על כבישים ושיכורים

(עוד פוסט אורח של גיא)

היום פרסם גלובס שועדת שרים אישרה הצעת חוק המפחיתה פיצוי ביטוחי למי שנהג בשכרות בזמן תאונה.
לפי ההצעה, נהג שיכור לא יהיה זכאי לפיצויים מלאים מחברת הביטוח עבור הנזק לרכבו וגובה השיפוי יעמוד על 70% בלבד. חברת הביטוח תהיה אחראית על נזקים שייגרמו לצד ג' במקרה זה, ולא תוכל לחזור לנהג השיכור בגין התשלום לצד ג'.

לפני כמה ימים פורסם במקום אחר, שלימור לבנת מציעה לחוקק חוק אשר יכפה על כל תלמיד נהיגה לעבור קורס עזרה ראשונה, שיעלה לתלמיד, באופן מסובסד, כמובן, "רק" 100 שקלים. זאת בעקבות המקרה של האופנוען ששכב בצד דרך ראשית ונפטר, כי אף אחד לא עצר לעזור לו (לטענתה בגלל שאנשים אמרו לה שהם לא ידעו כיצד לעזור לו). כן. בטח. קורס עזרהראשונה ב-100 שקל. זה מה שיפתור את הבעיה. ברור.

זה מאוד נחמד שהם מנסים ללכת על הכיס של הנהג כל פעם מחדש.
אבל אולי מתישהו מישהו יבין שזה לא לגמרי עובד.
אין ספק שהנהג הישראלי רחוק מלהיות תרבותי על הכביש, אבל אולי הגיע הזמן שיתחילו לטפל גם בתשתיות.
כל חצי שנה מקרצפים פה את אותם הכבישים שוב ושוב. וכשלא מקרצפים – אז סתם מתקנים את הכביש טלאי על טלאי. במיוחד במדינה חסרת תרבות כביש כמו כאן, אולי כדאי להפסיק לשלם למע"צ כל כך הרבה כסף על אותה עבודה, ולחשוב קצת קדימה – אולי על אוטודסטרדות של בטון, כמו בגרמניה. אולי על ניקוז יותר נורמלי.

מישהו מוכן להעיר את החברים שלנו בכנסת?

5 תגובות בנושא “על כבישים ושיכורים”

 1. אני חושב שלתת דוחו"ת זה לא לענין, כי זה לא מונע את הבעיה לפני שהיא קורה. הפחתת תשלום של הביטוח בתאונה רשלנית זה מוצדק וזכותה של חברת הביטוח.

  אנשים שלא יודעים לנהוג הורסים מכוניות יפות בלי חשבון, אפילו אם אלו המכוניות שבעצם מנסות להרוג אותם. לא להאמין שחיילים דופקים צלחות ומשתוללים גם עם טנקים. הפקרות! אבל הכי עצוב לראות מה אנשים שתויים עושים לחיפושיות… הזוועה! (ותודה על הלינקים לאיתן ועדי)

 2. לנבחר ציבור לא צריכה להיות הזכות לעשות את מה שלחברת ביטוח יש.
  גם היום, חברות הביטוח הרי לוקחות פרמיה גבוהה יותר על תאונות, בין אם היית שיכור או לא. זכותן בהחלט להוסיף סעיף כמו שמתואר בחוק החדש הזה. מה שלא ברור לי, זה למה נבחרי הציבור שלנו מרגישים שהם צריכים להיות יותר צדיקים מהאפיפיור, במיוחד כשמה שהם עושים לא פותר שום דבר בעולם האמיתי (לפחות בזה שאני חי בו..).

  אין לי בעיה שנהגים מסוכנים יפגעו בכיסם, כל עוד מדובר בחלק מפתרון הבעיה. אבל זה לא המצב כאן. פה מאשימים את הנהג לחלוטין, פוגעים בכיס שלו, אבל לא מסתכלים לשום כיוון אחר. יש עוד לא מעט סיבות לתאונות, אבל איפה שקשה – שם מעלימים עין.

  עוד דוגמא מצוינת להעלמת עין כזו, החלה השבוע בהרצליה. העיריה החליטה על דעת עצמה, ללא חוק, אלא רק בסיוע המשטרה ובהמלצתה, לסגור את כל הפיצוציות באיזור התעשיה החל מהשעה 22:00. לא – זו לא טעות. 10 בערב. וכל זאת למה? בגלל שלטענת העיריה, 8 השוטרים שהוצבו באיזור הבילוי של העיר (וגם זה אחרי תגבור ל-4 שהיו שם עד לפני חצי שנה), לא הצליחו למנוע או להוריד את רף האלימות. מה עושה העיריה? במקום לבדוק מה לא עובד אצל השוטרים, היא פוגעת בבעלי עסקים בעיר באופן שרירותי. הסיבה שניתנה לענין זה היא שבפיצוציות נמכר אלכוהול לקטינים, ומכאן מתחילה האלימות. עזבו את העובדה שרוב מעשי האלימות באיזור הזה קשורים יותר לפאבים, בהם לקטינים אין דריסת רגל בכלל (ברובם הכניסה מגיל 23-24 ומעלה בכלל). אל תתנו לעובדות לבלבל את המציאות שעירית הרצליה חיה בה.

  אז הסיפור הזה אמנם לא קשור ישירות לעניין הרכב, עליו כתבתי למעלה, אבל כל אלה הם הסממנים לשלטון לקוי (מוניציפלי או מדיני – תבחרו אתם).
  אנשים שעל כתפיהם מונח עתיד המדינה הזאת, עיוורים למציאות שבהם אנו חיים, וממציאים לעצמם עולמות בהם יוכלו להסתכל על הנוף במשקפיים הוורודים שלהם, תוך כדי שאנשים מתנגשים זה בזה, אם בתוך קופסאות פח או בלעדיהן.

 3. אני בעד הכלל עם הביטוח..

  ועכשיו לאוף-טופיק: עירא, הבלוג שלך שולח לי digest יומי…
  בתחתית הדוא"ל כתוב: "קיבלת את ההודעה הזו כי נרשמת אצלי לעדכונים". וזה לא נכון.. מעולם לא נרשמתי לעדכונים. בדקתי כרגע ואופציית העדכונים מבוטלת אצלי..

 4. I don't claim to be an expert on this but here in Oz there are weight bridges everywhere and trucks must be weighted. Supposedly that way the government can keep track on the damage done to the road (and maybe charging truckies for fixing it too).

  As for your web site – I don't know what you changed but scrolling though it is now very slow (I'm not talking about page load – just scrolling on the loaded page). I think I'm on minimal translucency already.

  I'm on Debian Etch and Iceweasel 2.0.0.3 on a pretty good CPU.

 5. איך לעזאזל חזרנו לדבר על עיצוב הבלוג, כשכתוב במפורש למעלה שהאייטם הזה שייך לקטגוריות (ואני מצטט):"פוליטיקה, עתונות, מכוניות". (סוף ציטוט)?
  אני בהחלט חושב שהגיע הזמן להוסיף תיבת הצעות לשיפורים, או אולי פורום בנושא.

  בכל מקרה – תתחדש על העיצוב..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

:wink: :wai: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)