"אבל מה אם אני אזרח שומר חוק?"

אני מתנצל על הפוסט מוקדם יותר היום, ערן ורד עשה עבודה משובחת, אבל פרסמתי את הסרט לפני ששמתי לב שהוא עדיין פרטי. עם הצופים הסליחה, והנה הגרסא הסופית לגמרי של הסרט. (מילות מפתח כי אמרו לי שקשה למצוא את הפוסט: רישיון נהיגה, ביומטרי, משרד התחבורה)

ולענייננו.

אני שומע שוב ושוב את הטיעון הזה בעד המאגר. "אני אזרח שומר חוק אז אין לי ממה לפחד". אזרחים תמימים יקרים, אתם שכחתם פשוט שאתם כבר עכשיו בחברת מעקב. מפרסמים בארה"ב אוספים תיק עובדות התנהגויות על אנשים ואני מניח שבארץ נתחיל לראות דברים דומים. אם אתם קצת פעילים ברשת, כותבים בתפוז, מגיבים בYנט וכולי, איפשהוא כל המידע הזה נאסף ויום אחד אולי גם מוצלב (אם זה לא קורה כבר היום). היום כדי לפרסם לכם דברים יותר ממוקדים, מחר אולי כדי לחפש דפוסי התנהגות "מעניינים" למשטרה או כל גורם שיתחיל ללטוש עיניים לכל המידע הטעים הזה. הוספת עוד מאגרים ועוד מידע מצליב לא ישפר את המצב, זה רק יחזק את יכולת העוקבים לעקוב אחריכם, בתחילה כל מי שיש לו גישה חוקית למאגר ויום אחד אולי גם אנשים שלא היו אמורים להיות ברשימה.

הדמוקרטיה בישראל לא מובנת מאליה"אבל כאן יש לנו דמוקרטיה", "אנחנו סומכים על המדינה" – אומרים לי מכרים. מאשימים אותי בפחדנות או בהפצת קנוניות. אבל ראו מה רומז אהרון ברק בכתבה משמאל. מדינה כמו ישראל עוברת בימינו התקפה מאסיבית של פרטיות נדיפה ויותר בולטת המלחמה בחופש הביטוי, ומי אנחנו, אזובי קיר, שנסמוך על הדמוקרטיה כאשר ארה"ב עושה שטויות דומות לאזרחיה השכם והערב (במיוחד בעשור האחרון), בניגוד לחוקה הקדושה שלהם? לנו אין חוקה, אין גם חוק הגנה על חופש הביטוי, אנחנו מרבים לעבור על סעיפי אמנת זכויות האדם הבינלאומית שאנחנו חתומים עליה ולאחרונה גם קיבלנו הוכחה בולטת שישראל חושבת שביטחון המדינה מצדדיק פגיעה שרירותית בבטחון אישי של אזרחים. בארה"ב דנים עכשיו לאט לאט בשאלות של טביעות אצבע במקומות תעסוקה, דבר מאוד נפוץ בארץ, וכמובן הסיפור האחרון של ביה"ס המרגל בבתים. אני עדיין מחכה שהם יתעוררו למה שה-EFF מנסה להתריע כבר שנים, אולי זה יאיץ את המודעות בארץ. עד אז אזרחי ישראל ימשיכו להיות מסנוורים ממילים כמו "מדיניות בטחונית" ו"מלחמת אין-ברירה" ויסכימו לכל דרישה מגוחכת של השלטון.

"למה שירצו לחפש אותי?" – כי יש בזה כוח וכסף. חברות ביטוח רוצות לדעת מה קנית בסופר כדי להרים לך את הפרמייה אם אתה מעשן או אכל שמן מדי. בקליפורניה סופרים לך כמה שקי זבל זרקת וקונסים אותך אם זרקת יותר מהרגיל. באירלנד כבר הגיע דור של פחי זבל עם צ'יפ שמרגל אחריך וסופר כמה זבל זרקת. האם זה הפתרון לבעיות הסביבה? ברור שלא. לגלגל את הבעיות הסביבות על רגשות האשם של האזרחים במקום להקים רגולציה נגד אריזה בעייתית של מוצרים, זה בדיוק אותו המצב שבו מגלגלים את מכבש המאגר הביומטרי על גב האזרחים במקום שהמשטרה ובתי המשפט יפעלו כראוי.

"שטרית אמר שהמאגר יהיה מאובטח ברמה 11", אבל מתעלמים מהנזקים שחוללה כבר דליפת ה"אגרון" ושהמדינה עושה ניסויים ומשחקים במאגרים של עובדים זרים ופלסטינים, ולא ממש תחלוק איתנו את המסקנות, אבל אפשר לדמיין מה תהיה היכולת העתידית של הטכנולוגיות האלו.

אז מה מרגיע אותי?

 • כרגע עוד לא חובה להכנס למאגר, מלבד זה של משרד התחבורה (אני אתעלם כרגע מהמאגר הביומטרי בבקו"ם).
 • כרגע הטכנולוגיה לא מספיק נפוצה וחזקה או אפילו זולה לזיהוי אקראי ברחוב (אז יש לנו כמה שנים עד אז).
 • הרבה יותר קל לאמת מי הוא אדם מול המצלמה מול כרטיס זהות, הרבה יותר קשה (בינתיים) לזהות אנשים ברחוב, זו אמת מתמטית פשוטה שלא קשורה לכמה תוזל הטכנולוגיה.
 • יש סיכוי שהמאגר יפרץ, ינוצל לרעה, ידלוף, או שמשהו דומה יקרה במדינה זרה וישראל אולי תשכיל להשמיד אותו לפני שהאסון יהיה ממש גדול.

נמשיך לקוות.

16 תגובות בנושא “"אבל מה אם אני אזרח שומר חוק?"”

 1. הסרט (גם הודות לכיתוביות!!!) השכיב אותי על הרצפה מרוב צחוק!
  זאת יחד עם זה שאני אוכל את עצמי שלא חשבתי לכתוב "1984" על המצח לפני שאני הצטלמתי צילום ביומטרי לרשיון נהיגה לפני שנים אחדות.
  עכשיו נשאר לקוות שאם חס וחלילה תיעצר ע"י שוטר תנועה, יהיה לו חוש הומור מספיק טוב כדי להעריך את הפרצוף שעשית למצלמה.

 2. הכיתוביות תודות לערן. לצערי לא הועלו ב-SRT כי אז הייתי עושה להן גם גרסא באנגלית, אבל ערן אמר שהוא יתרגם את הסרט. אגב, עד כמה שאני שמח שזה עזר לך, הכתוביות הן גם בגלל שהקול מוקלט באיכות בעייתית משהו, כי ערן לא יכול היה לחבר עלי מיקרופון בכל מקום שבו הסתובבנו.

  לגבי כיתובי מצח – המקום קטן והכתב לא יהיה קריא אחרי שהתמונה תודפס ברשיון, אז ברור שחייבים להקפיד על מסר קצר וקליט. "אח גדול" נחטף ע"י הטלוויזיה ונאצות לגנות יוזמי החוק זה חסר טעם לדעתי, אז מה שאלתרנו על המקום היו ארבע ספרות שכל אדם בעל ידע כללי מבין. אולי תהיה פה אופנה ועוד אנשים יעלו רעיונות מתוחכמים יותר? אגב, אני לא חושב שיש משהו שמונע ממך להכנס לכל עמדת צילום כזו ולבקש צילום חוזר, אני לא חושב שזה אפילו עולה כסף או משהו.

 3. הנה עוד כמה רעיונות למסרים מספריים קצרים וקליטים:
  1984 – לפרנואידים
  666 – לשטניסטים
  256 – למרובעים
  π – למעוגלים
  0 – לאפסים
  e2πi + 1 = 0 – למתמטיקאים
  ‎∀n>2, ∄x,y,z∈ℕ, xⁿ+yⁿ=zⁿ – לאלו שאין להם מספיק מקום על המצח לכתוב את ההוכחה
  42 – לאלו היודעים את התשובה לחיים, הייקום וכל השאר
  69 – ללא תיאור

 4. 1) נדמה לי שאני יכול עדיין לזהות את הספרות שטושטשו ברשיון.

  2) יש לינק לקליפורניה?

  3) התגובות בפוסט של קלינגר שהבאת ממצות הכל. אפילו עם המדינה וכל מאות אלפי עובדיה הם מלאכים טהורים שיפעלו לפי הפרוטוקולים ויוציאו 8 תארים בנושאים הקשורים לאבטחת מידע, עדיין מאגרים ביומטריים יגיעו לידיים זרות.

  4) http://ofek.biz/blog/archives/1648#comments

  5) המקרה האחרון שקפץ לי לראש היה לא מזמן, על שוטר שגרם לתאונה עם נהגת. השוטר הזמין חבר שלו (או פקודו לשעבר) למקום שירשום את התאונה. הנהגת קיבלה עונש ( אני לא זוכר בדיוק מה זה היה), והחליטה ללכת למשפט. במשפט השוטרים חיפו אחד על השני ועמדו מאחורי גרסתם. בסוף המשפט השופט נזף בשוטרים (אני לא זוכר אם היו סנקציות נוספות) וזיכה לחלוטין את האישה.
  אלו הפרטים שאני זוכר במעומעם.
  ניסיתי למצוא את המקרה עכשיו בגוגל, אבל לא הצלחתי. אני זוכר שאת המידע אודותיו קראתי באתרים משפטיים.

  6) It goes bang bang in my head…

 5. 1. השתדלתי מאוד. אתה בטוח?

  2. לא חיפשתי, אני מכיר את זה מזה שגרתי שם בשנות התשעים ל-18 חודש, וזה גם מוזכר בסרטים ובטלוויזיה מדי פעם. עןבדה ידועה ולא חדשה. נדמה לי שהיצה יוזמה להנהיג תשלום לפי מספר שקי הזבל גם ברעננה, אולי גיא יוכל לספר יותר.

  5. על סמך מה זוכתה? מצלמות? בד"כ השוטרים זוכרים הרבה פחות את מה שיש להם לתת עליו עדות אבל תמיד נותנים לדבריהם משקל יתר. חארות.

  6. לא מכיר את הציטוט…

  1. [משתחווה] לא התכוונתי להצחיק כשהתחלתי לגדל את הזקן, אבל לקראת הסוף הבנתי שאם כבר, אז להביא איתי את ערן 🙂
   לגבי אפקטיביות – אני מקווה שתהיה אפקטיבית בשמירה על פרטיותי יותר שהיא תהיה מוצלחת בהסברה, וכמובן שהיא גם תעזור בהסברה בלי קשר…

 6. 1) המממ…בעצם זה יותר קשה ממה שזה נראה במבט ראשון…
  טוב, מבלי לחשוף את הת"ז המלא שלך (ואם תגיד אני אמחק את המספרים הללו מהפוסט), האם הספרות האחרונות אצלך הן: 62547 (אולי 0 במקום 6)?
  ונולדת ביוני 70 ומשהו?(אולי 76)? האם זה היה ביום 14?
  והאם הרשיון הוא עד 2018\2019?
  ויש עוד שורות שאני חושב שאני מזהה….
  😛

  2) אוקיי, זה מעניין. נראה.

  5) זהו, שאני לא זוכר בדיוק… נדמה לי שרק על סמך הקשר ביניהם. שפקוד לא אמור לברור בתאונה של מפקדו. אבל אולי היו גם ראיות אחרות.

  6) 🙂 לא, לא, זה סתם שיר שנתקע במוח והתנגן אצלי בראש כל היום והייתי תחת השפעתו ועם מצב הרוח שהוא השרה, בעת שכתבתי את התגובה. לכן אולי צריך גם לקרוא אותה תוך ששומעים אותו, כדי להזדהות עם הכותב בצורה יותר טובה. D=
  http://www.youtube.com/watch?v=lb9QJ0ZEN_g

  אולי הוא ישמע מוכר לך…P:
  מומלץ להקשיב בלילה.

 7. 1. "לא" בכל הקטגוריות 🙂
  6. לא הכרתי, אבל אני חושב שכל דבר שבחורה לוחשת באמצע הלילה בקול כזה ישאר לך תקוע המון זמן בראש, ובטח יש לזה גם הסבר נוירולוגי 🙂

 8. תראה בעידן היוסרים הפיקטיביים אפשר לבלבל את היוצרות ככה שמי שינסה לעקוב לא ימצא את הרגליים והידיים שלו מרוב מידע שמתפצל לאלף ואחת נושאים ותתי נושאים, בניגוד לעשרות שנים אחורה שכל פיפס היה מעורר מהומה רבתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *