תכנתתם כבר תג היום?

לפעמים דברים עוברים לי ליד הראש ואני מגלה אותם באיחור. הצעצוע האחרון הוא תגי NFC. לא חקרתי אף פעם את הטכנולוגיה, ידעתי שבגדול היא אחות של RFID – מכשיר טלפון אחר או סליקה בסופר מדברים עם הטלפון שלך, או רכיב פאסיבי שמקבל קצת זרם בהשראה מהטלפון – אבל לא הלכתי לחפש אף פעם מה עושים עם זה עד שנתנו לי תג כזה במתנה השבוע.

אז ככה: תגי NFC הם קומפקטיים למדי, סנטימטר עד שלושה, שטוחים, יכולים להתחבא במדבקה או בתוך משהו יותר קשיח שמתאים לארנק, טבעת, מחזיק מפתחות וכולי, וניתנים לקריאה רק ממרחק סטימטרים ספורים, לרב רק מילימטרים. בניגוד לRFID פשוט גם ניתן לכתוב עליהם, וכל אחד יכול למצוא יישומון פשוט בחנות גוגל (והחל מאייפון 6 גם אפל, אני שומע), ולכתוב לצ'יפ. לרוב יש שם בין 137 בייט עד 888 (לא יודע למה המספרים הבלתי־עגולים האלו), וחלקם אף יכולים לאכסן כמה קילובייטים. אפשר להחביא שם תוכנית או רק כתובת, URL, סיסמא או מה שתרצו. קל למצוא יישומונים שבעזרתם תג כזה יפעיל מה שתרצו בטלפון – למשל מדבקה על ארונית הלילה ליד המיטה שתשתיק את הצלצול ותכוון שעון לבוקר, אחת על גב הלאפטופ שתעודד את הטלפון להפוך להוטספוט נייד, אחת באוטו שתפעיל GPS+וייז ותכבה וייפיי, מדבקה בסלון שתתן אוטומטית את שם וססמת הוייפיי למי שאצלכם אורח בבית וכדומה. שימושים יותר מתקדמים: תג על מחזיק המפתחות שינעל את השימוש בארנק הביטקוין שלכם או יאשר לתוכנית לקבל SU על האנדרואיד, או (עם עוד חומרה מתאימה) יפתח את דלת הבית. אשאיר לדמיונכם הפרוע למצוא עוד רעיונות לאוטומציה. בשלב זה אני מתקשה להמליץ על ארנק הביטקוין בשתל NFC תת-עורי, אבל אם זה הקטע שלכם, לכו על זה.

היצרן הבולט היא חברה בשם NXP, ויש לה שלל דגמים עם פיצ'רים שונים. לשימושים פשוטים וזולים יספיק חיפוש אחרי NTAG203, אם אתם רוצים יותר זכרון, הגנת סיסמא, מונה שימושים ושאר פיצ'רים מוגזמים, חפשו NTAG216 או NTAG213, נראה שאלו הכי נפוצים בחיפושים אצל עליבאבא, דילאקסטרים, טיינידיל וכדומה. (אני לא אתן לינקים כי לא מגיעה להם עזרה ב־SEO, אתם יודעים מה הכתובת… :))

4 תגובות בנושא “תכנתתם כבר תג היום?”

 1. א. סחטיין על הלוק החדש.

  2. ככל הנראה אפשר לקרוא RFID ממאות מטרים (ב 2010 הגיעו ל 80 מטר: http://www.darkreading.com/vulnerabilities—threats/researcher-reads-rfid-tag-from-hundreds-of-feet-away/d/d-id/1134117?).

  III. הרעיון הפיסיקלי ממש מבריק: לולאת חוט. הקורא מיצר שדה אלקטרומגנטי משתנה בזמן, וזה יוצר זרם בחוט (השראות). הזרם הזעיר מספיק להפעיל ציפ פיצפון לכמה מילישניות. פשוט יפיפה.

 2. הלוק כאן כבר חודש, וולקום 🙂

  החורים ב-RFID ידועים (ולינקקתי לניסוי הזה בבלוג בעבר, כמדומני), מצד שני קראתי ביקורת שטווח ה80 מטר היה רק לצ'יפים מאוד ספציפיים ולא לאלו הנפוצים בכרטיסי אוטובוס ותעודות זיהוי. לא חיפשתי לגבי התקפות על NFC, אבל היו מקרים של פריצה לסמארטפונים דרך NFC, אני מקווה שסגרו אותם.

  ולטריליאן, שח-נבון ללא NFC איננו כסילופון. אני עוד לא סומך על הטכולוגיה הזו בשביל ענייני כסף, אז אל תרגישי מוזנחת.

  העיצוב כ"כ גרוע? סתם רציתי לחדש טיפה. לחזור לישן?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *