נא לא באוזן

סיפרתי לכמה אנשים אבל נראה לי שרוב העולם עוד לא יודע – יצאה לאחרונה תקנה חדשה שגם נהיגה עם אוזנית בלו-תות (להלן אוכמניה?) או דיבורית אוזניה אחרת אינה חוקית. רק דיבורית רמקול של ממש. אחרת 750 ש"ח קנס ו4 או 6 נקודות, ראו הוזהרתם…

9 תגובות בנושא “נא לא באוזן”

 1. גם אני שמעתי על זה ממישהו. אבל איפה יש לזה סימוכין? בדיוק אתמול ניסיתי למצוא פרסום רשמי של זה. בהתחלה ב-ynet (חיפשתי את המילה "דיבורית"), ואח"כ באתר של המשטרה וגם באתר של משרד התחבורה, ולא מצאתי… (למה אין להם מקום ברור בו מפרסמים את כל תקנות התחבורה?!)

  זה נראה מאוד טפשי.
  מה לגבי טלפון סלולרי עם דיבורית? זה גם קנס?

 2. לבושתי למדתי על זה בקורס נהיגה פושעת. באתרים אינני יודע אם זה מופיע בינתיים, אתה יודע שמדינתנו לא מצטיינת בעדכונים שכאלו. אם אני אמצא לזה סימוך אני אוסיף כאן.

 3. גם השוטר שעצר אותי טען שאסור להשתמש בדיבורית שאינה מותקנת ברכב באופן קבוע – הוא רק טען שזה לא חדש ותמיד היה כך, ושאם משתמשים באוזניה אחת (הווה אומר – לא סטיראופונית) אז השוטרים בד"כ מחליקים את זה תחת הטענה שעדיף שתשתמש בדיבורית באוזן ולא תשים את הטלפון באוזן.

  בסוף הוא נתן לי קנס של 250 ש"ח ובלי נקודות.

 4. 1. As far as I remember there was an old court case many years ago (when "personal head phones" started to appear) that decided that since they cover only one ear and not both they are like other legitimate uses (e.g. hearing aids?) and therefore are allowed. Maybe this case caused the law to be changed.

  2. At least one research I heard about also a few years ago showed that talking on the mobile phone, even with a fixed hands-free kit (i.e. as the law permits) still reduces the driver's attention to the road and increases his reaction time to dangerous levels (comparable to doing something else horrible, forgot what).

  3. there should be web sites with the laws online. Try maybe:
  http://www.knesset.gov.il/laws/heb/law_main.asp

 5. עשיתי חיפוש באמצעות גוגל באתרים justice.gov.il, knesset.gov.il, police.gov.il. אחרי שפתחתי את הפרוטוקולים של הועדות באתר הכנסת עדיין לא מצאתי התייחסות לדיבורית. באתר המשטרה מצאתי את השו"ת הבא:
  שאלה:
  האם מותר להשתמש ולשוחח בטלפון סלולרי תוך כדי נסיעה ברכב באמצעות דיבורית אישית(אוזניה) ?

  תשובה:
  כן, מותר להשתמש בטלפון סלולרי עם אוזניה, זאת כל עוד מדובר באוזניה אחת ולא בשתיים. יחד עם זאת, כיוון שלדעת אגף התנועה דיבור מעין זה תוך כדי נסיעה אינו בטיחותי, פנה האגף למחוקק (הכנסת) וביקש להתקין תקנה שתאסור שימוש באוזניה. כל עוד לא הותקנה התקנה הדבר כאמור אינו בלתי חוקי גם אם הוא אינו בטיחותי.


  אחרית דבר: לפי דיונים שונים ברשת, החוק המונע שימוש באוזניות קובע במפורש "אוזניות", ברבים. לכן בית המשפט העליון קבע שאין לקנוס נהגים המשתמשים באוזניה אחת, והמליץ שהמדינה תתקן את החוק. לא מצאתי בינתיים תיקון ברשומות, אבל סביר להניח שנדרש עו"ד בשביל זה.
  הבעיה היא שכאשר מופיע באתר הכנסת משהו כמו "תקנות התעבורה (תיקון מס' 3)", והתוכן כולל הוראה כמו "מחיקת סעיף 9ח'", זה יכול להיות כל דבר שהוא; כל עוד לא קיימת גרסה סופית באתר (הכוללת בתוכה את כל התיקונים האחרונים) של כל תקנה וחוק, לא ברור לי איך אדם מן היישוב אמור להבין משהו.

 6. בשורה התחתונה, כל דבר שמסית את דעת הנהג מהנהיגה, כולל רדיו והעברת התחנות בו, שיחה עם הנוסעים, איפור, או כל דבר אחר שמעסיר את ידיו חוץ מבהגה או ידית הילוכים אסור, וכל דבר שמסיח את דעתו אסור. אני לא צריך לספר לכם מה מריבה בזמן נהיגה או שיחת טלפון לחוצה יכולה לעשות לנהיגה שלכם… מה שאמר לי המדריך באותו המפגש ש"בקרוב" (זה היה בתחילת יוני) יתחילו לאכוף את ענין אוזניות הבלותות גם כן, ואתם מוזמנים לעשות עם המידע כטוב בעינכם. לי יש דיבורית קבועה ואני מרוצה ממנה ומעדיף להשתמש בה תמיד.

 7. עירא, נכון, כל התעסקות "חיצונית" לנהיגה היא בעייתית, כולל העברת תחנות ברדיו. אני מצטער, אבל אני לא רואה את יתרון הדיבורית הקבועה שלך על דיבורית הבלוטות' – בשתיהן קיימת אותה מידה של הפרעה בעיני. לא מן הנמנע בעיני שיאסרו פשוט על שיחות בטלפון הנייד בזמן נהיגה (כמובן, נגיע שוב להגדרת "גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה"…)

  נ.ב. איזה מזל שיש אצלך אפשרות לתיקון התגובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *