סלט ירוקות

מי שקורא את הבלוג הזה כמה זמן, יודע שבתנועה הירוקה מצאתי לפני כ-4 שנים את הבית. סגנון האנשים, העמדות המבוססות מדע וראיות, הפרגמטיות והפרקטיקה. הרבה חברים פונים אלי כשהם רוצים לדעת מה קורה שם במקום לחפש באינטרנט. אני לא יודע אם זה בגלל שמידע בחוץ חסר או בגלל שאני נחשב למהימן יותר מהכתב הממוצע (או מהאתר הבקושי-מעודכן של המפלגה), אבל אני מנסה לתת תשובות ככל שאני יודע.

אבל אני לא יודע מה קורה בפייסבוק של המפלגה, ואני מרגיש שבניוזלטרים לא מופיע מספיק מידע, ולא כל הפרוטוקולים מתפרסמים. כן, יש לי גם ביקורות על התנהלויות וחוסר תשומת לב (או זמן פנוי) לשקיפות שאמורה להיות עמוד תווך באידאולוגיה וההתנהלות המפלגה.

אבל כל זה מתגמד ליד שני אירועים מכוננים שקרו בחודש האחרון.  הפריימריז הבעייתיים והחבירה ללבני. עד כמה שלא היינו קטנים ועניים, המותג של הירוקה כנראה שווה משהו, כי בפריימריז היינו עדים לנסיון "הפיכה" של מצטרפים חדשים, אנשים עם נסיון מראשויות מקומיות שגייסו מאות מתפקדים שלא ברור מי מהם ידע אפילו למה הוא מתפקד או אם שילם מכיסו את דמי החבר (על פני השטח התקבצו יותר מדי שמועות וסיפורים מכדי שאפשר יהיה להתעלם מהאפשרות שנעשו כאן אולי מעשים פליליים של ממש, לפרטים המכוערים הקליקו פה). מקימי המפלגה כמעט אמרו נואש ונטשו את הרשימה (מה שהיה עלול לפרק את המפלגה) אבל ברגע האחרון ניצל איכשהוא המצב ע"י חבירה לרשימה משותפת עם התנועה של לבני. כשאני אומר "ניצל" זה הפירוש שלי היום. כששמעתי על זה, כמו רבים אחרים חשתי בגידה איומה, אבל על כל זה אתם יכולים לקרוא בפוסט שפרסמתי בבלוג הפעילים.

קיצור הסיפור, למי שלא רוצה ללכת לקרוא את הבלוג הנ"ל, לבני היא לא אופציה בעיני לאף אדם שרודף צדק (הנה עוד ניתוח מפורט של הסיבות), אני גם לא חושב שהיא מבינה מה זה ירוק. פושעת מלחמה צמחונית שחסה על חיות מסיבות אידאולוגיות? תעצרו אותי לפני שאני עושה פה גודווין. אבל ההסכם שלה עם הירוקה הוא מעניין. הירוקה תכתיב לתנועה את סדר היום הסביבתי-אנרגיה-תשתיות-תכנון, התנועה של ציפי תאמץ את ההתנגדות של הירוקה למאגר הביומטרי (כן, קראתן נכון, לשטרית יהיו בעיות) ותעזור לדחוף יוזמה להקמה מחדש של "נציב הדורות הבאים" (עם שיניים הפעם!), הכבדת תמלוגי הגז, אכיפת חוק החופים, חקיקות לזכויות בע"ח, קידום תחב"צ, הגדלת הפער בין מיסוי על אנרגיה+תחבורה ירוקה ולא ירוקה, ועוד כהנה וכהנה נקודות שראויות לדחיפה. ההרגשה בשורות הירוקה היא שהכוונה היא לא גרינווש אלא ללמוד מה זה ירוק אמיתי. אם הם אכן יעמדו בהתחייבויות האלו, מדובר ב9-10 מנדטים פרו-ירוקים בכנסת, וזו התפתחות מעניינת. אני עדיין לא אצביע ללבני, אבל אם כמה מהחוקים האלו יצליחו לעבור, אני אשמח ואגבה. "התנועה" אפילו תשתף עם "הירוקה" פעולה גם אם לא נכנס לכנסת (בכ"ז מקום 12 ברשימה), ותעזור לממן ריצה משותפת עוד שנה למועצות מקומיות ועיריות. זה כבר מתחיל להיות יותר מעניין. אבל הרגשות מאוד חצויים. לבני זה לא מהגוד גאייז.

אבל התנועה היא לא היחידה שרוצה להצבע בירוק. מרצ והעבודה סירבו שתיהן לריצה משותפת עם הירוקה, שתיהן פחות או יותר בטענות בסגנון "אבל אנחנו כבר ירוקים, קישטה". אבל מי שמסתכל על פעולות העבר של התנועה הקיבוצית, של מרצ, של העבודה, רואה שאין להם מושג על מה באמת מדובר פה. ירוק זה לא רק סביבה, זה חשיבה לטווח ארוך, זה מודעות למחקרים על כושר נשיאה ומגבלות משאבים. אם יש אנשים כרגע בכנסת שמבינים קיימות זה אולי רק חנין והורוביץ (שניהם, אגב, תלמידים של ערן בן ימיני, ממקימי התנועה הירוקה), וזה ממש לא מספיק.

אני חושב שאפשר לקחת דף מהמחברת של הפיראטים. חלקם רצו בפריימריז בירוקה, אחרים חשבו לרוץ במפלגות אחרות או אולי ממש נרשמו שם לפריימריז, פיראט יכול להיות מותג על-מפלגתי, גם ירוק. למה בתוך הדמוקרטיים או הרפובליקניים יכולות להיות סיעות וירטואליות ואצלנו לא? מי אמר שפרלמנטר יכול להיות חבר רק בסיעה אחת? יש סיעה ראשית ויכולות להיות עוד כמה משניות, וירטואליות, חוצות גבולות מפלגה. הרי ממילא יש שיתופי פעולה בנושאים חברתיים שחוצים את הסקאלה של ימין ושמאל ועוד הרבה דוגמאות, אני מאחל לתנועה הירוקה שתצליח להקים מותג שכזה. יש לנו שני דברים שאין לאף מפלגה אחרת, וזה מצע מבוסס מדע וראיות, וגיבוי של צוות אקדמאים מומחים בתחומם שמנווט את הדרך הערכית ואת העמדות שלנו במדיניות ציבורית. יש כאן מפלגה מיוחדת שחבל להתעלם ממנה. החבירה ללבני היא קונפליקט מאוד קשה לרבים כמוני שבאים מהשמאל, אבל בחשיבה לטווח הארוך זה עוזר לנו לביצוע החזון, זה יעזור לממן בחירות מקומיות ואת הבחירות הבאות לכנסת, וזה יעזור לנו לשווק את המותג הירוק שלנו. אני אנסה לעזור להעביר חוקים טובים ולהפיל רעים, ולא אכפת לי מי משתף איתי פעולה, מבל"ד ועד הבית היהודי, כל מי שמוכן לקדם חוקים צודקים וטובים, יבורך. את הקול שלי לא אתן ללבני, אבל אם אני יכול לגרום לסיעה שלה לעשות את הדבר הנכון, אני ארתם.

ולמטה בתחתית דמיוני הפרוע והאופטימי, שטרית יום אחד יאלץ להצביע נגד החוק הביומטרי בגלל משמעת סיעתית. אולי.

4 תגובות בנושא “סלט ירוקות”

 1. הברית האדומה-ירוקה היא מהמסוכנות וההרסניות ביותר של העשורים האחרונים. שיעבוד האדם למדינה ע"י רגולציה דרקונית, חיסול חירות הפרט, הפיתוח, התיעוש והיוזמה החופשית הם מטרותיה היחידות – כמובן שהכל במסווה של "קיימות", "אחריות סביבתית" ושאר מכבסות המילים מבית מדרשו של השמאל הדוחה. בקיצור, אבטיחים: ירוקים מבחוץ, אדומים מבפנים. אויבי החירות. שומר נפשו ירחק.

 2. שתי הערות:
  1. לגבי הפיראטים – אין כרגע שום דבר על-מפלגתי אצל הפיראטים. לאחרונה קראתי על מאבק לא פשוט של שתי תנועות, כל אחת קוראת לעצמה ה"פיראטית המקורית" (או אבו-שוקרי) או משהו בסגנון, ושתיהן רבות על הזכות למקוריות בפייסבוק. האחת טוענת שעוד אין לה מספיק כוח לרוץ לפוליטיקה, לשנייה בוער הטוכעס.

  1. ממה שאתה כותב, זה נשמע כאילו אתה מנסה לשכנע אחרים לעשות משהו שאתה לא לגמרי מאמין בו. מצד אחד – "לכו להבציע ללבני, כי הירוקה תשלוט בתוכן של המפלגה הזו", ומצד שני – "אני לא אתן להם את קולי". זה יוצר סתירה עמוקה במסר שאתה רוצה להעביר לדעתי.

  אולי אני טועה, אבל זה מה שאני הבנתי מהקריאה.
  אני לא אומר שלא צריכה להיות דילמה, אבל זה קצת היה מוזר. זה הכל.

  אישית – אני כנראה אצביע למרצ. גם אם הם לא ירוקים במלוא מובן המילה – הם עשו לא מעט דברים שאף אחד בכנסת האולטרה-ימנית שלנו לא העז לומר או לעשות (וכמו שאני רואה את הדברים בעתיד הלא רחוק – אף אחד גם לא יעז לעשות… מספיק שרק אומר יחימוביץ'..). לפחות החברים במרצ עמדו מאחורי ההצהרות שלהם, שזה יותר ממה שאני יכול לומר על רוב הרשימה של לבני..

  בכלל – ברשימה של לבני יש לא מעט אנשים "בעייתיים" מבחינתי. הראשון מבחינת סדר החשיבות (ועוד הרבה לפני שטרית) – האלוף (מיל') אלעזר שטרן. האיש פשוט מגעיל אותי. הוא ממש אופורטוניסט מהסוג הכי גרוע שיש. בהתחלה הוא חבר לאמסלם. כשהוא ראה שזה כנראה לא יביא מספיק מנדטים, הוא הלך עם תנועה חדשה יד ביד עם עיתונאי בשם יועז הנדל (בחור צעיר שכיהן 4 חודשים בתור הדובר של ביבי…), ואחרי שגם זה נפל – הוא הגיע למפלגה הלא-ברורה הזו של לבני.
  על שטרית ועל רוב חברי קדימה לשעבר בכלל אין לי מה לומר. הם קפצו מהעגלה של מופז שנייה אחרי הסקר שצפה שהם לא יעברו את אחוז החסימה.

  בקיצור – לבני היא לא כוס התה שלי. היחיד ברשימה שלה שבאמת מגיע לו קרדיט מבחינתי זה מצנע. לפחות הוא עומד מאחורי המילים שלו. לצערי – הוא חבר לחבורת האופורטוניסטים הזו. ובאמת חבל – כי החבורה הזו סתם מכתימה עבר עשיר של האיש.

  לגבי מה שלבני הבטיחה לירוקה – אשרי המאמין.
  אני אאמין כשאני אראה את זה קורה. ואז אולי – רק אולי – אני אשקול בכנסת הבאה לתת לה את הקול.

  1. שתי תשובות: 1. לגבי הפיראטים – יש את אלו שהתפצלו תחת השם "הפיראט הירוק" מהפיראטים המקוריים שהחליטו לא לרוץ הפעם (התפצלו זו מילה דטרמיניסטית מדי, מדובר בחבורה מאוד נוזלית בהרכבה מטבע הדברים). מחוץ לזה יש את השמוקים שרצו לרשום להם את שם המפלגה, זו אותה חבורה (אומרים לי) שבבחירות הקודמות חטפו את "עלה ירוק" ואילצו את חברי המפלגה לרוץ בתור "בוגרי עלה ירוק וניצולי השואה". יש אנשים שעושים דברים מכוערים, אתה צריך לעצור ולקרוא מה העמדות של האנשים ומי פעיל בנושא בפייסבוק (בעעעעעע) כדי לדעת מי זה מי. אותי גם הפיראטים "המקוריים" מצחיקים. הייתי בכנס שלהם, ראיתי איך הם מנתהלים, מסתובבים להם עם מאקים ואייפונים ומשתמשים בפייסבוק כאלו אין בעיות פרטיות ובעלות על תכנים או חופש פעולה ושימוש במכשירים. פיראטים דה מי קולו.

   2. אני לא אומר לכו להצביע ללבני. לא תשמע אותי אומר דבר כזה. אני יכול להיות אופטימי שהם באמת יפעלו נגד הביומטרי ובעד הירוק והצדק החברתי עד מחרתיים, ועדיין אני לא אתן לה את הקול שלי (אלא אם יגיע אליה דרך הסכם העודפים עם מרצ). אני לא מעודד אף אחד להצביע לה. מצד שני, אם באמת תהיה ההשפעה המובטחת משהיא תכנס חזרה לכנסת, אנ מוכן להגיש להם עזרה בחקיקה טובה ומתקדמת, למעשה לא אכפת לי לעזור גם לביבי, טיבי, או פייגלין או בן ארי. אם יש חוקים שנראים לי נכונים, לא אכפת לי מי יעזור לי להעביר אותם. אני מסתכל על החצי המלא של הכוס.

   ועכשיו תשובות להערות שלא ספרת: כמובן שמרצ. זה גם לא שיש הרבה אופציות. לבני לא אופציה, ואני בספק רב אם אספור אותה כאופציה גם בבחירות הבאות, ולא משנה כמה ירוקה היא תנסה להצבע. היא תצטרך להפוך את עורה כדי לשכנע אותי בקדנציה הזו, ואיכשהוא אני לא רואה את זה קורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *