הניתוח נכשל, החולה מועבר לגסוס בבידוד

עכשיו פורסם שהושגה פשרה: החוק יועבר אבל הפיילוט ימרח על פני שנתיים (אם הבנתי נכון את הידיעה, ואני חושב שבוודאות אני מבולבל).

שאלה מישהיא בטוקבקים למה היא צריכה לפחד אם היא חפה מפשע, שהרי אם היא נכנסת למאגר היא מוגנת יותר מפושעים. אני חייב לברך את שטרית על ההצלחה הכבירה בשטיפת המוח של המוני ישראל!

עניתי לה במשל הבא:

כמו מרשם התושבים, המאגר ידלוף ואז כל מי שמופיע בו, כאילו צייר עיגולי מטרה על החזה ומזמין פושעים לתקוף אותו.

תחשבי על זה ככה. את רוצה שלא יפרצו לך לבית, והמשטרה מציעה את הפתרון הבא: "כל האזרחים, תנו לנו עותק של מפתח הבית שלכם ונשמור אותו בכספת הקרטון המפורסמת של משרד הפנים!".

מה קיבלנו? יש עותק של מפתח הבית שלך שעכשיו אין לך שליטה עליו, הוא נשמר במקום שלא נשמע אמין, הבית שלך עדיין ממוגן באותה רמה כמו קודם, כספת הקרטון של המדינה לא מכילה את המפתחות של הפושעים אלא רק של הפראיירים, והפושעים תמיד יכולים לנסות לקרוע את הקרטון ולברוח עם כל המפתחות.

איך זה עושה את החיים שלך יותר בטוחים בדיוק?!

16 תגובות בנושא “הניתוח נכשל, החולה מועבר לגסוס בבידוד”

 1. עירא ידידי,
  חייך קצת, היכן האופטימיות?
  האם הינך שוכח באיזו מדינה אנחנו חיים? הרי אנחנו מומחים ואלופים בבירוקרטיה. זוכר שדיברו פעם על תעלת הימים? או האיים המלאכותיים? פרוייקט מחשב לכל ילד או 1001 פרוייקטים ופיילוטים אחרים?
  אז אמרו שהפיילוט ימרח על שנתיים. אמרו גם שתהיה רכבת קלה/עילית/תחתית בתל אביב. אתה רואה משהו מזה? וזה עוד לפני מס' שנים..

  אז אמרו שיהיה שנתיים, וכל מי שמכיר את הבירוקרטיה הישראלית, יודע שאם אמרו שנתיים, אז זה יקח 4-5 שנים, או איך שהרב שלי שהייתי פעם תלמיד בישיבה היה אומר: זה יקרה 2 דקות אחרי שהמשיח יגיע 🙂

  1. אפשר להסתכל על זה גם להפך. ההתנחלויות לא התחילו כמדיניות מסודרת של הממשלה, אלא כטיפטוף קל שבסופו של דבר הפך לשיטפון. החרדים לא קיבלו את כל ההקצבות שלהם ואת הפטור מגיוס ביום אחד, אלא בסחף זוחל. מי שרוצה ליצור עובדות בישראל צריך להתחיל בפעילות קטנה ופשרה. בשנה הראשונה זה לא מרשים במיוחד אבל אחרי עשר שנים זה משתלט והופך למדיניות הרשמית, ואחרי 20 שנה אף אחד כבר לא זוכר שהיה משהו אחר. ככה מקטינים את ההתנגדות, וככה מוכרים אשליה של "סטטוס קוו" בזמן שלמעשה עושים מהפכות שלמות. מבחינת תומכי המאגר ההישג הוא עצום. העיקר שיש מאגר, אחרי זה אפשר יהיה להרחיב אותו, ליצור תמריצים שיקשו על הציבור הרחב לסרב להשתתף בו, ובסופו של דבר לחייב את כולם.

   1. ואפשר יותר להיפך:
    פרוייקטים מתוקצבים שנתית וכל שנה תמיד חוזר הפזמון של "צריך לקצץ". תמיד יהיה אפשר בפעם הבאה ששומעים את המנטרה הזו "להעלות קורבן" את המאגר הביומטרי, ולא חסרים סיבות מדוע הוא בזבוז כספי הציבור..

    1. אם יבטלו את המאגר אחרי שהוא ידלוף, זה כבר לא יעזור לאף אחד. וחוץ מזה, בישראל לא מבטלים שום דבר שכבר מעסיק עובדי ציבור. אפשר לקצץ תקציבים לשכבות חלשות, אבל לא לבירוקרטים.

  2. "מרו גם שתהיה רכבת קלה/עילית/תחתית בתל אביב. "

   תבוא לירושלים. יש לי גשר והרבה חפירות להראות לך.

   לא מבטלים פרוייקטים במדינה הזו לאחר שהם יוצאים לדרך.

   ברגע שיש מנגנון ותשתית – it's done.

   no matter how stupid and crappy it is

     1. כאן יש לאנשים מה להרוויח. תעודות־זהות חכמות, דרכונים, ושות.

      החוק הנוכחי אינו הפתרון הטוב ביותר בשבילם, אולם כל עוד רק הוא נשקל ע"י משרדי הממשלה לא נקבל פתרון טוב לאותן בעיות.

      1. חוששני שהתבלבלת… אתה מתכוון אולי שלנתינים יש מה להרוויח. נתינים אינם אנשים, הם משאב אבל גם רע הכרחי שמפריע לאנשים לתפקד. אנשים זה בעלי השוק וחברי מנגנון השלטון, ואם הם לא מרוויחים ממשהו הם לא עושים אותו, נקודה.

       המאגר הביומטרי רווחי ל-HP וכנראה בצורה כלשהיא לשטרית, אז הם דוחפים אותו. אם יפסיק להיות כזה, יזנחו את הצעצוע. אם היה רווח מלא להקים את המאגר היו הולכים בכיוון ההוא.

       הכל ענין של רווח והפסד אישיים, אין כאן שום קשר לנתינים ורצונותיהם, מלבד שקט. האנשים רוצים שקט. אם הנתינים עושים רעש אז מאכילים אותם לוקשים או מחפשים דרך אחרת להרוויח בלי רעש.

     1. אני חושב שעירא נתן תשובה נכונה.
      נכון להרגע, כל העניין מועבר לפיילוט. עדיין (למיטב ידיעתי) אין הוראות / הנחיות איך יערך הפיילוט (יש שמועות, אין הנחיות). ברגע שיהיה, אפשר יהיה להילחם בכך.
      בתור אחד שתיחזק והדריך כל מיני גופים ממשלתיים, לוקח חודשים ושנים עד שזז שם משהו, אני עשיתי את זה בביטוח לאומי ולהעביר אותם ממערכת אחת למערכת שניה.. היה יותר קל לעשות ניתוח עקירת שן בלי הרדמה..

 2. עירא כתב:

  > חוששני שהתבלבלת… אתה מתכוון אולי שלנתינים יש מה להרוויח. נתינים אינם אנשים

  קודם כל שכחת שבמ.י. נכסים יש לכל אחד מאיתנו מניה.

  אבל אם נסתכל על העניין ברצינות: אני מניח שתעודת הזהות לא תבוטל בארץ. בהנחה שזה נכון אני מעדיף תעודת־זהות אמינה על פני תעודה לא אמינה. אם תעודת הזהות לא מספיק אמינה, לא סומכים עליה וצריכים יותר מאמצים ויותר בירוקרטיה כדי לוודא זהות של מי שמציג תעודה.

  זה לא אומר שאני תומך בחוק המוצע. החסרונות שלו עולים בהרבה על היתרונות. הסיבות שהביאו לחקיקת החוק לא נעלמו (ותפסיק כבר להעלות כל הזמן את HP. אין להם כ"כ הרבה כוח פוליטי). הדרך הנכונה לנטרל את רובן הוא חוק נכון יותר.

 3. אז זהו, שאת הנכסים של מ.י. מכרו בזול בלי להתייעץ איתנו וערך המניה ירד עד מאוד. השטח ועוד מעט אישורי הבניה עליו גם הם לא בידינו. לא ראית את הDVD של מיקי רוזנטל? מומלץ בחום.

  אין לי מושג אם יש להם כוח פוליטי או שהם קנו מישהו שכן יש לו, זה לא משנה. אנשי מקצוע יגידו לך שהמטרות היחידות שהמאגר הזה משרת זה את כיסם של המעורבים ואת יכולות הביון של המדינה נגד נתיניה. אין שום דבר במאגר הזה ששווה את הסיכון ומעלה בצורה אמיתית את הביטחון, הוא איננו asset כי אם liability, וכשמדובר באנשים זה יהרג-ובל-יעבור.

  לעומת זאת כשמדובר בנתינים, אז העניינים יותר גמישים, כמובן.

  למשל, אולי מה שאתה צריך זו תעודה חכמה, שמכילה כמות פרטים מתקבלת על הדעת על מי שאמור לשאת אותה, עם חתימה דיגיטלית במפתח סודי של המדינה. כששוטר יעצור אותך ברחוב להזדהות, הוא יוכל לנופף את הכרטיס על ה-RFID שמוטמע בו, על צג הקורא שלו (שיכול להיות מוכלל בטלפון סלולארי) תופיע תמונה שלך באיכות מופחתת (כמו על הכרטיס) והוא יוכל לוודא מולך עוד כמה פרטים אולי, כל זה בלי להתקשר למאגר מרכזי אם לא צריך, אלא לסמוך על זה שהחתימה מאושרת והפנם דומות לך. יותר אינטימי מזה, אפשר להזדהות עם הקשת סיסמא – רק האדם שהוא בעל התעודה אמור לדעת אותה, אלא אם הוא מכר אותה לאדם שדומה מספיק לתמונתו. במקרה כזה קשה יהיה לזהות שיש כאן רמאות בלי ביומטריה, אני מסכים, אבל זה מחיר שאני מוכן לשלם תמורת חירות האזרחים התמימים לעומת זכויות פושעים ומפגעים.

  כמובן שיכול להיות שאני תמים והמערכת שתיארתי איננה מוצלחת, אני רק מראה כדוגמא שאפשר לעשות איזון כלשהוא. יכול להיות שכל זה חסר פואנטה בעידן בו רבים מפרסמים תמונות בציבור שמזוהות בקלות ע"י שירותים כמו פייס.קום, אבל אני מעדיף להשקיע בחיפוש מנגנונים להגן על אזרחים עד שיש נגדם חשד אמיתי, במקום להפוך את חייהם לשקופים כדי שמחשבים ישבו כל היום וינסו להתאים את מדידות חייהם והתנהגותם לשבלונות של פושעים עד שיוכח אחרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *