מתי ספאמפילטר תגובות מגוגל?

כמו כל וורדפרסאי עצמוני אני לא מעיז להקים מערכת בלי אקיסמט. למעשה הוא כ"כ מוצלח שהפכו אותו לחלק מובנה מהמערכת בגרסאות האחרונות. רק על באג אחד עוד לא התגברו – קשה לצאת מחיבוק הדוב שלו אם הוא פיתח טעם לאחד מהחברים שלך. חברי הטוב מישל נאכל כבר 6 פעמים החודש וכל פעם מצאתי אותו במקרה במעבר השבועי על תיבת הספאם של גברת וורדפרס וחילצתי אותו ממלתעות ה/dev/null

מישל שאל למה אני לא משתמש בגוגל, והתשובה הפשוטה היא שכאן מדובר בסט חוקים נפרד לגמרי, ושאינו מקביל לגמרי לספאם שבאימייל. הניסוחים שונים, מדובר בחוקים הרבה יותר פשוטים של ספירת כמות ואיכות הלינקים, ולשמחתי יש לרוב חזרה כל כך נרחבת על דוגמאות שזה מאוד קל. ספאמרים של תגובות בבלוגים בימינו עובדים ברמה שספאמרים של מייל עבדו באזור 2001, מאוד קלים לפילטור יחסית מהיר ומאוד אמין. מה גם שעוד לא כתבו פלאגין שיעשה את זה ואני אישית עצלן :-)

אבל אני בהחלט רואה את זה קורה כשיפרץ הסכר וספאמרים יתחילו להפגיז את הבלוגים באמת. גוגל ממילא שמחה שכל בעל בלוג רושם את עצמו אצלם דרך פידברנר וגוגל סייטמאפס, מה אכפת לי בעצם אם כל הודעה ציבורית בבלוג תפולטר על ידם? אני בטוח שיום אחד זה עוד יקרה. בשבילם זה מכרה זהב! הרי מדובר בחברה שעושה כסף טוב מסטטיסטיקה על טקסט בשפה אנושית, וסטטיסטיקות כאלו הן יעילות יותר לפי איכות הדגימות. לא תמיד יש למנגנונים של גוגל מידע טוב על סוג הטקסט שהם דוגמים. הם יכולים בוודאי לנחש כבר די טוב אם טקסט שנתקלים בו הוא מדעי או ספרותי או עיתונאי, אבל מה אם הם עולים על זבל או חומר פרסומי?

גם אם אחוז מסוים מהבלוגים מכילים פוסטים פרסומיים, רובם המוחלט הוא יצירה אישית, והתגובות הן בשפה אולי לא מושלמת תמיד אבל בהחלט משפטים אנושיים וקשורים לנושא. משוב ממפעיל בלוג שישלוף שגיאות מיון מהזבל ויזרוק אחרות לשם שווה יותר ממה שאנשים כבר עושים היום בג'ימייל מכמה סיבות –
1. מדובר בטקסט בלבד, בלי קבצים מצורפים.
2. כל הטקסט בנושאים קרובים, מגיבים קבועים ישתמשו אולי בשפה בסגנון דומה, כמו כותבים קבועים של פוסטים.
3. הפוסטים הם ציבוריים בניגוד לתוכן התיבה בג'ימייל, אז מותר לעשות עליהם הרבה יותר בדיקות מבחינה אתית

אני רוצה שגוגל תציע לי את השירות הזה. בתמורה אני מצפה לסטטיסטיקות על כמה הפוסטים שלי אינטיליגנטיים או שטוטיים, עשירים או דלים בשפה, חיוביים או שליליים, וכך גם על קהל הקוראים שלי – אדיוטים או גאוני הדור?

אכן רבותי, ווב 3.0 לא ימדוד את האתר שלכם בפייג'ראנק ובאיזה מקום אתם מופיעים בחיפוש. הוא ימדוד אתכם בראנקינג אישי ובאיזה מקום אתם חברתית ואינטיליגנטית מבחינת הבעה. רע או טוב? הזמן יגיד. העתיד רבותי, הוא ספאם פילטר שיסנן לא רק פרסומות אלא גם אנשים מעיקים. חלום למיזנתרופים וחסרי הסבלנות. יום אחד יהיה פילטר אנשים כזה להשתלה במוח, אתם עוד תראו… אפשר יהיה פשוט לחסום משדה הראיה והשמיעה אנשים שהפילטר יחליט שכנראה יביאו לכם את הסעיף ויחסוך לכם מלפגוש אותם בכלל… טוב עכשיו המוח שלי נדד רחוק. אני חוזר לעבודה.

10 Replies to “מתי ספאמפילטר תגובות מגוגל?”

 1. Actually, if you believe what Landmark Education teach in their Forum (which I do), then filtering people is what our brain does all the time – we can't help it because this is how our brain works.

  What it does is to create a sort of a "colour filter" in front of any input from each person based on the perception we have of him previously (talk about importance of first impression). This filter makes us:
  1. Expect each person to say certain things and so we don't actually listen to them but to what (and how) we expect them to say or do.
  2. Enhances events that already fit the filter and diminish events which don't sit with what we expect them to do.

  The trick is less to avoid this – because we can't – but to become aware that we do this and open up our listening process to see beyond that filter.

  Amos

 2. אני מקווה שהפילטר יסלח לי הפעם ויכניס אותי לרשימת ה"גוד גאיז".

  מעניין איך האנטי ספאם מזהה אותי??
  לפי האיימל בלבד?
  או שיש לו בנוסף איזה מספר סידורי מיוחד באיז קוקי.

  מעניין אם זה משנה שאני שולח תגובות מיותר ממחשב אחד (בית ועבודה)
  ואז יש שני קוקיז לאותו איימל.

  שווה בדיקה

 3. בדקתי, בהחלט יש רישום בקוקי לגבי כל תגובה שלי בבלוג.
  מעניין אם אכנס לספאם אם אגיב ממחשב אחר עם קוקי שונה.

 4. Akismet לא מסתכל על הקוקיז, הן מיועדות בשביל העריכה של תגובה בת פחות מ15 דקות. אני חושב שהוא מסתכל רק על BLACKLIST שך שם וכתובת דואל (כמו וורדפרס עצמו) ולפי התוכן אם הוא חשוד. העיקר שיצאת מהרשימה השחורה.

 5. מכיוון שההודעה שלי למעלה כן נכנסה לספאם
  עכשיו אני עושה ניסוי ראשון ומשנה את ה איימל שלי.

Leave a Reply