Chrome

טוב, הארץ גועשת, רגשות חצוים ברשת והקשקשת גולשת.

גוגל יצאו היום עם דפדפן חדש למי שלא שם לב. לקחו את WebKit מספארי (שלקחו אותו מKDE), עם רעיונות (ושם!) מעולם המוזילה, וחידשו בעיקר שני דברים: מנוע משופר להרצת ג'אווהסקריפט ופרוססים נפרדים לכל טאב. לגיקים זה אומר חלונצ'יק של טאסק מאנאג'ר שמאפשר לראות כמה זכרון וזמן מעבד "אוכל" כל טאב לחוד, וכמה פלאש ופלאג-אינים אחרים אוכלים, ומאפשר להרוג כל אחד מהם לחוד אם הגיעו מים עד רפש.

אין גריזמונקי, חוסמי פרסומות וכולי
אין כפתור "בית" כברירת מחדל (אבל אפשר לבקש ספציפית, בטח ישתנה בבטאות הבאות)
אין המון אופציות אבל זה בכ"ז דפדפן טרי בשוק.
יש אסיסטנט קטן ולא רע לטיול בDOM שדומה לסייר הDOM של השואש. זה לא פייערבאג מלא, אבל זו התחלה יפה.
בוטל בר החיפושים (צורף לפונקציונליות של בר הכתובות), איתן מוצא שזה מוזר שדוקא חברת חיפוש תבטל את האלמנט הזה.
פורסמה חוברת הוראות בקומיקס שהופקה ע"י סקוט מקלאוד (ולא מלאך ולא שרף!). לא חוסכים פה בPR.

מכמה הצצות מהירות המהירות שלו לא מרגישה יותר מהירה משואש עמוס תוספים וסקריפטים של גריזמונקי, הרינדור של דפים מסוימים אכן טיפה שונה מגקו ועיצוב הבלוג שלי נשבר קצת, אין לו סטאטוס בר תחתון שיספר לך כמה מהר או לאט עולה העמוד שביקשת, אין לשחזר טאבים שנסגרו, הקידוד הוא western כברירת מחדל ולא יוניקוד UTF-8, אבל אולי הכי חשוב: בגוגל מפות עדיין אין כבישים בישראל. אנחנו מדבר בצבע פסטל-תכלת עם קו ירוק בצורת צהוב מפוספס. מבהיל לגלות כמה זכרון אוכלים חלק מהאתרים, מוזר לגלות שבמקרים מסוימים הרבה טאבים כן מנוהלים בפרוסס אחד (למרות זה אכן ממש פרוסס נפרד כמו שיספר לכם הטאסק מנג'ר של חלונות). אפשר להרוג חלונות תקועים גם ממנהל המשימות הפנימי וגם מזה של XP.

מסקנותי – אולי יום אחד אבל לא עכשיו. אני לא רואה יתרונות מהירות וחסרים לי המון תוספים. המוזר הוא שבינתיים התפתחה שיחה ערה בטוויטר ביני לבין רן הרטשטיין, גל מור ואיתן, האם גוגל וכרום הם "מרושעים". הדפדפן הזה, לטענת רי"ה הוא עוד הוכחה לרשעותה של גוגל המנסה לספח אליה את כל המידע שאפשר על משתמשים תמימים, וריכוז מידע וכוח זה בהכרח מרושע. עניתי שלפי ההגדרה הזו גם כל ממשלה ורשות מס בעולם היא רשע ושאלתי אם הוא מגדיר את עצמו כאנארכיסט, כי זו הגדרה מקיפה למדי ולדעתי מסקנה מתלהמת וחסרת בסיס. יש לי הרבה מה להגיד נגד גוגל אבל זו לא הסיבה. לראיה לזה שלא איבדתי בהם אמון – אני עדיין אוהב את המנשק הנהדר של הג'מיל, ומבלה את רוב שעותי בדפדפן בגוגל רידר…

…אבל בשואש.

7 תגובות בנושא “Chrome”

 1. היית ממש חייב לדחוף את הסיפור על גוגל מפות בתוך הפוסט, נכון? 😉

  הדבר הכי יפה בדפדפן הזה הוא about:crash. שנים רבות שאפל טיפחו את מסכי הקריסה, וככה גוגל גונבת להם את הקרדיט? לא יפה…

 2. לגבי קידוד ברירת המחדל: בכל הדפדפנים, הוא משמש עבור דפים שלא הצהירו קידוד. לפחות מהנסיון שלי, דפים ביוניקוד בדרך כלל כן מצהירים קידוד. לכן הוא הולך לפי שפת הממשק/הלוקאל של המערכת.
  אפשר כמובן לשנות את זה בהגדרות (תפריט המפתח השוודי)

  אה, ונסו את about:memory
  🙂

 3. לגבי הורדת הדיאלוג של החיפוש ע"י גוגל – זה לא מוזר, זה אירוני. היה צריך את גוגל, כנראה החברה היחידה עם הביצים הדרושים כדי להעיף את האלמנט הממשקי הסטנדארטי המטופש הזה ולממש אותו בצורה יותר שקופה ואנטיליגנטית.

  המימוש של גוגל לא רע, למרות שצריך להתרגל אליו קצת.

  בכלל, מבחינה ממשקית הבראוזר הזה הוא יצירת אמנות. הם באמת בנו את העסק מחדש: מיקום הטאבים, שורת החיפוש, 9 עמודי ה"בית".

  נראה שהבראזר הזה נבנה בצורה מאוד תלוית פלטפורמה. אני לא יודע מה קורה עם גרסאת לינוקס ומק – אבל לא הייתי עוצר נשימה בציפיה דרוכה. בכל אופן, למק, ממה שאני קורא, זה לא יגיע בעתיד הנראה לעין.

  לגבי המפות…

  נו מה יהיה!? נו? נו?

  are we there yet? are we there yet? are we there yet? are we there yet? are
  we there yet? are we there yet??

 4. הרבה עובדות קצת לא מדוייקות:
  1. שינו את ההסכם משתמש.
  2. יש אפשרות לשחזר טאב.
  3. יש חיפוש נפרד, לחץ Ctrl+F.
  4. הם לא הולכים להוסיף כפתורים וכל מיני שטויות, מבחינתם ההצגה היא של עמוד האינטרנט, הדפדפן הוא רק סוכן, וככזהף עדיך שיקח כמה שפחת עמלה.

  מבחינת המהירות, אני לא יודע מה אתה בדקת, אבל כל בן אדם שמשתמש בו פשוט לא מבין לאן הוא ממהר.
  המהירות שלו מדהימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *