צרות של עשירים

יצחק תשובה: "הצלחת הקידוח היא נקודת ציון היסטורית בעצמאותה הכלכלית של מדינת ישראל ועשויה לפתור את בעיות הגז שלה למשך דורות ארוכים" – גלובס

מפעילת הקידוח, חברת נובל אנרג'י מארה"ב, דיווחה הלילה (א') על גילוי מאגר גז מסחרי בקידוח "תמר 1" מול חופי חיפה, בעומק מים של כ-5,500 מטר. הבדיקות איששו את ההערכות הראשוניות לקיומו של מאגר גז בגודל של לפחות 88 מיליארד מ"ק פי 3 מכמות הגז הטבעי שהתגלתה ע"י ים תטיס מול אשקלון.

[…]

יצחק תשובה לגל"צ: "אין לי ספק שזהו חג גדול למדינת ישראל. כעת לא נהיה מדינה תלותית בכל הקשור לגז, ואף נייצא החוצה. מדובר בכמויות אדירות שלא ניתן להסבירן, וכעת למדינת ישראל יש פתרון לדורות הבאים".

תשובה הוסיף, כי יצליח להחזיר את כל חובותיו לציבור ולבנקים חרף המשבר החריף שאליו נקלע. הוא העריך כי מיזם הקידוח ישפיע לחיוב על התמודדותה של הכלכלה הישראלית עם המיתון העולמי. "ישראל צפויה לחסוך ב-20% במחירי האנרגיה, וכעת התלות שלנו בנפט תרד".

הרגע שמעתי ברדיו, הראיון מלפני שעה. מנית דלק קפצה 35% והמסחר בה נעצר, יהיה מענין.

ירידת מחירי גז אומרת שירד גם מחיר הדלק ושאר המוצרים המשלימים. השאלה עד איפה ירד.

קצת ירידה זה רווחה לאנשים.

הרבה ירידה זה אומר גם ביטול ודחיית המון פרויקטים של אנרגיה חלופית. שי אגסי והפרויקט שלו עלולים להעצר או להכשל (מה העלות למדינה? מה העלות לסביבה?)

הרבה מאוד ירידה אומר גם התמודדות עם הצורך לבטל את ההסכם ארוך הטווח הגז הטבעי של ישראל מול מצריים, על כל המשמעויות המדיניות והכלכליות שלו.

עצמאות שוק האנרגיה הישראלי זה דבר מצוין על הנייר. אני מקווה שזה לא אומר שלטווח ארוך אנחנו מסתכנים אקולוגית ובטחונית. לכן בחרתי את הכותרת…

יותר סימני שאלה מתשובות כרגע, אני מקווה שהפסקת האש בעזה תצליח לקצת. הולך להיות קיץ חם ומעניין. כרגיל בישראל, לא?

(הערת אגב למלעיזים בטוקבקים: אנשים התחילו להעיר שאולי זו הגזמה קטנה מצידו של תשובה כדי להקפיץ את המניה ולפתור את בעיות החובות שלו, אבל לדעתי אין מצב שהוא יעשה דבר כזה שקוף, כי זה סוג השקרים שתוך כמה שעות נתפסים. לא מספיק זמן כדי למכור מניות ולברוח מהארץ)

7 תגובות בנושא “צרות של עשירים”

 1. אני חושב שזה היה סטף ורטהיימר שאמר שהמזל הגדול של ישראל זה ש*אין* בה נפט. ככה יצא שאנחנו היינו צריכים לפתח טכנולוגיה וידע במקום לנצל את המשאבים של הקרקע.

  "כי זה סוג השקרים שתוך כמה שעות נתפסים. לא מספיק זמן כדי למכור מניות ולברוח מהארץ)"

  שטויות. זה מסוג השקרים שלוקח *חודשים* עד שהם נתפסים.

  1. הירנוט, טלפון אחד לחברה שעשתה את הקידוח ובדקה והגיעה למסקנות היה מקצר את הטלפון השבור. האם איזו ממערכות העיתונית התקשרה לקבל את המידע הזה מהם? אם הסתבר שהוא שיקר, הרי שהוא אמור היה כבר לנסות להפטר ממניות ולהנזיל אותן, ראית את זה קורה? זה כמות שאפשר להתפטר ממנה ביום? להרים טלפון לחברת הקידוח לוקח דקות ספורות, מרגע הראיון ברדיו ועד למהדורת החדשות הבאה של גל"צ כבר היה מתגלה השקר…

 2. אני חושב שהיום כולם מבינים את החשיבות של אנרגיה חלופית. מלבד זה, מאחר ומענקי המחקר אף פעם לא הגיעו ממשלת ישראל אלא מגורמים בחו"ל – גילוי הגז לא יפגע במחקר בתחום.

  1. הלוואי, אורן. אני לא בטוח שזה המצב…

   לגבי מענקי מחקר: לא יודע, אבל מה שבטוח, סולל, אורמת ואחרים מפתחים יופי של דברים שמיושמים רק בחו"ל. מה לי נפקא מינא? אם מחיר האנרגיה יורד, תאים סולאריים וטכנולוגיות אחרות שוב מתרחקים מכדאיות כלכלית, ולכן ימשיכו לא לפתח אותם בתמיכת המדינה כי זה לא באג'נדה של אף ממשלה פה :-(

   עכשיו חזרתי אגב מכנס של הירוקה-מימד. אם היה סיכוי שהם יכנסו לקואליציה, הייתי חושב על זה, אבל איך שזה נראה כרגע הם יהיו באופוזיציה וזו עמדה בעייתית.

 3. How do you manage to see so much negativity in such good news?
  Having domestic supply of gas might mean less external debt, more local jobs, more use of gas which is cleaner than oil.
  Cleaner energy is a global market where the Israeli market is not noticeable.
  Lower energy prices probably reduce the pressure to advance cleaner energy but one can hope that the recent crisis (and the Russian gas episode) made more "mainstream" awareness of the risk of staying dependant on current sources and technologies.

 4. עמוס, זה הבסט-קייס. אני אפילו לא פירטתי את הוורסט-קייס. אני פשוט מציין שצריך מאוד לשים לב לאיפה זה יקח את ישראל, וששיקולים כלכליים לעתיד הקרוב אסור שיכתיבו ויתור על שיקולים סביבתיים, מדיניים וכלכליים של העתיד הרחוק.

  לצערי אין בארץ הרבה פוליטיקאים שחושבים על הדברים ככה, והם לרוב לא מהמפלגות שמגיעות לממשלה.

 5. ד"א – אנקדוטה קטנה ומשעשעת, שלא יכולתי להמנע מלכתוב אותה כאן, למרות שאני מניח שכבר כולם שמעו על זה:
  אורן זריף, האיש הכוחות, והמוח המבושל למחצה, שימו לב – דורש! – 17 מיליון דולר מיצחק תשובה, כשכר טרחה, על כך שהוא "כיוון את כל כוחו" לעזרתו של תשובה, בעת חיפושי הנפט.
  כמו כן, הזריף – האיש עם החיוך הכי מפגר בעולם (מלבד זה שלי, כמובן) – עוד אומר לעיתונים שיש לתשובה מזל, וכי הוא נותן לו הנחה משמעותית! – הוא בדרך כלל, ואני מדגיש בדרך כלל, כי כמובן שמר זריף כבר עשה זאת אלפי פעמים בעבר בישראל (רק שאז זה לא ממש עבד..), הוא לוקח שכר טרחה של 72 מיליון דולר! וואו! איזה כיף ליצחק תשובה! הוא קיבל הנחה! אפשר גם?! למה רק הסלבים מקבלים הנחות?

  כמובן שזריף, האיש שככל הנראה יש לו תמונות עם כל אחד בעולם – כולל האפיפיור – מבקש להעביר מתוך אותם 17 מיליון דולר, כ-12 מיליון לטובת ארגונים לטובת החברה, כמו האגודה למלחמה בסרטן, האגודה למען החייל וכאלה. אני מניח שאת ה-5 מיליון הנוספים הוא יקדיש לנסיעות מסביב לעולם, כדי להצטלם עם נשיא קוריאה הדרומית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

:wink: :wai: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)