עיניים ל"הם" ו"לא יראו" – המאגר הביומטרי יוקם ללא התנגדות

לפני ימים אחדים כתבתי לשר מיקי איתן כי "כל נוסחא שכובלת זכויות אזרח למאגר היא כניעה ולא פשרה".

דורון דיווח לנו מהכנסת, שועדת המדע ע"ש מאיר שטרית הוא המאגר הביומטרי שמה גז ואישרה תוך ישיבה זריזה של שעתיים את הנוסח סופי של ה"פשרה" – החוק למעשה לא ישונה בצורה דראסטית לפני ההצבעה ביום שני. אם לשאול בדיחה מדאגלס אדמס זצוקלל"ה, "זו בוודאי משמעות חדשה למילה 'פשרה' שלא הייתי מודע לה עד היום!".

מי שהכיר כמה גלגולים קודמים של הצעת השמוק, שמע כבר על מספרם הלא מבוטל של פאשלות בניסוח, התכנון ושאר מלכודות והזנחות שגילו פינצ'וק את אופק ושאר שומרי השומרים שלנו. לא את הכל הם הצליחו לגרום לועדה לתקן, ואני רוצה רק להביא כאן שני דברים חשובים להתייחסות.

ראשית, החוק עדיין לא אומר מפורשות שלאותו "ממונה על הפרטיות" ולמשרד הפנים יש מונופול על אמצעים ביומטריים במדינה או משהו, מה שאומר שנראה שמאגרים קיימים וחדשים לא חייבים בדיווח לגורמים אלו, אינם מוצאים מחוץ לחוק, וגם לא ברור אם צישהו צריך בכלל אישור להקים מאגר כזה בעתיד למטרות כלשהן, כולל מסחריות/פרטיות. במילים אחרות, אותו "ממונה על הפרטיות" הוא חסר שיניים, והפרטיות שלנו עדיין נתונה לחסדי חיית השדה ועופות השמיים. זה חשוב, כי יש כבר כמה מאגרים ביומטריים מסתובבים חופשי בשטח בלי שום חוק, ובוודאי עכשיו יהיו עוד.

שנית לגבי זה שב"תקופת הנסיון" של המאגר "הזמני", לא ישללו מאזרחים זכויות והטבות – החוק מדלג על זה בזריזות חסרת אלגנט לחלוטין בעזרת הניסוח התמוה הבא:

תושב שלא נתן הסכמתו לפי פסקה (1), לא תיפגע זכות או הטבה המגיעה לו בשל אי מתן ההסכמה כאמור; לעניין זה לא יראו בייעול שירות הינתן למי שיש לו תעודת זהות הכוללת אמצעים או נתונים ביומטריים, והמתאפשר בשל טיבה של תעודה כאמור, כפגיעה בזכות או בהטבה המגיעה לתושב שלא נתן הסכמתו לפי פסקה (1) ובלבד שמתן שירות כאמור לתושב שלא נתן הסכמתו לא יהיה כרוך בנטל שאיננו מוצדק בנסיבות העניין;

ואני רוצה להדגיש: "לא יראו בייעול שירות [..] המתאפשר בשל טיבה של תעודה כאמור, כפגיעה בזכות[..]". באמת? מי לא יראו? הקוף ההוא שמכסה את העיניים? האזרחים? העיתונאים? השופטים? או שמא יש כאן הוראה מפורשת בגוף לשון החוק למכבסת מילים שתשמש את הפקידים במשרד הפנים?

אכן, "עיניים להם ולא יראו" לפי חוק. אזרחים יקרים, שימו לב למה שקורה פה, איפה הפרטיות ואיפה זכויות האזרח:

 • לפני כ-4 שנים הוקם ע"י משרד הרישוי מאגר ביומטרי ללא שום חוק. בהתחלה "וולנטארי", אבל מזה קרוב לשנתיים, אזרחים נדרשים "להתנדב" לתת את תמונתם הביומטרית למאגר, אחרת לא יחודש רשיון הנהיגה שלהם ונשללת מהם זכותם לנהוג. אבל שלטונות המדינה "לא יראו" בזה שלילת חופש כשבעוד חודש וחצי אני לא אוכל לנהוג בסובארו שלי (כן, אני אפגע מזה אישית ומאוד בקרוב).
 • לפני כמה שנים (3? 4?) הוקם מאגר ביומטרי במשרד העבודה ללא שום חוק. בהתחלה "וולנטארי" כדי לקצר תורי המתנה למובטלים, אבל השבוע למדתי שלאחרונה מאולצים הפונים ללשכת התעסוקה "לנדב" את טביעות אצבעותיהם למאגר או שלא יוכלו לקבל את זכויותיהם לדמי אבטלה והפניה למעסיקים. אבל שלטונות המדינה "לא יראו" בזה פגיעה בזכויות אם הסרבנות שלכם תעלה לכם בזכויות האזרח.
 • בימים הקרובים תעבור הצעת החוק של המאגר הביומטרי של שטרית ללא שום שינוי משמעותי בניסוח, וכך מכשירה המדינה את השרץ להנפיק לכם תעודת זהות חכמה רק בתנאי ש"תנדבו" פרצופים ואצבעות ותוותרו על זכותכם להגנה טובה יותר מגניבת זהות. באופן פראדוקסאלי, השלטונות "לא יראו" שגם נפגעת הזכות לבטחון האישי של המתנדבים בעם. ראו ערך "כספת הקרטון המפורסמת של משרד הפנים".
 • בעוד שנתיים סוף הפיילוט, אחרי הוצאות של מאות מליוני שקלים של משלם המיסים על "ניסוי" (ויש מעריכים שלמעלה ממליארד). בעוד שנתיים יהיה מאוד קשה למצוא מישהו שיהיה מוכן להודות שהניסוי נכשל ושכדאי לעצור אותו במקום לקבע אותו בחוק. בעוד שנתיים הרבה מדינות יחלו לעשות לנו בעיות להכנס עם דרכון "לא חכם". בעוד כשנתיים יהיה המאגר ה"נסיוני" וה"זמני" מלא בהרבה "מתנדבים", שלמרות שהשלטונות "לא ראו" שנשללות מהם זכויות, ויתרו מחוסר ברירה או מתוך אי-הבנת הסכנות על פרטיותם, רק בשביל לשמור על הזכויות ה"בלתי נראות" של דמי אבטלה, רשיון נהיגה, מעבר גבול מהיר או בלי ויזה, טפסים ותשלומים ברשת, הזדהות פיסית מהירה ושפויה מול שוטרים ופקידים בלי להחשד כמסתירים משהו, ואולי עוד הרבה דברים שנגלה בהמשך. המאגר ה"זמני" הזה יהיה מאוד מעניין בתור נושא להרבה דוקטורטים וסרטים. הנה איך שהתנסח היום דורון:
 • בפועל , יהיו בארץ 2 קבוצות של אוכלוסיה , אזרחים סוג א' ואזרחים סוג ב' ..
  אזרחים שיקבלו שירות מהיר , ואזרחים שנידונים לשירות איטי ..
  אזרחים שמשלמים מיסים , ושירתו בצבא ולא מקבלים את מה שמגיע להם – כי הם לא במאגר .
  ואזרחים שלא משלמים מיסים , ולא שירותו בצבא – אבל מקבלים שירות של מחלקה ראשונה , כי הם במאגר .

  ופינצ'וק אמר בועדה, ואני מקווה שיופיע בפרוטוקול:

  כופים אותי להתנדב למאגר, עד שאומר "רוצה אני" – אחרת, אחשב ל"מנוּע-ייעול"

 • תוספת: עדכון מפורט של הנוסח שהוסכם היום אומר שאחרי שנתיים אפשר יהיה להאריך את ה"פיילוט" בעוד שנתיים, מה שלדעתי רק מחזק את החומרה של הסעיף הקודם במקום להקל עלינו.
 • עוד עדכון מהנוסח הסופי: אם מדינות יתחילו לעשות לנו צרות בכניסה, הנוסח הפתלתל מגדיר משהו שנשמע כמו מסמך-נסיעה-ביומטרי-ללא-כניסה-למאגר-שטוב-לסתימת-החור-החוקי-מול-אותה-המדינה, כלומר אם גרמניה לא תתן לנו להכנס עם דרכון ניר, יצרף משרד הפנים כרטיס מיוחד לנוסעים לשם שיאפשר להכניס אותנו אבל רק לשם, או משהו הזוי דומה. החשיבות של הסעיף הזה היא כדי לחסל את הטיעון שהחוק אינו מידתי, אם מתנגדים ירצו לפנות איתו לבג"צ. אחלה.

כרגע זה נראה קלוש יותר מתמיד שמטה המאבק יצליח לעצור את ההצבעה בכנסת, אחרי שמדובר בפשרה שתופעל עליה משמעת קואליציונית, והפשרה גם נוסחה בצורה מכוונת כך שיהיה קשה לערער על החוק הזה בבג"ץ. לא טוב…

בקיצור, כאמור, לא פתור – רק דיבור! הפישור הוא ויתור תפור, לשיטור יש ניטור אסור, המאבק בפיזור ובקושי זכור לציבור כקיטור.

אז חיש קל אילתור, כי אחרת גמור…

— אני, לפני שבוע וחצי, במצברוח מרומם הרבה יותר.

9 תגובות בנושא “עיניים ל"הם" ו"לא יראו" – המאגר הביומטרי יוקם ללא התנגדות”

 1. עירא
  אני נהנה מאד לקרוא אותך בדרך כלל.
  אבל כתבת משהו שמטריד אותי עקרונית:
  "אזרחים שיקבלו שירות מהיר , ואזרחים שנידונים לשירות איטי ..
  אזרחים שמשלמים מיסים , ושירתו בצבא ולא מקבלים את מה שמגיע להם – כי הם לא במאגר .
  ואזרחים שלא משלמים מיסים , ולא שירותו בצבא – אבל מקבלים שירות של מחלקה ראשונה , כי הם במאגר . "
  משתמע מכאן, שהיית מסכים לאפליה של אזרחים שלא שירתו בצבא, או ששירות צבאי הוא דרך מרכזית למדוד את שוויו של אדם לחברה. אני מסיבות שונות חולק על זה ולא ניכנס לדיון על כל מי שלא משרת בצבא ולמה, אומר רק הכוונות שעולות מפעם לפעם לחלק את שוויים בזכויות של אזרחי המדינה על בסיס זה גרועות לא פחות מהחוק הביומטרי.

  1. שלום איל,

   אם תשים לב, הציטוט הנ"ל מובא כלשונו מפיו של ידידי דורון, ואיננו משקף את דעותי לגבי שירות בצבא. נהפוך הוא, אני בהחלט חושב שזו שטות לכרוך את טיבו של פרט כאדם ואזרח לפי שירותו הצבאי (הנה לדוגמא פוסט בנושא שאני מאוד מזדהה איתו). כשציטטתי את המשפטים האלו חשבתי פעמיים שלוש אם לצטט אותם במלואם או לחתוך את הענין הפוליטי הנ"ל ואז החלטתי שאשאיר את זה כי עריכה כאן אינה קשורה לעצם הנושא, והאמירה "אזרח נורמטיבי ששירת בצבא ומשלם מיסים" היא מין מטבע לשון מוכר. מטבע לשון שאני לא מסכים איתו, חושב שהוא מקפל בתוכו את המיליטריזם המכוער של הפוליטיקה הישראלית, אבל הוא נפוץ כמו שאנשים אתאיסטים פולטים "בעזרת השם" או "תודה לאל" בטעות מדי פעם, ודורון כתב אותו מכאבו ולא מתוך כוונה פוליטית כמו שאני ואתה עלולים לפרש מיד.

   אני רק יכול להתנצל על אי ההבנה, ולהודיע שממני לא תשמע את הביטוי הזה 🙂

    1. לא, אני כבר העברתי לו בפרטי על אזכור שני של הביטוי הזה תוך 24 שעות 🙂

     אבל כאמור, אני לא חושב שהוא התכוון לזה בצורה הפוגעת שאנחנו מפרשים, הוא התכוון בפשטות להגיד "כוונותי טובות אבל אני מסומן כפושע", ועזוב בצד את הבחירה בניסוח הספציפי. אין מה לקלח אף אחד.

 2. יש לי שאלה לשטרית ושות': נניח שהנתונים שלי כבר מופיעים במאגר הביומטרי, ונניח שאני מחליט להגר לאלסקה ולוותר על האזרחות הישראלית שלי, ונניח שאני פונה למשרד הפנים ומבקש שימחקו אותי מהמאגר. האם החוק מאפשר מנגנון לביטול, או שמי שנכנס בשעריו לעולם לא יצא? כי אם התשובה היא לא, אולי צריך לחשוב על כרטיס טיסה לפני שיהיה מאוחר מידי…

  בעצם על מה אני מדבר? הרי אחרי שהמאגר ידלוף זה בכלל לא ישנה אם יהיה מנגנון לביטול או לא 🙁

   1. אלסקה מכיוון שאני אוהב את הקיץ.

    אבל שטויות, עכשיו אחרי שראיתי את הקישור שלך לבלוג של שטרית השתכנעתי שהכל לטובה. הרי לא יכול להיות שאדם כל כך מצחיק יעשה משהו רע.

   2. אחרי ה"פשרה" האחרונה עדיין קוראים לזה חוק שטרית? ביבי ראה שההחלטה בנושא לא תהיה פופולרית, אז הוא דחה אותה. אך בינתיים הממשלה מתקדמת עם מימוש החוק. או שמאיר שטרית הוא רב־אומן פוליטי ששם בכיס הקטן את פרס בימיו הכי טובים, או שיש כאן דחיפה מאוד אקטיבית של הממשלה ואז ההתמקדות בשטרית רק מסיטה את האש.

    1. ההוראה של ביבי היתה להפריד בין המאגר לבין התעודות החכמות, שטרית צפצף עליו ולא הפריד. כשהעירו על זה לשטרית בישיבה, פטרו את זה בנפנוף "אז בחרנו להתעלם מהמלצת ראש הממשלה". ביבי, לפי מה שרואים מתחת לשטח, לא אוהב את החוק, אבל מסיבות פוליטיות לא ברורת גם לא יכול לחסל אותו. אני מת לדעת למה, ומי הם הגורמים שמצליחים לקרקס את הקואליציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *