חגשמח. סוגשל.

אתמול נודע כי על השטחים יוטל סגר של שבוע. טוב, כנראה לא על ההתנחלויות, אז ליתר דיוק לא על כל השטחים אלא רק על "תושבי השטחים". סליחה, זה לא היה מספיק ברור, כי מישהו היה יכול לטעות ולחשוב שהמתנחלים הרי תושבי שטחים… אז אני אגיד את זה יותר ברור, יש סגר על לא יהודים. אבל זו לא גזענות, זו רק זהירות מדודה והגיונית לחלוטין. מעניין שזה אייטם חדשותי כל כך פעוט שלא תמצאו אותו בטמקא או נרג', הוא חבוי לו באתר דו"צ הס-פן-תעיר.

אתמול גם נודע שצה"ל מנע את כניסתם של 50 ראשי אדם לשטח המדינה, אפילו לא בשביל לפנות אותם למחנות הריכוז שבונה להם ישראל לתפארת. הם כנראה אמורים להסתובב 40 שנה במדבר לפני שיותר להם להגיע. בשנה שעברה היינו בסימן גירוש ילדי העובדים, כל שנה יש משהו. כמו מחלקת הבידור של רשת וקשת, גם על שרי הפנים והבטחון אפשר לסמוך שיפיקו הפתעות וסיפורים. כאן עצוב לי שהרייטינג של ה"ריאליטי" גבוה מדי, וכאן הרייטינג של המציאות האמיתית כמעט ולא קיים. יאוש.

במקום לחרוק שוב על התקליט השרוט של "גרים הייתם במצריים" ולפרוט על מיתר "חוק הזהב" של "לא תעשה לחברך" וקלישאות אחרות, הלך מישהו והעלה את ה־Mashup המוצלח הבא ליוטיוב. חבל על כל מילה נוספת.

(התגלה באדיבות איתמר שאלתיאל)

14 תגובות בנושא “חגשמח. סוגשל.”

 1. כל עוד לא בונים משרפות ליד מחנות המעצר למסתננים, הייתי ממליץ להשתמש במינוח שונה מ "מחנות ריכוז". זה פוגם משמעותית במה שיש לך לומר.

 2. אתה מכיר הרבה מדינות המתירות כניסה לא מפוקחת של מהגרים ?

  צריך לעצור אותם, לכלוא אותם (כי אחרת הם יתמסמסו ולעולם לא תמצא אותם יותר), ואז לברר מי מהם ראוי באמת למעמד של פליט, ומי פשוט חושב (ובצדק) שישראל עדיפה על 99% ממדינות אפריקה.

 3. לא אמרתי מחנות השמדה, אמרתי מחנות ריכוז. איך תקרא למתחם סגור בתלתלי תיל שמרכזים לתוכו אנשים עד שיחליטו מה לעשות איתם? מחנה ___? מתקן עיכוב?

 4. חוצמזה הביקורת היתה לא נגד המחנות, שכנראה אין להם הרבה ברירה אלא לקום. השאלה היא לגבי המוסריות שבהשארת המסכנים האלו במדבר ולא לתת להם לחצות את הגבול.

 5. לגבי להשאיר אותם במדבר: אם הם בשטח מצריים (או 100 מטר לתוך השטח שלנו אחרי שנכנסו באופן בלתי חוקי ממצריים לפני 5 דקות), שישארו בשטח מצריים, ושהמצרים ידאגו להם.

 6. או לחליפין, אתה חושב שגדרות גבול הם בלתי מוסריות ?
  אם כן, מעניין אותי לשמוע את הטעון.

 7. אם זה גודווין אז מה דעתך על הסרטון שצירפתי?

  יש כאן הרבה יותר מדי סימני שאלה מכדי שאוכל לענות על זה. למה הפליטים האלו ממשיכים לישראל ולא עוצרים במצריים? למה אנחנו צריכים לעצור אותם ולא להעביר הלאה לירדן או לבנון או משהו? ואם אנחנו יודעים שכרגע זה טפטופים ראשונים של מהגרים פוליטיים, אקלימיים וכן, גם מהגרי עבודה, מה אנחנו מתכננים לעשות כשיפרץ איזה סכר רציני יותר בשינוי האקלים הגלובאלי? אין לי תשובות לזה, אבל לזרוק אנשים במדבר בלי אספקה במדינה שבאמצע הפיכה פוליטית ואין לה אמצעים לעזור להם, זה כנראה לא מאוד נחמד או מוסרי.

 8. "אם זה גודווין אז מה דעתך על הסרטון שצירפתי?" – איבדתי סבלנות באמצע. אני מסכים שהכיבוש רע.

  "למה הפליטים האלו ממשיכים לישראל ולא עוצרים במצריים?" – כי שם רע וכאן טוב.
  "למה אנחנו צריכים לעצור אותם ולא להעביר הלאה לירדן או לבנון או משהו?" – כי אם אנחנו מספיק טיפשים לתת להם להיכנס, זה לא אומר שהידרנים או הלבנונים טפישים באותה מידה ויאשרו להם כניסה.

  "ואם אנחנו יודעים שכרגע זה טפטופים ראשונים של מהגרים פוליטיים, אקלימיים וכן, גם מהגרי עבודה, מה אנחנו מתכננים לעשות כשיפרץ איזה סכר רציני יותר בשינוי האקלים הגלובאלי?" א. אנחנו לא יודעים מה האחוז היחסי של אלו שפשוט מחפשים חיים טובים יותר מבאפריקה. אני לא אתפלא עם הם רוב רובם של האנשים. ב. אם תהיה תוכנית פעולה בינלאומית ניקח בה חלק. אבל במקביל נסגור את הגבולות הרמטית. ג. אם נמשיך במדיניות שאתה מרמז עליה, ואכן זה רק טפטוף ראשון, אנחנו נוצף תוך עשור או שניים במיליונים שמחפשים כאן מקלט. אתה ברצינות מציע שמדינת ישראל הקטנה תעזור למליוני אנשים ? אני בהחלט מוכן שישראל תתרום לפי כל מפתח שאליו יתחייבו חברי ה OECD. או פי שניים או שלושה מכך. אבל לא רק אנחנו, ולא פי עשר.

  "אין לי תשובות לזה, אבל לזרוק אנשים במדבר בלי אספקה במדינה שבאמצע הפיכה פוליטית ואין לה אמצעים לעזור להם, זה כנראה לא מאוד נחמד או מוסרי" – בעולם יש המון המון מסכנים. פי אלף ויותר מכל אוכלוסית המדינה. לא אחריותנו לטפל בהם, וודאי אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו הגירה בלתי חוקית בשיטת ה"מצליח". זה לא קשור למהפכה במצריים בשום צורה. הבעיה קדמה למהפכה ותמשיך אחריה. לא אנחנו שמנו אותם במידבר. הם סיכנו את חייהם בנסיון להכנס ארצה באופן בלתי חוקי, ולא מאחריותנו לשמור על חיי עבריינים בזמן ועקב ביצוע העבירה. נכון זה לא נחמד. אבל הנחמדים לא שורדים את המרוץ.

 9. "למה הפליטים האלו ממשיכים לישראל ולא עוצרים במצריים?" – כי שם רע וכאן טוב.

  אז הדבר הנכון מוסרית הוא להתייחס אליהם כאן רע מספיק כדי שלא יבואו, אבל לא רע עד כדי גנוי באו"ם? זה בערך היחס שקיבלו יהודים שניסו לעזוב את אירופה ערב השואה, אני חושב (כן. גודווין. אם כבר אז כבר. זו הפואנטה של כל הפוסט הזה).

  "למה אנחנו צריכים לעצור אותם ולא להעביר הלאה לירדן או לבנון או משהו?" – כי אם אנחנו מספיק טיפשים לתת להם להיכנס, זה לא אומר שהידרנים או הלבנונים טפישים באותה מידה ויאשרו להם כניסה.

  כאן אתה רומז שלהתנהג בצורה הומאנית זו טפשות?

  אם נמשיך במדיניות שאתה מרמז עליה, ואכן זה רק טפטוף ראשון, אנחנו נוצף תוך עשור או שניים במיליונים שמחפשים כאן מקלט. אתה ברצינות מציע שמדינת ישראל הקטנה תעזור למליוני אנשים ?

  לא, אני מציע שנבחרינו יקומו מהתחת השמן שלהם ויכינו תכניות ארוכות טווח, שיתופי פעולה בינלאומיים לפתרון הבעיה, נראה מנהיגות או לפחות ענין לפתור את הבעיה במקום להחביא אותה ולהתעלל באנשים. בכל מקרה, עד שהדברים הגדולים זזים במקרו, לעזור לאנשים האלו לשרוד את המדבר בכבוד במיקרו.

 10. נדמה לי שמדינת ישראל לא יכולה להוביל במענה לבעיית הפליטים האפריקאים.
  זה התפקיד של אירופה.

  אנחנו צריכים להתמקד בסיום הכיבוש והסכסוך עם העולם הערבי והאיסלמי.
  זו בעיה שבמידה לא מבוטלת באחריותנו, וביכולתנו להתקדם הרבה לקראת פתרון.
  לעומת המסתננים – בעיה שלא באחריותנו, ופתרון הומני לשיטתך רק יוביל ליותר מסתננים, כך שאין בכוחנו לפתור את הבעיה.

  לגבי הפליטים, אנחנו צריכים לבנות גדר גבוהה שידעו שאין טעם לנסות להגיע הנה. או למנוע פיסית את מעבר הגבול במקומות שאין גדר.

  ואלה שנכנסים, כמו כל מהגר בלתי חוקי – נעצר עד שמגורש. המיעוט שיקבלו מקלט מדיני, יקלטו באופן מסודר. אבל "חי במדינה אפריקאית מחורבנת" היא לא סיבה מספיקה למעמד פליט. צריך הרבה הרבה יותר.

  וכן, לפעמים להיות הומאני לטווח קצר יוצר אומללות לטווח ארוך.

 11. @שי:

  המסתננים – בעיה שלא באחריותנו

  לא באחריותנו? נניח. אבל אתה כאילו מתעלם מהעובדה שזו כן בעיה שלנו. ברור שאם לא אנחנו נחתור לפתרון ברמת המאקרו, כמו שעירא אומר, הבעיה לא תיעלם מאליה. כמו כן, אף אחד באירופה לא ירים את הכפפה, כי הבעיה שלנו לא נמצאת על אדמת אירופה*. לכן, אנחנו חייבים לקחת את האחריות ולהפעיל מנהיגות.

  מנהיגים נבחנים בדיוק על הדברים האלה. היושבים בראש מדינתנו לא מנסים לגבש אסטרטגיה ברורה שתביא לפתרון, ולכן אנחנו מאוכזבים מהם ומרמת המנהיגות שלהם.

  [* אולי יש בעיות דומות גם שם, אבל לא הבעיה שלנו. זו יכולה להיות נקודת מוצא לשיתוף פעולה, אבל זה בשום אופן לא אומר שזו אחריותם!]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *