חדשות הפרטיות #72

בהתחלת החודש שאלתי את פרופסור ביהם איך מחנכים את הקהל למודעות לסכנות לפרטיותם, והוא אמר לי שאין מה לעשות. אנשים יבינו רק כשזה ינשך אותם בתחת. ימים ספורים אח"כ מתפרסמות תמונות חולית הרוצחים מדובאיי. היו שם דרכונים מזויפים עם שמות שלא קיימים מאירלנד ובריטניה, אבל כמה מהתמונות הגיעו מדרכונים ישראלים, על שם ישראלים אמיתיים, והכילו את תמונותיהם האמיתיות, משמע המוסד מטייל "על שמם" בעולם, ועכשיו שלושה ישראלים מפחדים לטוס לחו"ל מפחד הנקמה האפשרית או מעצר משטרת גבולות כלשהיא במקרה הטוב. אם אתם מזהים מישהו בתמונה, האם זה אומר שאתם מכירים מתנקש של המוסד או שמא מישהו שהמוסד גנב את זהותו? קלינגר הציע שאולי זו הדרך העקיפה של המוסד להגיד שעדיף בלי מאגר.

בחמישי קיבלתי מכתב מנפנף מנציב תלונות הציבור של משרד התחבורה, בקרוב אפרט אותו כאן ואענה לו.

בשישי אילן לוקאץ' ניסה לעבוד על הביומטריה של נתב"ג לכבוד פורים והצליח לבלבל את המערכת. הוא לא חמק מזיהוי אקראי במסדרונות כי זה לא מה שניסו להוכיח פה, אבל בעצם לא ברור מה כן. הדבר היחידי שהכתבה מראה בבירור הוא שעם איפוא כבד המערכת לא אישרה שהוא מי שכתוב בדרכון, מה שמאשר ומצדיק את תלונות הטרנסווסטיטים והטרנסג'נדרים, אבל לא ברור מה עוד לבינתיים. הכתבה מזכירה, אגב, את המוצר החדש של קומברס, שמאפשר לטלפון הסלולארי שלכם לזהות מיד כל אדם מהמאגר הביומטרי של משרד התחבורה של פייסבוק.

אתמול שלחו לי כמה אנשים לינקים לסיפור ההזוי של בית הספר האמריקני שריגל אחרי תלמידיו. המורה טענה שזה היה לצורך מציאת מחשבים גנובים אבל התברר שהיא הפעילה את מצלמות המחשבים מדי פעם גם בלי שהתקבלו הודעות על גניבות. המטומטמת חשפה את יצר המציצנות הפדופילי שלה כשתפסה תלמיד מול המחשב אוכל סוכריות, וקראה לו לשיחת בירור בטענה שהוא "עושה סמים בבית". החקירה הועברה אל ה-FBI. המחריד הוא שזה מטומטם ולא חוקי בכל כך הרבה רמות, עד שברור לי שלא רק שזה קורה אצל עוד בתי ספר שאנשי מכירות "ישבו עליהם חזק" באותה הצורה, אלא שיש אפילו הורים שיתלהבו, יאשרו ואפילו ידרשו מבית הספר להתקין לילדים שלהם כאלו… מטומטמים אפשר למצוא בכל מקום, לא רק בארה"ב. הבריטים טוענים שאצלם זה לא יכול לקרות, אבל אם כבר שואלים, אז ברור שכולם עושים בדק בית עכשיו. כאמור, אנשים לא מפתחים מודעות עד שזה נושך אותם בתחת.

14 תגובות בנושא “חדשות הפרטיות #72”

 1. זה רק אני שפיספס כאן משהו? אילן לוקאץ עשה מעצמו צחוק מול מערכת של חברה מסחרית שממש נואשת לקדם את המוצר שלה אבל אין קשר בין המערכת בנתבג לזו שהוצגה בכתבה הזו.
  אני סבור שהמערכת בנתבג היא כזו שאתה רוצה שתזהה אותך ולא רוצה להתחמק ממנה. אם אתה עומד מולה ולא מזוהה כנראה תסומן כבעיה שדורשת בדיקה מעמיקה (תרתי משמע…).
  זה נראה לי כמו "בואו ננסה לעשות כתבה מגניבה על משהו שגם אנחנו וגם הצופים לא מבינים"

  אחלה עריכה לכתבה שאפילו לא מגיעה לבינוניות.

  1. מסכים, כמו שציינתי לא ברור מה כל זה הוכיח בדיוק, אבל לאנשים בבית זה גורם אולי לשאול שאלות בתחום, לחפש "ביומטרי" בגוגל ולגלות מה קורה בעולם.

 2. ואי, אני מכיר אחד מהם. הבחור הזה עם הכיתוב על המצח נראה לי מוכר…

  🙂
  האמת שנכנסתי לאתר מספר פעמים ורק עכשיו שמתי לב לתמונה הזו מתוך המכלול.

  אני חושב שהמקבץ הזה שהאינטרפול פרסמו, יכול להיות מקור נחמד מאוד למתיחות בתקופה הקרובה.
  ואולי גם להפוך לMEME בעזרת שיווק נכון…

 3. אז מה, עירא?
  החלטת ללכת על תחפושת של מתנקש דובאי השנה..?
  כי זה דווקא נראה ממש מתאים לך.. פשוט הולם.
  הממ.. או אולי תלך בכלל על תחפושת של המחוסל?!
  זה מתיישב טוב עם הזקן 🙂

 4. כיום עם התפתחות הטכנולוגיה, ומצלמות האבטחה שפזורות בכל פינה, לא אפשרי לעשות מבצע שכזה ולא להשאיר עקבות. לפחות לא איפה שהמבצע הנ"ל בוצע.
  סה"כ במידה מסוימת הייתה פה עבודה יפה, הרופא בהתחלה אמר בנתיחת הגופה שמבחוח מת מוות טבעי, מהתקף לב או משהו. עד שמצאו את סימני הכוויה מהשוקר החשמלי.
  וגם אולי אני טועה, אבל אין משהו שמוכיח שהמוסד עומד מאחורי זה (אולי אותו סוכן שגילו עם דרכון אמיתי מקשר אלינו איכשהו).
  אבל סה"כ אין מה לעשות, אני בטוח שיש עוד הרבה מבצעי ריגול שהיו מתגלים אם הם היו נחקרים בכזה מרץ ואם היו עושים מהם כזה עניין.

  מה שלא ברור לי זה למה הם היו צריכים כל כך הרבה סוכנים..

  1. אכן המון אנשים, אבל אולי חלקם לא קשורים אלא רק בעלי זהויות בדויות אחרים שהיו בדובאי באותה העת, אולי אפילו לא כולם מוסדניקים.

   לגבי האם זה המוסד – למי עוד היו אינטרסים לחיסול שכזה?

 5. השימוש בדרכונים ישראליים, העובדה שהבחורצ'יק היה מבוקש בעיקר ע"י ישראל, העובדה שכל המדינות ש"נפגעו משימוש לרעה בדרכוניהן" התנפלו על ירושלים בטלפון ולא קיבלו שם תשובה שגרמה להם להתנפל על ממשלה נוספת…

  זה לא שלא היו חשודים מיידיים אחרים, לא היו חשודים אחרים נקודה.

 6. איך אפשר לראות את הסירטון של לוקץ' בלינוקס? אפשרתי JavaScript על כל העמוד (באופן זמני), ביטלתי AdBlockPlus ועדיין לא רואה כלום.

  אני מנסה להתקין את מזרים עכשיו אבל אני לא בטוח שגם זה יעבוד.

 7. עמוס, אתה פטור מצפיה בקאסט-אפ. אם אתה ממש רוצה פשוט קח את כתובת הסטרים מתוך הקוד ונסה להאכיל אותה ל-VLC או משהו.

 8. ועכשיו מסתבר שהמוסד יותר חכם מהקישקושים שלנו (וטוב שכך), ותמונות הסוכנים בדרכונים המזוייפים שונו כך שתמונות לא יזוהו במערכת ביומטרית אבל ביקורת אנושית בגבול יאשר שמדובר באותו אדם: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1152574.html

  אז יש שיטות להגן על אנשים חשובים וסודיים במאגרים ביומטרים.

  כל הכבוד לצה"ל 😉

  1. לא הבנתי כיצד שיטות אלו יגנו על אנשים במאגרים ביומטריים?
   הרי רוצים להנפיק דרכונים ותעודות ביומטריות שצריכות להתאים לנושא אותן.
   ז"א הביומטריה של האדם תיבדק ותצולם ע"י מכונה ולא ע"י אנשים.

   1. זה גם מה שאני חושב – אולי עכשיו המכונה לא עשתה את ההחלטה הסופית כי עדיין לא סומכים על הטכנולוגיה או היא לא נפוצה מספיק וכו', אבל בעתיד אם הפרצוף לא יעבור את ההחלטה של המכונה לא יתעלמו מזה וה-loophole הזה ייסגר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *