הזהרו מפיטריות ההימלאיה, ילדים!

הספקן שבי התעצבן היום. לפני כמה ימים ריטוותה הגר בדיחה חביבה של עידוק על הפרעות קשב, בתגובה קפץ מישהו עם עצה ריקה, שנראתה כמו טרוליזם מוזר, אז לחצתי לראות מי האיש. זרם הגוגל בוז של יוסף זילברפרב נראה כמו שרשרת ספאם אחת ארוכה לתכשירים טבעיים, ובלטו לי כמוסות הלינצ'י שהוא מפרסם, ולטענתו עוזרות בטיפול בבעיות קשב וריכוז, ומשפרות את הזיכרון. הוא גם מזכיר לפחות שמדובר בתוסף מזון ולא בתרופה. הלכתי לקרוא עליהן בויקיפדיה ונראה שמדובר בצמח מרפא אמיתי עם הוכחות ליעילות בטיפולים ספציפיים לסרטן. חפרתי עוד קצת ולא מצאתי מילה אחת מהיימנה לגבי טיפולים ב-ADD, אז בחרתי לי הודעת טוויטר אחת מהזרם שלו ועניתי לו:

yosi777: טיפול טבעי, יעיל ובטוח בהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות – adhd http://bit.ly/a81kBC‎
I A – אני לא יודע מה זה אומר דור שלישי, ואני תוהה אם יש מחקרים מדעיים שמגבים את כל הטענות שאתה שוטח כאן לגבי הגנה על תאי עצב (אולי זו תרופה גם לטרשת נפוצה?) והסדרת הפעולה המוחית.

תוכל להפנות אותי בבקשה למקורות מידע יותר מדויקים ומדעיים מהדפים השיווקיים שלך?‎
יוסף זילברפרב‎ – נעים מאוד שמי יוסי זילברפרב מה שמך?‎
I A – אני ע', הידוע גם כ-ע' הספקן. הלכתי לקרוא קצת על הפטריות שלך וגיליתי שיש להן כל מני תכונות מעניינות, אבל לא אף אחת מאלו שאתה מציין, ולכן ביקשתי גיבוי מדעי לטענות.‎
יוסף זילברפרב‎ – שמע חביבי! אם אתה רוצה שאני יעזור לך להבין ממה מורכבת כמוסת לינצ'י, קודם כל כנס לפרופיל שלך והחלף את הכינוי בשם הפרטי ושם המשפחה שלך.
אני מבקש שזו תהיה הפעם האחרונה שאתה שולח לי דואר זבל ומתחכם איתי והחמור מכל שאתה מסתתר מאחורי כינויים חסרי משמעות.‎
I A – א. לא שלחתי לך דואר זבל, אלא עניתי על הודעה פומבית שלך בגוגל באז, ושאלתי שאלה עניינית. אם היה זבל פרסומי הרי שזה זרם הגוגל באז שלך שדוחף טיפולים על לינקים לכל מני אתרים המפרסמים את מרכולתך.

ב. אין לי כינוי חסר משמעות, מה שאתה רואה הם ראשי התיבות של שמי האמיתי. זכותי לא להחזיק בפרופיל ציבורי עם שמי המלא בגוגל. אם ירווח לך, שמי הפרטי הוא עירא. הבלוג שלי נמצא גבוה בתוצאות החיפוש בגוגל אחרי השם הזה כי הוא לא כל כך נפוץ.

ג. לא "התחכמתי" ולא ביקשתי שתגיד לי ממה התרופה מורכבת (סליחה, "תוסף מזון"), את זה כבר מצאתי במקומות אחרים ברשת. מה שביקשתי הוא שתציין בבקשה קישורים למחקרים מדעיים שמוכיחים שהכמוסות האלו עושות את מה שאתה טוען.

ד. לא הטלתי רפש ולא שלחתי "דואר זבל", רק הטלתי ספק בטענותיך. אחרי המתקפה ששלפת במקום ליידע ולשכנע, אני עלול להתחיל להטיל ספק גם בכוונותיך.
יוסף זילברפרב‎ – ראשית, טרם התחלתי להסביר לך על כמוסות הלינצ'י.
דבר נוסף אתה בא לתקוף אותי כאילו שאני צריך להתגונן מה גם שאתה מסתתר מאחורי השם המלא שלך.
גם בבלוג שלך אתה מסתתר מאחורי כינוי או ראשי תיבות?
גם אם אתה מחליט שאתה מטיל ספק זה בסדר.
אבל אם באמת אתה מתעניין במוצר אין לי בעיה לתת לך הסברים.
עד עכשיו לא נראית כאחד שמתעניין אלא כאחד שמתחכם.
אגב, מה שם הבלוג שלך ולפי איזה מילות חיפוש אתה מופיע ראשון?‎
I A – http://ira.abramov.org/ אבל אני לא מבין למה זה קשור.
אני לא מסתתר, אלא שואל שאלה פשוטה: אנא תן קישור למחקר מדעי שמראה שפטריות לינצ'י/לינג-ז'י/ריישי יכולות לעזור לבעיות ADD וזכרון כפי שטענת במספר אתרים שאליהם קישרת בזרם הגוגל באז שלך.
יוסף זילברפרב‎ – כמוסות לינצ'י מורכבות מלינצ'י המכונה גם ריישי ומקורדיספס סיני. אני מצרף לינק לשמות הבוטניים של 2 "פטריות הקיסר" הללו.
http://www.time2focus.com/index2.php?id=12725351
לפי השמות הבוטניים תקרא מחקרים באתר מחקרי רפואה – PubMed
שבוע נפלא.

בשלב זה אכן עליתי לPUBMED, ועניתי לו תשובה, תשובה שלצערי השמוק מחק, אז הנה שחזור מהזכרון של מה שכתבתי:

בדקתי, אבל לא מצאתי כלום לגבי "ganoderma lucidum memory", כלום לא עלה גם בחיפוש "ganoderma lucidum attention disorder", אבל כן מצאתי לא מעט בחיפוש "ganoderma lucidum cancer" כמו שהמאמר בויקיפדיה כתב.

חיפשתי הלאה באתרים אחרים, הרבה פחות מדעיים, וראיתי שהכמוסות מוצעות לטיפול בשפעות, בירידה במשקל, בעליה במשקל, מאיידס, בלחץ דם נמוך, בלחץ דם גבוה, בראומטיזם, בהפטיטיס A, B ואפילו C, ובקיצור תרופת פלא להכל, מה שרומז לי שאולי היא לא מטפלת בעצם בכלום, וזה מדליק אצלי נורות אזהרה.

בשני אתרים נידחים מצאתי התייחסות ל-ADD אבל לא טענות מפליגות על תיקון עצבים כמו שאתה טוען, ובשני אתרים אחרים היו אזהרות שבשום פנים ואופן אסור לתת את התרופה לילדים ולמתבגרים, מה שאתה מציע במפורש.

מר זילברפרב, אולי תאות לספר מה הוא הרקע שלך ברוקחות, למה אתה טוען את מה שאתה טוען לגבי הפטריות האלו ועוד בניגוד לאזהרות? נשמע לי שהתרופה הזו אינה מועילה במקרה הטוב ועלולה להיות מסוכנת במקרה הרע, אבל אני לא רואה התייחסות לכך באתרים שאתה מפזר ברשת.

בערב הגעתי הביתה ומצאתי שההודעה נמחקה מהשרשור, אז הוספתי תגובה אחרונה. מעניין כמה זמן היא תחזיק היא החזיקה פחות משעה ונמחקה:

I A – חיפשתי, אין שם, עניתי, מחקת. מעניין.

אני יכול לזרוק פה כמה מילות SEO, לטעון כי יוסף זילברפרב ספאמר, להעריך כי לפי מה שקראתי נראה שיוסף זילברפרב שרלטן או ‎להביע את דעתי כי יוסף זילברפרב מוכר פטריות מסוכנות לילדים, אבל אני אסתפק בלבקש מכל אחד ואחת מכם להפעיל את הראש ולבדוק טוב טוב לפני שאתם קונים מאנשים אקראיים ברשת חומרים שלא ברור מה הם עושים.

אם מדובר בחומר שמשפיע על המוח (לטובה או לרעה), הרי שצריך שיהיה עליו פיקוח, אישור FDA וחובת מרשם. אם אין צורך במרשם, הרי שיש סיכוי טוב שהוא אינו עושה אפילו את מה שהוא טוען. במקרה הזה נראה שפטרית הפלא אכן עושה משהו, זה אפילו לא פלאסבו, ולמעשה זה עלול להיות מסוכן.

23 תגובות בנושא “הזהרו מפיטריות ההימלאיה, ילדים!”

 1. מצחיק (עצוב) שאנשים יתנו לילדים שלהם פטריות שקנו מזר נטול הכשרה ברשת ויפקפקו בניורולוגים ובפסיכיאטרים שלמדו והתמחו במשך שנים כשאלו ממליצים להם לתת לילד תרופה שנחקרה, מאושרת שנמצאת תחת בדיקה מתחמדת וניתנת לעוד מספר גדול של ילדים.

  (הערת שוליים קטנונית – היום אין הגדרה ל-ADD, כולם מאובחנים כ-ADHD כאשר האלמנט ההיפראקטיבי בא לידי ביטוי שונה מאדם לאדם).

 2. I A – אתה יכול להמשיך למחוק לי תגובות חופשי, את דעתי כבר פרסמתי מחוץ לטווח העכבר שלך.‎Edit9:43 pm
  יוסף זילברפרב‎ – אדוני זה פעם אחרונה שאתה מטריד אותי!‎12:48 am

  לגבי ADD, אלו רק כותרות כמו שאת אומרת, יש כאלו שמחלקים את התופעה לחמישה ואפילו תשעה פרופילים, אבל כל זה לא משנה כי הטיפול הא אותו הטיפול. ילדים שמאובחנים גם כהיפראקטיביים הם בערך שליש מהנהנים מ-ADD, והם פשוט הכי בולטים למורים. הסברה שנבדקת היא שרכיב ה-H איננו חלק מבעיה אלא רק סימפטום, דרך התמודדות עם בעית הריכוז – ילד יותר פעיל וזז מוצף ביותר אנדורפינים שעוזרים לו להתרכז (והפואנטה היא להחליף אנדורפינים בריטלין לפני שה"טריק" של היפראקטיביות יהפוך לחלק מהאישיות)

  וכמובן שבגדול מדובר בשלל תופעות קטנות שמתבטאות אחרת אצל אנשים שונים, ויש כיום מוסכמה שמבחינת צורת הפעילות של המוח, יש למקם את ה-ADD על "הקשת האוטיסטית", שזה לצערי ביטוי שמטעה הרבה אנשים לחשוב שיש משהו משותף לקצוות הקשת הזו, ולכן הביטוי הזה אינו בשימוש נפוץ באוזני הקהל הרחב.

  1. הציצי בספרות האחרונה בתחום, ADD משויך לקשת. משהו לגבי הרמה ואופי הפעילות של קולונות באונה הקדמית שמשותף לתופעות האלו כנראה. הקשת מאוד רחבה כי בצד אחד יש אספרגר והלאה, אנשים שלא מבינים את הקונספט של הומור או קשר חברתי, ובצד השני אמנים, קומיקאים וכמה מהאנשים היותר יצירתיים שאני מכיר. הכל ביטוי של התמודדות שונה של המוח עם התופעה של קליטת יתר (או שמא סינון-חסר) של מידע אוביקטיבי וסוביקטיבי מהסביבה, ו(אי-)יכולת המוח לווסת את זה.

 3. מחזקת את ידייך ושוב מתפעלת מהסבלנות שלך להתפלסף עם האנשים האלה.
  אני קיבלתי בשיא היסטריית המשט מייל שרשרת שטען "כולם להכנס ולראות את הוידאו הסברה הזה ביוטיוב, כי יוטיוב מאיימים שיסירו אותו מחוסר צפיות!". איתרתי את השולחת המקורית [חלילה להסתיר כתובות, חלילה] והשתדלתי להיות מנומסת כשאמרתי שאני מקווה שהיא לא באמת מאמינה בזה. כשהיא נעלבה במופגן בתגובה, פשוט כבר לא היה לי כוח להתווכח.

 4. נמי, אני לא מתפלסף איתם, אני מאתגר אותם. דרך זה אני לומד לזהות שגיאות בטיעוניהם, כשלים לוגיים ותירוצים שצריך לדעת להדוף בעובדות. אם את רוצה להכיר טיפה יותר את התנועה הספקנית, אני יכול להמליץ לך על כמה בלוגים, אתרים ופודקאסטים חביבים שנותנים לי כלים לחשיבה משופרת על העולם, את יכולה להתחיל מאתר "שפינוזה" ולעשות טיול בלינקים. בשבוע הבא גם יש מפגש "ספקנים בפאב" הראשון של תל אביב, את מוזמנת לראות איזו חבורה שווה אנחנו 🙂

 5. הי, מצחיק 🙂 נכנסתי עכשיו לחיפוש גוגל בעודיני מנותק. הפוסט הזה במקום הרביעי בחיפוש אחרי יוסי זילברפרב (אחרי האתר שבו הוא מפרסם את עצמו כמומחה MLM – הוא קורא לזה "שיווק רשתי" אבל זה הרי במקור Multi-Level-Marketing או במילים פשוטות, פירמידה. שיטת שיווק שידוע שלא משווקים בה כמעט אף מוצר שבאמת שווה משהו, ובאמצע נתקעים הרבה "סוכנים" עם סחורה שאין להם מה לעשות איתה.

  בחיפוש אחרי "כמוסות לינצ'י" הפוסט הזה שמיני.

  בחיפוש "לינצ'י הפרעות קשב" הפוסט של גיא תשיעי 🙂

  ספקנים מוזמנים לכתוב על רמאים כאלו ואחרים, אולי זה יעצור את זרם מכירת השטויות שלהם לעם.

 6. לא כל כל כך הבנתי מה אתה טוען עירא.
  אם אתה טוען שכמוסות הללו מסוכנות לבריאות? אם כן, באיזה אופן?
  אם רק מדובר על תרופה שלא משיגה את המטרה הטיפולית שלה, אז הרי שכל התרופות ההומיאופטיות נכנסות לאותה הנישה.
  ואל תזלזל באפקט הפלסבו!

  1. מי מזלזל? הפלאסבו משכך תסמינים מצוין, ואם חלק מהריפוי הוא הורדת לחץ נפשי אז הוא אפילו עוזר לחומרים האקטיביים ללחום בגורמים. אבל מכאן ועד לקרוא לפלאסבו תרופה יש מרחק.

   אני גם לא אמרתי שהפטריות הן פלאסבו. הן אולי עושות משהו אבל לא את מה שהוא טוען. וכן, יש אתרים שטוענים שלפטריות האלו יש תופעות לוואי וממליצים בחריפות לא לתת אותן לילדים.

 7. טוב…
  אז מחיפוש מהיר וקטן שערכתי, לאחר שהמגעיל הזה מאיים עליי עכשיו בתביעת דיבה, מתברר שהאיש הוא מומחה לסו ג'וק (Su Jok) "רפואה קוריאנית עתיקה" – א6ו מה שזה לא אומר. האיש מפרסם המוני מאמרים בתחום, למרות שכל זה לא מתבסס על כלום. הוא מומחה גם ל"אור, צבעים, מגנטים" ועוד כל מיני תראפיות שרלטניות.

  הוא מפרסם מאמרים תחת האתר Articles – בין השאר כאן:
  http://www.articles.co.il/author/20997

  אז הנה. הוא לא רק מומחה ל-MLM, אלא גם לרפואה משלימה שאין שום הוכחה לייעילות שלה, ונשקשרת לרוב עם שרלטנות לשמה. ני עוד לא זוכר שקראתי אף מאמר מדעי שמראה על טיפול ב"אור, צבעים ומגנטים"….

 8. על כמוסות הלינצ'י, הוא כותב כך:

  החומר בכמוסות לינצ'י – מאיץ ייצור של נוירו טרנסמיטורים (=מוליכים עצביים) שאחראיים על התקשורת הבין תאית בתוך המוח. בגלל שהחומר בונה נוירו – טרנסמיטרים, הוא משפר את העברת הסיגנלים הבין תאיים במוח, מחדש תאים שבתפקוד אבל לא בתקשורת ובכך מחזיר את התפקוד הנורמלי של המוח ועמוד השדרה ומייצב את מערכת העצבים.מרכיבי כמוסת הלינצ'י מחזירים חמצן וחומרים חיוניים לתפקוד של המוח (הלינצ'י עצמו מונע את הרס תא העצב) ועל ידי כך משפרים את הריכוז והזיכרון.
  בנוסף לחידוד הריכוז והזיכרון, כמוסת הלינצ'י מגבירה את האינטליגנציה ועל כן יעילה מאוד לאוכלוסיית התלמידים והסטודנטים לשיפור יכולת הלמידה ולימוד שפות.
  מאזנת במצבים של הפרעות קשב וריכוז והיפר אקטיביות וניתן להיעזר בה על מנת לרדת מריטלין. (הרבה פעמים הילדים צריכים מסגרת ולא ריטלין!).
  כמוסות לינצ'י מאיטות את תהליך ההזדקנות וכן מסייעות לעצור תהליכי דמנציה (=שיטיון) במוח ואלצהיימר במצב התחלתי.הכמוסות משפרות שמיעה וראיה כשהבעיה נובעת ממקור עצבי (במיוחד בגיל הזהב).
  בגדול – כמוסות לינצ'י משפיעות דרך הדם על המוח, עמוד השדרה וחוט השדרה, משפרת זרימת דם ונוזלים לעמוד שדרה ולכן מטפלת גם בכאבים ומוגבלויות הנובעות מעמוד השדרה. בדרך זו הכמוסות משפיעות לטובה על מערכת העצבים וכמו כן מסייעות מאוד במצבי מיגרנה שמקורה מחוליות צוואריות (=חוליות סרוויקליות – C).
  מיוצר בטכנולוגיה ייחודית – מתקדמת המשפרת את ספיגת המרכיבים הפעילים.מהווה מקור לרב סוכרים, חומצות אמיניות, ויטמינים ומינרלים.
  מאושר על ידי משרד הבריאות כתוסף מזון.

  על הפורמולות שהוא משווק שנקראות "פוהו סאן באו אורל ליקואיד", הוא כותב באתר שלו כך:

  הייחודיות בפורמולות הללו – שהן מיוצרות מחומר גלם ממקורות ספציפיים מהרי טיבט הגבוהים (גובה 4000 מטר) ותנאי האקלים אידיאלים. השינוי בין היום והלילה, הקרינה וספיגת המינרלים מצמחי המרפא הגדלים שם. בייצור הפורמולות האלה משתמשים בטכנולוגיה ייחודית וחדישה המתקדמת ביותר בעולם בתחום של מיצוי והפקת החומר הפעיל. החומר שנוצר הינו בעל סגולות ריפוי של עד כמעט 100%, באמצעות ננוטכנולוגיה. טכנולוגיה של שבירת התא בטמפרטורה של מינוס 150 מעלות צלסיוס וחלוקת מיקרו של תאי הפטרייה על ידי מערכת רובוטים, ללא מגע יד אדם באולמות סטריליים.- קליפת התא נשברת בטמפרטורה זו (ברמה מיקרו תאית) וחומר הקורדיספס הנוזלי יוצא ב- 100% כמו שהוא (as is). התהליך הזה נעשה באטמוספרה של CO2 בוואקום על מנת להפיק את החומר בריכוז מכסימלי. הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות שמירה מרבית של המרכיבים הפעילים וסילוק המרכיבים הלא יעילים והתוספות הלא רצויות. ולכן יעילות הספיגה שלהן היא 98%.

  עוד? הנה:

  הפורמולות הללו נותנות מענה ופתרון לטווח רחב של מחלות הנובעות מליקוי של מערכת חיסונית כגון: מחלות אוטואימוניות וכן מחלות נוירולוגיות ומחלות כרוניות נוספות כולל תמיכה טיפולית משולבת במחלות אונקולוגיות ה"חומר" מגלה את הקפסולה שעוטפת את התאים, מחזיר מרקרים ומסמן למערכת החיסון שהתאים סרטניים בכדי "לחסל" אותם. הפורמולות יעילות מאוד במחלות תת גנטיות אם D.N.A. ו- R.N.A. נפגעו (לא גן)…. כל מצב חריף, בעיה אקוטית ניתן להביא לתיקון בזמן קצר.
  כל מחלה כרונית דורשת זמן עד לאיזון הגוף (גוף מאוזן הוא גוף בריא).

  כלומר הוא כותב על הכנמוסות שלו, שמשווקות כתוסף מזון(!) שאזור לכתוב עליהן לפי חוק שום סגולה רפואית, את כל הדברים הללו.

  ויש לו עוד כל מיני כמוסות שהוא משווק באתר שלו – כאן: http://2b-infocus.blogspot.co.il/

 9. הי עירא,
  שמחה שיש אנשים כמוך..
  ניסיתי לבדוק בעצמי על החברה שהוא משווק ולא הצלחתי
  בעבר נחשפתי לחברות סיניות קיקיוניות שקשה מאד לבדוק אותם.
  גם אם במקור לפטריה יש סגולות השאלה מה יש בקפסולה.
  אשמח שתבדוק את המוצר zri – שמתהדר בכותרות שהוא מטפל בכל בעיה אפשרית.
  תודה
  ג'ולי

  1. אני לא כימאי ואין לי את הכלים, הידע או הכשרון לחפור יותר מאשר בגוגל ומקסימום להרים טלפונים כמו כל אחד. האיש פשוט פנה אלי והתחיל להספים, אז הלכתי לקרוא על מה הוא מדבר ויצא מזה פוסט.

   בלי להכניס אפילו את האותיות "zri" לגוגל, אני יכול להבטיח לך שכל מוצר שמבטיח שהוא מטפל בכל בעיה אפשרית, כנראה לא מטפל בכלום במקרה הטוב. לפחות זה כלל האצבע הספקני שהוכיח את עצמו עד היום מצוין סטטיסטית. אם היתה תרופת פלא כזו, היא הייתה מקבלת את חצי משטח המדפים של כל בתי המרקחת.

 10. אני השתמשתי ממש השבוע במוצר, בפעם הראשונה – וזה מה שחויתי :

  ביום הראשון, שעה 07:00 בבוקר, לקחתי חצי כדור (פתחתי וערבבתי עם כוס מיים)
  כמעט מייד הרגשתי עירנות מירבית, יכולת הקשבה, סוג של תחושת בטחון ושלווה,
  אך לא נמנום, זה ממש הפתיע אותי -כמה שזה היה נעים לי, ממש הרגשתי איך התגובה עולה למוח שלי – כמו עישון … אך בערב לא הצלחתי להרדם עד שעה מאוד מאוחרת…
  והתחלתי להרגיש דפיקות לב מהירות.
  יום למחרת לקחת חצי, מחצי הכדור, וגם אז הרגשתי מייד סוג של "היי", רק בלי תחושת הבלבול..
  ממש יכולתי להרגיש "זרם אחר במוח, שמשנה לי את התחושה, ההרגשה, השלווה, הנינוחות"…
  הייתי ממוקדת, יכולתי לעשות יותר דברים באותו יום, אך גם היה לי יום לא קל, והתפרקתי בבכי חסר מעצורים, שלא ממש אופייני לי…
  ואז בערב – שוב לא יכולתי להרדם, למרות שהייתי שפוכה מהלילה הקודם.
  ושוב הרגשתי דפיקות לב מהירות.
  אז יום למחרת החלטתי לא לקחת כלום, אבל נשארו לי הדפיקות לב המהירות…
  ומאז אני לוקחת יום כן יום לא – פחות משליש מהכמוסה, וממשיכה לסבול מדפיקות לב, הרופא אמר שזה חרדה, והוא בדק לי מספר פעמים את הדופק, והנשימות… הנטורפתית אמרה לי, שצריך להתרגל לכדור לאט, לאט.

  גילוי נאות:
  בת 33, בעיות של חרדה בצורת קוצר נשימה הולך ובא ברקע ,
  ופיברומאלגיה (שזה סוג של כאבי שרירים, מורגשים יותר או פחות, ואין לזה טיפול..)

  זה מוצר טבעי או שזה סם ??? פטריות יכולות להיות מסוכנות לא?
  מעניין אם יחזירו לי את הכסף.. זה עלה לי כ- 200 ש"ח… כל נטורופטית שניה מציעה את זה, ואומרת שזה גם לילדים, ונשים בהריון… יש מישהו שמוכן לבדוק מה באמת – מה יש בתרופה?
  אולי כולבוטק ??? רק שאין שם סם ממכר… איפה משרד הבריאות בכל העניין הזה ?
  לא יודעת אם להמשיך אם זה או לא….

 11. (אני ממקודם)..
  אגב לקחתי את כמוסות פאוו לינצ'י, היבואן לא ידע לענות מה התופעות לוואי של התרופה…

 12. הי, ”מישהי“, וברוכה הבאה.

  קודם כל נשמע שזה עושה לך לא טוב, אז כדאי להפסיק לקחת ולשאול רופא.

  שנית, נשמע שזה עושה לך טריגר להתקף חרדה או לפחות לתופעות הלוואי שלו, אז כדאי להפסיק לקחת.

  שלישית, את מספרת שקנית את זה מיבואן שאין לו מושג מה יש בזה, איך זה פועל או מה תופעות הלוואי, אני ממליץ להפסיק מיידית לקחת!

  לגבי הרגשת העירנות/שלווה/ריכוז שהרגשת ביום הראשון – לא יודע איך השווית ולמה, אבל אני לא יודע על תרופות שנכנסות למחזור הדם ולמוח מהקיבה באותה המהירות שהן מגיעות דרך הריאות. נשמע יותר כמו תופעת פלצבו מאשר השפעה אמיתית. קשה לי לתת לזה משקל. שאר הדברים שתיארת – אני לא מומחה, אבל זה יכול להיות התקף חרדה רגיל (או השפעת פלצבו של לקיחת התרופה שהפעילה אחד, לך תדע) או אולי חומרים פעילים בעייתיים בכמוסות. בכל מקרה, התוצאה בשבילך היא לא לעניין, וכיוון שאת עושה את זה ללא ליווי רופא, אני יכול רק להמליץ לך להתייעץ עם אחד ו/או להפסיק מייד. כיוון שעכשיו סופ"ש, התקשרי למוקד האחיות של קופת החולים שלך אם את רוצה. לא נראה לי ששווה להמשיך לקחת את זה "על עיוור".

  נטורופתיה היא לרוב מילה בעייתית כשאני נתקל בה. יש לא מעט לימודים פורמאליים, אקדמיים, מדעיים של הרבולוגיה ורפואה צמחית כחלק מרוקחות ורפואה, ומדובר בשיטות וחומרים שנלקחו מטיפולים מסורתיים, נחקרו ואומתו כאפקטיביים. למעשה לא מעט תרופות שיש לנו בשוק היום, כולל אספירין, פניצילין ודברים בסיסיים אחרים, נכנסו לקנון של רפואה מודרנית מהעולם של רפואה מסורתית כי הם התגלו כיעילים אחרי מחקר. לעומת זאת בנטורופתיה לא אקדמית מעורבבות הרבה מסורות לא ברוקות, וכמו שאת רואה יש גם תרופות לא מפוקחות. בבדיקה שנעשתה בארה"ב ותוצאותיה פורסמו לא מזמן, התגלה שיותר מחצי ה”תרופות“ שמשווקות שם בשוק לא מכילות בכלל את מה שכתוב עליהן. תוספי מזון כמו הכמוסות האלו ורבות אחרות לא מציינות מינון, אז בכמוסה של 200מ"ג יש אולי 50% או 1% או אולי 0% מהחומר שמפורסם על האריזה, לפעמים לא מינון קבוע אפילו בין אצווה לאצווה, ואז כל חבילה שתפתחי תשפיע עליך אחרת (אם מדובר בחומר משפיע), ויש אנשים שבמקרים מסויימים גילו שיש בכמוסה גם חומרים שהם מגיבים אליהם באלרגיה.

  אם את רוצה את עצתי, והיא לחלוטין איננה מקצועית, נשמע שאת לא צריכה נטורופתיה כי אם מישהו שמומחה בתופעות של חרדה ופיברו, תופעות שמופיעות לא מעט ביחד ולכן (מצטער, לא נעים לרב האנשים לשמוע) צריך פסיכיאטר אמפתי שמגיע עם גישה הוליסטית לגוף ונפש. אני לצערי לא יודע לתת לך שם ספציפי, אבל ברור שאם את מגיעה לפסיכיאטר שאת לא מרגישה איתו בנוח, זה לא המקום הנכון. אני פשוט מתקשה להאמין שלנטורופתיה יש מה להציע לך חוץ מכוס תה חם ומרגיע, ואת זה אני יכול להציע לך גם אצלי במטבח (אני אישית מאוד אוהב יסמין נקי 🙂 )

 13. כל מה שאתה אומר נשמע מאוד נכון, אם חושבים על זה…
  אגב נקודה שיש לשים לב:
  את ההשפעה – מרגישים מייד, אי אפשר לפספס כי זה עולה ישירות למוח וממש ניתן להרגיש מה קורה (ממש כאילו יש שם סם מסוים, שמשפיע… )

  גם אם פונים למשרד הבריאות לבדוק את זה – זה לא עוזר?
  ואיך זה שלא רואים עוד תגובות בגוגל של תופעות לוואי – כמו שלי יש ? מעניין…

  תודה רבה לך על התשובות !

 14. אני לא איש מקצוע, אבל עד כמה שאני יודע, תרופות שנלקחות דרך הקיבה (ולא מהריאות או במציצה מתחת ללשון), לא יכולות להשפיע כ"כ מהר. אבל ביקשתי מרופאה אמיתית להצטרף לשיחה, ליתר בטחון 🙂

 15. תראו מה מצאתי…
  תופעות לוואי של פטרית הקיסר/ פטרית ההימליה / פטריית ליצ'י (כמה שמות יש לזה בכלל???)

  האם יש תופעות לוואי לגנודרמה לוסידום ( ריישי )?
  אנשים סוכרתיים שמזריקים אינסולין או לוקחים תרופות אחרות להורדת סוכר בדם צריכים להיזהר מאד בנטילת פטריית ריישי. היא יכולה לגרום לצניחה דרמטית של גלוקוז בדם ולהיפוגליקמיה (מצב שבו גלוקוז לא מגיע לתאי המח ועלול לגרום לאבדן הכרה). בנוסף לכך גנודרמה יכולה להוריד את לחץ הדם באופן פתאומי חד ולגרום לסחרחורת ועילפון. צריכה מוגברת של פטרית הריישי יכולה לגרום לתופעות לוואי אחרות נוספות כמו כאבי בטן, גירוד, פצעוני בגרות, גירוי עור, סחרחורת, כאבי ראש, ורגליים נפוחות
  אבל מרבית תופעות הלוואי הללו הן זמניות והן משקפות את הניסיון של הגוף להיטהר מן הרעלנים שהצטברו בו (סוג של "משבר ריפוי"). לאנשים שנוטלים מדללי דם או אנשים עם אלרגיות לעובש מומלץ להתנזר לחלוטין מפטריות כח יפניות….

  מממ… אני אלרגית (בצורה מאוד קלה שלא דורשת שום טיפול) לפטריית קרדית הבית אבק..

  לינק לקריאה: http://www.proaging.co.il/node/141

 16. קרדיות הן טפילים, מעין קרציות קטנות אם תחפשי באינטרנט תמונות, לא פטריות.

  נשמע לי שהפטריות האלו ממש לא תמימות ובלתי מזיקות…

 17. אז לאחר כמה חודשים שאני לוקחת את כמוסות הפוהו לינצ'י, זה החוויות שלי:
  אני מתה על זה, ואני שונאת את זה.
  התרופה חד משמעית גורמת לי להיות עם מחשבה מאוד חדה , ריכוז שיא, יכולת לעשות מלא דברים, ושאני צריכה ללמוד אני ממש חייבת אותה…(לא פלצבו ולא נעליים, אמיתי אני אומרת לכם),

  מצד שני: היא עושה לי כאב ראש, ואני עדיין מרגישה איך הדם שלי במוח זורם בצורה משונה, גם לאחר כמה ימים שאני מפסיקה, ממש מיגרנה (וברגיל אין לי ביומיום),
  מוזר הדבר שאני פותחת את הכדור, ולוקחת כמות ממש מזערית (של בערך נקודת חן, בינונית),
  ועדיין ההשפעה היא מטורפת… גם לחיוב וגם לשלילה.
  אגב – ניסיתי גם לבלוע כדור שלם במשך כמה שבועות, זה אותה השפעה כמו רבע כדור.

  שאלה- יש מצב שאם אני מרגישה שהדם שלי במוח זורם לא רגיל,
  ואני ממש מרגישה את הזרימה + הכאב ראש – זה עלול להיות קריטי ומסוכן לי ?
  זה עלול לגרום לי לקרישים במוח ?

  אני ממש בהתלבטות, לפעמים אני ממש חייבת את התרופה (ולא בקטע של התמכרות פיזית),
  היא פשוט עושה לי פלאים, ומצד שני ….

  1. אני לא רופא, ובניגוד לכל מיני אתרי אינטרנט אני לא מתיימר לתת עצות רפואיות, אני מציע שתפני עם זה לרופא המשפחה בהקדם. אלו לא נשמעות לי תופעות לוואי טובות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *