מערכת הבחירות הכי יקרה שלנו

ד"ר יובל מזכיר שביבי התחייב לחברים שלו, שהוא לא מעלה להם את המיסים. להפך, הוא מוריד יותר ממה שנראה אפשרי. הוא גם יפטר פה מכל השומן העודף ויביא אותנו למשק יעיל.

כי הרי רשות תשתיות אנרגיה ממשלתית זה לא יעיל. הממשלה לא תתן לכם אנרגיה יעילה, נכון? פחם מזהם אבל הוא מאוד זול. שבשבות זה לא יעיל, וממילא אין לנו רוחות רציניות בארץ, אנרגית גלים זה צעצוע עוד פחות יעיל, נשארה בעיקר אנרגיה גרעינית בתור מקור האנגיה הכי פחות מזהם, אבל מסיבות פוליטיות אנחנו לא נבנה פה כורים מטעם המדינה, אבל מה עם גוף פרטי? תחנת אנרגיה אטומית של האחים עופר, זה יכול להיות אחלה! אבל כל האישורים הנוראיים האלו, קרקעות… הגופים הממשלתיים הנודניקיים האלו… נתניהו יודע איך לעקוף את הכל – השוק הפרטי ינצח, לא?

בכלל הרבה יותר נכון להפריט כל מה שזז. חשמל פרטי בקליפורניה נכשל? קליפורניה פושטת רגל? הרי ברור שזה בגלל שיש להם מושל שחקן קולנוע טמבל ולא כלכלן מבריק.

כלכלן מבריק מקצץ בחינוך (שהוא העתיד), לוקח מע"ם על ירקות (לא סופי, ואני מבין שגם נתון לויכוח אם זה רע או טוב), לא מוריד מע"ם של תרופות (כי מה שהעניים ימותו יותר מהר, עדיף לקופת המדינה), מפריט את מקרקעי ישראל (הכנה למכירה לממעיט במחיר), וקק"ל … בינתיים נתחיל לחסוך כסף ע"י מיסים על מוצרי מותרות כמו מים. אנשים לא באמת צריכים את זה, נכון? וממילא העניים הטמבלים לא מבינים בקובים. חלק מזה כבר הזכרתי לפני חודשיים, בטח נמאס לכם כבר לקרוא על זה…

אני אולי הטמבל חסר ההבנה בכלכלה, אבל יש גם איזה ירושלמי אחד בשם סטנלי שמסכים שיש בעיה. לא פלא שבנק ישראל לא מאושר – התקציב של ביבי ל־2009-10 ישאיר אותנו עם גרעון של מיליארדי ש"ח ב־2011-12 ויאלץ העלאה חזרה של המיסים. במילים אחרות, ביבי אולי מחשב שכרגיל ממשלה בישראל לא תחזיק קדנציה, אז הוא יוכל לרוקן עכשיו את הקופה, למכור את ישראל ב95% הנחה (כמו את החברה לישראל בזמנו) לאחים עופר ודומיהם – ושלממשלה הבאה ישאר הגרעון, חוסר השליטה, המחלות והברדק, וכמובן חוסר האפשרות שלא להעלות מיסים חזרה…

אומרים שהוא מבין משהו, הסטנלי הזה. אני עוד זוכר איך הוא ריכך יפה את מכת השוק שספגה אמריקה לכדי גל לא נעים אבל ניתן להתמודדות בשוק הישראלי, בעזרת משחקים חכמים ומושכלים של קניה ומכירה של מט"ח, ובחירה מדויקת של הריבית.

אז מה עושה ביבי שלא מאושר מזה שבנק ישראל לא תומך בו? לוקח לו את יכולת ההחלטה על הריבית ומעביר אותה לועדה שלא ברור לי מי ירכיב. אני תוהה אם גם בנק ישראל יופרט בסוף או יועמד לתחרות חופשית…

אני כמעט כבר מעדיף את מיידוף כשר אוצר, אתם יודעים? טוב, אולי לא את ברני, אבל מה דעתכם על ד"ר דיל-לא-נורמאלי-כולם-ירוויחו-מזה?

6 תגובות בנושא “מערכת הבחירות הכי יקרה שלנו”

  1. אתה לא חייב לדרוך לי על יבלות. קיבלתי צ'קים על חשבונות שנתתי במאי-יוני, ועכשיו אני צריך להוציא חשבוניות לפי מע"מ מוגדל אבל על הסכום המקורי. ובמילים אחרות אני מעביר כמעט אחוז שהיה אמור להיות חלק מהמחזור שלי לרשויות המס…

  2. אגב, הפוסט שלך היה כל כך ארוך לי שהלכתי לאיבוד (גם בנוגע למה מתייחס שם כל סעיף תשובה). נדמה לי שאני מבין שהטיעון שלך בסופו של דבר הוא שמע"מ על ירקות זה בסדר כי ממילא העליות והירידות הפסיכיות של מחירי הגידולים הן מעבר ל16% הפעוטים האלו, והרווח שמהפיקוח על השוק השחור של הירקות ימתן את הברדק יותר מאשר השארת המצב הנוכחי?

 1. עירא – אכן. וגם שבמקרים רבים הירקות והפירות בין כה נמכרים באופן שאיננו קשור במחיר שלהם למשווק, ומשמשים כלוסט לידר.

  1. ראשית תיקון 🙂
   מדובר ב"מנהיג-שוק דרך הפסד" ולא "מנהיג אבוד", כלומר Loss leader, not Lost leader

   שנית, מדובר באסטרטגיה של החדרת מוצר לשוק, כשיש לך מוצרים אחרים להרוויח מהם. למשל מיקרוסופט יכולה להציף את השוק בXBOX זולות ולספוג את ההפסד לטווח זמן מסוים כדי לזכות במונופול, לעומת נינטנדו שהWII וכמה משחקים הם המוצר היחידי שלה. אני לא לגמרי מבין איך זה קשור למקרה של שוק החקלאות הישראלית (האם מתחרים בירקות תוצרת חוץ?).

   לבסוף, אני חייב לציין שזה ידוע שיצוא חקלאי ממדינה חסרת מים כמו ישראל זה טמטום משווע, גם גידול בקר כאן זה חסר הגיון ולא בר-קיימא. לכן אם אתה טוען שאפשר לשים מס על הירקות בגלל שרוב הרווח מהם מגיע מיצוא ממילא, אני חושב שיש כאן משהו אחר לצאת נגדו, וזה התכנון האיום והנורא של הענף בישראל. העובדה שאנחנו מייצאים גידולים, אומרת שאנחנו מייצרים הרבה יותר ממה ששוק המים שלנו אמור לתמוך בו.

   ואם נחזור למע"ם – אין לי מושג עדיין אם זה טוב או רע ליהודים (צריך פיקוח על הירקנים, אבל למה על חשבון העניים?).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *