הביומטרי מוצא מהפריזר

חודשים ארוכים אחרי שלא שמענו ציוץ לגבי חוק המאגר הביומטרי ולא התחיל שום פיילוט, בחודש האחרון חלה התעוררות. משרד הפנים מחפש ראש פרויקט, ראש הממשלה מינה ועדת שרים (שישיבותיה יהיו לצערינו חסויות) לענייני ביומטריה כדי לקדם את הפיילוט, והשר מיקי איתן יצא בקריאה לעצירת התהליכים הנוכחיים כי הם לא תואמים את החוק.

בעולם, בחודשים האחרונים, בוטל המאגר שהוקם באנגליה ואחריו בוטל זה שבהולנד (בגרמניה ויתרו על מאגר טביעות אצבע כבר לפני כמה שנים כשפורסמה טביעת אצבעו של שר הפנים). רק אצלנו בארץ עדיין חותרים בכיוון, ולמתנגדים כמוני די ברור שאכן מדובר בלחצים של בטחון הפנים למעקב. רק לאחרונה נחשף "כבדרך אגב" שהמשטרה השתמשה בכרטיסי הרב-קו כדי לעקוב אחרי אנשים. ברור שמאגר ביומטרי יהפוך מהר מאוד במורד הדרך לעוד כלי מעקב אחרי האזרחים, ואנחנו נצטרך לסמוך על המנגנון שלא ינצל את זה לרעתינו. רשויות החוק תמיד מחפשות לשלוט ביותר צינורות מידע.

עדכון: יהונתן קלינגר מפרט ומבאר את הנושא יותר לעומק. נמסר לי שיצאה חוות דעת מרמו"ט (משרד המשפטים) וזו חוות הדעת שמתייחס אליה השר איתן. לצערי חוות הדעת הזו (שמתריעה מאי סדרים ואי עמידה בלשון החוק) לא פורסמה לציבור הרחב, ולכן אין לי את הנוסח ובכל מקרה אסור למקבליו לפרסמו כרגע.

6 תגובות בנושא “הביומטרי מוצא מהפריזר”

  1. איזה כיף שהתברכנו בכל כך הרבה שליטים נאורים, שלא שמים קצוץ על מה העם שבחר אותם חושב.
    פשוט נהדר, הא?! ממש דמוקרטיה במיטבה…

  2. גיא, הביקורת שלך לא הוגנת – הבעיה היא לא שהשליטים שמים קצוץ.

    כאשר אתה בשלטון (קואליציה או אופוזיציה), קשה לדמיין זמן שבו השלטון לא יהיה דמוקרטי, אתה תהיה הנרדף, ועודף המידע שהממשל אוגר יפעל לרעתך. זו בעיה עדינה, של עתיד ספקולטיבי,
    שרוב האנשים לא מבינים (וגם לי לקח לא מעט זמן עד שעירא הצליח להסביר לי).

    לכל המידע הזה יש גם שימוש חיובי (למשל השימוש שעשו עד כה במידע המקושר לרב-קו – איתור חוסים שברחו ממוסד לחולי נפש). תוסיף לזה את העובדה ש 99% מהאוכלוסיה בכלל לא מודעת לעיניין ו / או מוותרת על הפרטיות לשם נוחות (טלפון סלולרי (הידוע גם כאיתורן אישי), בלוגים, פייסבוקים וציוצים) ולא קשה להבין למה החכ"ים לא רגישים לעיניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *