אקדמיה דה מי קולו

גיא התחיל ללמוד ברופין בשעה טובה. השבוע הוא התחיל קורס אופיס שעליו הוא לא הצליח להוציא פטור (למרות שהבנאדם למד הנדסת תוכנה…), ולצורך הקורס אמר להם המורה שהם צריכים לבצע את התרגילים באופיס 2007. דרישה שרירותית ביותר בעיני, ומאוד חצופה מכמה בחינות:

 • מחיר אופיס בסיסי הכי זול הוא כ400 ש"ח לפי זאפ, אלא אם כן קונים את האייטם הראשון שם "מאסטר קיט" שזה חבילה שמיועדת להתקנות OEM ולא אמורה בכלל להמכר בשוק הקמעונאי (אבל פה זה ישראל, נכון?)
 • מחיר אופיס סטודנטים, אם אתה מחזיק בתעודת סטודנט אמור להיות $50, אבל בגלל שהשוק בישראל כל כך פרוץ, אף אחד לא מקבל רשות למכור אותו חוץ מאקדמון ועוד שתי חנויות. את זה המורה של גיא לא טרח להסביר לו, הוא רק אמר לתלמידים בקריצה ש"ישיגו את זה איכשהוא".
 • כשלמדתי בבין-תחומי של הרצליה, היו להם דיסקים של "סייט לייסנס" אקדמי שנתן לכל הסטודנטים להתקין באופן חוקי חלונות ואופיס עם התחייבות להסיר את התוכנות ביום שיסיימו את לימודיהם. רופין לא מציעים את האופציה.
 • לא אמור להיות ממש הבדל אם מבצעים את התרגילים על 2003 קיים או מכריחים אותך לעבור ל2007 חדש. אבל רופין לא מאפשרים את האופציה.
 • אפשר היה ללמד על אופן-אופיס בחינם. רופין לא מאפשרים את האופציה.
 • אפשר לעבוד במעבדות המחשב בקמפוס ברופין, אבל להרבה תלמידים זה לא ממש נוח להלחם שם על זמן מסך…

אני לא יודע איך זה במוסדות אחרים, אבל אני הייתי מרים איזה מכתב או שניים לדיקן במקומו של גיא. אם לא מציעים רשיון של המוסד, לפחות שיציעו לקנות בהנחה את המוצר, או ימצאו דרך אחרת לעבוד. מעבר לזה מעצבן אותי מאוד שמוסדות אקדמיים ישראליים לא מקדמים תוכנה חופשית או יותר גרוע – מכריחים אותך להשתמש בתוכנה קניינית או יקרה. ככה אני מצפה ממכללה פרטית לעבוד. לא ממוסד מסובסד ע"י המדינה.

26 תגובות בנושא “אקדמיה דה מי קולו”

 1. לפי ההערכות (שמצוינות בוויקיפדיה), הגרסה החדשה של Office עתידה לצאת בסוף 2009 / תחילת 2010. אני תוהה מה יקרה אם ארכוש את הגרסה הנוכחית, ואז ארצה לשדרג. האם משתלם לקנות ואז לשדרג, או שעדיף לחכות (במידה ולא מופעל עלי לחץ להשתמש בתוכנה, כמובן) ולקנות את הגרסה הבאה וזהו?

 2. אני לומד במכללת עמק יזראל, שם דווקא הגישה היא יותר לגבי תוכנות חופשיות ולא קניניות. לא למדנו לתכנת ב .net למדנו לתכנת ב java על eclipse. מסדי נתונים לומדים דווקא על mysql ולא על mssql וכן הלאה.

  אבל על מה אתה מתפלא, כשמשרד החינוך מעדיף לקנות (בזול מאוד אומנם) רשיונות לחלונות ואופיס מאשר להתקין לינוקס ואופן אופיס, אין פלא שכשמגיעים לאקדמיה – ככה זה נראה שם.
  פעם גם היה במכללה קורס לינוקס, הקורס בוטל,

 3. בובין, לפני שויסטה יצאה, מיקרוסופט הבטיחה זיכוי לכל מי שרכש XP חוקי קצת לפני היציאה, אני לא יודע אם זה מה שיקרה גם עם אופיס, אבל זו אופציה.

 4. אני משתמש בעותק חוקי ישן של אופיס 2003 רק אם אני ממש חייב, אופן-אופיס עושה עבודה מצוינת, ואני מכיר אנשים שעדיין עובדים עם אופיס XP שקדם ל2003. למה שתרצי לקנות חדש?

  יתרה מזו, אם תחפשי באיביי, תמצאי מאוד בזול רשיונות של אופיסים עתיקים, אם את ממש רוצה לקנות חוקי במקום להתקין אופן אופיס.

 5. אהמ. אופיס 2007 במהדורת סטודנטים עולה 399 ש"ח באופיס דיפו, עם רשיון המתיר התקנה על גבי שלושה מחשבים, שזה למעשה אומר ששלושה סטודנטים יכולים לרכוש את זה יחדיו ולהתחלק בהוצאה.

  לא שזה מצדיק לחייב את הסטודנטים להוציא כאלה סכומים (הכנס כאן גם קיטורים כאוות נפשך על תוכנה קניינית), אבל אופיס דיפו זה לא אקדמון (לפחות בכל הנוגע למספר הסניפים הקיימים בארץ). בדוק את העובדות לפני שאתה מקטר עליהן.

 6. בידקי את שוב. את האופיס הזה (שמכיל רק PP, OL, Word, Excell) יש לקנות בעוד מקומות (ראי הלינק לזאפ שבגוף הפוסט), וזה מה שהם קוראים לו "גרסת בית/סטודנט". זה לא המחיר הסטודנטיאלי שמיקרוסופט מציעה בחו"ל ($50), הוא לא מיועד לשלושה אנשים אלא לשלוש התקנות של אותו אדם או אותה משפחה (נגיד לאפטופ, תחנה בייתית ואחד עם מגנט על המקרר). אם יש לך שלושה סטודנטים שאינם ילדים באותו משק בית, תנאי הרשיון יאסרו את זה עליך. האם הרשיון הזה חוקי בבית המשפט הישראלי או אף האמריקני? לא יודע. אני חושב שזה לא נבדק מעולם.

  באקדמון, תיאורטית (כי כרגע הם לא עונים לטלפון), אתה אמור לקבל את המחיר האקדמי של כ-150-200 ש"ח לאדם (אותה גרסת 400 ש"ח אבל בחצי המחיר עם הצגת תעודת סטודנט). ישנם מוסדות אקדמיים שלא יכולים להציע את זה דרך הדיונון/אקדמון המקומי בגלל חוסר אישור מכירה מטעם מיקרוסופט (יחי השוק החופשי?) ושולחים את התלמידים לקנות במקום אחר או פעם בשנה מוצע למכירה הרשיון במרוכז דרך המוסד הלימודי. גם זה לא קרה ברופין. במקום זה כאמור, המורה הציע (תוך קריצה!) שהתלמידים ישיגו את זה "מאיפושהוא". אני חושב שיש מקום לתלונה.

 7. נקודות מבט מסמי שמעון –

  במכללה יש שימוש רב ב OO לפחות על המחשבים הניידים (של המרצים).
  לסטודנטים ישנה אפשרות להשתמש ב Microsoft Office .

  מה שכן במכללת סמי שמעון יש מספר אנשי קוד פתוח רעשניים שכולם נשמע ויש השפעה לשימוש ב OO (כלל ההרצאות ב scex.sf.net פורסמות בפורמט של אופן אופיס ).

 8. ידידי אפי משלים פרטים: הסיבה שהרשיון הסטודנטיאלי לא נמכר באופיס דיפו – חברת EIM רכשה פעם כמות של רשיונות כאלו מצד ג' (לא ישירות ממיקרוסופט אלא ממפיצים בחו"ל) ומכרה אותם לעסקים. כשבאו הBSA לעשות בהם שפטים, הכריזו כי הדבר הזה לא אכיף בישראל, והתשובה של מיקרוסופט לענין היה הידוק הפיקוח וביטול כמעט מוחלט של המחיר הסטודנטיאלי ברוב הארץ. פשוט נהדר.

  אה כן, לפני זה הם גם שלחו מכתב איום לכל מי שקנה במחיר הזה מEIM עם הרתעת תביעה למי שלא ישלים למחיר רשיון מלא, אבל לפי הידוע לי מעולם לא ממשו את האיום. פשוט מותק. אני חושב ש"הזרוע השיווקית של מיקרוסופט" יצליחו להיות יום אחד מפחידים כמו "הזרוע הצבאית של החמאס".

 9. אני מצרף ציטוט שמופיע בכניסה לאתר המרצים של מכללת רופין:

  "לאחרונה נתקלנו במקרים בהם המרצים שומרים קבצי אופיס 2007 בפורמט החדש שאינו קריא בגרסאות הקודמות של אופיס.

  לדוגמה, בשמירת קבצי אקסל הגרסה החדשה באפן אוטומטי מוסיפה סיומת XLSX (בגרסאות הקודמות XLS), בשמירת קבצי וורד – סיומת DOCX (בגרסאות הקודמות DOC) וכו'. כאשר מעלים קבצים מהסוג החדש לאתר רופינט, הדבר גורם לבעיות לסטודנטים שעדיין עובדים עם גרסאות הקודמות של אופיס – הקבצים בפורמט החדש לא ניתנים לקריאה.

  כדי לפתור את הבעיה, נבקשכם לשמור קבצי באופיס 2007 בפורמט של אופיס 97-2003."

  סוף ציטוט. כמו שאתם רואים, כשסטודנטים מתלוננים, יש במערכת מי שמנסה לתקן את העניין. הבעיה שהתלונה של הסטודנטים היתה "למה זה לא עובד באופיס 2003?". אני בטוח שאם יהיו מספיק סטודנטים שיתלוננו "למה לא עובדים עם תוכנה ששומרת קבצים בפורמט חופשי?" אז יהיה מי שיתקן גם את זה.

 10. המטרה של מוסדות אקדמיית היא להרגיל את הסטודנטים תמה שקורה בתעשייה. אם בתעשייה בעוד שנתיים שלוש (כשיסיימו) ישתמשו בגרסה מסוימת של תוכנה, אז המוסד צריך לתת להם לתרגל על הכלי הזה, וכשיצאו לעולם הם לא יהיו ב"שוק מהחיים".

  מסריח, מגעיל, אבל בינינו צריך להתקדם. זה שבחרו להתקדם לאופיס 2007 ולא אופן־אופיס, זאת בעיה אחרת.

 11. קוקו, על מה אתה מדבר?! האקדמיה מתיישרת לפי העולם האמיתי? אתה מבלבל עם מכללות פרטיות אולי. בארץ מלמדים אותך בפקולטות למחשבים פסקל וscheme בתור שפות ראשונות, איפה יש קשר לעולם האמיתי ברוב המקצועות המדויקים? פיסיקאים צריכים ללמד את עצמם תכנות והרבה פעמים התוכנות שלהם נראות ככה. עוכרי דין חייבים ללמוד משפט עברי (=תלמודי), ואני בטוח שבכל תחום אחר תמצא עוד הרבה דברים אנאכרוניסטיים ומגוחכים. הדרישה ללמוד אקסל במקום גליון אלקטרוני או כל דוגמא אחרת זה יוצא הדופן ולא הכלל, ולרוב זה אומר שהמוסד המדובר (או אולי הדיקן או המרצה) נמצאים בכיס של מיקרוסופט.

  אגב, גיא היה כאן לפני כמה דקות, מסתבר שאותו מורה דורש וורד ואקסל 2007, אבל פוואר פוינט הוא ילמד אותם על 2003. מה הדפק?!

 12. חבל מאד, אני עדיין עובד עם אופיס אקס פי או אופן אופיס
  לא יודע מה הייתי עושה אם הייתי צריך לעבור ל 2007
  כי אני מניח חובב משאבי מחשב

 13. בעיה. אני יכול לשער שזה נובע מכך שללמד סטודנטים איך להשתמש בממשק של 2007, ואז לתת להם להתנסות עם 2003 – זה עולם קצת שונה..
  אבל הייתי מרים איזה מאבק. לא מדובר בפורמט עתיק אלא פורמט שהיה הסטנדרט עד שנת 2007. אפילו אופנה לא מתחלפת כל כך מהר!

  "עוכרי דין": אני משער שהטעות במקור? מעולם לא חשבתי על זה. חזק!

 14. אצלנו יש תרגילים שצריך לעשות עם תוכנות קצת יותר יקרות מאופיס (מטלב, פוטושופ ועוד), או תוכנות ייעודיות לניתוח מידע ממכשירי מדידה שונים.

  הפיתרון הוא די פשוט – יש חוות מחשבים ועל המחשבים שם מותקן ה-כ-ל. מה שחינמי בד"כ עוזרים לקבל, למשל באתר של שפת סי אפשר להוריד קומפיילר של טורבו C, וכו'.

  בנוסף, יש רישיון של מיקרוסופט ששמו פרח מזיכרוני שמאפשר לפקולטה לקנות רישיון לכלל הסטודנטים והעובדים שלה, עבור רוב התוכנות של מיקרוסופט, בעלות מצחיקה של כמה מאות דולר לשנה לפקולטה.

 15. הפורמט של Office 2007 נתמך אחורה בכל הגירסאות של אופיס עד 97, וגם ב-OpenOffice החל מגירסה 3, כך שלא ברורה לי התלונה לגבי שימוש בפורמט החדש.

  לעומת זאת, הממשק של Office 2007 שונה מהממשק של Office 2003 ששונה מהממשק של OpenOffice. אם המטרה של הקורס הוא הקניית יכולות שימוש בתוכנה, הגיוני להשתמש בגירסה המאוחרת יותר, כיוון שהיא תהיה רלוונטית למשך יותר זמן.

  וכבל זאת, מי שמבין קצת יכול כנראה לעשות את התרגילים ב-OpenOffice – תלוי עד כמה הם מסובכים.

 16. "המטרה של מוסדות אקדמיית היא להרגיל את הסטודנטים תמה שקורה בתעשייה"

  שטויות. יש כל מני מטרות למוסדות אקדמיים כאשר המטרות המרכזיות הם להקנות כלי מחקר ולעודד מחקר אקדמי. כל השאר זה בונוס.

 17. Herenot: בגדול אתה צודק,
  אבל יש פער מסויים בין מכללה טיפוסית לאוניברסיטה.

  מכללות רבות בהחלט פוזלות גם לכיוון המקצועי-תעשייתי, תחת המעטה של אקדמיה.
  ההוכחות הכי בולטת לזה הן בדיוק כאלה: אצלנו יש אופיס 2007, אצלנו לומדים לתכנת בדוט.נט, וכו'.
  אולי כי אין אצלם מחקר, אולי כי זה לאנשים שלא התקבלו לאקדמיה הקלאסית, אולי כי זו הדרך שלהם להציג עליונות (לכאורה) על האוניברסיטאות.

  ברור שעדיין ברמת העיקרון גם מכללות אינן ג'ון ברייס ומטרתם הראשית היא כפי שאמרת.

 18. כיום להשכלה הגבוה תפקיד כפול: גם מוסדות מחקר וגם מכון להכשרה מקצועית מתקדמת.

  באוניברסיטאות, הדגש הוא על המטרה הראשונה, במכללות, על השניה.

  לראייה: משפטים, רפואה ואפילו מדעי המחשב – כולם בעיקר מכשירים אנשים לשוק העבודה. מיעוט הסטודנטים ממשיכים לתואר שני ולמחקר. וזה בסדר גמור. מדינה מודרנית צריכה להכשיר אנשים מעבר לרמה תיכונית.

  אשתי, למשל, למדה כימיה באונ' ת"א, מה שהכשיר אותה לעבוד בטבע ולטפל ברישום תרופות מול ה FDA. מבחינתה, מבחינת המדינה ומבחינת האוניברסיטה זו "הצלחה". לא לכולם מתאים ולא כולם רוצים מחקר. והמדינה לא צריכה כל כך הרבה דוקטורים.

  אז תחת הכובע של מוסד עליון להכשרה מיקצועית, השימוש ב אופיס 2007 נראה לי סביר.
  מה שכן – צריך לתת לסטודנטים גישה סבירה לתוכנות שהם לומדים, על חשבון בית הספר (בכיתת מחשבים למשל).

 19. שי: לא הבנתי איך הגעת למסקנה ש'מדעי המחשב בעיקר מכשיר אנשים לשוק העבודה', כדבריך.
  באוניברסיטאות, למיטב היכרותי (גילוי נאות: אני סטודנט די בתחילת התואר), יש דגש מאוד נמוך על מה שמעניין את התעשייה, והרבה יותר דגש על הצד המתמטי/אלגוריתמי/מדעי/מחקרי.

  ייתכן שעקב הביקוש הרב לעובדים (שמתחיל להיגמר בימים טרופים אלו) חברות לקחו גם בוגרי מדמ"ח ללא ניסיון מעשי, אבל זה יכול היה לקרות גם בכימיה, אם היה מחסור חמור בעובדים.

 20. 1 – טעית במקש המקלדת. במקום כוכביות היית צריך להשתמש במרכאות.

  2 – אני כמובן צוחק. אקדמיה הוא מונח שמשמעותו איננה ממש מוגדרת – היא משתנה ממקום למקום ומשדה לשדה. אני אוכל להקים גנון מחר שיקרא ה"אקדמיה לטף" ולא נראה לי שזה תהיה בעיה (אם המילה אונברסיטה אני עלול להסתבך). אז זה בסדר – זה רק מקומם אותי שפונקציה דלה ורזה הפכה אצלך למטרה היחידה.

  3 – "המטרה של מוסדות אקדמיית היא להרגיל את הסטודנטים תמה שקורה בתעשייה" – מפה התחיל הדיון הספציפי הזה. ועל המשפט הזה אני ממש חולק. ליתר דיוק על השימוש במילים "המטרה" (עם ה' הידיעה), "להרגיל" ו"קורה בתעשייה". המטרה של מוסדות אקדמים היא ללמד אנשים – לא להרגיל אותם. ללמד לחקור, לחשוב ולעשות (עם שינויים במינונים בין השלושה).

 21. אגב, אני באו"פ ויש שמועה שאת הקורס בהנדסת תוכנה / תכנות מונחה עצמים משנים מעדה (ada95. כן כן. למדתי את זה בקורס) ל C#.
  בקורס אחר, גרפיקה ממוחשבת (בopenGL) היתה הוראה להגיש קבצי EXE יחד עם הקוד ב C/JAVA אבל לא באמת הקפידו.

  בעעעעעע.

  והם כל הזמן שולחים דברים בוורד, כולל דברים עם ציורים שנשברים בתוכנות שונות. כולל אפילו קובץ עם ציור שלא הוצג טוב ע"י וורד של חלונות שיש לי. (אני מקיסטית אבל יש לי מכונה וירטואלית עם חלונות)

  מצד שני, עכשיו התחלתי ללמוד מערכות הפעלה, והם דורשים בשביל זה התקנת לינוקס.

 22. חוץ מזה, וסליחה על פיצול התגובה:

  אם מוסד רוצה להכשיר אדם להסתדר בשוק, הוא לא צריך ללמד אותו על תוכנה מסוימת אלא על ההגיון ששולט באותו תחום של תוכנות. כי יכול להיות שמחר יוציאו אופיס אחר, או מקום העבודה במקרה לא עובד עם 2008, ולבנאדם צריכה להיות אינטואיציה להסתדר עם התוכנה (אופיס, אווווו)

  לגבי אקדמיה, מוסד אקדמי קיבל אישור מהמל"ג, מה שאומר שהוא עומד בסטנדרטים והוא לא סתם קקמייקה.

 23. Gליה, אישור מהמל"ג אומר שהם מלמדים מינימום מסוים הכרחי של נושאים שבלעדיו סטודנטים לא ירצו לבוא ללמוד כי התואר לא יהיה שווה כלום, זה לא אומר כלום על הרכב שאר התואר ואיכות הלימוד. כמו שנתתי קודם את נושא המשפט העברי בלימודי עריכת דין. למה משפט עברי? המערכת שלנו מבוססת של משפט עותמאני עם טיפה תיקוני חוקים בריטיים ומודרניים, אבל ניהול המשפט עצמו לא מוספע ממשפט מושבעים בסגנון הבריטי או שופט-חוקר הצרפתי… ובוודאי שלא מהמשפט העברי הקדום. ההחלטה לדרוש את זה שם היא בוודאי פוליטית, אבל כדי להחשב לאקדמיה מוכרת לצורך לימודי חוק ומשפט בישראל חייבים למד את זה (ויש בטח עוד דוגמאות כאלו בתחומים אחרים).

  אקדמיה אמורה ללמד אנשים באמת לחקור ולהבין. לימודים שתכליתם הוא שימוש בלי הבנה בכלי נתון אולי יכשירו את התלמיד יותר טוב לעולם האמיתי בתחומים מאוד מוגדרים אבל לא יעזרו לו להשתלב באחרים. המכללות (להבנתי ומנסיוני) מנסות למצוא את הדרך באמצע – ללמד לפתוח את הראש אבל לתת גם כלים אמיתיים כדי להאיץ את הדרך המקצועית. האינטרסים של המוסד עצמו שונים ולכן גם השירות שהם נותנים שונה.

  לטובה או לרעה? שאלה טובה, ולכן לכל אחד יש את כוח ההחלטה לאיזה מהשניים ללכת. שוק חופשי. אני לא חושב שהאחד יותר "אקדמי" מהשני, אני לא יודע אם בסופו של דבר תעודת תואר בצילום מהדסה או בצלאל אומרות דברים שונים על מחזיק התעודה, יותר מתיק העבודות שלו. אני לא יודע אם תוכניתן בוגר האוניברסיטה העברית או מכללת תל-אביב הוא יותר טוב – זה תלוי באותו אדם בעיקר וכמה הוא סקרן לעולם שמסביב.

  אם אתה לומד באוניברסיטה או במכללה ואתה קורא רק את החומר הנתון ולא מסביב, אם אתה לא רץ לחקור הלאה את התחום מעבר לשיעורי הבית, הרי שהמטרה האקדמית לא הושגה (אם בגלל טיב הלימודים או בגלל חוסר סקרנות מצדך), ואם אתה יוצא מהלימודים ומגלה שלמרות ציונים טובים באקדמיה אתה גרוע בעבודה האמיתית בשטח, הרי שהמטרה ההכשרתית לא הושגה. המטרות האקדמיות וההכשרתיות במינונים שונים בין אוניברסיטה ומכללה, אבל תמיד עדיין שם. גם בתיכון אם תשאלו אותי, אמור להיות קצת משתיהן. האם תיכון הוא אקדמי? האם הוא יכול להיות? שאלה טובה מה זה אקדמיה באמת…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

:wink: :wai: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)