המצעד הראשון לזכויות האדם בישראל

כן, גם אנחנו הגענו לשפל המדרגה והיינו כשאר הגויים, זכויות אזרח כבר אינן מובנות מאליהן 🙁 האגודה לזכויות האזרח, שפועלת לרוב בצינורות משפטיים ולא מובילה קמפיינים ציבוריים, מכריזה למעשה שהגיעו מים עד רפש. הנה המייל האחרון מהם, פרטים נוספים כאן. שאר הפוסט הוא ציטוט ישיר, אתם מוזמנים להעתיק ולשלוח לחברים אכפתיים:

המצעד לזכויות האדם, דצמבר 2009

קודם כל בקצרה: כולנו מרגישים שמצב זכויות האדם והדמוקרטיה שלנו בסכנה, אולי בסכנה חסרת תקדים, ושהמצב רק הולך ומקצין. אין מצב שנשתוק על זה, ולא מספיק להמשיך במאבקים הנפרדים. הבעיה היא בעיית רוחב (ועומק) מחמירה, זו הבעיה של כולנו, ואנחנו חייבים להיאבק בה ביחד, בשם כל זכויות האדם של כל בני האדם.  באגודה לזכויות האזרח, אנחנו מעבירים הילוך, ורוצים להזמין אתכם להיות ביחד איתנו חלק ממשהו חדש: השנה בשבוע זכויות האדם, ב-11.12.09, מצעד זכויות האדם הראשון בישראל. ועכשיו – לפרטים בהרחבה:

השנה האחרונה הייתה שנה קשה לזכויות האדם בישראל, אולי הקשה שידענו מזה שנים רבות. בנוסף לשיאים של שפל שנקבעים חדשות לבקרים בחודשים האחרונים, מרחפת מעל לכולנו עננה מדאיגה עוד הרבה יותר: שההחרפה וההאצה של יוזמות אנטי-דמוקרטיות, רומסות זכויות אדם, חסרות אחריות ומשוללות רסן, הולכת ומקרבת אותנו לרגע קריטי. שערעור יסודות הדמוקרטיה שלנו מצטבר כבר לכדי מהלומה של ממש. שהתקווה לעתיד של זכויות אדם, צדק חברתי ושוויון נמצאת בסכנה אמיתית ואקטואלית. שערכי היסוד שלנו מאוימים.

מול כל זה, אין מצב שנשתוק וניתן לזה להימשך

יותר ויותר אנשים בישראל מוטרדים, מודאגים ולא מוכנים עוד לשבת מנגד נוכח ההתדרדרות המתמשכת הזו. כך, ידענו השנה מאבקים ציבוריים מעוררי השראה, שהצליחו להוציא אותנו לרחוב – ושהצליחו להשפיע.

אבל הסכנה שכולנו חשים בה אינה הבעיה רק של קבוצה מסוימת או במחאה על שלילתה של זכות ספציפית. הסכנה שאנו חשים בה היא נחלת כולנו. כבר יצאנו לרחוב בנפרד; הגיע הרגע שהמצב מחייב אותנו לצאת לרחוב ביחד, בשם כל בני האדם ולמען כל זכויות האדם.

אנחנו רוצים להזמין אתכם להצטרף אלינו, האגודה לזכויות האזרח בישראל, ולהיות שותפים ביצירת מצעד זכויות האדם 2009, מצעד שיתקיים לראשונה השנה. האירוע המרכזי של שבוע זכויות האדם 2009 יהיה מצעד זכויות האדם.

המצעד יתקיים בתל אביב ביום שישי, 11.12.09, בין השעות 11:00 – 14:00 (למחרת יום זכויות האדם הבינלאומי, המצוין מידי שנה בעשרה בדצמבר)

למה דווקא מצעד? כולנו מכירים את המורשת המפוארת של מצעדים המוניים לשינוי חברתי, ובפרט את מקומם החשוב בתנועות לקידום זכויות האדם. המצעד יהווה הזדמנות להביא יחדיו רבים בציבור הרחב, מאג'נדות שונות ומארגונים שונים. אנשים, שהמשותף להם הוא זכויות האדם – הן כערך אוניברסאלי והן כמימוש של סוגיה קונקרטית. אנשים, שהמגמות האחרונות של כרסום מסוכן בזכויות האדם מטרידות אותם. זאת תהיה ההזדמנות של כולנו לצאת לרחוב יחדיו ולהשמיע קול ברור ונחוש נגד הגזענות הגוברת ושנאת האחר, נגד פירוק מדינת הרווחה, נגד הכרסום בזכויות הפרט לחופש הביטוי ולפרטיות, והחשוב מכל: קול ברור ונחוש בעד חברה המכבדת את זכויות האדם של כולנו.

מצעד כזה, של ציבורים שונים הנושאים מספר רב של דגלים, אך מלוכדים בשונותם ומאוחדים בערכיהם, יעביר מסר הומניסטי אנושי ייחודי, שיבהיר כי אלו הם הערכים המכוננים שאנו מבקשים לחברה שלנו. המצעד יהווה גם צעד לניכוס מחדש של המרחב הציבורי על ידינו – על ידי כל אלו השותפים לעולם ערכים זה.

השנה יותר מתמיד הפרת זכויות אדם היא מוחשית, בוטה ומסוכנת. ודווקא בשל כך, אנחנו מקווים שכעומק התהום כך גם תהיה עוצמת ההשתתפות במצעד.

המצעד מאורגן על ידי האגודה לזכויות האזרח, בשם מחויבותנו ארוכת השנים לכל קשת זכויות האדם. אנו פונים אליכם להשתתף ולקחת חלק פעיל בעיצוב המצעד ובגיוס משתתפים וארגונים לקראתו.

בשבוע הזה נקיים פגישות הכנה והיערכות בערים הבאות:

 • ירושלים – יום ג' 17/11 בשעה 14:30 במשרדי "בצלם" ברחוב התעשיה 8 באזור התעשייה תלפיות.
 • תל אביב – יום ד' 18/11 בשעה 15:00 בחדר הישיבות במוקד סיוע לעובדים זרים, רחוב נחלת בנימין 75
 • חיפה – יום ה' 19/11 בשעה 14:00 במשרדי שתי"ל חיפה, רחוב העצמאות 102

כמו כן תתקיים פגישה נוספת בירושלים ביום רביעי בשעה 11:00 במשרדי האגודה לזכויות האזרח – רחוב כנפי נשרים 3 (קומה 3) ופגישה נוספת מיועדת להתקיים בבאר שבע – עליה נודיע בהמשך לארגונים בדרום.

מטרת פגישות אלו היא להוסיף מידע לקראת המצעד, להשיב לשאלות, ויותר מכל – לשמוע מכם ולהוות הזדמנות להיות שותפים לעיצוב המצעד ולחיזוק ההשתתפות בו. בימים הקרובים נשיק גם בלוג מיוחד לקראת המצעד; הבלוג, כמו גם המצעד עצמו, יהווה במה עבור כל הארגונים השותפים למצעד, והוא חלק ממחויבותנו לקרדיט ונראות לכולנו, באירוע ראשון מסוגו זה.

נשמח לכל רעיון, עצה ויוזמה – המצעד הוא של כולנו.
האגודה לזכויות האזרח
www.acri.org.il

3 תגובות בנושא “המצעד הראשון לזכויות האדם בישראל”

 1. מצטער, אבל אם אני מסתכל בגרפיקה למעלה, רק השורה למעלה "מעיפה" חצי מהאנשים שהיו שמחים להשתתף. אישית אני יכול להזדהות עם אותו גוף לגבי הנקודות: גזענות, גירוש ילדים, פערים חברתיים, מאגר ביומטרי, שיא התדרדרות בזכויות אדם.
  אבל לגבי שאר הנקודות, הם כבר נקודות פוליטיות ואינני מבין מדוע הם מכניסים אותם ואנשים שלא מזדהים פוליטית עם אותן עמדות של האגודה לזכויות האזרח, ואחרים שגם לאל מזדהים עם אותן עמדות פשוט ירחיקו את עצמם ולא יבואו וחבל.

  1. מסכים איתך 100%. ראה תגובתי להם מאתמול:

   אני אהיה, ואקרא לחברים, אבל יש דבר אחד שנכון בדבריו של אורי, אם אנחנו רוצים מצעד סוחף וענק, עדיף לא לערבב מסרים של מדינת כל אזרחיה, והדגשה כבדה על הפרת זכויות פלסטינים ועובדים זרים בצורה שהפוסט הזה מנוסח, כי אז יגיעו באמת רק אנשים שמאלה למר"צ.

   חשוב לדעתי שמצעד כזה יפנה לכלל העם, ואת רוב העם לצערינו לא מענינת מדינה "דמוקרטית ויהודית" אלא "יהודית ושילכו הערבושים לעזה". אז אני לא מדבר על צביעות אלא על הגדרת הסקופ מחדש – מצעד גדול זה מצעד נגד דברים שמטרידים את כלל האזרחים והתושבים (קרקעות, ביומטרי, פשיעה, גזענות, חופש ביטוי, פערי מגדרים, שכבות הכנסה ופריפריה) ולא להתמקד בנושאים הנפיצים.

   אם תבחרו להניף בכל זאת את כל הנושאים האלו על הבאנר של המצעד, אני עדיין אבוא בשמחה, אבל אז אני לא חושב שיהיה נכון לקרוא לו טקטית "מצעד זכויות האדם הראשון" כי העיתונים יעשו מזה צימעס, איך הפגנה קטנה מתיימרת לייצג את כלל האוכלוסיה וכולי, וחבל. המסרים הרחבים יותר צריכים להשמע ולא להפסל על הסף ע"י אנשים במרכז וימינה ברגע שהם יראו "נכבה" ו"שטחים כבושים". כולן מטרות ראויות, אבל הן יבריחו קהל…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *