב-קו – נפרץ או לא?”

 1. זה רק אני או שבאמת יש כל מיני חברה שמחפשים פרסום לעצמם על גב של עיתונאים שלא מבינים מהחיים שלהם?

  אני השתמשתי בעבר בכרטיס דומה בצרפת שהוא גם קאליפסו. קריאת נתונים מהכרטיס נותנת מעט מאד ולהגיד שאני או-טו-טו גם כותב זה רברבנות/שחצנות/טיפשות/הונאה או כולם יחד. כאחד שהיה שם – כל אירופה משתמשת בקאליפסו ואף אחד לא הצליח עדיין למלא את הכרטיסים בכסף אם הוא לא מסוף חוקי.

  יש מערכות מידע וניטור שהיו מגלות פערים כאלה מזמן וזה פשוט לא קורה.

  זה נראה לי הרבה אויר חם ולא יותר.

  1. סביר לי שזה אכן המצב, אני רק שמח שנושא סכנות חברת המידע לפרטיות עולים טיפה חזרה לכותרות, גם אם בתירוץ קלוש וחסר משמעות שכזה.

 2. לפי מה שהבנתי, הנער פיתח תוכנה בעצמו שנתנה לו את האפשרות להיכנס לקרביים של הכרטיס ואפילו אופציה של לשנות את התוכן… אני לא חושבת שאפשר לזלזל בו, אולי אתם חושבים אחרת אך לו יש את העובדות בשטח, ואני לא חושבת שכל אחד שרוצה בא ומפרסמים עליו כתבה.. ועוד בדהמרקר…

  חשבו פעמיים לפני דבריכם…

  1. כמו שאמרתי, נראה שלקרוא את הכרטיס זו לא בעיה, ולמרות ההתרברבות הוא מודה שלשנות את המידע שעליו זה עוד לא בהישג ידו (אל יתהלל חוגר כמפתח). כמו שצוין, בכל אירופה משתמשים בכרטיסים האלו ולא נראה לי שהבחור מתנהג כמו האקר מקצועי מאוד, אם הוא באמת הראשון שפרץ את הכרטיס.

   מיותר להמשיך להתווכח. נראה מה יתפתח עם הסיפור הזה.

 3. אכן עירא צודק וצריך להמתין ולראות.
  היו בעבר כבר כמה אירועים כאלה שהתברר בסוף שזה עורבא פרח. באחד מהם, משעשע במיוחד, האקר גרמני שיטה בהרבה כתבים והראה להם הדגמות מאד משכנעות בנושא דומה. כשכתב אחד, קצת יותר רציני, עלה יותר מאוחר על התרגיל שלו ושאל לתגובתו על מה שהוא לא סיפר לחבורת הטמבלים שראיינה אותו, הוא ענה משהו בסגנון "הם פשוט לא שאלו על זה אז גם אני לא אמרתי".

  ודבר נוסף – כן, כל אחד שרוצה בא ומפרסמים עליו כתבה, וכן, אפילו בדהמרקר שבאמת ידוע בתור מקור מידע מדעי ומוסמך. כל כך הרבה מאמרים מדעיים רציניים מסתמכים עליו אז הוא חייב להיות אמין ומדוייק…

  אנחנו בעידן שבלוג פרטי (בלי חנופה!) יכול להיות מקור מידע מעולה ששווה זהב ועיתון "מכובד" יכול להיות זבל מוחלט ומלא באינטרסים זרים. גם ההיפך קורה ויקרה. בסוף זה הכל אנשים ובודאי שאין לעיתונאי בדהמרקר בעלות על האמת (או אפילו יכולת לבדוק ברצינות אמירות כלשהן של בעל עניין כזה או אחר שמת לאיזכור שמו בכתבה).

  עירא – זה קצת מתקשר לכמה פוסטים קודמים שראיתי אצלך על עיתונות כיום. חבל שזה כך.

 4. הניסוח בכתבה הוא "הצלחתי לנתח את כל המידע שיש בכרטיס הרב-קו, ואפילו להחליפו במידע קיים". לך תדע מה זה היה לפני עריכה.
  חוץ מזה, לעניות דעתי כל פרסום-אנטי-ביומטרי הוא פרסום טוב.

 5. רב קו לא מחייב לזהות אותך. אתה רק מקבל על זה הנחה:

  "אפשר גם כרטיס אנונימי ללא פרטים שאינו מזכה בהנחות ואינו מבוטח, הכרטיס עשוי פלסטיק (בדומה לרישיון נהיגה), ניתן לטעינה ע"פ סוגי ההנחות להן את\ה זכאי המוקנות בחוק. במידה ואינך זכאי, בזמן הטעינה מזכה בהנחה אוטומטית של 20% לנסיעה רגילה. כרטיס הרב-קו הינו אישי ואינו ניתן להעברה. רב-קו מיועד לשמש בעתיד בכל קווי התחבורה הציבורית : אוטובוסים, רכבת ועוד…"

 6. לייזר, רב-קו לא מזוהה אכן עולה לך בהנחות, ועדיין אוספים עליך את המידע של הנסיעות. ואם רוצים להצליב את זה יום אחד לצרכי מעקב, זה מפסיק להיות אנונימי וזה עוזר מאוד.

 7. מה, כל אוטובוס משדר את הנתונים של המכירות בזמן אמת לדן? או שומר אותם בבטן ופורקים אותם בסוף כל יום?

  זה נשמע לי מוזר, כל הקטע של הכרטיס החכם הוא שאפשר לסמוך עליו שהוא יוריד את המס' שכתוב לו בבטן גם בלי שתשמור את הכל במקום מרכזי. אחרת סתם תתן ת"ז לנהג האוטובוס והוא יבדוק כמה כסף הפקדת ב"דן".

 8. מצד אחד זה באמת קונספט בעייתי, מצד שני, אני חושב שיש הגנות חומרתיות שקשה לפרוץ. לא שמעתי למשל על אף אחד ששתה מפתח של הצפנת AACS ממכשיר חומרה. יכול להיות שבאמת אי אפשר במגבלות סבירות לעבוד על המכשיר.

  אחרי הכל לזייף כרטיסיה זה בטוח יותר קל, אז יכול להיות שבסוף הרב-קו הוא די בטוח.

  אבל לענייננו, אתה בטוח שדן אוגרים עליך את המידע על נסיעותך? אני סקפטי, לא כי הם חרדים לפרטיות, אלא כי זה יקר, ולא רואה סיבה שהם ישלמו בשביל זה (לא נראה לי שמישהו שם מתכוון להכנס לעסקי מכירת המידע, ורוצה להשקיע בשביל זה). יש לך מידע אמין על זה?

 9. קרא בפרסומים בעיתון. הם שומרים את המידע לצרכים סטאטיסטיים כדי לשפר את השירות. אני מוכן להאמין להם, אבל אני חייב לתהות למי עוד מגיע המידע.

  ולא, זה לא יקר בכלל לאגור את כל המידע הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

:wink: :wai: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)