מידע פתוח וחופשי לעתיד טוב יותר

לפני כשנתיים-שלוש התחלתי לכתוב כאן יותר ויותר על מידע ציבורי חופשי, מידע ממשלתי, חיפשתי מי שיהיה מוכן להביא את הזמן הפנוי שלו והידע כדי להקים את המקבילה הישראלית לSunlight Foundation האמריקנית. לי אין את הנסיון או הידע הטכני לסוג כזה של תכנות, אבל לשמחתי גיליתי ניצנים של פרויקטים, ומאז הם איחדו כוחות והוקם אתר OpenKnesset והסדנא לידע ציבורי. (אני מאד ממליץ לכם לבקר שם, במיוחד עכשיו לפני הבחירות. ואם אתם חושבים שהמטרה טובה וראויה, תרמו להם. מגיע לישראל מוסד שכזה.)

בהתחלה הם העדיפו לפעול עצמאית מחוץ לכנסת, לקרצף מידע מהאתרים האיומים של משרדי הממשלה שאפשר לחפש בהם רק באקספלורר ולבנות את כל הידע מחדש בצורה ברורה יותר בפורמטים פתוחים ועל פלטפורמות פתוחות. מאז גם נולדו שיתופי פעולה יותר אישיים ויסודיים, הרבה בזכות השר מיקי איתן שלצערי יעזוב בקרוב את הממשלה וכנראה גם את הכנסת. הליכוד ממשיך ככל הנראה להנהיג גם את הקואליציה הבאה, ביבי לא טורח לפרסם מצע או להשתתף בעימותים, הדמוקרטיה עלולה לספוג מכות לא מעטות אם לא נשמור עליה, לכן הסדנא לידע ציבורי חייבת שחקני חיזוק.

הסדנא עובדת בשיתופי פעולה עם עוד גופים, וככה התארגנה הזדמנות נהדרת, מלש"בים יכולים להתנדב לשנת שירות עם הסדנא, והנה כל הפרטים. אם אתם מכירים צעירים מוכשרים בתכנות ואולי עם קצת מוטיבציה אידאולוגית, זו נראית לי אחת הנישות שיש לחזק במדינה שלנו, ואם זה היה תלוי בי, היה מגיע להם תקן של לפחות 10 משרתי שירות לאומי. אולי יום אחד. אם יש משהו קדוש לי כחילוני ואזרח מדינה דמוקרטית, זה גופים תומכי דמוקרטיה, אז עד כמה שאני משתדל לא להשתמש בסופרלטיבים שגנובים מהדת, אגיד בכל זאת שאני חושב שמה שעושים שם בסדנא הוא עבודת קודש.

בחדשות אחרות וקצת קשורות: לצערי היום אנחנו גם מרכינים ראש ומבכים את לכתו של אהרון שוורץ. בחור צעיר בן 26, אקטיביסט למען מידע חופשי, לוחם בצנזורשת, מהמקימים של "רדיט", מפתח תוכנה שהמציא והפיץ את תקן RSS עוד לפני שהיה בתיכון, RSS הוא אותו הכלי שאולי איתו אתם קוראים את הבלוג שלי ורבים אחרים, אתרים מהגדולים בעולם משתפים בינהם תכנים, או מודיעים על שינויים בסטטוס מכונות ותוכנות. הבחור הצעיר והמרשים הזה נלחם גם למען שחרור מאמרים מדעיים מלפיתתם של ארגונים פרטיים שחוסמים את הידע האנושי מאחורי paywalls ועל כך (ואולי מעוד סיבות) רדפו אותו שלטונות החוק בארה"ב בשנתיים האחרונות. לא ברורה עדיין הסיבה שבגללה בחר להתאבד, אבל יש כבר לא מעטים שמקשרים את הרדיפה המשפטית שחדרה לחייו בתור הסיבה שהביאה אותו למעשה הנואש. יהי זכרו ברוך. למי שרוצה לקרוא על זה עוד טיפה, אני מצרף מספר לינקים:

קורי דוקטורוב סופד לשוורץ.

לארי לסיג מפנה אצבע אל התובעים.

דקלן מקולה מרכז קצת חומר רקע וכתבות כאן.

פוסט לזכרו בבלוג של זוגתו.

תמלול של הרצאה מפורסמת שלו, מ2007.

כאמור, אנחנו לא יודעים אם ההתאבדות קשורה בצורה ישירה כלשהיא לתביעה. אם היה מורשע היה עלול לבלות בכלא כמה עשרות שנים אם לא את שארית חייו, אבל זה לא היה דבר בטוח שהתביעה היתה מצליחה, והרבה עורכי דין טובים היו מגנים על זכויותיו בהתנדבות. הבחירה בהתאבדות היא קיצונית למדי ואני מאוד ממליץ לכל מי שיש  תקופה מיואשת, שיזכור שיש בחוץ אנשים שיוכלו לעזור. ער"ן במספר 1201 או אוזן קשבת 03-6204999 וכמו כן סה"ר ברשת.

5 תגובות בנושא “מידע פתוח וחופשי לעתיד טוב יותר”

  1. כנסת פתוחה היא אחלה דבר, מצטרף להמלצות.

  2 אחת הבעיות הרציניות שיש שם ובכלל שעדיין קשה למצוא את היער מרוב העצים, לדוגמה הוגשו 35 הצעות בנושא תחבורה ציבורית בכנסת האחרונה (אולי יותר אבל זה מה שיש בתגית תחבורה ציבורית) אבל קשה לראות מתוך זה
  – מה הן ההצעות החשובות,
  – מי היו חברי הכנסת הפעילים בנושא (ואיך הם פעלו)
  – לאן הלך הכסף בנושא זה ובנושאים קשורים
  – ואולי הכי חשוב – איזה פעולות הכנסת והממשלה לא עשו בנושא (לדוגמה הכשרת מסלולי תחבורה ציבורית, קביעת יעדי שירות ברורים פשוטים ופומביים שבהם המפעילים צריכים לעמוד, תחבורת מעברים).

  זה יכול להפתר חלקית על ידי כלי אג'נדה , אבל הוא לא מטפל בשני הנושאים האחרונים. אחת הבעיות הקשות בתחום היא שתקציב הממשלה מאד מאד לא שקוף ואפילו כוונות טובות כמו "תקציב פתוח" לא באמת מסייע להסיר את מסך העשן ששמים סביבו.

  ניתוח קצר שעשיתי בנושא תחבורה ציבורית, מדגים אולי את הפער בין הרצוי למצוי
  http://www.facebook.com/reshef.dror#!/notes/dror-reshef/%D7%A4%D7%A2%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%9E%D7%A2%D7%9F-%D7%AA%D7%97%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%AA-%D7%94-18/10151353678103307

  1. עוד בקשה מהמפתחים הנפלאים של כנסת פתוחה – אנא בצעו יותר חיבוריות לפייסבוק כדי שכמות המשתשמים באתר תעלה פי 10 לפחות.

  2. היבט נוסף שהייתי שמח אם הסנדה היו מרימים – הלשכה הביזורית לסטטיסטקה :

  3. פרסום הנתונים הרבים שמתחבאים בתוך פרסומי הלמ"ס וגופי ממשלה אחרים. (בצורה חופשית וללא תשלום).
  4. קראוד-סורס סטטיסטי של נתונים חשובים אחרים שהלמ"ס לא אוסף או אוסף בצורה עקומה או לא מספיק תכופה (לדוגמה כמה רוכבי אופניים רוכבים לעבודה ביישוב שלכם, מידע על תזונה, חיתוכים שונים והצלבות וכו') –

  האם מישהו מכיר פרוייקט דומה בעולם?

 1. היי,

  היכרות: אני מועסק כרגע בתור המפתח של כנסת פתוחה.

  המשימה העיקרית שלנו היא להעלות כרגע עיצוב וחוויית משתמש חדשים. אני מקווה שנעלה משהו "אכיל", אך לא מושלם עוד הלילה (יש מפגש פיתוח היום בגוגל TLV).

  אני מציע להציף את הבעיות האלה. יש לנו רשימת דיוור די חדשה אשר מוקדשת למפתחים, כמו כן הייתי ממליץ להעלות את הנושאים בבאג טראקר.

  יש המון עבודה, וזה פרוייקט עם code base די גדול שצריך לטייב, אך אנו בדרך.

 2. הי עירא, בטח!

  הי מאיר, תודה על התגובה, הכנסתי כמה פיצ'רים דרך הבאג טראקר.

  עד כמה שאני יודע יש כוונות לגבי הפייסבוק, רק לא ברור לי כמה זה מתקדם.

  מחכה לעיצוב החדש. בהצלחה.

  לגבי הלשכה הביזורית לסטטיסטיקה, אני מניח שאנשים יהיו יותר פתוחים לזה אחרי הבחירות.

  בכל מקרה בהצלחה היום, ואשמח לשמוע עוד תגובות, דרור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *