Microsoft takes on the free world

CNN/פורצ'ן בכותרת מצוינת למאמר (ארוך אבל שווה קריאה) על המלחמה הקרה החמה הבאה. מיקרוסופט שלא פצתה פה ולא ציפצפה מאז ההסכם המוזר עם נובל מחליטה ש"Operation SCO" לא ממריא והגיע לעבור לשלב ב' והפעם זה אישי – ננקבו מספרים של ממש לגבי מספר הפטנטים שלדעתם הופרו במערכות גנו/לינוקס: 42 הפרות בקרנל, עוד 65 הפרות בX, 45 באופן-אופיס והרבה אחרות. ממולה סוני, NEC, IBM ואחרות הקימו מאגר של פטנטים במעין מאזן אימה. מי יתבע ראשון?

סאן בדיוק משחררת את עיקר הJDK תחת GPL. אני לא אתפלא אם גם בו פתאום יתגלו בבת אחת הפרות…

מיקרוסופט שנים התעלמה ממערכות פתוחות, אח"כ רמזה שהיא שמעה עליהן, בשלב כלשהוא עלתה לדרגת "כן, זו תחרות אבל אין להם סיכוי", ועכשיו קפצה ל"יריבים ראויים, אבל כבר קברנו אותם, חדשות של אתמול". נסיונות כאלו לשכתב הסטוריה אפילו עובדיםם על חלק מהלקוחות, אבל יותר מחצי חברות פורצ'ן 500 בבעיה – כי הן לכודות באמצע מאזן האימה הזה, כי הרבה מהתשתית שלהן היא מערכות חופשיות. אם הן לוקחות את הצד של מיקרוסופטת הן צריכות לשלם הרבה רויאלטיז למיקרוסופט או לשלם הרבה לאיזה וונדור יוניקס על הסבה. יקר בכל מקרה. ואם הן לוקחות את הצד של IBM, הן יושבות עם פרפרים בבטן לראות מה יהיה התקדים בתביעה של מיקרוסופט נגד מי מהן.

ואולי תצליח לבצר IBM את עמדתה בעזרת הר פטנטים של הOIN? האם יש שם מספיק בשביל להוריד מוצרים של מיקרוסופט מהמדפים? אני כמו רבים בתנועת חופש התוכנה טוען שפטנטים על תוכנה, אלגוריתמים ומתמטיקה הם לא מוסריים. עזבו שהיום כל אחד יכול להוציא פטנט על כל דבר במשרדי הפטנטים העמוסים לעייפה של ארצות מערביות, ואנשים לא ישימו לב על מה הם מעניקים פטנט. מדובר במה שרבים מזהירים מפניו כבר עשור או שניים – מלחמת "הקניין הרוחני" הגיעה לפטנטים על אלגוריתמים, על הרעיון של הדאבל-קליק בעכבר, ואפילו לזכויות יוצרים על מספרים!

אני מקווה שהברדק שיפרוץ כאן או בהזדמנות אחרת, יגרום סוף סוף למדינות רבות לשכתב קצת את מה שהן חושבות על קנין רוחני. צריך הגנה אבל עד איזה גבול ולאילו מטרות? חברות שלמות קמות רק על עשיית כסף מפטנטים, סחירתם ורישומם, המצב חייב להפתר. לדעתי פטנט חייב לביות מוגבל להמצאות שעלות פיתוחן נמדדה במאה שנות אדם לפחות, או כל סף כלשהוא שאומר שיש הצדקה להגן על ההמצאה בצורה מאסיבית. זה מגביל את הפטנטים לתרופות, כימיה ושאר תחומים מתוחכמים ועמוסי רגולציות. פטנטים וזכויות יוצרים על מספרים, אלגוריתמים? לא להצחיק אותי. גם חברות שלוקחות בעלות על רצפים גנטיים שנלקחו מנבדקים – יש כאן בעיה רצינית, ואפשר לדון בזכויות בלעדיות לזמן מוגבל של חלק מהמידע, אבל לא זכויות מלאות. כבר קרו מקרים והענין ימשיך להסתבך בעתיד. חייבים לעשות כאן שינוי.

12 תגובות בנושא “Microsoft takes on the free world”

 1. האם בעלי copyright בקוד רלוונטי לא יכולים ללכת לבית משפט ולחייב את מיקרוסופט לחשוף באילו פטנטים מדובר ע"מ שיוכלו להפסיק את הפרת הפטנט?
  האיום תמיד יותר מפחיד מהדבר עצמו.
  נדמה לי שכדאי לחייב אותם לחשוף את הפרטים הספציפיים של ההפרות – ננתח כל אחד, נפסול 90% מהם על prior art או על obviousness, ונתקן את הקוד ה 10% הנותרים.

 2. יש לי הרגשה שאנחנו לא נזכה לראות את היום שבו מיקורוסופט תחשוף את הקוד שלה.
  Hell will freeze over much earlier…

  מה שכן – אהבתי מאוד הלינקים לפטנטים, עירא. פשוט חזק…
  מעניין אם מישהו המציא כבר את העניין הזה של לרשום פטנט על נשימה. אני מחכה לזה בקוצר רוח. הייתי משלם על הזכות לנשום לא מעט. מי לא, בעצם? 😉

 3. הלוואי שזה היה כ"כ פשוט. אתה מדבר על אבסטראקטים שאין להם מדדים משפטיים מלבד החלטת שופט, וזו בדיוק הבעיה של תחום הקנין הרוחני. אי הבהירות מטורף, וכמות הפטנטים היא בלתי סבירה. זה ברור שלא היו כאן הפרות מכוונות. תחשוב שכל מי שהיה רוצה לכתוב תוכנה היה צריך לכתוב פיצ'ר ביום ואז לשבת שנה לחפש שלא הוציאו על זה פטנט, ואז לשבת שוב יום על פיצ'ר ושוב ללכת לחפש שלא יצא בינתיים פטנט גם עליו בשבוע שחלף. אי אפשר לקדם ככה את המין האנושי כשכל המצאה הכי בנאלית יכולה להיות מוגנת בחוק וכל פעולה יצירתית אפילו לא למטרות רווח עלולה להיות מלווה בתביעות מכאן ועד הודעה חדשה.

  על תוכנה יש זכויות יוצרים, וזה טוב ויפה ונכון – הושקעו שם שעות אדם רבות וליוצר יש זכות על יצירתו. אבל להגן על רעיון? מה אם היו פטנטים על רעיונות בספרות? אם היה פטנט מימי הברית החדשה על "צעיר ביישן מוביל עדת מאמינים, מחולל ניסים, מת בשל אמונתו וקם לתחיה" לא היה לנו "המטריקס" או "גר בארץ נוכריה" ועוד רשימה ארוכה מאוד של ספרים וסרטים. כנ"ל לגבי הרבה מהמחזות היווניים הקלאסיים, פשוט אי אפשר היה לכתוב שום רומן רוסי, או מחזה שייקפירי וכולי.

 4. עירא – לא קשור לפוסט אבל אנא ממך – תוריד אותי מה-digest היומי של הבלוג שלך!

  אני אפילו לא בטוחה שנרשמתי אי פעם לקבלת עדכונים, ובכל זאת הבלוג שלך מתעקש לדוור אותי על בסיס יומי. ניסיתי להסיר את עצמי דרך האתר והוא דורש ממני לבצע login כדי לשנות את אפשרויות ההרשמה שלי. לו היה לי שם משתמש אצלך בבלוג, ייתכן שזה היה רלוונטי… 🙁

 5. הוספתי פלאג-אין והא כנראה רשם אוטומאתית את כל המשתמשים הרשומים. התנצלויותי. (אבל כן, יש לך יוזר אצלי)

 6. וואלה? טוב לדעת שיש לי שם משתמש אצלך!

  מייד אגש לנסות ולהסיר את עצמי מרשימת התפוצה. זה לא שאני לא מתעניינת במה שכתוב פה, אבל RSS זה מספיק בימינו, לא?

 7. קודם כל, אני מאוד מסכים עם מה שכתבת כאן בפוסט. הגיע הזמן להוסיף הגיון לכל הפטנטים המטופשים האלה. ופטנטים על רצפים גנטיים זה מרתיח.

  ועכשיו, כמו שכתבתי בפוסט הקודם, גם אני, כמו שרון, סובל מתופעה שנקראת digest יומי.
  ואי אפשר לבטל את זה.
  למעשה – זה נראה כאילו שזה לא פעיל אצלי. האופציה בהגדרות החשבון מסומנת אצלי ב-"no". וגם אם אני בוחר yes, אז זה חוזר ל-no אחרי שאני לוחץ על כפתור האישור.

 8. שרון – היה לך מתשתמש, נמחק כשלא הצלחתי לגלות איך לפטור אותך מהעידכונים, כיון שממילא טענת שלא השתמשת בו…

  גדא – האופציות של הכן והלא נראות כאילו החליפו מקום בגלל הכיווניות המעצבנת של הדף בעברית.

  לא משנה, אני פשוט מבטל את הפלאג-אין הזה subscribe2, נראה שהוא עושה צרות ולא ממש משמש אנשים.

 9. רוב תודות! 🙂
  (זה היה מצחיק – בדיוק נכנסתי לפרופיל, ומחקת אותי תוך כדי זה, אז הייתי מופתעת לשניות ספורות)

  אצלי בבלוג מותקנת גירסה ישנה של S2 שדווקא עובדת בסדר למיטב ידיעתי. לא נרשמו תלונות (למעט על בעיות ביישור לימין).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *