אגרת מקלט האינטרנט

למי שלא עוקב, יש חוק הסדרים חדש. השנה הוא לפחות פורסם מראש ואפשר היה לדון בו כשבוע. שבוע בלבד. הוא אמור לעבור קריאה ראשונה הערב.

עוד לא התעמקתי בכל הסעיפים המטרידים (ויש כמה שאולי עוד אכתוב עליהם, אבל לא הספקתי לקרוא עליהם מספיק), אך הראשון שצץ בטוויטר היה הסעיף של אגרת רשות השידור על כל בעל מחשב (והיו נסיונות להשית אותו על כל בעל סמארטפון). הרבה אפשר להגיד על האגרה (קרי: נגדה). בין השאר שאין קשר בין המס המועלה לתקציב הרשות, שיש לה מנגנון גביה כל כך יקר (שהם לא מפרסמים עליו פרטים בדו"חות) שלא הצלחתי לקבל מהם תשובה על כמה אחוז מהגביה מוצא על מערכת הגביה עצמה. אני רוצה רק להוסיף רעיון שיפור, כיון שלא נראה שיש מצב לבטל מנגנונים בארץ, אז אני רוצה להציע סעיף תיקון. בקנדה ומדינות אחרות נאסף מס מדיות בסך 30% על דיסקים וקלטות, שמועבר לארגוני האמנים כפיצוי על פיראטיות של מוסיקה. גם אם נאמין שאלו הקפים מוצדקים של גביה, לא ברור אם יש הגיון בהענשת כלל האוכלוסיה בעלות בלי לשחרר מצד שני את החוק המגביל את זה.

אני מציע אם כך שמדינת ישראל תמשיך לגבות אגרה מכולם, כי לכולם יש ממילא רדיו או מחשב או סמארטפון או מה שלא יהיה, אבל תפנה מהגביה משאבים למפיצי המדיה כדי שיסתמו את הפה, ויעשו דה-קרימינליזציה של העתקת מוסיקה וסרטים. כל אזרח ישראלי יקבל פשוט מנוי על חשבון המדינה לגרובשארק, טיונויקי, הולו וכל שירות דומה אחר, ונגמר הענין. במצב כזה אני אשמח לשלם אגרה.

לחלופין, אם יתחילו להפיק תכניות ברמת ה-BBC מדי פעם (לא, עמוד האש כבר לא נחשב, עברו 30 שנה). אני אתרצה. אם יתנו להוריד אלי הביתה את התכנים שכספי הפיקו, אני בכלל אהיה בשמים. קחו דוגמא מרשות השידור הממלכתית של נורבגיה, ששמה את כל תכניה על שרת טורנטים. אבל בואו נתחיל מזה שלא ימכרו לי שהאגרה משלמת על הרדיו כשכל תחנות קול ישראל מלבד קול המוסיקה (תודה לאריס) מוצפות בפרסומות.

עוד פוסטים וחדשות על שמוק ההסדרים אפשר למצוא באגרגטור של חנן כהן. ניתוח פרטני של הדברים אפשר למצוא בסדרה של פוסטים בעבודה שחורה, נכון לרגע זה היא כבר בת ט"ו פרקים.

18 תגובות בנושא “אגרת מקלט האינטרנט”

 1. אני בעד לחייב באגרה כל אדם שהינו הבעלים של עין או אוזן מתפקדת אחת לפחות, שהרי הוא יכול לנצל את מתת האל שלו כדי לראות או לשמוע את שידורי רשות השידור אצל חבר או באינטרנט, או סתם יכול להציץ מהחלון של מישהו או לצותת מעבר לדלת כדי להנות משידורי רשות השיגול בלי לשלם.

 2. אוזן אחת מתפקדת זו מתת אל? אני חושב שברוממה בטוחים שהפלוצים שלהם הם מתת האל לנו.

  (התנצלות: הודעה זו מכבדת רק את קוראי הבלוג שאינם נמנים על עובדי רשות השידור ובני משפחותיהם)

 3. לגבי המחשב – אין סיכוי שזה יעבור.
  זה עז, שנועדה לשמור על האגרה הבסיסית.

  חשוב לזהות את העיזים בתקציב (תמיד יש), להניח שהם יפלו ולהלחם על הנקודות החשובות באמת.
  אחרת אנחנו סתם נרדוף אחרי אמצעי הטעייה וניתן לסעיפים המהותיים לעבור.

 4. אני יודע שהBBC גובה אגרה, על המודע הזה ביססו את רשות השידוד שלנו, ולכן אמרתי – אם היו מרימים בכל המליונים האלו הפקות שוות, לא הייתי מתלונן.

 5. אז זהו, אני לא רוצה עוד ערוץ שיעשה סרטי אקשן, פיצוצים, ריאליטי ופורנו רך, אני רוצה ערוץ שיפיק תרבות בעברית, שידבר על מדע במיינסטרים ולא כקסם שמדברים עליו לרגע כמס שפתיים אם עדה יונת זוכה באיזה פרס. שיתן קונטרה בעברית וערבית לזבל של שאר הערוצים. אין לי כבלים אז אין לי מושג מה הטלויזיה הלימודית עושה בענין, או ערוץ אחד (הלימודית אגב ממומנת חלקית מתקציב ישיר של הממשלה, ולא מאגרה נפרדת), אבל אני מבין מאנשים שהמצב לא משהו.

 6. אגב, אני אם רשות השידור רוצה לגבות מס מבעלי מחשבים על צפיה בשידורים, כדאי שיעשו שני דברים:
  1. ידאגו שהשידורים שלהם יעבדו גם בלינוקס ובמק, או שיחריגו את המס לבעלי חלונות בלבד.
  2. יקנו הרבה שרתים כדי לעמוד בDDOS הצפוי.

 7. זה לא חינם כשזה מהאגרה שאתה משלם עליה מהכיס. חוצמזה אני לא מבין למה אנשים פתאום חושבים כל כך קפיטליסטי ודואגים שהרשות תהיה רווחית. הרשות איננה חברה פרטית פור גודנס סייקס! רשות השידור אמורה למלא משבצת של תכנים חינוכיים, סוגות יותר משובחות מהמכנה הנמוך שמציעים בערוצים המסחריים לרוב, ולפעול מתוך אינטרסים ציבוריים ולא מטרות רווח כלכלי.

 8. שי – אולי זה עז, אבל מכיוון שביטול האגרה לא עומד על הפרק, לא ברור לי למה אתה חושב שהוסיפו את הסעיף הזה כדי "לשמור על האגרה הבסיסית". (אגב, יש סעיף אחר שקובע הפחתה של האגרה הבסיסית בשיעור של 4-5 אחוז בשנתיים הקרובות, ובשיעורים דומים בכמה שנים שאחרי זה, אבל סעיף אחר מתקן את הסכום שנוסף לאגרת הרכב עבור רשות השידור, לפיו אם יהיו הסכמי שכר חדשים בשנה הקרובה, יעלה הסכום הזה ב-20% בשנתיים הקרובות, ורק אחרי זה ירד בסכום של כ-5% בשנה בכמה שנים שלאחר מכן).

 9. בסו"ש האחרון העברתי סוף-סוף מכתב לרשות השידור במייל, בכוונה להתנתק מכל תשלום האגרה הזה.
  אין לי ולו מכשיר אחד בבית (משני הפסלים בסלון, דמויי-הטלוויזיה, שהיו לנו עד כה – נפטרנו רק לפני כשבועיים), ואידיאולוגית אני לא רואה טלוויזיה כבר שנים.

  ומה אתה יודע! הם גם ענו לי!
  לפחות אחד מהם – איש תלונות הציבור של הרשות, ובשמה השני זהב ברלזון (בשם אלישע שפיגלמן, שהוא נציב לתלונות עצמו) ענה לי כבר למחרת, והבטיח לעקוב אחרי הנושא.
  למרות שכיתבתי, וגם היא כיתבה, את אגף הגווויה של הרשות (ה-וו' במקור), האדף עוד לא השיב.
  אז לפחות יש מכתב מתויק והבטחה של נציב התלונות לעקוב אחר בקשתי להתנתק. גם זה משהו.

  העניין הוא – שאני, בניגוד לרוב חבריי, שאינם צופי טלוויזיה אדוקים, גם לא ממש מוריד תכנים מהאינטרנט בכמויות. מה שיש לי זה כמה עשרות ריסוסים לאתרים נבחרים שמעניינים/מצחיקים אותי, אבל זהו.
  את התכנים שלי אני מקבל דרך ספרים, שיחות עם חברים וכו'.

  השאלה היא – כיצד יפרידו אותי משאר החבורה בעת ההחלטה לחייב אגרה גם על הגולשים? האם זה יהיה לפי רוחב פס משולם? ניצול רוחב פס בפועל? הרי זה בלתי ניתן לביצוע!
  לכו תוכיחו שאני משתמש באינטרנט לצורכי דוא"ל וקריאת בלוגים ותו לא. או לצפייה ביו-טיוב בלבד.

  ו.. כן – שמעתי אל הפיאסקו של רשות השידור עם עניין שידור העצרת לזכרו של רבין. הלוואי שזו היתה הפיאסקו הראשון או האחרון. אבל אני לא בונה על זה.

 10. זה לא הענין… מה שקופץ לעיניים זה שהערוץ הממלכתי שכח שיש לו מחוייבות להעביר שידורים של אירועים ממלכתיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *