(לא) יהודי לא יתן יד לביומטרי

אחרי סופ"ש מטריד של הפוגרום בענתות, הגיעה היום ידיעה מעודדת לעיתונים, שתביעתו של קניוק הצליחה, ובערב ראש השנה התקבלה הפסיקה לפיה הוא יכול להרשם כיהודי ללא דת במשרד הפנים. (הנה גם הדיון בתפוז, הכיסוי בוואלה, וטור של רוביק רוזנטל מיוני השנה על הבעיה הסמנטית של "לאום" בהקשר הזה). צעד זה יוצא נגד כפיה דתית ומבקש גם לדחוף למצב של הפרדת דת ומדינה.

בנקודה זו לא ברור אם כל אחד מאיתנו יוכל ללכת עכשיו ולבקש את מחיקת סעיף הדת במשרד הפנים, או שכל אחד מאיתנו צריך עכשיו פסיקת בימ"ש כי משרד הפנים לא יאפשר את התהליך מרצונו הש"סי. אני על כל פנים אנסה, כי מזמן אני צריך לקפוץ לסידורים במשרד הפנים (למשל עברתי דירה לפני כשנה), והתאפקתי לעשות את זה רק בנובמבר.

למה נובמבר? אם כך לכל מי שלא עוקב אחרי הבלוג הזה או שנגע בו נגע השכחה, בנובמבר מתחיל הפיילוט הביומטרי. הפיילוט לא נועד לבדיקת יעילות או נכונות השימוש במאגר שכזה, או אפילו את הכולותיו הטכנולוגיות לתת מענה לבעיות הקיימות בעולמנו וארצינו. לא ולא, כל אלו פרמטרים ששטרית כבר החליט שלא צריך לבדוק. אחת הבדיקות הבודדות שאולי עוד נצליח להלחם לכשלונן היא בדיקת שביעות הרצון, כלומר, האם הקהל מרוצה מהקמת המאגר ומעונין לעבור לתעודות החדשות.

שתי ציפורים במכה אחת! תשובת "לא!" למאגר הביומטרי, ו"לא!" נוסף לכפיה הדתית במדינה שהיתה אמורה להיות דמוקרטית.

הדבר הנכון לעשות אם כך, היא לקפוץ למשרד הפנים החל מנובמבר, כשיתחיל המאגר לפעול, ולסרב לשדרג את התעודה, או אולי עדיף לבקש להוציא מחדש תעודה מהסוג הישן עם תמונה מעודכנת וכשמציעים לכם את התעודה המצ'וכללת עם הצ'יפ והרישום במאגר הביומטרי, לסרב בתוקף. אנחנו מקווים שבסוף תקופת הפיילוט נוכל לשכנע את משרד הפנים שמספיק אנשים הוציאו תעודות נייר לעומת התעודות הביומטריות, או לפחות סירבו לקחת תעודה ביומטרית שהוצעה להם (בתקווה שמשרד הפנים רושם את הנתון הזה לצרכי סטטיסטיקה!).

למי שלא מכיר את היסטורית המלחמה בחוק, תוכלו למצוא עשרות פוסטים בנושא בבלוג זה ובאחרים (למשל אלו של האגודה לזכויות האזרח, דורון אופק ויהונתן קלינגר). אנחנו בעד תעודות חכמות, כמה מאיתנו אפילו יסכימו בעיקום אף לתעודות ביומטריות, אבל אנחנו מתנגדים בתוקף לשמירת המאגר הביומטרי ע"י המדינה.

עדכון: עוד דעות על יהודים חסרי דת בבלוגים של ניר להב ותומר פרסיקו.

2 תגובות בנושא “(לא) יהודי לא יתן יד לביומטרי”

 1. רוב הצעירים ישמחו לקבל תעודת זהות שמהווה גדג'ט טכנולוגי בפני עצמה (וכנראה גם בגודל הנכון כדי להיכנס לכיס המתאים בארנק), וככל הנראה הנפקת התעודות החכמות תלווה גם בקמפיין גדול בגופי התקשורת השונים. כדי למנוע מצב בו תהיה הסתערות המונית על התעודות החדשות צריך להתחיל מעכשיו בקמפיין נגד, ויפה שעה אחת קודם.

 2. עירא – יש לי כמה השגות על מה שכתבת:
  1. משרד הפנים לא יאשר לך לשנות את הדת שלך ל"חסר דת" ללא צו של בית משפט, בדיוק כפי שהוא סרב לקניוק. בפסק הדין נכתב, כי השופט ראה שקניוק הוכיח "כי כוונותיו רציניות". אם לא תעשה דבר דומה, אני בספק אם יאפשרו לך לשנות סתם כך את דתך. אני כותב את זה בצער רב, אבל לדעתי – לפחות כרגע – כל עוד לא יהיו כמה אלפי אנשים שיעשו זאת בתקופה הקרובה – זה לא באמת יקרה. בנוסף, אל תשכח שבמקרה של קניוק היו גם "נסיבות מקלות", כגון בני משפחה שהם "חסרי דת". יתרה מכך, לפני שאתה עושה את הצעד הזה (והאמת – יש מצב שאצטרף לעניין הזה בשלב מאוחר יותר – אם אראה שזה פשוט לביצוע ואם עוד תהיה לנו מדינה עד אז…), קח בחשבון שאתה עלול לשלם בזכויות מסוימות, שיש לך ולבני משפחתך (אייני משפטן ואייני בטוח שכך המצב, אבל חשוב לבדוק את העניין לעומקו). במקומך הייתי בודק מהן ההשפעות של צעד כזה על המשפחה הקרובה שלך. לקניוק לא היה מה להפסיד. האיש בן למעלה מ-80, ויש לו עוד שנים ספורות לחיות כאן. לך, לעומת זאת, יש עוד כמה שנים טובות (בין אם בישראל או לא), ועלולות להיות הלשכות שאתה עוד לא מבין אותן כעת (במיוחד אם אכן המדינה הזו תמשיך ללכת בדרכה הנוכחית). .

  2. לגבי מה שקראת לו "פוגרום" ביום שישי בענתות – הגבתי לך בגוגל+, ואני מגיב כאן בדומה למה שכתבתי שם (בעיקר משום שלא קיבלתי ממך תגובה על הדברים). הפוסט שהחלטת להעביר היה בעייתי מאוד מבחינתי, בלשון המעטה. אינני מסכים עם האלימות שננקטה ע"י המתנחלים. אני חושב שהם צריכים להיענש בחומרה. למעשה, צריך גם לפעול נגד השוטרים שפעלו שם בניגוד לחוק (ובניגוד לנהלי המשטרה, שאפילו להפגנות המחאה אסור היה להם ללכת). לצערי, אני מניח שהמשטרה תטייח את הדברים, לפחות בכל מה שקשור לשוטרים.

  עם זאת, הפוסט שהעברת, תמך בצורה מאוד ברורה ובוטה בחרם כללי ובינ"ל על ישראל – דבר שבחיים לא אתמוך בו. זו הקיצוניות השנייה, שיורה לנו ברגל. תמיכה בחרם בינ"ל על ישראל הוא קו אדום, וחבל שלפחות לא הסתייגת מהעניין הזה. חרם הוא אלימות קיצונית מסוג אחר, והוא גרוע לא פחות ממה שביצעו המתנחבלים בענתות.

  וד"א – טמקא אמנם לא העבירו ידיעה על כך מיידית, אך בהמשך היום הם אכן העלו ידיעה, מפורטת מאוד, שגינתה בחריפות את פעולות המתנחלים, ואף העלתה קטע משיחת טלפון שבו הרבש"צ של היישוב נשמע מאיים על אותו ערבי.
  עם זאת, מהכתבה עולה שאלה אחרת, שגם היא דורשת תשובה: האם באמת הגיעו אותם ארגוני זכויות אדם, בכדי לעזור לתושב הערבי לשתול עצים כדבריהם, או בכדי לעורר פרובוקציות באמצעות דגלי פלשתין. בוא נאמר, שאני מרשה לעצמי לא להאמין בתום ליבם המלא של ארגוני השמאל, כפי שאינני מאמין כלל לגרסת המתנחלים. אני מניח שהאמת יושבת איפושהו באמצע. בין כך או כך, אלימות משני הצדדים גרמה לי לסלוד מהסיפור הזה לחלוטין, ולא בגלל צד אחד.

  3. לגבי המאגר הביומטרי אין לי הסתייגות, אך מעניין מאוד מה יקרה אם תלך למשרד הפנים ולא יאפשרו לך לקבל תעודה שאינה ביומטרית. אני חושש שמה שיקרה לך דומה למה שקרה לך עם רישיון הנהיגה. בכל מקרה – חכה מעט לפני שאתה משמיד את תעודת הזהות הישנה שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *