אולי הגיע הזמן…

מכשיר ה-6320i שלי עוד עובד יופי ובאוטו יש לי 6310 מצוין פזלתי אל הרבה סמארטפונים בשנים האחרונות, אבל תמיד הדברים לא הגיעו בדיוק כמו שרציתי. ממשקים מטומטמים, בטריות קצרות חיים, אפשרויות הרחבה עלובות, סליידרים שבריריים, מצלמות באיכות גרועה. נמאס לי לרדוף אחרי חלומות, הטלפון הפתוח לא יגיע לדור 3 המיוחל, אולי יום אחד יופיע ישר דגם דור רביעי, אבל לא בא לי יותר לחכות…

אז בניגוד לכמה סנובים של אייפון שמעדיפים צעצוע מפגר על פני טלפון גבר גבר, אני מדלג על כל הגאדג'טים הפסיכיים שיצאו השבוע (במיוחד המוטאנטים המוזרים שסין שולחת לנו) והולך על הטלפון שמסתמן בתור המלך לחודשים הקרובים. לא, לא הלינוקס הסלולארי של אלי רייפמן (למרות שהוא נראה מעניין!). אני מדבר על הנקסוס 1. עוד כמה חודשים ירד המחיר ל"ידידותי למובטלים" כי יגיע נקסוס 2 ואז אקפוץ עליו (אני מוכן לחכות עוד טיפה אם לנקסוס 2 תהיה מקלדת).

ואם המחיר לא ירד, יש גאדג'ט ניחומים. העיקר שאפשר יהיה לגלוש עם מסך נורמלי, לא עיתון ולא הלאפטופ של דנידין.

ולתיקון הקארמה: פוסט פמיניזם בגיזמודו.

עדכון למי שלא קורא את התגובות: טוב, אני לא סגור על עצמי, מודה. לא קראתי מספיק על נוקיה N900 וכמה אופציות אחרות, חדשות יבואו… 🙂

14 תגובות בנושא “אולי הגיע הזמן…”

 1. תרגיל חביב מאוד בעיצוב תעשייתי אבל הם לא הלכו רחוק מספיק – עיצוב הסיבוב על ציר דומה מדי לטלפון אמיתי של מוטורולה מלפני כמה שנים, לגוגל יש מתרגם דיבור-לדיבור באמתחת שיצא אני מניח בחודשים הקרובים (גג שנה), ועל האייפון יש כבר מזמן אוקרינה דיגיטלית, שבטח עשו לה כבר PORT לאנדרואיד 🙂

  חוצמזה, אני מעדיף את קלדוניה הישנה והטובה על פני זו החדשה. הבנות שם גם יותר יפות, והויסקי… אחח… אני מתגעגע הביתה…

 2. ברגעים אלה ממש אני משתמש בנוקיה n900, ואני יכול לומר בבטחון מוחלט – זה המכשיר הטוב ביותר שהשתמשתי בו עד כה. יש לי ניסיון של מספר שנים עם smartphones ואני חושב שניסיתי פחות או יותר את כולם (כן, גם אייפון), כולל ניסיונות פיתוח על גבי כל אחת מהפלטפורמות (android, symbian, winmo, iPhone). ה n900 מריץ משהו שיזכיר לך מאוד דביאן, כולל מנהל חבילות שמאפשר עדכונים אוטומטיים (כמו apt), פיירפוקס עם פלאש, מעבד סופר מהיר וכו' וכו'. אני יכול לסכם את העובדה שהשימוש במכשיר כזה, בייחוד לאחר פתיחת x-term הופך לממכר, ולא תרצה להניח אותו.

  1. אבל אבל אבל… גוגל סטריט מאפס? מסך גדול? מולטיטאץ'?

   סתם, אני לא התעמקתי בו, אז אולי, למרות שנראה שנוקיה מתחילה להזניח את המיימו וזה לא נתון משמח. אבל אולי זה היורש הכי מתאים לפרי-ראנר לפי מה שאתה מתאר..

   1. ממה ששמעתי אף אחד לא עושה מולטי-טאץ' לא כי הטכנולוגיה לא אפשרית אלא כי לאפל יש פטנט. האנדרואיד המפוצח עושה מולטי טאץ' פשוט כי כך הרבה יותר נסבל לכתוב על המקלדת הוירטואלית מבלי להצטרך להרים את האצבע מהמסך לפני שמקלידים את האות הבאה.

    1. אכן בנוקיה n900 אין ולא תהיה תמיכה במולטי-טאץ', בגלל סוג המסך שהם משתמשים בו (קפסיטיבי מול רזיזטיבי). אני מבין לחלוטין למה אנשים רבים רואים בזה חיסרון. אבל… למכשיר יש מקלדת פיזית, לכן רוב הסיכויים שלא תרצה להקליד על המסך בכלל, כי זה ככ עדיף להקליד על מקלדת. נקודה. במצב כזה, המולטי טאץ' הופך למיותר.
     עבור שאר המכשירים – זה נכון. הסוגיה בארה"ב היא סוגיית פטנטים, וכשהמכשירים משווקים באירופה, יש להם מולטי-טאץ'.

     בעניין תוכנת המפות או תוכנות אחרות – מאחר שמדובר בדביאן, לעשות פורט ליישומים לא ייקח יותר מדי זמן. אני מעריך שבזמן הקרוב אנחנו נראה את רוב היישומים האלה מגיעים לנוקיה.

     לבסוף – ההמלצה שלי היא לנסות להשתמש במכשיר, אפילו בחנות, לפני שאתה מחליט ללכת על הנקסוס. על פניו נראה שזה הולך להיות מכשיר מטורף, אבל חייבים לוודא שהוא יתאים לצרכים שלך. בדוק את התמיכה בעברית, בסוגי מדיה שונים, יכולת לייבא ולייצא את המידע הישן שלך, את הדפדפן וכו'.

   2. אני לא חושב שנוקיה יזנחו את המאיימו – הם התחייבו להוציא טלפון מבוסס מאיימו 6 עוד ב-2010 ושעד 2012 כל סדרת ה-N תהיה מבוססת מאיימו (כמובן שיש סיכוי שלא תהיה יותר סדרת N 🙂 , אבל זה לא מתיישב עם הרוח של ההכרזות).

    המכשיר הזה מאוד קורץ, אבל בגלל המגבלה של הדואל שציינתי והחוסר במולטי-טאץ' או שאני אקנה משהו אחר או שאחכה למכשיר הבא בסדרה. אגב אין מניעה לעשות מולטי-טאץ' במסך "רזיסטיבי", אבל זה יותר קשה (האלגוריתמים יותר מסובכים) ולכן רוב המסכים שתומכים בזה הם "קבליים". אגב נוקיה הציגה מכשיר עם מסך מגע "קבלי" ב-X6, אבל כמה שידוע לי הוא אינו מולטי-טאץ' כך שיכול להיות שהבעיה היא באמת רק מגבלות פטנטים.

    1. עודד,

     שני החסרונות שאתה מציין לא נראים לי אישית קריטיים – כל מה שאני רואה שמודגם עם מולטי-טאצ' זה ה-Pinching לזום ב-Google Maps. לא ראיתי שזה חסר לדברים אחרים ולמאמו יש דרך שנראת לי די נוחה להשיג זום עם אצבע אחת (מה שאומר גם עם יד אחת, במקום שתצטרך להחזיק את הטלפון עם יד אחת כדי לפנות שתי אצבעות ביד השניה לזום), ע"י סיבוב מעגלי של האצבע על המסך. אומרים שזה לוקח קצת זמן להתרגל אבל מהר מאד זה עובר.

     החסרון של תוכנת הדוא"ל נראה לי טריבילי לפתירה: זה דביאן – תקמפל ותתקין כל תוכנת דואר שאתה רוצה.

     תמיכה בגוגל מפס היא באמת נקודה שאצטרך לבדוק – זו אחת התוכנות הכי חשובות לי על ה-E71 שיש לי עכשיו, בעיקר שעם הסכם הרואמינג וכמות הדטה שיש לי עם הספק שלי אני מצליח להשתמש בה גם מאד רחוק מהעיר (600 ק"מ, אני מדבר על אוסטרליה). המפות של נוקיה פשוט בלתי שמישות בעליל (ואפילו טרחתי להוריד אותן לטלפון לפני שעזבתי את העיר לטיול).

     1. הנושא של תוכנת הדואר הוא כן בעייתי. זה טוב ויפה להגיד "קמפל ותתקין", אבל זה לא ממש ישים מכיוון שאין מגוון שזה לא מחשב עם מסך מלא ומקלדת ואין הרבה תוכנות דואר שהן שימושיות עם מסך קטן וממשק מגע. ספציפית אני מכיר רק עוד תוכנה אחת חוץ מ-Modest של נוקיה וגם היא לא עושה IMAP IDLE.

      בקשר למולטי – (א) הזום היא תכונה חשובה לשימוש ברשת בצורה סבירה על מסך קטן, והתחליף של נוקיה (ורק מנסיון אני מדבר) לא עובד טוב עם אצבע וצריך לעבוד עם העט כדי לגרום לזה לעבוד בצורה אמינה. גם אם תוכל לעשות את זה עם אצבע (ואני לא הצלחתי אחרי הרבה נסיונות), הרי שאי אפשר לעשות את זה עם הבוהן של היד המחזיקה את המכשיר – הזווית פשוט לא מאפשר את זה. (ב) יכולת מולטי מאוד משפרת את שאר התהליכים – כמו הקלדה מהירה במקלדת וירטואלית, דפדוף בתפריטים גדולים וכו'.

  2. הסיבה העיקרית שאני לא קונה N900 היום (מלבד הציפיה למכשיר הבא, על כך בהמשך) היא שתוכנת הדואר שלו לא תומכת בדחיפת דואל (IMAP IDLE). זה אחד התכונות שבלעדיהן אני לא מוכן לקנות טלפון היום.

 3. אתה מפתיע אותי, עירה.

  אחרי כל ההשתלחויות (הלא כל כך מנותקות מהמציאות) בגוגל וחוסר בפרטיות אתה הולך עם אנדרואיד שהיא מערכת מאד Locked Down, בעצם לא לינוקס אלא פלטפורמה די סגורה ליישומים שגוגל שולטת בהם, שכל ה-Contacts, דואר, לוח שנה והמסמכים שלך הולכים ישר און-ליין ללא אפשרות לבחור ספק אחר מגוגל? (כל זה נאמר מבלי להיות מומחה לאנדרואיד, רק ממעקב מרופרף בחדשות, כך שאני מוכן ללמוד אחרת).

  יש לנו שני אנשים עם אנדרואיד בעבודה ולא נפלתי מהכיסא כשניסיתי אותם – בתור התחלה זה כנראה לא פשוט לשנות משתמש בטלפון כך שאני לא יכול לשחק איתו חופשי מבלי לקרוא את הדואר שלהם בטעות. אחד הטלפונים נפרץ כדי שאפשר יהיה להשתמש בו ברשת מקומית (הוא נקנה בארה"ב). אגב, הפריצה הפכה אותו להרבה יותר זריז, כנראה כי הורידה כל מני רוגלות.

  בנוסף – הנקסוס אחד, לפי כמה וכמה בלוגים ופורומים שראיתי, הוא לא החומרה הכי חזקה שמריצה את אנדרואיד (החיפוש שעשיתי היה משהו כמו "nexus one vs n900").

  אישית אני חולם על הנוקיה N900 – אומנם כפול בעובי אבל בא עם מקלדת, דביאן, פתוח לגמרי, עם הרבה יישומים קיימים ובאופן כללי נראה מאד מאד מאד קול. הבעיה היחידה איתו היא שלא מוכרים אותו רשמית באוסטרליה (עדיין) כך שאין אפשרות להשיג אותו דרך תוכנית תשלומים של ספק או לקבל אחריות מנוקיה, ושהוא כרגע מריץ מערכת שרק נוקיה משתמשת בה.

  1. החומרה הכי חזקה שמריצה אנדרואיד היום היא ה-Milestone של מוטורולה (או "דרויד" אם אתה גר בארה"ב), שגם תומך במולטי-טאץ, יש לו מקלדת חומרה, והוא דק ומגניב. יש מצב שזה הטלפון הבא שלי.

   בקשר למגבלה של עבודה עם שרותים שאינם של גוגל, אני חושב שאתה טועה – תוכנת הדואר המובנית באנדרואיד יכולה לעבוד עם כל שרת IMAP או שרת ActiveSync ואפשר לסנכרן אותו מול כל שרת SyncML.

   1. אתה כמובן צודק בקשר לדואר ותמיכה ב-SyncML. זו אולי נקודה שלא הייתי צריך להעלות.

    אבל ממה שהבנתי, כל אנשי הקשר שלך, היומן ושרותים אחרים מסתנכרנים אוטומטית עם גוגל – הטלפון הוא בסה"כ לקוח של שרותי גוגל. יש בזה גם יתרון – אם הוא אובד או נגנב כל המידע שלך נמצא און-לין (ואני מניח שאפשר לחסום את הטלפון מלגשת אליו), אבל אחרי כל מה שעירא אמר על גוגל בבלוג שלו הייתי מופתע מהנכונות שלו להישתמש באנדרואיד.

    1. שוב – אתה לא חייב. אתה יכול לסנכרן את הטלפון רק עם שרתים שלא של גוגל. הבחירה לעבוד מול שרותי גוגל היא בחירה שלך. הטלפון של גוגל עצמו מבקש ממך חשבון גוגל בהפעלה הראשונה ומייד מתחבר אוטומטית לכל השירותים הרלוונטים ומושך מהם את המידע – זה מאוד נוח אבל גם ב-Nexus One אפשר לכבות את זה עם אתה לא רוצה לשלוח עדכונים לגוגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *