קולות מסופ"ש מבלבל

אין לי הפעם הרבה מה להגיד מלבד כל מה שאני אומר בזמן אמת בטוויטר ולחברים, אני מרכז פה למי שלא עקב אחרי הקולות מהשטח.

היה מאוד מבלבל אתמול אם ללכת להפגין או לא. היתה התקפת טרור, מתו 7 אנשים, לא חלפו 4 שעות ואהוד ברק הכריז על פעולה בעזה (וקרא לה "תג מחיר" בלי להתבלבל!) והפציץ שם, תוך קריאות "Off with their heads!" (כנראה צפה ביותר מדי פרקי "משחקי הכס" לאחרונה, אחרים חושבים שזו אזהרה למוחים ועידוק טוען שברק פשוט החליט שהעזתים הם זומבים). במשך כמעט יממה וחצי לא שמענו פיפס מהנהגת המאבק (השמיניה הסודית או איך שתקראו להם), שמולי מהתאחדות הסטודנטים הכריז שמבטלים, לבסוף סתיו שפיר (הדוברת של השמיניה) הודיעה שנצעד בשקט ולא נקרא סיסמאות, מה שדי הדאיג אותי – זה שוב לשים את "המצב הבטחוני" לפני הבטחון החברתי. ביקשתי שנקיים עצרת בלי מוסיקה, עם דקת דומיה, ואפשר גם לדבר על נפגעי הטרור ונכי צה"ל שהמדינה לא מטפלת בהם, ומשליכה לעזאזל אחרי טיפול מינימאלי ראשוני בלבד מלבד העקשנים שבהם. כך נחזיר את האקטואליה לפסים חברתיים. לא קיבלו.

אז מה עושים? אם נמעד ונגיד משהו נגד ההתקפה בעזה והעובדה שהיא רק גוררת עוד יריות טילים – יגידו שאנחנו מזדהים עם העזתים ואנחנו אנטי ציונים. אם נגנה את הרקטות העזתיות ביותר משני משפטים נודה ששוב פיגוע טרור גנב את הכותרות, ואם לא נזכיר את הטרור ביותר משני משפטים, נחזק את קולות הקוראים לנו לפרק את האוהלים "כי עכשיו יש מצב בטחוני וצריך להתנהג באחריות".

חצי פיד לא יבוא כי לא מפגינים נגד המלחמה. חצי פיד לא יבוא כי כן מפגינים נגד המלחמה. מבולבלת

רוני גלבפיש

שלט ענקי שראיתי לפני שבועיים ברוטשילד אמר שהמדינה סובלת מ"הפרעת קשב וריכוזיות", ומישהו צייץ שזה באמת מוזר שממשלה שלמה עוזבת הכל כשיש הפצצה על עזה, כאילו שאי אפשר לטפל בשני דברים בו-זמנית. חוצפה מצידינו לדרוש את המשך הטיפול? חוצפה מצידם לדרוש שנתקפל!

the protest should not be ABOUT the Gaza attacks, but it should continue DESPITE it, even if MKs claim otherwise

אני בעצמי

הבקשה מפעילי השמאל הרדיקלי, בקשה ולא דרישה ולא סתימת פיות ולא נעליים.
הבקשה היתה שיכבדו את הצעדה ללא צעקות, משרוקיות או מגאפונים. שבעצם הפגנה חברתית עכשיו יש מסר מספיק חזק. ואלו אותם אנשים שביקשו שמפגינות בשיח ג׳ראח יגיעו ללא גופיות, כי זה פוגע
בפלסטינים. כלומר, לצורך סולידריות עם פל׳ ביקשו משהו חמור ומקומם. לצורך סולידריות עם חברינו מהדרום, אלו שרק לפני שבוע נסענו אליהם כדי להפגין שכם אל שכם, אלו לא ראויים לצעדה שקטה בלי צרחות. פוליטיקה של אלקין וקירשנבאום, פוליטיקה של אצבע בעין. אני מרשה לעצמי להניח שהם אפילו נהנו מכל אלו שביקשו שיכבדו את ההחלטה על מצעד שקט. חוסר סולידריות בוטה במפגיע.

וכן, תזדיינו עם תחושת הצדק שלכם. היה לי מספיק ממנה בשלושים השנים האחרונות. ודוק: זו לא טקטיקה כדי להתחבב על העם הפחות מתקדם. זו מהות, הבנה שאין תקנה לערכים הבסיסיים שהם מתגדרים בהם בעם, ללא העם. עד המחאה כל שהיה להם להציע הוא bds, וכנראה שמסר של סולידריות חברתית לא מספיק מתקדם. בעיקר חשתי צער: היתה עוצמה בהליכה השקטה, בנאומים הקצרים בסוף ובמעגלי השיחה. אם יוציאו עצמם גם מכאן, כל שישאר להם הוא קריאות לחרם בעודם מקפידים על חיג׳אב תקני. הפסד שלהם והפסד של כל המחאה הזו.

גדי שמשון, בטוויטר

דיווחים, ואנשים שניסחו את עצמם טוב ממני:

יגאל סרנה "שקט יורים"

חיים הר-זהב על בטחון אישי

מחאה תחת אש בבאר שבע

צוף בשן: תנו לצה"ל לנצח

ישראל היום מצאו את קרבנות המחאה החברתית ומעלים את שוועתם לבמה הארצית.

אתנחתה קומית:
Team Manuel

אתנחתא מוזיקלית:

ולבסוף, אם עוד לא שמעתם את הרצאתו של פרופ' זליכה, פנו במהרה 100 דקות מזמנכם כדי להתחיל להכיל את קצה הקרחון שהוא חושף פה. חשבתי שאני מבין את הבעיות שלנו, אבל זה תיאור יותר מובנה ומגובה עובדות מכל מה שחשבתי שידעתי.

4 תגובות בנושא “קולות מסופ"ש מבלבל”

 1. עירא, כפי שכתבתי לכמה אנשים שכבר היפנו להרצאה של זליכה, יש כמה בעיות עם ההרצאה הזו, שאי אפשר להתעלם מהם, גם אם מנסים:
  1. הורדת חסמים לתחרות ללא צעדים נוספים לא תעבוד פה. לומר שזהו הפתרון לכל תחלואי הכלכלה בישראל זו שטות ממדרגה ראשונה. ישראל היא משק קטן. מאוד. לא יהיו בישראל 10 חברות סלולר, לא יהיו פה 20 בנקים גדולים. הגיע הזמן שתוציאו את זה מהלקסיקון שלכם. תחרות חופשית לחלוטין לא תהיה כאן. אנחנו לא אמריקה, וגם לא אירופה. לא מעט מומחים מהעולם כבר אמרו את זה. ד"ר זליכה מעדיף להתעלם מזה לצורך סיסמאות שאין בהם ממש.

  2. ד"ר זליכה רחוק מלהיות נקי כפיים, למרות שהוא מנסה להציג כל הזמן כאילו 'ידיעות אחרונות' ואחרים "רדפו" אותו. הוא פעל בניגוד לחוק, וקיבל למעלה מ-1.2 מיליון ש"ח, שאסור היה לו לקבל (הוא קיבל את הכספים ממכללת קרית אונו בזמן שכיהן כחשב הכללי באוצר). האיש צבר הון לא מבוטל תוך שימוש בשקרים בוטים. מבקר המדינה כתב עליו דו"ח חריף מאוד. הדבר היחיד שעומד לזכותו של זליכה היא העובדה, שהוא היה אחד היחידים שניסה למנוע בכל הכוח את קבלת המלצות ועדת בכר.

  לגבי כל שאר הדברים שכתבת: גם אני מרגיש קצת מבולבל עם כל מה שקרה בסו"ש האחרון. אין לי אפילו מושג אם אכן היתה צעדה או הפגנה כלשהי אתמול. אתרי החדשות לא סיפרו עליהן דבר בזמן אמת, כפי שקרה בשבועות הקודמים. מפחיד אותי שסדרת הפיגועים הזו תמסמס הכל, ותביא אותנו לנקודת האפס.

  קראתי בסוף השבוע ראיון של שטייניץ ב"ישראל היום", ואני מתכוון לכתוב עליו פוסט קטלני בימים הקרובים. האיש מדבר בשפה פופוליסטית, אומר שטויות, ומנסה להביא לפילוג בין מעמד הביניים לשכבות החלשות בצורה בוטה. הדברים שלו מתאימים למי שאין לו מושג ירוק בכלכלה. מדהים לראות איך אפשר להפוך את הדברים שצורה כזו, שתלעג לכל מי שיש קצת אינטיליגנציה בראשו.

 2. 1. הוא לא אמר דרגולציה, להפך, הוא חזר והדגיש בפרק השאלות מהקהל שצריך לשים חסמים בפני גרעיני שליטה גדולים מדי.

  2. אין לי מושג לגבי טוהר כפיו האישיות ולא הבאת לינק להאשמות האלו, אבל העיקר זה הרעיונות שהוא מדבר עליהם והפרשנות שלו למה שקורה היום והסיבות לכך. אני לא הולך למנות אותו לראש ממשלה או שר אוצר מחר, אבל אני חושב שגורמים לבעיות שהוא מנסח פה אינן מובנות די צרכן בציבור הרחב, והסבריו "עושים הגיון". הייתי שמח אם הוא היה מסייע לצוות ספיבק.

  שטייניץ וחבריו לא מבינים פשוט איפה הם חיים. אבל אם אתה רוצה ניתוק אמיתי, חכה לקטע עם רני רהב בפוסט הבא שלי.

 3. סליחה – לא בדקתי את המשך הדיון כאן – ולכן לא עניתי.

  לגבי הלינק לחוסר ניקיון כפיו של זליכה – כאן.
  יש עוד מקומות – אבל את זה ניתן בקלות למצוא בגוגל.

  דרך אגב – טענותיי נגדו אינם אד הומינם בלבד, אם כי קשה לי להתעלם מהאדם. אני פשוט לא מאמין לו.

  לגבי טענותיו עצמן – כתבתי אצלי בבלוג דברים שאמר פרופ' צ'אנג, שמתייחסים לאוליגופוליה טבעית. משום מה, אף התייחסות לכך לא הועלתה, לא בבלוג שלי ולא במקומות אחרים שבהם הזכרתי את זה (והאמן לי – הזכרתי את הדברים יותר מפעם אחת).

  פרופ' צ'אנג
  אינו עוד אדם מוזר חסר ידע בכלכלה, אלא אחד המוחות הגדולים בעולם בתחום הזה.

  אני ממליץ לך לקרוא את דבריו קצת יותר לעומק, לפני שאתה מקבל את דבריו של זליכה, שאינם מבוססים על נתונים כלכליים גרידא, אלא על רעיונות פופוליסטיים.
  זה שהוא מנסה להראות לנו שאין מספיק מקומות עבודה – זה נכון. אין לי ויכוח איתו על זה. אני לא מסכים עם העובדה, שרק בגלל זה החרדים לא יוצאים לעבוד. עובדתית זה לא נכון. אני לא יודע כמה שיחות ד"ר זליכה העביר עם חרדים כאלו, אבל אני שוחחתי בצעירותי אין ספור פעמים עם חרדים שמעדיפים לא לצאת לעבוד. אפילו בתוך החברה החרדית יש קולות שאומרים את זה בצורה גלויה. כתבות שנערכו בעבר הראו, שרבים מהם מעדיפים לעבוד ב"שחור", בכדי לא לשלם מיסים ולאבד את הקצבאות שהם מקבלים.

  אז כבודו של זליכה במקומו מונח – אבל להכללות שלו אין תפיסה במציאות.

  לגבי הערבים הישראלים – האמת היא שאינני יודע עד הסוף, וכאן אני מוכן לקבל את דבריו בהיעדר נתונים אחרים.

  ולגבי ההרצאה שלו הערב – אני כנראה אוותר. ויש לכך 2 סיבות:
  1. שי מגיע אליי הערב. אנחנו רוצים לשבת קצת על האנדרואידים שלנו.
  2. אני פשוט לא מאמין לזליכה. גם אם הנתונים היבשים שהוא נותן נכונים – המסקנות בחלקן פשוט לא נכונות ו/או בלתי אפשריות ליישום בישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *