המלצה: טמפל גראנדין

על טמפל גראנדין שמעתי לראשונה לפני כ-15 שנה באיזו תוכנית תעודה בערוץ שמונה או משהו דומה, והסיפור נשמע כבר אז שונה ומענין – בחורה אוטיסטית שהצליחה להתגבר על מגבלות שונות בתקשורת עם הסביבה וגדלה להיות מדענית בעלת שם עולמי. היום חייה מתחלקים בין קריירה של מרצה על אוטיזם ובין קריירה של מומחית לגידול וניהול חיי בקר וחזירים, בחוות ועד משחטות. כיום מחצית ממתקני הטיפול בחיות משק בארה"ב עובדים לפי העקרונות שניסחה בזכות ראייתה ותובנותיה המיוחדות.

לפני כמה חודשים צצה שיחת TED שלה ברשת:

(ההרצאה תורגמה בהתלהבות ל23 שפות כולל עברית). בהרצאה גראנדין מתייחסת לסרט שנעשה על פי הביוגרפיה שלה אבל עד שלא זכה ל-14 מועמדויות ושבעה פרסי אמי לא הלכתי לחפש אותו. מדובר בסרט של HBO, באורך 110 דקות, ששואל מ-A beautiful mind את הרעיונות הויזואליים של הדגמת צורת החשיבה של גראנדין. נכון, האמת קצת שופצרה לצורך הדראמה, קלייר דיינס הרבה יותר יפה מגראנדין, לא כל ילד אוטיסטי מסוגל לתקשר ולחשוב באותה הרמה, אבל הסרט עדין מרגש ומעורר מחשבה.

הדבר היחידי שהטריד אותי היה בטקס האמי, כשהמפיקה עלתה לבמה לקבל את הפרס, וקישקשה משהו על כך ש"בימים אלו, כשהאוטיזם מתגבר כמו מגפה", בעוד היא עומדת ליד גראנדין על הבמה. לו רק היה המסר בסרט הזה יותר בולט שאוטיזם איננו מתגבר, שכל המחקרים מראים שהוא איננו נגרם מחינוך קלוקל או חיסונים, וכי לאורך 50-60 השנים האחרונות, אחוז האוטיסטים זהה בכל שכבות הגיל.

3 תגובות בנושא “המלצה: טמפל גראנדין”

  1. באמת?לפני כשנתיים כשעשיתי סמינר על אוטיזם המרצה שלי אמר די בבירור שיש עליה באחוז האוטיזם, אם כי לא ברור אם מדובר בעליה באחוז הסובלים או בזיהוי יותר נרחב בשל מודעות גבוהה.

  2. אה, לא. אכן יש עליה באבחנת אוטיזם (גם בשיעורים וכמובן שגם במספרים מוחלטים). הבעיה היא שאבחנת אוטיזם משתנה עם השנים וילד שלפני כמה שנים לא היה מאובחן בשייך לספקטרום היום כבר מקבל תגית מיוחדת עבורו. אז היא כן צודקת במובן מסוים – יש יותר אוטיזם מאובחן.
    מה שכן נבדק הוא שיעור אוטיזם וחיסונים, שאת זה קל לבדוק (הרי האוטיזם אמור להופיע קרוב למועד החיסון אם הוא אכן קשור אליו, וההגדרות לא משתנות עד כדי כך מהר). אכן לא נמצא קשר בין אוטיזם לחיסונים, לחינוך, לאמהות רעות ולכל השערה אחרת.

  3. יש יותר איבחון, אבל כאמור, כשבדקו (בין השאר בעקבות ברדקי החיסון) הסתבר שגם לפי תקני האבחון החדשים, השיעורים של אוטיזם באוכלוסיה זהים לאורך שישים השנה האחרונות, משמע שאין "מגפה". אין לי מושג אם יש הבדל בין העולם הראשון לשלישי, מצד שני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *