כן, גם יהודים הם בני אדם

וואנדר-וומן הסבה את תשומת ליבנו לכך ש"אם תרצו מתכננים לפוצץ את המצעד", והפנתה לכתבה ב"סרוגים" עם כותרת בומבאסטית לא פחות (("סרוגים" מאוד שש להתלהם בצורה זולה ומגעילה, הכותרת שלהם לעצרת רבין היתה משהו על כך שעשרת אלפים איש הלכו לכיכר להדליק נר במקום להשאר בבית ולהדליק ג'וינט. עד כמה שאני לא אוהב את הקווים הפאשיסטיים של "אם תרצו" אני מקווה שהם יתנהגו כמו גוף הכתבה ולא כותרתה.)), ש"אם תרצו מתכננת להשתלט על המצעד". אני מקווה שלא להשתלט ולא לפוצץ, לפי הציטוט בידיעה, הם מתכוונים לצעוד בו בסדר ונעימות ולהזכיר שגם ליהודים יש זכויות ומצעד זכויות האדם לא נועד להגן רק על פליטים, עובדים זרים וערבושים. הם מוזמנים לעבור על אתר המצעד ולגלות התייחסויות גם לאיכות הסביבה (אגב, היום העצרת למען חבל עדולם), למען נשים, נגד הפרדה לפי מין באוטובוסים וברחובות. אני אוסיף משלי גם את המאבק במאגר הביומטרי, חדירות לפרטיות והזנחתה ועוד כמה סיבות. לצערי לא חסרות למצעד הזה הצדקות.

למעשה, לפני המצעד בשנה שעברה, עמדתי על הענין הזה בעצמי. שהמצעד לזכויות האדם צריך להציג על דגליו לא רק מסרים מהשמאל אלא להתייחס גם לדברים שנוגעים לכל עם ישראל, ובכלל זה עליית האלימות, אובדן הדמוקרטיה בממשלה ובכנסת כולה, אובדן הפרטיות, החלשות האכיפה מצד אחד ואלימות משטרתית לצד השני, הזנחת הזקנים והעניים, ועוד לא מעט סיבות שנוגעות לקהל הרחב. תנועת אם תרצו אולי חושבת שהאגודה לזכויות האדם דואגת רק למיעוטים, אבל רשימת ההישגים שלהם נראית אחרת. אני גם לא יודע למה הם רוצים להסתנן כשאני מקווה שהם יוכלו להופיע רשמית אם רק יודיעו על כוונתם להצטרף.

7 תגובות בנושא “כן, גם יהודים הם בני אדם”

 1. הכל טוב ויפה, אבל לא ברור לי למה אתה טוען שדברים כמו עליית האלימות, אובדן הדמוקרטיה, אלימות משטרתית ושאר הדברים הם לא "מסרים מהשמאל". אפשר לחשוב, בטעות, שאתה חושב שהשמאל דואג רק לשכבות ספציפיות, ולא ל"קהל הרחב".
  זכויות אדם היא אג'נדת שמאל קלאסית.

 2. אם לצטט את איתמר שאלתיאל, משום מה אנשי "אם תרצו" סבורים שזכויות אדם זה משחק סכום אפס: אם נותנים גם לערבים, שוללים מהיהודים. ולא כך הוא.

 3. אני וען שדברים כמו עליית האלימות, אובדן הדמוקרטיה, אלימות משטרתית ושאר הדברים הם לא "מסרים מהשמאל", כי אם מכלל האזרחים. הבעיה היא שמארגני המצעד נותנים למסרים שמעניינים את השמאל ומציקים לימין לצוף לשורה הראשונה. אני לא אומר שהן לא מטרות חשובות או שהמצעד לא צריך לטפל בהן, אני חושב שאסור למצעד הזה להרשות לעשצמו להתפס כמצעד של השמאל בלבד, אבל הוא עושה זאת בעזוז מוגזם.

  ואנדר – איתמר ציטט את המשפט ממישהו אחר אם אני זוכר, אבל כן, זו בדיוק הבעיה בראיה הפשטנית של מסיבת התה אם תרצו

 4. צר לי, אבל אלו מסרים מהשמאל. שיוויון הוא מסר מהשמאל, הכלה הוא מסר מהשמאל, סיוע לאוכלוסיות חלשות הוא מסר מהשמאל. כן, אלו מסרים שדואגים לכלל הציבור, אבל זה לא הופך אותם ל"לא מהשמאל". להפך, אלו בדיוק המסרים שהשמאל צריך להתגאות בהם, כי הם מסרים שמאלניים קלאסיים שקצת הולכים לאיבוד בתפיסה הישראלית לפי מימד הימין-שמאל נמדד לפי כמה אתה אוהב ערבים.
  כמובן, זה תמיד משמח כאשר אנשים ימין מאמצים איזו מדיניות שמאלנית כזו או אחרת, אבל חשוב להדגיש שזה מה שזה – איש ימין שמאמץ מדיניות שמאלנית. וחשוב גם להדגיש שמדיניות שמאלנית בלי השקפת עולם שמאלנית לא תצליח לשרוד לאורך זמן, כי הכל קשור בהכל, ואי אפשר לדאוג לזקנים אבל להפקיר את העניים, ואי אפשר לדאוג לעניים ולהפקיר את המיעוטים.

 5. שוויון זכויות אדם לא מעניין את הימין? זכויות למילואימניקים מעניינים רק את השמאל? יש בהחלט זכויות להלחם עליהן שראוי היה להניף כדי שהמצעד יראה פחות חד-צדדי. זה כל מה שאמרתי. אם אתה חושב שמה שלא נעשה, מצעד כזה תמיד יהיה של השמאל, אז לישראל באמת אין עתיד. לדעתי אסור לשמאל להציג עקרונות כאלו כפוליטיים או פרטיים שלו, זה רק נותן להמון הימני סיבות לברוח מהמסרים האלו, ומנטרל את יכולת מנהיגי הימין לדבר לטובת המטרות האלו.

  אבל בארה"ב אפילו אנשי הטי פארטי מדברים על זכויות – הם לא בדיוק מצטרפים מחר בבוקר ל-ACLU כי יש להם גרסא מאוד שונה למה זה זכויות, אבל לפחות הם משתמשים במילים הנכונות. בארץ זה מרגיש לפעמים כאילו המילה "זכויות" היא מילה שמאלנית. הזוי.

 6. עירא, חוגגי התה בארה"ב לא מדברים על זכויות אלא על חירויות. אם השמאל לעולם לא יצליח לשכנע את הרוב לתמוך בערכים שלו, אז אולי באמת אין עתיד.
  אני לא יודע מה זה "זכויות למילואימניקים". למילואימניקים כמילואימניקים יכולות להיות הטבות, לא זכויות. זכויות הן בהכרח שוות לכולם, ואם מישהו הוא מילואמיניק או לא לא משנה כלל.
  אני בהחלט בעד זה שהשמאל יבהיר לכולם שהוא הצד של זכויות למעוטי יכולת, של שיוויון ושל חלוקה הוגנת של העול. לא ברור לי למה הוא צריך לוותר על הבעלות על הערכים הללו לטובת הימין כדי להצהיר עליהם כחשובים.

  בקיצור, השמאל לא צריך להכניס את הימין לתוך התחום שלו כדי להכיל את כולם. השמאל צריך לקרוא לימניים לתמוך בערכים שלו ולהפוך לאנשי שמאל בעצמם. הם לא צריכים להצביע למרצ בשביל זה – אין לי בעיה אם מחר ישראל ביתנו תהפוך לאבירת זכויות האדם והשיוויון במדינה. זה לא שמרצ הם כאלה שוס בכל מקרה…

 7. דובי, אני איתך בסמנטיקה. אם זה היה בידי היינו מדברים על מצעד חירויות האדם או חירויות האזרח, אבל בעברית אומרים מצעד זכויות האדם והאגודה לזכויות האזרח ומתכוונים לאותו הדבר. כשאני נותן הרצאה על תוכנה חופשית אני מדבר על חירויות המשתמש. אם הייתי גם אומר "תוכנה חורית" (אולי אומרים תוכנה חורה?) היו מסתכלים בי כמו חמור במרק פירות.

  לגבי מה רוצים "אם תרצו", פרש את הפסקאות מהאייטם הנ"ל איך שתרצה, אני בטוח שהם מתכוונים ממילא למשהו אחר:

  ב'אם תרצו' ארגנו קואליציה של ארגונים חברתיים ולאומיים שיבואו לצעוד איתם במצעד, וידרשו זכויות למען המילואימניקים, תושבי שדרות, חקלאי הנגב והגליל, חיילי צה"ל, המתנחלים, החרדים, תושבי דרום ת"א, אשדוד, ערד ושכונת התקווה.

  בין הארגונים ניתן למנות את תנועת רגבים, ישראל שלי, המטה לביטחון שדרות, צעירי הליכוד, צעירי ישראל ביתנו, פורום נשים ציוניות, תנועת רעננים, ועד הפעולה למניעת מסתננים ושב"חים, בוקרים וחקלאים, מטה משרתים במילואים, ועד פעולה עירוני ערד ועוד.

  אז אולי חלקם צועדים למען שוויון חירויות, וחלקם למען הטבות ואפליה מתקנת, וחלקם למען הלאומנות שלהם שהם חושבים שהיא זכות מוגנת (ולצערינו נראה שהיא זכות מוגנת דה פקטו), אבל אם הם יצעדו כחלק מהמצעד ולא נגדו, מה טוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *