Real Big Brother

Real Big Brother כתבה קצרצרה שמדגימה את מה שיכול להיות לנו עוד מעט בתל אביב… במיוחד לגיא ששאל אותי למה זה מפריע לי.

ואת זה לא יסבירו בצורה מספיק ברורה אף אחד מסרטוני האנימציה היפהפיים שמסתובבים…
בסין כבר מאוחר מדי למחות, והאמריקנים כ"כ טמבלים שזה יקרה גם להם (להזכירכם הם בחרו בבוש מחדש למרות פופולאריות של מתחת 40% בסקרים), ואז איפה אנחנו?

12 תגובות בנושא “Real Big Brother”

 1. תשמע – ברור לי שיש נקודות בעייתיות בעניין הזה. זה לא שהן נעלמו מעיניי. אין ספק שהפרטיות שלנו נמצאת בבעיה כשאפשר לראות ולדעת עליך הכל. השאלה היא אם זה מחיר שאנחנו מוכנים לשלם עבר חברה "נקייה" יותר, עם פחות פשע.

  זה נושא סבוך ובעייתי. בכך אין ספק. קשה לי קצת לתמוך בצד כלשהו בעניין הזה. מצד אחד, הייתי רוצה לשמור על הפרטיות שלי. מצד שני, הייתי מעדיף שלא יירצחו או ישדדו אנשים ברחוב, שכל פשעם היה שהם הסתובבו ברחוב לא מוכר.
  קטונתי מלהחליט החלטות כאלה או לקחת צד בעניין. אני בטוח שאם היה לי חבר שהיה נרצח סתם כך, הייתי מעדיף מצלמות ברחוב. אבל זה בגלל טרואמה אישית. כדי לקחת החלטה כזו, אתה צריך להעמיד את עצמך במקומה של משפחה שעברה טראומה כזו. מה תגיד להורים שהבן שלהם נסע לחופש בלונדון, ורק בגלל שהוא לא הכיר איזורים מסוכנים יותר בעיר, הוא נקלע לצרה? איך תסביר להם שהפושע לא נתפס?

 2. אז זהו בדיוק, שזה _לא_ מונע פשע! יש סטטיסטיקות בנושא. הפושעים אולי נתפסים אבל אדיוטים אחרים יוצאים לרחוב במקומם. זה עוזר מקסימום לתפוס אנשים לאחר מעשה אבל _זה לא מונע_ פשע.

  מצד שני זה עולה לי ולך בפרטיות, ובעידן שהמערכות האלו גם מזהות פנים אפשר לשלוף עליך היסטוריה של חודשים אחורה איפה היית ומה עשית. אני לא מבין למה זה נחוץ, אני בהחלט מבין איך אפשר להשתמש בזה נגד אדם שרוצים לתפור לו תיק, ואתה יודע יופי שהמשטרה שלנו עושה את זה הרבה יותר מדי פעמים בתור כסת"ח כשלא מוצאים את הפושע האמיתי.

 3. איש, אתה צודק שזה פותר פשעים לאחר מעשה, אבל בשתי נקודות אתה טועה, לדעתי:
  1. ברור שבהתחלה זה לא ימנע פשע, אבל זה יהיה פן הרתעתי רציני. אם אנשים יבינו, שאפשר לתפוס אותם ולהביא ראיות רציניות בצורת סרט מצולם – זה בהחלט ימנע פשע.
  2. היום המשטרה תופרת תיקים בלי אמצעי ראייתי. זה הרבה יותר גרוע. אם ניקח לרגע את עניין שוטר התנועה שתפס אותי בשבוע האחרון והוסיף לדו"ח שני סעיפים שלא היו ולא נבראו. אני יכולתי להוכיח באופן חד משמעי שלא ברחתי ממנו ולא נסעתי באופן שמסכן נהגים אחרים, אבל עכשיו זה רק מילה שלי מול מילה של שוטר. למי אתה חושב יאמינו בבית משפט?
  אז אני לא חושב שאפשר להתחסד ולומר שהשוטרים לא תופרים תיקים היום. אני מעדיף מקום שבו תהיה לי אפשרות להגן על עצמי. אני חושב שמצלמות כאלה יכולות גם להגן עליך מפני תפירת תיקים, לא רק להרשיע.

  אני חושב שאתה קצת ממהר להחליט החלטות ארוכות טווח בלי להסתכל על כל הפנים.

 4. לא הבנתי את הקשר. אתה אומר שאם היו למשטרה מצלמות באיזור היא לא היתה פורצת לבתים ולחיים של אזרחים תמימים? או שאולי גוף חיצוני למשטרה צריך להחזיק את ההקלטות כדי שהמשטרה לא תוכל לכסת"ח את עצמה ולהעלים הקלטות? מה אתה מסכם בדיוק?

 5. אני מסכם בדיוק את מה שכתבת לעיל. זה שלגוף חיצוני שאינו קשור למשטרה תהיה גישה למצלמות, יעזור לאזרחים בסופו של דבר. תשמע, כשלמשטרה יש את הכוח וה"זכות" לפרוץ אליך הביתה ללא עילה ממשית, להפוך לך את הבית, ואחרי זה להפנות אותך למח"ש, שגם ככה לא עושה כלום – זו בעיה.
  אני מזכיר לך את הפעם שמשטרת ההגירה פרצה את הדלת ב-5 לפנות בוקר בדירה שגרתי בה בנווה שרת בתל אביב, כדי ללכוד עובד זר, שותף שלי, חוקי לחלוטין. אתה חושב שמישהו מתוך 14 השוטרים שהגיעו, נשאר אחרי זה כדי לוודא שהדלת תתוקן? ממש ממש לא. שוטרים כאלה צריכים להיענש כמו פורצים רגילים.

  לא מקובל עליי ששוטרים מפנים אותי אחרי דבר כזה למח"ש. יותר מזה – גם שופטים נוטים להאמין לשוטרים ללא שום הצדקה, במקרים מסוימים.
  עם אותה דוגמא של משטרת ההגירה, אותה משטרה תפסה את אותו שותף שלי שנה קודם והוא ישב 5 ימים במעצר על לא עוול בכפו. השופט לא העניש את המשטרה בכלום, ורק דרש התנצלות. אתה יכול לנחש לבד אם הגיעה התנצלות כזו.

  איש, יש לנו בעיה במדינה הזו. שוטרים הם בעלי כוח ויכולים לעשות לך דברים שאתה לא מתאר לעצמך, רק בגלל המדים שהם לובשים. אני חושב שעניין המצלמות בהחלט יעזור. ולו בשביל להגביל ולהצר את רגליהם.

 6. מכרזים, אישי היקר. ישנן גם עמותות שונות שיכולות לקחת על עצמן את העניין הזה? כמו מוקד שירות שכזה. היום ממש אין שום בעיה להרים דבר כזה. השאלה מי יממן אותו? זו כבר שאלה אחרת. תראה – תמיד יהיה מישהו שיהיה לו את "הכוח", אם אפשר לקרוא לזה ככה. אבל אם העניין יפוזר בידי מספר עמותות, גם כוחן יצטמצם.
  אני ממש, אבל ממש לא רוצה לראות פה מדינת משטרה. זה שמדינה נכנסת לבתים של אנשים ללא כל סיבה מוצדקת, זה מזכיר לי דברים לא נחמדים כלל ועיקר חההסטוריה העולמית. אני אפילו לא אתחיל להכנס לדוגמאות.
  המצלמות הן חרב פיפיות – אני מודע לזה. יש סיכון לא קטן בהן, אבל יחד עם זאת – יש גם לא מעט תועלת. העניין הזה יעזור בעיקר לאזרחים שומרי חוק – גם מצד עבריינים אחרים, וגם מצד המשטרה. בכלל – אני חושב שיש יחידות משטרה שהייתי כבר מכניס להן DB בהתנדבות. כי לפי מה שנראה מסד הנתונים של המשטרה לא מעודכן, מה שיוצר שרירותיות בהתנהגות השוטר כלפי האזרח. יש לא מעט שיפורים שאני יכול לחשוב עליהן.

 7. עמותות או חברות זה לא משנה. זה המון מידע פרטי וידע זה כוח. נגיד אלפרון מקים חברה שתשגיח על מה שהמצלמות רואות ומחר יסתבר שהשתמשו בצילומים של אירועי הלילה של סימטה מסוימת כדי לסחוט אנשים. אתה רוצה לסמוך על אנשים פרטיים עם המידע? על המשטרה? על הממשלה? מי יבדוק את הבודקים?

  אני בעד שכל הכסף הזה ילך לחינוך, עזרה סוציאלית, שיקום שכונות וכולי. זו הדרך היחידה למנוע פשע לפני שהוא קורה. מצלמות במעגל סגור זה לשים ערימת פלאסטרים על החור בצד הבטן אחרי שכבר גנבו לך את הכליה.

 8. זה לא סותר בכלל.
  דבר ראשון – מי שנגוע בפלילים, לא יוכל לגשת למכרזים כאלה.
  מי בודק היום את המשטרה? מח"ש???? הצחקת אותי.
  גם היום אנשים חפים מפשע סובלים מידה של המשטרה, ואין להם שום דבר לעשות עם זה.

  לגבי חינוך – ברור שאני בעד מניעה, ולא בטיפול שטחי.
  אבל אתה צריך להתחיל איפושהו. גם המצלמות הן סוג של חינוך.
  הוא אמנם חינוך ברוטלי יותר, אגרסיבי יותר, אבל במצב הקיים כרגע – גם יביא יותר פתרונות. וגם מניעה.
  חינוך הוא דבר אידאלי. כל מדינה היתה רוצה שכל אזרחיה יהיו אנשים למופת, אבל זה לא המצב. אתה צריך פתרון במצב קיים, לא במצב אידאלי.
  אז להרים ידיים על החינוך אני בטח שלא מוכן, אבל תראה, למשל כמה עוזר החינוך לתאונות הדרכים. מגיל אפס מלמדים אותך לא לחצות במקום שאין מעבר חצייה. אבל עובדה שהולכי רגל נפגעים לא מעט בגלל זה. בגיל 17 מלמדים אותך איך לנהוג, ואתה אפילו עובר מבחנים תיאורטיים ומעשיים. ומה זה שווה?

  תסתכל גם על העזרה הסוציאלית שאתה מזכיר. ניסינו את עניין מדינת הרווחה. וראינו שאנשים פה מנצלים את זה לרעה על חשבון אלה שבאמת זקוקים לזה.

  איש, יש פה בעיה לא קטנה. כמו כל דבר, מדובר בתהליך, אם רוצים לפתור את אותה בעיה. התהליך דורש שינוי מחשבתי, תרבותי. מאחר ואנחנו חיים במציאות בעייתית, אנחנו צריכים להתחיל איפושהו. ומצלמות הוא צעד ראשון מצוין.
  גם האזרחים וגם המשטרה צריכים להבין בצורה די קיצונית, שלא ניתן לעבור על החוק. ולא משנה אם אתה לובש מדים כחולים או בגדים "אזרחיים".

 9. אני מוכן להסכים שלא להסכים, ותיזהר, כי אני עלול לקנות מניות עירא ולהשתלט עליך מבפנים.
  מוהאהאהאהא….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *