איך למכור לעם ביומטריה?

מי שעוקב קרא אולי על מחאת עובדי צומת ספרים נגד שעון הנוכחות הביומטרי. יש שאלה כבדת משקל פה, האם יפה לכופף אנשים שעובדים בשכר מינימום ולאלץ אותם לוותר על עוד פרטיות משכבר ויתרו, להגדיל את אי האמון בין העובדים והמעסיקים, וכולי?

ובתוך כל זה, הבוקר התפרסם מכרז, הלשכה לפרסומים ממשלתיים של משרד הפרופגנדה רוצה מחקר על הכללת אמצעים ביומטריים בתעודות זיהוי.

האם קראנו נכון? העבירו חוק ועכשיו רוצים לדעת אם זה טוב או רע? היינו מתים. המחקר המבוקש הוא "מחקר מקיף שישמש בסיס לגיבוש המיתוג והאסטרטגיה המתאימים להשקת התהליך במטרה לעודד הציבור להחליף את אמצעי הזיהוי הקיימים באמצעי זיהוי ביומטריים".

במילים אחרות – הם רוצים עצות וליווי בשיווק, כי נראה שיש לפרה חלב חמוץ שרוב העגלים לא רוצים לשתות. חכל שהמחקר הטכני לא נדרש במכרז לפני החקיקה…

לצערי לא נראה שמחקר כזה יוכל להתבצע בידי האקטיביסטים הותיקים, כי זה צריך להיות גוף מחקר מוכח וותיק, שיראיין טלפונית לפחות 2000 איש ועוד דרישות שונות. הלוואי שהיה לנו תקציב לערוך ולפרסם מחקר נגדי, אבל זה לא באופק.

10 תגובות בנושא “איך למכור לעם ביומטריה?”

 1. זה לא שהחלב חמוץ והעגלים לא רוצים לשתות.
  זה שלעגלים בכלל לא אכפת, וצריך להמריץ אותם שיקומו מהספה.
  טעם החלב לא ממש משחק כאן תפקיד.

 2. כתבתי מכתב ל"צומת ספרים" בנושא. אני חושב שזו זכותם כמעסיק סאדיסטי לשים שעוני נוכחות עם זיהוי ביומטרי, אבל לפחות שבית המשפט יכיר בזה כ"הרעה ממשית בתנאי העבודה" ויפסוק יצויים לכל עובדת שתפוטר. אישית, אני לא אקנה שם יותר עד שיפסיקו עם השיטה המשפילה הזו. לא רק שהם לא סומכים על העובדים, הם גם לא סומכים על מנהלי החנויות לנהל רישום של שעות העבודה. בקצב הזה, לא ירחק היום שבחור בנגלדשי יעקו (בסיוע מצלמות ואלגוריתמים לניתוח שיחות) אחרי כל חנויות "צומת ספרים" ויוודא שכולם באים בזמן, נשארים עד הסגירה, מדברים ללקוחות בנימוס ומחזירים את הספרים למדף לפי סדר אלפביתי. כמובן שהוא יתוגמל לפי מספר ה"עבירות" שהוא יזהה, כדי לוודא שהוא יחפש אותן במלוא המרץ.

  ההיגיון הזה מנחה כנראה גם את גדעון סער. במקום להנהיג תכנית שתעודד את המורים להכיר את התלמידים כדי לבדוק אם החינוך שהם מקבלים שווה משהו או מועיל להם בכלל, הוא רוצה לדעת הכל על כל התלמידים ולהעריך בעצמו. כמו מנכ"ל צומת ספרים, גם סער אחוז פנטזיות שכל מה שהוא צריך זה עוד מכונות ועוד מידע.

 3. קודם כל תודה על הפצת המאבק. מה שלא מעודכן בדברים שכתבתי ופורסמו באתר העוקץ הם הדברים הבאים:
  אני פוטרתי מעבודתי. כמובן שלא בשל הסירוב למסור טביעת אצבע כי אם בשל האופן בו הרשת רואה את התנהגותי ואת פנייתי לתקשורת.
  חברי אמיר חבקין שהתראיין אתי לכתבה בערוץ 1 ומסר את טביעת האצבע שלו, פוטר יום אחריי בשל "חוסר בתקנים"

 4. שבוע טוב מעין, וצר לי מאוד לשמוע את החדשות. אני קיוויתי שימצאו פתרון יותר טוב מאשר "שעון נוכחות חשוב יותר מהעובדים", אבל נראה שתרבות הקורפוריישן האמריקנית עומדת כנר לרגלם כהרגלו של השוק. לי אישית זה סגר את צ"ס כספק, אם יתברר שעוד מוכרים פוטרו בשל הסירוב הנ"ל, אין ברירה אלא לארגן הפגנה יותר פומבית. אני לא יודע אם בארץ הצליח אי פעם להתארגן מרד צרכנים רציני, מלבד יוצא הדופן של הקופי בין, והוא אפילו פעל אם אני זוכר.

  מה עכשיו? האם תתבעו אותם על פיטורים לא מוצדקים?

 5. אהה… נזכרתי שאת מיוצגת כראוי ע"י אחד מהשיבוטים של העו"ד המצוד לנושאי מאגרים ביומטריים. הבטיחו לנו חדשות בהמשך השבוע, אני מקווה שיהיה מוצלח!

 6. עצוב לי לשמוע שמעיין, ועכשיו מסתבר, גם שותפה למאבק אמיר, פוטרו – כל אחד בטיעון מופרך אחר.
  אני בטוח שזה לא סוף הסיפור, ומקווה שנשמע חדשות טובות בהמשך.

  יש לכם פרטים כיצד ניתן ליצור קשר ישירות עם הנהלת צומת ספרים על מנת להביע את מחאתי?

 7. באתר יש רק טופס "יצירת קשר". יצרתי קשר.

  אבל אני רוצה "ליצור קשר" באמת. בשביל זה צריך טלפון ישיר או כתובת אימייל ישירה של ההנהלה.

 8. היום בהחלטת שופט במעמד צד אחד הוחלט לעכב את פיטורי בשבוע. דיון במעמד שני הצדדים יתקיים בתחילת השבוע
  תודה לכן
  ואם תרצו, אלה שתי ידיעות על ההחלטה מהיום. בראשונה יש גם את כתב הבקשה בקובץ שהם צירפו
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-244330-00.html
  http://it.themarker.com/tmit/article/11535

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *