חשבונפש קצרצר

היה לי סופ"ש נעים ושמח עם חברים, לקחנו שני זאטוטים למוזיאון המדע בחיפה. בנין הטכניון הישן נראה באופן מוזר קצת כמו כנסיה עתיקה למרות שהוא עוד לא בן 100, אבל מדע ולמידה שוכנים בו לבטח. יופי של דרך להתחיל שבוע! היום אנחנו חוגגים 400 שנה לפרסום "סידראוס נונציוס", הלא הוא הספר המהפכני של גליליאו ("ואף על פי כן נוע תנוע!") שעלה לו בזמן יקר בכלא. זה גם יום π הבינלאומי ויום הולדתו של אלברט איינשטיין. עם או בלי קשר גם גוגל השיקה היום כלי נוסף לדיפדוף בחדשות ולהעמיק דעת…

אבל אז אני חוזר הביתה, פותח טוויטר וחושכות עיני כאילו הינו ב-1610. אני חש מוכרח לעשות פה פרפראזה על שיר ידוע כדי להעביר לכם את תחושת הקבס שהדבר מעלה בי.

קודם האחים רצינגר השתיקו התעללויות בנערי כנסיה, אבל שתקתי כי לא הייתי אבא לנער כנסיה.
אחר כך הם השתמשו בילדים כמגן חי ואני שתקתי, כי לא הייתי פלאסטיני.
ואז הם דרכו על זכויות עובדים אבל אני שתקתי כי ממילא הייתי די מובטל.
ואז הם התחילו למלמל על הפרדת החילונים מהיהדים ומבתי הקברות, אבל אני שתקתי כי אני שם פס על שלטונות הדת ואת גופתי הורשתי להשתלות, למדע ולאמנות (וכי אני עוד לא מת).
ואז הם התחילו להשתיק עיתונאים ולהעלים אותם אבל אני לא הגבתי כי לא הייתי עיתונאי (וחוץ מזה יש צו איסור פרסום אז אתם לא אמורים לדעת את כל זה).
אבל אז הם התחילו להשתיק בלוגרים, ואני תוהה אם גם אנשים כמוני עלולים להפגע ולא יהיה מי שיציל…

(עדכון – מסתבר שקראתי פרשנות לא נכונה, מי שביקש את הורדת הפוסט בנענע היה מקורב אישי, זו לא היתה דרישה של השב"כ או המשטרה)

למרות שיש עדיין אופטימיים בבראנז'ה, אני מבקש מאנשי השלטון והבטחון שלנו לזכור את דבריו האלמותיים של פולי מהגשש "אתה שמש מציל, לא שמש מטביע!" ולהחזיר את הדמוקרטיה והשפיות על כנם. יש לנו בעיות יותר מעניינות לדבר עליהן.

The Colbert Report Mon – Thurs 11:30pm / 10:30c
Sean Carroll
www.colbertnation.com
Colbert Report Full Episodes Political Humor Health Care reform

9 תגובות בנושא “חשבונפש קצרצר”

 1. בגדול אני מסכים איתך, חוץ מכמה דברים:
  1. הבנתי שהפוסט בישרא על העיתונאית העצורה הורד לבקשת מקורבים לעצורה דווקא, שמנסים למזער את הנזק. זה נשמע די מבוסס (חגי מטר אישר! אם זה משכנע אותך).

  2. אני חושב שהטור של מרמרי בעין השביעית היה אירוני, ומתקשה להבין איך אפשר לפספס את האירוניה. הוא הרי מונה מקרה אחרי מקרה שהדבר הזה *כן* קרה, ועל ההתחלה גוזר משפט שווה בין מרקוס קלינברג וענת קם. תקרא בין השורות.

  3. ואני בטח לא מסכים עם הקריאה דווקא לאנשי השלטון והביטחון שלנו להחזיר את הדמוקרטיה והשפיות על כנם. הם עמוק בקונספציה. בדיסוננס הקוגניטיבי, מנסים בכוח לעצור את הסדקים שהופכים לבקיעים. יהיה פה הרבה יותר גרוע לפני שיהיה יותר טוב, אם יהיה.

  היושרה של המנהיג כאדם האמון על קידום ערכים והגנה עליהם עלולה אף היא להתערער אם נשללת מחברי המוסד האפשרות לקרוא תגר על תקפות האמונות שמנחילה ההנהגה. אמונה עיוורת במנהיגים תוקעת את המיזם במעגל של תהליכי אפירמציה עצמית, המשמרים זהות עצמית שאינה מתיישבת עם המציאות. מורגן כינה את המלכודות האלה "בתי-כלא נפשיים". הנחות יסוד שגויות, אמונות הנתפסות כמובנות מאליהן, חוקים ונהלים המתקבלים ללא עוררין: כל אלה משתלבים "ליצירת השקפות עולם הניזונות מעצמן, ומהוות משאב להחלת מגבלות על פעולה מאורגנת." התהליכים האלה מבערים צורות ראייה וחשיבה חלופיות. הכלא התרבותי מקבל חיזוק נוסף מחברים בארגון המייחסים למנהיגים סגולות פלאיות, ובכך מעלים את יוקרת המנהיג בעיני עצמו ומבססים נטיות נרקיסיסטיות המובילות לצורך אובססיבי בשימור עצמי.

  (מתוך מאמר נהדר שאני מתרגם עכשיו, בנושא אחר לגמרי, וגם קדימון לפוסט עתידי שיצטט ארוכות מהמאמר הזה.)

  1. 1. כשהוספתי את הלינק זה לא היה ברור, באמת לא וידאתי שוב לפני שחרור הפוסט.
   2. אני לא קראתי אותו כאירוני, הוא באמת חושב שבעידן האינטרנט קשה להשתיק שמועות, ואני אומר, שהוא לוקח כהנחה פרועה שלעולם חוסן והאינטרנט הישראלי לא יצונזר.
   3. התכוונתי שאני קורא להם לעזוב את הדמוקרטיה בשקט ולא לפגוע בה, משמע אני מאמין שאם ישחררו את האחיזה עליה, מצבה יהיה טוב יותר. מה שיגעו בה פחות אנשי השררה.

   1. 2. מעניין, אני קראתי את זה לגמרי כמשהו שנכתב בקריצה. אבל הראייה שלך יותר רווחת עד כמה שראיתי בטוויטר.

    3. אני מסכים איתך לגמרי שזה מה שהם צריכים לעשות, רק שאין סיכוי שהם יעשו את זה, כי הם לכודים בלולאה זדונית להפליא. הם חייבים להמשיך להציב עוד אבנים אחרת כל המגדל יקרוס. ובסופו של דבר הוא יקרוס.

 2. תראה, אני מאוד רוצה להאמין שהפוליטיקאים לא מוכרים לנו מס שפתיים. אובמה מאוד אוהב את הרשת, קלינטון נשבעה שלא יגעו ברשת, ועדיין הם מחוקקים חוקים שנותנים לבית הלבן כפתור חירום להטיל "עוצר" על הרשת אם יש "מתקפת טרור מקוונת". באנגליה בדיוק חסמו הצעת חוק היום אבל לך תדע מה באמת מתכננים בתור המהלך הבא. בישראל לצערי הורגלנו לתרבות מחטפים וקביעת עובדות ללא דיון פרלמנטארי, עלול להיות לנו "מענין" במובן הסיני.

  1. אובאמה בשלטון וחוק הפטריוט (ותוספים לו), עברו לא מזמן בצורה חלקה.
   סגר את גיטמו לא סגר, המדיניות המערבית ממשיכה באותו הקו של זליגה לעבר טוטליטריות מוחלטת((וכבר עכשיו יש דברים נוראים שם בחוץ בשם "הביטחון").

 3. ואז הם מעכו אחד את השני בקניון כדי להשיג חולצה בזול, אבל שתקתי כי אני קונה בשוק הפשפשים.

  (באמת, הארוע ההזוי ביותר שנתקלתי בו בשבוע שאני בארץ)

 4. אתה מתכוון לטירוף הזה? נראה שמאוד ישראלי ואפילו אופייני ליחס"צ של H&M האלה, שהיום שמעתי עליהם ועל הסטאמפיד המכוער בפעם הראשונה בחיי. ברגעים האלו אני נזכר במכתבו של Crawly אל הבוסים שלו בגיהנום (מתוך Good Omens של פראצ'ט וגיימן), בו הוא מתאר להם איך בני האדם מעוללים לעצמם דברים הרבה יותר גרועים ממה שהוא וחבריו יכולים להמציא. למעשה הוא בילה שיכור את רוב ימי הביניים ושמע לראשונה על האינקוויזיציה הספרדית כשהתקשרו לספר לו שנותנים לו על זה בונוס, אז הוא לא טרח לתקן אותם שהקרדיט לא מוצדק…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *