טמקא קורא לצנזר את הרשת?!

קראתי מאמר של ניצן סדן ועוד לא הצלחתי לעכל אותו. על פני השטח נראה שהוא ממליץ לישראל לעשות מעשה טורקיה ולחסום את יוטיוב. עיתונאי בישראל (תקשורת סמולנית עאלק) שתומך בדיכוי חופש הביטוי וחופש המידע. אחרי סקירה של כמה סרטי שנאה עד הסתה, מסיא אותנו סדן למסקנה המתבקשת היחידה שהוא יכול לחשוב עליה…

למה הממשלה לא שומרת על כבודנו?

עם כל הכבוד לחופש הביטוי, ישנם ערכים וסמלים אותם לא מקובל ואף אסור לבזות בישראל, ומן הראוי שיזכו ליחס הולם גם ביוטיוב. גולשים מודאגים לא צריכים להיות אחראים למיגור תופעת ההסתה ברשת, והפצת סרטוני השנאה.

משונה שהמדיה החברתית הבינלאומית הפכה לנתיב הפצה של אנטישמיות, בלי שיתבצע שום מהלך בנושא מצד המדינה. ישנם קולות בחברה הישראלית שטוענים שמדיניות הממשלה בכל הנוגע לכבודה הלאומי של ישראל היא פשרנית, סלחנית ומזלזלת.

במקרה הזה, יש לנו הרבה מה ללמוד מן הטורקים: ממשלת טורקיה חוסמת את יוטיוב באופן מוחלט מזה תקופה ארוכה, בתור עונש על שגולשים בו העזו להעליב סמל לאומי חשוב של המדינה.

ראשית, אם מישהו ימשיך לטעון שאחרי מאמרים כאלו (ויש עוד דוגמאות) שיש לנו תקשורת שמאלנית, אני פשוט לא אקשיב יותר למילה אחת שלו. שימו לב, האיש לא מודאג מזה שיפנים וצרפתים יצפו בסרטי הכחשת שואה, או שטורקים ילמדו את היוונים איך לפרוץ לנו לאתרי אינטרנט, הוא מודאג מהכבוד הפגוע שלנו. איזה השתלבות נהדר בלבאנט. הכבוד הירוי שלנו… סליחה, של הסמלים שלנו – יותר חשוב מהפוגרום שהסרטים עלולים לעורר בראשו של פטאליסט. פלורליסט כמוני מודאג מדעות שליליות המתנגדות לשיתוף פעולה וקדמה, לחשיבה שיוצאת להגנת סמלים יש טעם פאשיסטי אם תשאלו אותי, עוברות לי בראש תמונות של מצעדים עם אנשים נושאים דגלים וציפורי טרף בקצות המוטות (לא, לא צריך ללכת אחורה למלה"ע II, האמריקנים והרבה אחרים עושים זאת עד היום). זה גם המקור של הצורך במערך אנשי שיווק של "הסברה".

אחרי כן סדן נבהל, ומזכיר שבעצם החסימה גרמה לטורקיה לתדמית גרועה, אז הוא מציע אלטרנטיבה הזויה עוד יותר:

המדיה העולמית יודעת שיש דברים שהם טאבו: עיתוני גרמניה רגישים מאוד למאמרים אנטישמיים קיצוניים, התקשורת האמריקאית לא תיתן במה למי שרוצה להשמיץ את מוחמד (לראיה, צונזר פרק של סאות'פארק שעסק בצנזורה זו), וכן הלאה. אולי הגיע הזמן שגם מדינת ישראל תגדיר לה פרות קדושות, ותמנע משונאיה להכין מהן סטייקים ברשת, בצורה שפויה ומאוזנת – בלי לפגוע בחופש הביטוי ובזכויות הגולשים. הרי ראינו שהשיטה הטורקית של חסימה גורפת לא עושה טוב לאף אחד.

התקשורת האמריקנית לא מונעת השמצה של מוחמד, אלא האיומים בפאטווה מונעים הצגה של משהו שאפילו דומה לו, ולא משנה אם זו השמצה, סאטירה מוגנת במגילת הזכויות או אפילו הערצה – הצגת דמותו של מוחמד בכל הקשר שהוא אסורה לפי האיסלאם ותגרום אוטומטית לפאטווה מטעם אימאם זה או אחר. למעשה זו אחת מכמה התנגשויות מרכזיות בין האיסלם למערב שגורם להרבה דעות קדומות, שנאה ואי-הבנה בין הצדדים, ומר סדן רוצה שנקבע נוהלים דומים גם אנחנו. כבר היו יותר מדי חוכמולוגים לאחרונה (למצער גם נערצים עלי כמו טים מינצ'ין) שצחקו שלא ברור למה אנחנו והמוסלמים לא מסתדרים יותר טוב כי הרי כולנו לא אוכלים חזיר. אז אולי באמת נמצא עוד קו משותף ונתקיף את כל המבקרים שלנו ושל סמלינו ואז נראה למערב הרבה יותר רציניים.

אני רוצה להציע תיאוריה אחרת. ניצן סדן לא צריך לכתוב מאמרים על צנזורה ומשפט בלי להבין את החוק. הוא לא צריך להביע דעות פוליטיות במדור למחשבים, וכדאי שגם לא יכתוב על מחשבים כי נראה שהוא לא לגמרי מבין איך טכנית עובדת האינטרנט ומה המשמעות של "ליוטיוב עולות עשרות שעות וידאו בכל דקה ואין בעולם מספיק עורכי דין שישבו לצפות בכל הזבל הזה ולמיין אותו בצורה שתספק את כל הקיצוניים".

טמקא #FAIL

10 תגובות בנושא “טמקא קורא לצנזר את הרשת?!”

 1. גם אני נכנסתי לרשימת הכתבות שלו. הוא סתם כותב גרוע שמנסה למתג את עצמו כ"אחד שמתעצבן", הנתן זהבי של כתבי האינטרנט. בכל כתבה הוא מנפח איזה שטות לממדים מפלצתיים ומציע "תכנית פעולה" מופרכת ומוגזמת. אני מאוד מקווה שלא משלמים לו על הזבל הזה.

 2. ברור שמשלמים לו. סנסאציות מושכות יותר קוראים לעיתון, לא? חוצמזה, כמה אנשים אינטליגנטיים, שקולים, ערכיים ודייקנים מוכנים לעבוד במשכורת של עיתונאי ישראלי? עצוב. לפוקס ניוז יש לפחות שוגר דאדי שלא אכפת לו שכל המפרסמים עזבו את התוכנית של גלן בק, דוד רופרט ממשיך לממן. המקבילה בארץ היא שלדון אדלסון כנראה. נשאלת השאלה למה אם כך מופיעים אייטמים כאלו בטמקא?

 3. הלו הלו, בגלל בעל טור אחד להפוך את העיתונות לימנית? תיכף תאמר ש-YNET זה כמו "ישראל היום".
  אני חושב שהרעיון הוא די גרוע: אוקיי, תחסום לישראלים לראות את זה, מה אז? זה חוסם את כל האחרים בעולם לראות את זה? לא, זו רק תהיה הטמנת ראש בחול קלאסית.

  אגב, מדוע הורדת את תגובת השרשור?

 4. אמרתי שזו עוד דוגמא לימניות בעיתון, יש עוד הרבה. בימין חושבים שהעיתונות שמאלית, השמאל מרגיש שהעיתונות נוטה ימינה, נראה שאולי הבעיה היא בקוראים ולא בכותבים 🙂

  ולגבי שרשורים – זה דופק את היכולת לעקוב אחרי דיון ולהבין מה קורה, החלטתי להעיף את זה מתוך מחשבה על קריאוּת טובה יותר

 5. לא באמת הבנתי מה הוא רוצה, הרי לחסום את יו-טיוב לא יעזור (ובלאו הכי הסרטונים לא מכוונים לישראלים…). אני חושב גם שזה שיא הדביליות לנסות לצנזר תכנים באינטרנט (כל דבר שמורד מיו-טיוב מועלה בעשרות אתרים לשיתוף סרטונים אחרים).

  לא הבנתי מה הקשר לשמאלנות לכאורה של טמקא, לא חסרים משטרים שמאלנים שתומכים בצנזורה מקיפה.

 6. הליבראלים בארץ משויכים דווקא לשמאל ולא לימין. כרגיל הכל הפוך אצלנו. העובדה למשל שחד"ש, הסמן השמאלי הותיק, שכל רשימתה מאוכלסת ע"י אנשי מק"י, תומכת ברב-תרבותיות במצעה – זה אבסורד פסיכי ואף אחד לא חושב שזה מוזר אפילו.

 7. תודה שאתה בוחר לי את מילותי כ"כ בקפידה לפני שאתה דוחף לי אותן לפה.

  בסה"כ הבעתי דיעה לגבי זה שיש המון מתלוננים המזהים את עצמם בימין וטוענים שהתקשורת שמאלית ולא מאוזנת. אני גם מכיר המון שמשמאל טוענים את ההפך, שהיא לא מאוזנת לימין…

  בסופו של דבר, בישראל מי שמשקיע הכי הרבה מאמצים בחופש ביטוי זה השמאל ואילו התמיכה בצנזורות ופיקוחים על הרשת באו מימין ומדתיים. אתה מוזמן לתקן לי עובדות במקום לבנות איש קש מהדעות שאינן אפילו דעותי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *