אוי לעיניים

סתם פוסט מתבכיין שבו אני מנסה לשתף בצערי על כל דברים המציקים שעוברים לי בדפדפן לאחרונה. אל תרגישו חובה לקרוא 🙂

נפצח בקטע נוסטלגיה, להזכר מהן זכויות אדם ->

קלינגר מכוון את תשומת ליבנו לעוד מדרון חלקלק (נמאס מהם כבר) שאולי מחכה לחופש העיתונות בארץ. הוא מוסיף ומגזים בהערכותיו שאולי תהיה אפילו פגיעה בחופש הבליגה, אבל אני חושב שהבלוגרים לא יבליגו, ושלא יבלגלגו לכם את המוח.

מבצע התקנת המצלמות בעיצומו, והכל כחלק מפרויקט "עיר ללא אלימות" שהתחיל באילת. למי שלא מכיר אפשר להציץ באתרם ולראות את סרט התדמית המשכנע באחדשנייםשלושה חלקים. השלישי מתייחס לעניין המצלמות, אבל רוב התכנית מתייחסת למערכת החינוך ואיך כופים על הילדים להיות נחמדים. אני מקווה שזה לא גרוע כמו שזה מצתלצל בסרטון התדמית. בכל מקרה אחרי פיילוט ב-12 ערים, הוכרז בשבוע שעבר שהפרויקט מתרחב לעוד 66, הנה רשימת הרשויות המקומיות שינעצו בהן עין החל מהחודשים הספורים. האח הגדול כמובן מאושר. אני מקווה שהעתיד ורוד כמו שהם טוענים, ושלא באמת יציצו עלינו כל כך מהר עם זיהוי ביומטרי. בינתיים בלונדון המשטרה מתחילה להציק לאזרחים עם המידע שהם אוספים על הרכבים שלהם, במקום לתפוס פושעים. מצד שני הם אוספים אזרחים "לשאול אותם מה נשמע" ולהכניס את הDNA שלהם למאגר. האמריקנים אוספים בהחבא כלי אוכל שמשאירים החשודים. לא ברור מה יותר טוב או רע בין האופציות. בינתיים, אולי צריך להתחיל להסתובב עם הוראות שימוש בדמותך על החולצה כדי להשאר אלמונימי.

בארה"ב, פושעת נמלטת גילתה שהדרך הכי טובה לרדת למחתרת היא לעבוד אצל האח הגדול בעצמו. מעניין איך האמריקנים מפשלים שוב ושוב בפרטים הקטנים…

עוד מצלמה יצאה לשוק עם קושחה שלא עובדת אם צבע הפנים שלך כהה מדי (ליפנים אין כושים לעשות עליהם QA?). אולי קצת גזעני מצידי להגיד את זה, אבל אני דווקא הייתי שמח אם קצת משחת נעליים היתה מעלימה אותי מזיהוי במצלמות המשטרה 🙂

רסס החלטות הממשלה מספר לי על הפרטת תע"ש, אבל מצד שני מספר לי על נחמא פורתא של הכנסת טיפולי שיניים משמרים לסל הבריאות. חמוץ מתוק. אני הולך לצחצח.

לא לביומטריסקר בוואלה אומר שלבגין מגיע להופיע על שטר יותר מאשר לרבין. מצאתי אותו בכתבה על המליארדים שמוצאים מבט"ל ע"י רמאים וחותכי פינות, אם מדובר בסכומים כאלו אז באמת שקשה להתווכח עם מצדדי המאגר הביומטרי על בסיס עלות הפרויקט. למרות שתעודות חכמות לא פוטרות את כל צרות הבט"ל, יש מצב שהמעט שהן יעשו יחזיר את המחיר שלהן מאוד מהר. עדיין, זה לא מצדיק מאגר כמובן.

אחרי פיאסקו "רוקיו" שגרם ל32 מליון משתמשים לרוץ לשנות סיסמאות בכל חשבון רשת אפשרי, מסתבר שיש בבוקפייס בעיות פרטיות חדשות מבית. אני שוב שמח שאני לא חלק מעדר הלמינגים.

הניהול הכושל אשם, אבל הציבור עדיין צריך לשלם מסי בצורת – על העיוורון של דו"ח הביניים של ועדת החקירה של ניהול משק המים התכוונתי לכתוב פוסט לחוד, אבל יפתח גולדמן ניסח מצוין את כל מה שהיה לי להגיד בנושא.

טל גלילי החליק לקלחת הלא נכונה בוויקיפדיה העברית, אבל לצערי אין שם שום אלמנט חדש. הסיפור אפילו די בנאלי ומשעמם יחסית להרפתקאה שלי, אבל אני מקווה שטל יפסיק לנסות לשחק באש 🙂 ציטוט מפתח מתגובה של כרמל: "בקונטקסט של ההתנהגות של הויקיפדים אני מתגעגעת לפעמים לצ'אושסקו".

רוצים לצאת זכאים במשפט או לגרום למישהו אחר להראות אשם? פשוט לכתוב על זה בבלוג, המשטרה מאמינה לאינטרנט. הלמו מעביר הילוך מחשיפת ערוותה של המשטרה לסרקאזם לעגני מופגן.

האם לפי ההלכה היהודית תוכנה חופשית איננה מוסרית? אבסורד, אבל מתוך הדיון אפשר לרגע לחשוב שמישהו באמת תופס אותה ככזו. מטריד.

בפתיתים אחרים: דורון אופק מסביר איך אנחנו הולכים ונסגרים בכלא טכנולוגי. הממשלה מנסה להפוך למורשה חתימות דיגיטליות ולהכניס אותנו למצב מאוד בעייתי, מה גם שזה מעצבן את התחרות (ובצדק גם אותנו).

ה-FBI שיחרר את תיק מייקל ג'אקסון. מפתיע שלא נראה שיש שם עדויות לענייני ההתעללות בקטינים, או שהעיתון המדווח לא מצא כאלו. מה הדפק?

שפעת חזירים – עכשיו גם לכלבים!

ועוד פסיכוזות בריטיות לסיום: סופרת שמדווחת לFBI על מבקרים שלא אוהבים את הספר שלה, ועל נסיון של BBC לחייב DRM על השידורים שלה, מה שיפסול שימוש בהרבה סוגי טלוויזיות בשוק, יכריח אנשים לקנות מחדש מערכות, ויוציא מהמשחק הרבה מרכזי מדיה, ובראשם מבוססי מערכות חופשיות.

ולבסוף בחדשות באמת מצערות – Blame Canada על כך שג'ורג'יו לונגדו עדיין מפיק דיסקים של "מוסיקה" על רקעים הזויים, והעולם שותק.

קריסטמס שמח!

4 תגובות בנושא “אוי לעיניים”

  1. בקשר ל"עיר ללא אלימות", אני לא מכיר בדיוק את התוכנית אבל בהתייחס לסרטונים אני חושב שיותר נוכחות משטרתית ברחובות וספציפית באזורי בילוי זה דבר טוב, ועל פניו – ובהנתן שאינן מקושרות למאגר ביומטרי אם יש כזה – מצלמות טלוויזיה בשטח הציבורי זה לא רעיון כזה גרוע. כמובן שאפשר לדפוק את זה בכל כך הרבה צורות (ואפשר לסמוך על משטרת ישראל לעשות את זה על הצד הגרוע ביותר), אבל אם משמידים צילומים שלא מתעדים פשע אחרי פרק זמן סביר (בואו נגיד 6 חודשים) ולא מקשרים אותם למאגר ביומטרי (לפחות בלי צו בית משפט) אז מה הבעיה כאן? בכל מקרה אם אני מסתובב במרחב הציבורי מותר לצלם אותי אז מה זה משנה אם המשטרה עושה את זה?

  2. טוב, לא ברור לי אם הכל רע בתוכנית, יכול להיות שאני באמת מפחד ממנה בגלל האספקט הצדדי של המצלמות ומה יעשו איתן יום אחד בהצלבה עם מאגר. הבעיה תיווצר רק כשישתמשו במידע המצולם כעוד דרך לשחזר איפה היית ומה עשית גם אם לא הסתובבת עם סלולארי דלוק…

  3. גם מתוך סכנה להשמע קצת כמו פאשיסט לאוזניים ליברליות, כל עוד משתמשים במידע המצולם (ושוב – ברשות הרבים בלבד – איפה שמותר לצלם גם היום) רק במסגרת חקירות משטרתיות, אני לא רואה בזה בעיה.

    יותר מזה – אם המידע המצולם יהיה זמין (נגיד, באינטרנט) לכל דורש, גם עם זה אין לי בעיה. כשאתה מסתובב במרחב הציבורי, תהיה מוכן לזה שמצלמים אותך.

  4. כרגיל, הבעיה היא לא פריט מידע זה או אחר שנרשם, אלא האגרגציה של כל שבבי המידע לכדי מסקנות, היכולת הטכנית (והטכנולוגית) להצליב אותם עם מידע נוסף, וכמובן היכולת לנצל את המידע נגדך. אם פשעת אז בצדק, אבל מנסיון השנים האחרונות של סוכנויות הביון האמריקניות, הפוטנציאל הגדול להחשדת חפים מפשע והרחקת החיפוש מהאשמים האמיתיים הוא בעיה אמיתית.

    מצד שני, אני חושש שזה מתחיל להיות מאוחר מדי. יותר מדי חברות פרטיות ורשויות ממשלתיות אוספות יותר מדי חומר עלינו גם ככה, וזה מאוד משנה את העולם שלנו במקומות שאנחנו לא מרגישים עד שמאוחר מדי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *