TEDx עברי אצלנו בת"א!

תרגומי טד רק הוכרזו לא מזמן וכבר העברית היא אחת מהשפות המתורגמות ביותר (בוודאי המתורגמת ביותר לפי יחס לגודל אוכלוסית הדוברים), והמתרגם הכי יעיל-פעיל (נכול לרגע זה) הוא שלמה אדם שכבר תרגם את חצי מההרצאות שבעברית.

אבל החדשות המעניינות יותר היא שחברתי לספסל הלימודים מיה אלחלל השיקה ((עם וורדפרס!)) את האתר של כנס TEDxTLV, שהוא כנס מקומי משלנו במסגרת תכנית TEDx שבה טדסטרים מכורים כמוה מרימים כנס מקומי בפורמט דומה ומרכזים את טובי הרעיונאים, היוצרים והמדענים לתת לקהל רעיונות טריים לחיים. שלחתי אליה כמה שמות של אנשים ששווה להביא לשם, אבל הרשימה עדיין פתוחה – אתם יכולים להציע את עצמכם או אחרים אם אתם חושבים שקורצתם מהחומר הנכון…

נשאיר אתכם עם כמה מחשבות (מתורגמות!) של אל גור ((רציתי לאמבד אבל משום מה הגירסא עם התרגום לא מתאמבדת בינתיים)) משיחה מלפני שנה, שמתמלל את המסקנות שהגעתי לאחרונה אליהן מקריאה ומחשבה גם מכיוונים אחרים (חבל שגיליתי אותה מאוחר, היה חוסך לי זמן 🙂 ) ואכתוב על זה יותר בעתיד הקרוב.

8 תגובות בנושא “TEDx עברי אצלנו בת"א!”

 1. עם כל הכבוד לTED לדעתי זה קצת אובר רייטד. נכון יש שם אנשים מעניינים לפעמים, אבל לפעמים זה קצת שטחי ולפעמים אפילו קצת רדוד.

  הצרה היא שאנשים היום פחות קוראים – ואם קוראים אז יותר בלוגים ופחות ספרים – וזה מקצר את היכולת להעביר רעיונות מורכבים יותר.

  או שאולי זה רק קנאה שלי , או הרגשה לא נוחה שאנשי לו-טק או ספקני טכנולוגיה לא ימצאו את דרכם לשם.

  1. נכון ולא נכון. יש שם בהחלט את היתרון והחסרון של הרצאות בזק (18 הדקות המפורסמות) ובלי זמן שאלות. אם אני הייתי יושב בקהל הייתי משתנק בחלק מההרצאות. לפחות אני לוקח אחרי כל הרצאה שכזו זמן מנוחה של לפחות 30-40 דקות לגרוק את המשמעויות ולחקור הלאה את הנושא (והיו גם הרצאות שפקחו את עיני ושלחו אותי לחקור עליו יותר יום שלם ואפילו יומיים). היו מעט מאוד הרצאות ש"אכזבו" אותי, אולי בחרתי נכון עד היום.

   אבל רוב העולם אוכל ככה בביסים קטנים וקלים לעיכול את המציאות, על חלק אולי הוא ילך לקרוא יותר ובאחרים הוא יהנה מה־infotainment ותו לא. טוב שיהיה כזה, מה רע? והאי-כנס שלנו לא היה בנוי כולו מהרצאות בזק של 10-15 דקות?

   עדיף לי לשתול זרעי רעיונות שיתנו לאנשים עוד כיוון מחשבה מאשר לא יפעילו את השכל בכלל ולא יסתקרנו. גם הצעתי היום את זה לערן בן ימיני בתור חלק מהמסע המפרך שיש להעביר אנשים כדי להגיע למודעות ולקבל מושג על גודל הבעיות שעומד לפנינו ואיך אנחנו יכולים לנסות להתגבר על זה. גם על זה אני אכתוב פה, רק אני אנסה להעיף מהדרך את סוף סיפור הויקיפדיה קודם. כבר סוגרים…

   1. אני כנראה מזלזל ביכולת של הרצאות קצרות וזרעי רעיונות קצרים – לשנות תודעה, להתחיל דברים של שינוי – הצרה היא שאם מתרגלים כל היום לאכול "מנות ראשונות" ולא רגילים לבשל ולאכול מנות – אז כל היום מזפזפים בין הרבה רעיונות קצרים (שחלק גדול מהם לא נמצא בTED)

    אני מניח שהתרגלתי גם לויקי הפרטי שלי – שבו אם יש משהו מסקרן לא רק שאפשר לקשר אליו, אלא גם לנסות לאמת אותו עם עוד דברים , לקשר לנושאים קשורים וכו'.

    בכל מקרה, ראיתי כעת 2 הרצאות – אחת על הפקת אנרגיה מעפיפונים – רעיון טוב שמועדד לראות את ההתקדמות בו – שמופיע כעת כקישור מתוך הערך "טורבינות רוח אוויריות" (שזו כנראה אחת האפשרויות הכי ראליות ליצירת אנרגיה מתחדשת בישראל בכמויות משמועתיות).

    ההרצה השניה היתה של ג'אררד דיימון על הספר שלו "קריסה" (שאגב, הפריח את התאוריה שלי שבטד לא יהיו הרצאות של פאסימיים טכנולוגית).

    סיכמתי את ההרצאה הזאת בערך על הספר (לא קראתי את הספר ואני מקווה שזה די נאמן למה שיש שם) – בכל מקרה זה מתקשר לכל מיני טקטסים ודברים דומים שמרחיבים (לפעמים בהרבה) דברים שדיימון מדבר עליהם.

    – כמו לדוגמה "רווח פרטי , ועלויות ציבוריות" בהקשר של התנגשות בין אינטרסים קצרי טווח של האליטות לבין אינטרסים ארוכי טווח של האוכלוסיה.

    אבל דיימון גם טועה פה ושם – לא כל בעיה שאתה יוצר אתה גם יכול לתקן (אבן שזרק טיפש 10 חכמים לא יוציאו) – זה קשור לאי הופכיות בזמן, נעילה טכנולוגית ושאר מרעין בישין.

    בכל מקרה TED (וגם האי כנס) טוב לסוג מסויים של תקשורת, וכדאי לגבות ולעבות אותו בסוגי מדיות אחרות משלימות (וזה מסר פשוט מפרמקלצ'ר – מגוון זה טוב).

    1. דרור, ערכתי לך את הלינקים לקריאה יותר זורמת, אני מקווה שזה בסדר.

     אני לא מצפה שאתה, ששקוע עמוק בתוך עולם האקולוגיה, חקלאות עירונית ואנרגיות חלופיות, תמצא חדשות מרעישות בTED על הנושאים האלו, אבל יש מי שכן מתפכחים ואז יחפשו ואולי יגיעו אליך לויקי, הם האנשים שאתה רוצה שיגלו את הנושא והאתר שלך, ובלי שההרצאה הזו טיילה בין מיילים וטוויטרים אולי הם היו מגלים את כל זה רק עוד שנה או שנתיים. אם לא TED גם לא הייתי מגלה את GapMinder ועוד אתרים נהדרים וכמו שאומר שי – גם לא הייתי קורא ספרים נכונים.

     כאמור, לא רואה את עצמי משלם $5000 לכרטיס כניסה לכנס הזה (או אולי יותר?) פלוס טיסה לקליפורניה, אבל אני שמח שהוא מועלה לרשת ופותח לי ולאחרים את העיניים, וגורם (לי לפחות) לרוץ לקרוא עוד. נושאים שלא הייתי מגלה לפעמים אם לא ההרצאות האלו והפודקאסטים שאני שומע באוטו.

 2. אני מתיחס ל TED ו ל daily show בתור פוינטרים לאמאזון.
  אם יש הרצאה מעניינת, קוראים את הספר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *