עדי שמיר עונה למבקרים

WTF?!

רומן בריק כרגע שלח לי לינק לתשובה של עדי שמיר באייטם YNET.

ומה התשובה לביקורות שנזרקו מצידי ומצד המגיבים לאייטם המקורי? אין בעיה, פשוט צריך יותר אנתרופיה… בואו נזרוק פנימה למאגר משרד הפנים גם את כל הפלסטינים ממאגרי הממשל הצבאי של השטחים הכבושים ואת התיירים מהמאגר של משרד החוץ, שלוש כפיות סוכר, קרח לפי הטעם, ונלחץ על liquify. ככה אם דולף המאגר יש לנו הרבה יותר אחים לצרה, ואף אחד לא ידע אם הוא הגריל טביעות אצבע של ישראלי או עובד זר או את בת הדודה שלי מווסטצ'סטר.

שוב יש לנו כאן תשובה יפהפיה מבחינה מדעית, אבל אין לי מושג איך זה ישים בעולם האמיתי. הנה מה שעולה לי בראש בלי להקדיש לזה יותר מדי זמן עיבוד: המאגר הוא דינאמי. כל הזמן נכנסים אליו עוד אנשים. לפזר אותם מחדש ביותר קבוצות לא נוכל כי לא שמרנו (לפי ההגדרה!) על קשר 1:1.

שמיר דיבר על קבוצות עמימות של 100 איש, הלא כן? אז מדי פעם צריך לפתוח קבוצות חדשות, או שמא מוסיפים לקיימות? כיון שהעמימות אמורה להגן עלינו רק נגד דליפת המאגר המרכזי, בואו נשקול את החלופות:

1. אנחנו מגדילים את הקבוצות הקיימות (ואיתן את העמימות):
החסרון לזיהוי – העמימות עולה.
היתרון לפרטיות – העמימות עולה.
החסרון אם המאגר דולף יותר מפעם אחת (נהיה ריאליסטיים) – מגלים מה הדלתא וכל מי שנוסף למאגר בין הגרסאות הוא בזיהוי מאוד מאוד לא עמום.

2. פותחים קבוצה חדשה כל 100 איש:
היתרון לפרטיות – הקבוצות מתמלאות מהר, אז קשה לגלות זהות לפי דלתא.
החסרון לפרטיות – אפשר לזהות לפי תאריכי לידה או תאריך כניסה ראשון לארץ. אפשר להבדיל בין טביעות אצבעות צעירות (ילדים) לבין מבוגרות (תיירים) וכך קבוצת ההתאמה קטנה.
עוד חסרון לפרטיות – בתקופות של תיירות רדודה, כל חברי הקבוצה החדשה הם ישראלים שנולדו בתאריך דומה, זה מזהה אותם בוודאות גבוהה כישראלים ונותן עוד נתון מידע על גיל.

3. פותחים הרבה קבוצות כדי שיקח שנה למלא 100 איש בקצב המאגר הרגיל:
החסרון לזיהוי – הקבוצות קטנות ולא עמומות למשך לא מעט זמן, דליפות מרובות יסגירו שוב המון מידע דרך מציאת דלתא.

אני יכול לפתח הלאה את הרעיון ולחפש בעיות אחרות:

* יש אנשים שמאוד לא ירצו שידעו שהם אי פעם ביקרו בארץ, כגון אזרחי מדינות מוסלמיות שאנו מאשרים להם לבוא לביקור דתי או עסקי אבל לבקשתם לא מחתימים את דרכונם.

* מאגר יותר גדול מכריח דגימת יותר אצבעות (למאגר של 7 מליון איש מומלץ לדגום 3-4 אצבעות מכל אדם לפי נאום המכירות של מנכ"ל OTI, אני מניח שעכשיו נצטרך לתת פעמיים אצבע משולשת).

* מכת המחץ ניתנת כמתנה בטיעון של פרופסור שמיר: "כאשר רשימת כמאה הזהויות האפשריות שלהם תתקבל בעקבות צו בית משפט, ניתן יהיה להצליב אותן עם המאגרים הרגילים של משרד הפנים כדי לנפות מהן את כל התיירים שידוע כבר שעזבו כבר את הארץ, או את כל האנשים שנפטרו ונקברו לפני זמן רב. ותשובתי – אם המאגר דולף, גם אני יכול לעשות את זה בעזרת האגרון שאוריד מאימיול, והנה הלכה העמימות.

בקיצור דעתי באותו המקום – אין לרעיון הזה מקום מחוץ למשחקי שעורי בית אקדמיים. זה לא פתרון נכון לפרטיות של אנשים אמיתיים.

עדכון – דורון מוסיף:

זה בדיוק משחק לידיים שלנו.
למעשה במעשיו הוא מחזק את הטענות שפתרון של מאגר יהיה פאטץ' על פאטץ'…
הוא בא לפתור בעיה מסויימת, ועכשיו הוא פותר אחרת שבאיזשהו מקום נולדה מהפתרון הראשון, או בגלל שהפתרון הראשון לא טיפל בה.

חייבים לעצור את המאגר!

7 תגובות בנושא “עדי שמיר עונה למבקרים”

 1. Needless to say, all your points are good, and sadly these problems will only be amplified by law enforcement authorities having their own mini-databases. E.g. because the deltas will constantly leak (in a completely lawful manner)

  Sadly, but not unexpectedly, it seems what he really cares about is the new research field he is trying to found.

 2. מה שמשעשע אותי בתגובה של עדי שמיר, זה פחות הפתרון הטכני (שיכול, אולי, לעבוד. אני לא יודע). ויותר המשמעויות של הפתרון שלו שהם ניגזרות לא צפויות שלו.

  לדוגמה: משמעות התיקון של שמיר להרגשת הבטחון והפרטיות של התיירים שיבואו ארצה…

  ואללה, הבחור צריך להיות שר תיירות פה. בואו נבריח את מעט התיירים שעוד רוצים להגיע לפה עם לקיחת פרטים ביאומטרים שלהם ברגע שהם נוחתים. הבאנו שלום עליכם. עכשיו תביאו טביעות אצבע ותגידו שלום למצלמה הנחמדה.

  1. זה לא שונה מהמצב בכניסה לארה"ב, מה אתה רוצה?

   ההבדל זה שלאמריקנים יש פחות היסטוריה היסטרית של זליגת מאגרים ואילו מרשם התושבים דולף דרך קבע או לעיתים קרובות מאותו המשרד החתולי שאמור לשמור על השמנת הזו.

   אני נזכר בסצנה של בוראט ניגש לאנשים אקראיים במנהאטן ומציג את עצמו, רוצה ללחוץ יד, להתחבק ולהתנשק. כשהם בורחים ממנו הוא רודף אחריהם, לפעמים בריצת אמוק לתוך הכביש הסואן. התיירים פשוט לא מבינים את הכנסת האורחים המזרחית שלנו…

    1. רק שארצות הברית היא מעצמת-על שחיים בה למעלה מ- 300 מיליון איש, הנפרשת בין שני אוקיינוסים על קונטיננט מרהיב ביופיו, עם מערכת הבריאות והחינוך הטובות בעולם.

     לארצות הברית כולם רוצים לנסוע – ותמורת הזכות הזו מוכנים לסמוך על הדוד סאם שעד היום לא איכזב בזליגת מידע בדומה ל"אגרון" שלנו.

     לעומת זאת, איזה תייר מעופף ירצה לבוא לארצנו הקטנה והמיוזעת, כאשר בנוסף לסיכון הרגיל להיהרג באיזה פיגוע בבית קפה, מעתה והלאה הוא יתויק ויתויג במאגר חלמאי שיישמר בידי פקידי משרד הפנים אנאלפבתיים? מה גם שבבוא היום, בעת טיול בארץ-נכר אחרת, הוא יזוהה במצלמה ברחוב על-ידי איזו רשת ריגול סאודית כאחד מתוך קבוצת ה- 100 הישראלים ה"מעומעמים" של פרופ' שמיר המלומד, ישתבח שמו, מומחיותו ונייטלריותו המיתממת בשאלות מוסר, צדק ודמוקרטיה.

     1. הכל נכון מלבד כמה הנחות מופרזות –
      1. שרב התיירים מודעים לבעיות ביומטריה ואבטחה בכלל ולרקורד העלוב של משרד הפנים הישראלי בפרט.
      2. שעדי שמיר איחד אותם עם פלאסטינים ויהודים – האנטישמים יחטפו חורפה, מעניין מה יגידו הימניים הישראליים בעצם 🙂
      3. שיש מערכת בריאות וחינוך מוצלחות באמריקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *