מה אוכל אותי בימים אלו

כמה מחברי שמו לב והעירו לי שהפוסטים ששחררתי לאחרונה היו יותר קתרזיס לוחמני לא מכוון מאשר מחשבות מעוכלות ומנוסחות היטב ברמה שהייתי רוצה לשמור כאן בבלוג. אני לא יכול לפרט לכם כל מה שעובר עלי ועל משפחתי, אני מקפיד לא לפרסם את צרותי ומצב רוחי ברשתות חברתיות, אבל אחד מהנושאים המטרידים אותי השבוע נוגעים גם לעניני צדק חברתי ושוד. נכון שמדובר בשוד של כמה מאות אלפי שקלים ולא מאות מליונים, אבל זה פוגע בי אישית וחשבתי שראוי לחלוק איתכם את הפרטים. אולי אתם תחכימו, ואולי תלמדו אותי משהו חדש.

אצל המעסיק שלי, שמתחרז עם "Pretend Schweinewurst" (אבל לא באמת), עומדים בעלי החוב בתור. השניים הגדולים, אומרים לי, הן קרנות שמתחרזות עם קריוס ובקטוס. בקטוס תבעו מבית המשפט למנות כונס נכסים זמני לחברה, והביאו עו"ד ידוע, שהסביר לנו שתחת חגורתו כמה מהלכים מוצלחים של מכירה מואצת. לכאורה המצב לא נורא, ימכרו את החברה, אפילו אם כבעלי אופציות לא נקבל כלום, אבל בתכלס ככה הציג לנו את זה המנהל הזמני: חברת "פריטנד" כבר לא קיימת, וכיוון שמונה כונס נכסים זמני היא מוגנת מתביעות ופטורה מתשלום חובות, בכלל זה המשכורת מראשית ספטמבר ועד אמצע אוקטובר, יום מינוי כונס הנכסים. אומרים לנו שלמרות שלא שילמו לנו משכורת, זו לא הלנת שכר, ובכל מקרה אין לנו מה ללכת לבית הדין לעבודה ולא לעורך דין פרטי כי אין את מי לתבוע, כי החברה "מוגנת ע"י בית המשפט".

כונס הנכסים הזמני (כל השמות בכתבה, אני לא רוצה לפזר פה מילות מפתח לגוגל) אמר לנו שלמעשה "ביום 14/10 פוטרתם מ"פריטנד" ועכשיו אתם מועסקים אצלי". הסיבה היחידה שבגלל נקבל, אולי, חלק מהמשכורת, היא לא כי חייבים לנו משהו, אלא בשביל לשמור על שקט תעשייתי, כדי למכור את החברה בלי רעש, ושנתנהג יפה כשיבואו לעשות אצלנו "דיו דיליג'נס". כמה ישלמו? לא ברור. מתי? לא רוצים להתחייב. האם זו תהיה משכורת? בפירוש לא! ימצאו איזה כלי כלכלי מאולתר כדי להעביר לנו כסף כלשהוא מתישהוא, דיבידנד על חשבון חודשי עבר או עתיד או לא ברור מה. אז זה לא יכלול תנאים והפרשות? כן. לא. כל התשובות נכונות. מבולבלים? גם אנחנו.

נכון להיום, שבועיים אחרי התאריך הרגיל של תשלום המשכורות, חשבון הבנק שלי במינוס אדיר. אני משלם ריבית חריגה כי אני מסרב מסיבותי האישיות לקחת הלוואה, ולכן אני גם לא יכול להוציא שקל מהכספומט. אך אם לא יכנס סכום חמש ספרתי ביום ראשון אני אצטרך לקחת את ההלוואה בכל מקרה. מלחיץ.

אבל הדבר הכי מעניין שסיפרו לנו הוא למה לא משלמים לנו שכר. אני הייתי בטוח שבישראל המשכרורות הן החוב הראשון שחייבים לשלם, אך מסתבר שיש ענין של "נושה מוגן". כיון שקרן בקטוס, שחייבים לה 10 מליון, תבעה לפני נושים אחרים והכניסה את החברה למצב מוגן של כונס נכסים זמני, הם נושה מוגן ומשלמים להם חובות לפני שמשלמים לנו משכורות. אבל גם הפרוסה שלהם אינה הראשונה, למדען הראשי יש זכות נושה מוגן סטטוטורית, עם חוב משלו של כמליון דולרים. העובדים הם הנושה השלישי ברשימה ולכן בעברית פשוטה, אם החברה תמכר ב-11 מליון, העובדים יקבלו זובי. אם היא תמכר תוך שלושה חודשים בכ$13 מליון אז לפחות נראה משכורת אחרונה. אם נשאר אולי לא נפוצה לחלוטין ואם נעזוב כנראה נוכל לשכוח ממשכורת וחלק מהפיצויים גם כן. לא פנטאסטי? אה כן, ועוד לפני המכירה עוד 3 חודשים או מתי שישיגו קונה, יקצצו ממילא בכוח האדם, לא ברור מה יקבלו המפוטרים והמתפוטרים, לא ברור אם אני לא מרע את מצבי בכך שאני מפרסם את הפוסט הזה.

אכן צדק חברתי, במובן שחברת בקטוס מקבלת "צדק" לפני העובדים. על זה בין השאר, אני מניח, דיבר זליכה כשאמר שהשוק מוטה-הון במקום להיות מוטה-עבודה.

על כן אני אשמח אם תעזרו לי למצוא במהרה מקום חדש. קורות חיי במקומן הקבוע. אשמח למשוב על קורות החיים, אשמח גם לדעות מקצועיות לגבי המצב שתיארתי למעלה, אם אתם מבינים בתחום.

29 תגובות בנושא “מה אוכל אותי בימים אלו”

 1. שווה לכם (העובדים) להתאחד ולקחת עו"ד המתמחה בדיני עבודה.
  משכורותיכם מוגנות על ידי המדינה, ואם לא תקבלו אותן מכונס הנכסים, תקבלו אותן מהביטוח הלאומי (תמורת עמלה ותוך שנתיים, אבל תקבלו). המטרה בעו"ד היא לא להטלטל בלך ושוב על ידי הכונס, ולוודא כי אתם מקבלים את מלוא הזכויות שלכם בקרנות ובביטוחים.

 2. הי, אני לא עורכת דין ולא כלום, אבל אתם חייבים לקחת אחד, כמו שגיל כאן אמר. כי קודם כל כדאי שתשים לב שעורך הדין או כונס הנכסים שהסביר לכם מה שהסביר, הוא בעל אינטרס שתסתמו את הפה, וזה בכלל לא בטוח שמה שהוא אומר נכון. יש מצב שיש לכם כן קייס ותוכלו להדחף פנימה, או לעשות הליכים משפטיים מעניינים אחרים (אולי "הרמת מסך"). כאמור אני לא עורכת דין ולכן אין לי באמת מושג בזה, ולכן קחו אחד. בהצלחה

 3. את עצת ה"תקחו עורכדין" קיבלתי גם מעורכי דין, גם כונס הנכסים הציע לנו לעשות את זה (שלושה משפטים אחרי שאמר שהוא מייצד את האינטרסים של כל הנושים כולל אותנו) ונאמר לי שהעובדים אכן יקחו אחד. אני תוהה אם יהיה שווה לי לשלם את חלקי בשכר הטרחה, נגיד 500-2000 ש"ח שאין לי כרגע כדי להציל בסיכוי מאוד נמוך חצי ממה שחייבים לי. אם זה יהיה סכום הגיוני ולא גבוה, אני אשתתף, אבל אני צריך לשמוע מה יש לו להגיד.

  כך או אחרת, זה מצב מסריח שמחזיקים את העובדים בביצים ומצפים מהם להתנהג יפה, ושאנחנו צריכים לתבוע את המעסיק בזמן שאנחנו מועסקים אצלו. איכס.

 4. כמו שכבר אמרתי לך בטלפון, אתה חייב לעדכן את קורות החיים שלך. אני מחכה לשלוח עד שתעשה את זה.

  בחברה שאיתה דיברתי אמרתי שיש לי חבר שהחברה שבה הוא עובד הפסיקה לשלם משכורות. היא מייד שאלה אם זו החברה שלך. אתה לא תהיה הראשון שפונה אליהם מהחברה שלך.

  לא להלין את העבודה הזו. שיהיו לך קורות חיים מעודכנים עד סוף החג.

  שחר

 5. אה, ועוד משהו חשוב. אם זכרוני אינו מטעה אותי, ביטוח לאומי מכסה חלק מהמשכורת שהמעסיק שלך לא הצליח לשלם, כך שמשהו אתה אמור לקבל בכל מקרה. לא יודע פרטים נוספים.

  שחר

 6. ועוד לינק שעשוי להיות מועיל:
  http://www.benchmark.co.il/law-info/article-display.php?articleno=663

  אלע״ד זלע״מ

  עד כמה שאני זוכר, אתה יכול לפנות לבית המשפט ולבקש פירוק ו/או הכרזה על החברה כעל חדלת פרעון. בהחלט יכול להיות שהצעד של מי שכבר פעל מונע את זה, אבל אם זה לא המצב, זהו אמצעי להפעיל לחץ על הבעלים החדשים.

  שים לב שלא פשוט לקום ולעזוב את מקום העבודה. תן להם מכתב שבו אתה מציין בפניהם שכיוון שהם לא משלמים לך משכורת, אתה רואה את עצמך כמי שפוטר ממקום עבודתו. תתיעץ עם עו״ד לגבי הנקודה הזו. שלח להם את זה בדואר רשום. דמי הלנת שכר, לדוגמא, מקבלים ריבית מיוחדת רק מרגע שנתת להם הודעה בכתב שהם מלינים. כדאי לך שהנקודה הזו תהיה על השולחן כמה שיותר מוקדם, גם אם הם צודקים, ולא מגיע לך.

  בנימה דומה, אין דבר כזה „לא מגיע לך”. מה שיכול להיות זה שמגיע לך, אבל לא ישאר מספיק כסף ולא תקבל. בגלל זה חשוב לעגן את זכויותיך, גם אם הסיכוי לראות את הכסף בפועל נמוך.

  שחר

 7. עבדתי פעם בסטארטאפ שהגיע לסיטואציה דומה. הקרנות משכו את הכסף, סגרו את החברה מהיום למחר, והעובדים נשארו בלי המשכורת שחייבים להם.
  כמו שכבר אמרו לך פה, צריך עורך דין. אנחנו פנינו כקבוצה לעורך דין שמתמחה בפירוק חברות, ובסוף קיבלנו את כל הכסף שהיו חייבים לנו (מביטוח לאומי). זה לוקח שנתיים, אבל אל תוותרו.

 8. נשמע שאתה עובד בסטארטאפ. עבדתי בסטארט אפ שנסגר ולמזלי שילמו לנו הכל עד הגרוש האחרון. אבל גם בסטארטאפ אחר שחברים עבדו ונמכר כי הכסף נגמר נהגו בצורה יפה יותר. חלק מהאנשים פוטרו, אבל קיבלו את המשכורת. חלק נשארו בשכר נמוך, אבל הובטח להם בונוס שאכן הגיע לאחר שהחברה נמכרה. ואופציות חדשות בחברה הרוכשת.
  נקודה מעניינת – שאינה קשורה לצדק אלא לכוח – היא מה חשיבות העובדים למכירה. האם לעובדים ידע או נסיון שהוא קריטי כדי שהקונה ירצה בעסקה? אם כן צריך לנהוג בעובדים בכפפות של משי, כמו במקרים הנ״ל ולהבטיח להם בונוס ואופציות בחברה הרוכשת, בתנאי שישארו עד שהעסקה תתבצע, בשכר כלשהו כמובן ולא ללא שכר. וכן בדרך כלל נהוג לתת מענק נוסף למי שנשאר עוד תקופה אחרי המכירה. נאמר שנה. כל זאת בתנאי שצריך את העובדים. תזכור שאם לא יצליחו למכור את החברה אז קריוס ובקטוס לא יחזירו אגורה ממה שהשקיעו בה ויפסידו עוד כסף.  

 9. מצער לשמוע.

  הדבר היחיד שאני חושב עליו בהקשר החברתי כאן היא החובה היהודית העקרונית לשלם שכר בזמן המוסכם. "ביומו תתן שכרו". איך בדיוק זה מתיישם עם כל חוקי הכלכלה המודרנית על סבך הגופים המשפטיים המופשטים שהיא ממציאה, זה אני לא יודע…

 10. דורון, האם חברה שקמה ב-1996 יכולה להקרא עדיין סטארטאפ? 🙂

  לצערי זה לא פשוט, בגלל הקטע של מינוי כונס נכסים זמני (אני מתאר לי שזה המקבילה הישראלית של Chapter 11, שמגן על חברה מתביעות נושים).

  מה שהפתיע אותי בסיפור זה הצורה שבה מתייחסים לעובדים כעוד נושים, ואפילו לא הראשונים, לא נושה מוגן. זה מה שמסריח בסיפור.

 11. אני מציע לך פשוט להחרים ציוד מהחברה, ולמכור אותו – מחשבים ניידים, ריהוט, מה שאתה יכול להוציא משם בלי שיעלו עליך. זה לגיטימי לגמרי בהתחשב בכך שעבדת ולא שילמו לך. דרך אגב, הלנת שכר זו עבירה פלילת בישראל.

 12. לא מכפרים על פשע בפשע. אני לא הולך לעבור על חוקים, מספיק גנבתי להם עד היום רוחב פס על טוויטינג בשעות העבודה 🙂

  מה גם שהמצב הדחוק כלכלית נמשך שם לא מעט זמן, אז אין שום חומרה שווה ממילא 🙂 :mrgreen:

 13. נתאי, אני שמח שאתה לא עוכרדין… 🙂

  לנסות להחזיר משה משהו יהיה ללכת לתבוע אותם בבית דין. את החברה המוגנת (שמשום מה לא אחראית לחובות החברה הישנה לפי מה שהם אומרים), או את בקטוס שהפעילו את התביעה. זה לא אומר שאני יכול להחרים לעצמי סתם ככה ציוד ללא רשות. למשל אם לא שילמתי שנה ועד בית, אין לאנסטסיה מהקומה למטה זכות לבוא ולגנוב לי את הפלדלת ולמכור אותה.

 14. עירא – אני ממש מצטער לשמוע על זה. ידעתי שהמצב "לא משהו", אבל לא היה לי מושג שזה עד כדי כך. לצערי אין לי הרבה חדשות טובות בנושא עבודה. אני מחפש כבר חצי שנה, ובינתיים אני לא מגיע בכלל לראיונות, למרות שכולם אומרים לי כמה קורות החיים שלי נראים נהדר.

  מה אני אגיד לך, איש – שיהיה בהצלחה.
  אם הייתי במצב כלכלי טוב יותר, הייתי שמח להלוות לך. לצערי, כמו שאתה יודע – גם אלה ואני חיים מהיד לפה.

  חיבוק גדול, איש.

 15. הרשיתי לעצמי לשלוח את הקו"ח שלך לחברה בה אני עובד.
  הערה קטנה – בשורה השניה של הפרטים האישיים (מייד אחרי הדוא"ל) מופיעה מילה אחת – גדרה.
  אני מניח שהכוונה למקום בו אתה גר אבל כדאי להיות ספציפי :).
  בכל מקרה – בהצלחה.

 16. עדכונים למעוניינים: מתוך משכורת וחצי שעוכבה, משחררים לנו חצי משכורת, ולא בדיוק ברור באילו תנאים. כרטיסי 10ביס הושבתו. העובדים לוקחים עו"ד (הביאו כ7 שמות, אז עכשיו עלולה להיות בעיה הפוכה של איזה מהם לקחת). אני אולי העובד הכי חדש פה, אז לי יש הכי פחות צרות, כי לא מעכבים לי ממש שום פיצויים. נראה.

  במקביל התבקשנו להתנדב להתפוטר לפני שמחר מתחילים להוריד גרזינים בלי לשאול. כיון שאף אחד לא יודע מה ההשלכות, אז אף אחד לא התנדב. סולידריות מפתיעה יש פה.

 17. אם הם מוכנים לשלם לך את מה שמגיע לך (המשכורות שלא שולמו) מיידית כחלק מחבילת הפיטורין, זה אולי משהוא שכדאי לשקול.

 18. לא, האינטרס של כונס הנכסים זה רווחים לבקטוס מהמכירה. על העובדים הוא משתין בקשת וכך גם על בית המשפט (שהורה לשלם לנו את המשכורות במלואן). אומרים לי החבר'ה שחצי המשכורת שהיתה אמורה להכנס אתמול נכנסה היום. בקיצור אני עדיין צריך לחפש מקום חדש. לפחות היום ראיינו שלושה עו"דים ובחרנו אחת.

 19. פי. איזה באסה. מצטער לשמוע. לדעתי, קח עורך דין, סיכוי טוב שבסוף הם ישלמו.

  לגבי קורות חיים, כיום הרוב מסונן על ידי חברות כוח אדם. אשלח לך כמה עצות בפרטי.

 20. חלף שבוע, הכונס פיטר חצי מאיתנו כולל אותי, ולעיתון הוא סיפר ששולמה משכורת ספטמבר. האמת היא ששולם השווה רק לחצי מהנטו של משכורת ספטמבר, עדיין חייבים לנו הפרשות, אצי ספטמבר, חצי אוקטובר, ולמפפוטרים אני מקווה גם 30 יום (למרות שנאה שהחלק האחרון לא יקרה). אני בחיפושי עבודה, והטיפול הועבר למשרד עורכי הדין הורנשטיין, מחר דיון ראשון בעתירה שלנו במחוזי חיפה (לי אין איך להגיע, אז אני אתמקד בחיפושי עבודה).

  לדעתי זה לא הולך טוב כלכלית, אבל יש לזה צורה מרשימה של סולידריות חברתית. העובדים שנשארו החליטו להיות לוחמניים ולא לשתף פעולה על כונס הנכסים, ומחר רבים מהם יופיעו לדיון בחיפה במקום להופיע לעבודה. בכל מקרה לאחר שביצע קיצוץ רוחבי של 50% מכוח המו"פ וה-QA, אין למפתחים איך לפתח, המוצר ממילא תקוע במים, ותשקיף המכירה עגום. עו"ד פז, לפי מה שראינו בחיפושים בידיעות עיתונים מקוונים, אינו מעונין בטובתם של העובדים, וכבר היו לו מספר כינוסי נכסים שכאלו בשליחות קרן ההשקעות בקטוס שבהם העובדים נשמרו מחוץ למעגל ולפעמים גם הפסידו כספים. החבורה שלנו החליטה שבמקרה הזה, אם הקפטן-במינוי-זמני מטביע את הספינה, הוא ירד איתה למצולות. לפז The Ripper (כמו שאני קורא לו), יש אינטרס כלכלי למכור את החברה בטווח, אבל בשביל זה הוא צריך עובדים רגועים ונותני אמון, דבר שהוא לא מנסה לייצר בשום אופן.

 21. והנה עכשיו גם בכלכליסט. הכתבה מציגה את זה כאילו העובדים החלו בהליך פירוק כי אבד לנו האמון בכונס הנכסים, אבל אין כאן סיבה ומסובב, את תביעת הפירוק אין לנו ברירה לבצע אם אנחנו רוצים לקבל את משכורות חצי אוקטובר (למי שהושאר) או חצי אוקטובר וחצי ספטמבר (מי שפוטר), כי רק אז משולמת הגימלא של ביטוח לאומי (שמפריש ממשכורת כל שכיר פרמיה קטנה לביטוח נגד פירוק חברות). נראה שאת משכורת החודש האחרון (30 יום התראה) אין אפילו ממי לדרוש וצריך לשכוח מזה.

  מה שהפרסום הזה בכלכליסט עשוי להיות זה הפעלת לחץ על כונס הנכסים, אין לי מושג אם טקטיקה של עורכי הדין שלנו או סתם עיתונאי צמא לכותרות (או שניהם). בכל מקרה אני מקווה שמר פז יבין שכדאי לו להיות הוגן לעובדים ולציית לפסיקת בית המשפט (דבר שהוא נוהג קבוע להתחמק ממנו), אם הוא רוצה את שיתוף הפעולה של העובדים שנשארו, להשיג שקט תעשייתי כדי שיוכל למכור את החברה כראוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *