וורדפרס לאינקומפטאנט המתחיל

בהמשך לוורדקמפ והפוסט הקודם שלי, קראתי כרגע גם את הדיווח של רי"ה מהכנס ועם רובו הסכמתי. ההתקפה על קלות ההתקנה של אתר הייתה בווליום לא הגיוני. אנשים מצפים שלהתקין אתר יהיה כמו לחיצה כפולה על איזה setup.exe והי פרסטו יש אתר. היום הזה אולי קרוב בבועת המציאות האלטרנטיבית של סטיב ג'ובס או אם הולכים לשרת אירוח שמוכר לכם גם דומיין וספריה מותקנת מראש עם אפליקציות. בטח מישהו שם בחוץ עושה את זה אבל זה לא עושה את וורדפרס יותר פשוטה. אין כלים חזקים וגמישים וגם פשוטים מתחת לכל אבן ברחוב. הכלים המעטים שהגיעו לקומבינציה של פשטות וגמישות היו אולי כמה תוכנות בודדות של אפל שנטחנו מהן בעיות התפעול עד דק, או כלים שמשמשים פשוט נישה כל כך צרה שאין להם איך לתת לכם להתברבר.

איפה שלא הסכמתי איתו היה לגבי ההרצאה של שרית ושרון (סליחה, ידידותי! אבל זה היה טכני וקופצני מדי למתחילים, הייתן צריכות להצמד למצגת הלא-רעה שהעליתן בסוף לאתר במקום. נראה שלא ממש הכנתן את זה מראש עם הרבה תרגול), ובנקודה אחת תרשו לי לא להסכים – ענין הכיווץ בזיפ.

אני מסכים שצריך להיות רק קובץ אחד ולא שניים להורדה. אבל WP היא תוכנה חופשית ידידי, WINZIP היא לא. ספיציפית פורמט TGZ הוא פורמט חופשי, דוחס יותר צפוף מפורמט זיפ באחוזים ניכרים, ונפתח בקלות, אם אינני טועה, גם ע"י WINZIP, WINRAR, 7ZIP ואחרות. אני לא יודע למה לא להשתמש בו בלעדית.

אגב הרגע התקנתי את WP החדש 2.3.1 אנגלית על גבי 2.3 העברית, ונראה שהוא עובד עברית יפה מאוד עם פלאג הניהול המתקדם שעברתה חנית…  נראה שכמו בגרסאות קודמות העברית כבר לא ממש דורשת שינויים בקוד שדורשים גירסא נפרדת (מלבד אולי מסכי ההתקנה).

5 Replies to “וורדפרס לאינקומפטאנט המתחיל”

 1. חנן, יש שם הנחה סמויה שיש לך דומיין ואתר אצל דרים-הוסט.

  לגבי tar.gz, הוא תומך כמו שצריך בהרשאות של יוניקס, מה שיכול תאורטית לפשט דברים (או לסבך).
  מצד שני, כל המשתמשים מכירים את זיפ, ואני בטוח שלהפיץ רק tar.gz יבלבל הרבה משתמשים.

  אני אישית מפיץ רק בזיפ, חוסך כאב ראש.

 2. לו היינו מנסות לדחוס את המצגת כולה לשעה, זה היה בלתי אפשרי ולא קוהרנטי כלל. ומכאן שבחרנו ללכת על משהו מהיר יותר, שינסה להראות את התכונות הבסיסיות של העניין, מבלי לעבור על הכל לעומק.

 3. שרון… הבעיה היתה כשהתחלתן לקפוץ מחלון לחלון ומטאב לטאב לפיילזילה בקצב ש_לי_ היה קשה לעקוב (ואני מתפרנס מזה לעזאזל)

  לדבר שתיים שלוש דקות על מהו מסד נתונים ולמה צריך אותו, מה המבנה של הקבצים בזיפ (איפה למשל יושבים בעץ הספריות התבניות והתוספים) זו הקדמה חשובה להצגה לקהל לא טכני. גם הניפנוף בפיילזילה וריצה קדימה היו קצת לא לענין. אולי אפילו היה עדיף להדגים עם הFTP המובנה של אקספלורר כי אז לאנשים זה נראה כמו להעתיק קבצים מספריה לספריה בצורה הרגילה.

  אני לא אומר שהיה איום ונורא, אבל היה קצת לא ידידותי למשתמשים פחות טכניים, בוא נגיד…

Leave a Reply