מעניין מה מטריד את Wired…

בגוגלבלוג מספרים לנו על יוזמה של גוגל לעודד אנשים לכתוב על נושאים שמעניינים אותם.

"רגע, זה לא הבלוגוספירה?"

לא… הם מעודדים אותם לכתוב מאמרים על נושאים מקצועיים, כמו ערכי אנציקלופדיה, והיוזרים יתנו להם ציונים ופידבק והצעות עריכה, ויהיו לינקים בין המאמרים.

"נו בסדר… אז זה כמו ויקיפדיה, נו מה?"

לא, נו! אבל הם מעודדים את הכותבים לשים שם את התמונה שלהם בשביל האגו ולשים פרסומות אדסנס ולהרוויח מזה כסף!

"טוב, אז זה כמו about.com… אז מה?"

נו אתה לא מבין? הם רוצים להשתלט לנו על הפייג'ראנק עם דפי מידע! הם מקנאים בדירוג הגבוה של הויקיפדיה! הם רוצים לדחוף את הפרסומות שלהם בכל מקום! זה יהיה מכת מוות לויקיפדיה!! אתה לא מבין שהיום הם שולטים על הקליק הראשון (דף הבית של החיפוש), הקליק השני (התוצאות וסדרן) ועכשיו הם רוצים להשתלט על הקליק השלישי!! תוכן התוצאות! ויהיו שם פרסומות אדסנס!

"א. חה
ב. חחה
ג. פחחחחח!

"אם גוגל יהנדסו את הפייג'ראנק הם יאבדו את אמון הקהל. גם אם הם יוסיפו את התוצאות למעלה למעלה, איך זה שונה מתוצאות שאני מקבל היום בראש הרשימה מיוטיוב או גוגל וידאו או פרוגל או גוגל ניוז וכולי? ואיך זה בדיוק יהיה תחרות לויקיפדיה?

"זו תחרות לabout.com ולא לויקיפדיה, אנשים עדיין יעדיפו את הויקיפדיה להרבה מהדברים (איפה עוד תמצא אתר עם ערכים לפרקים של סימפסונס ולשחקניות פורנו ולמשחקים של אטארי 2600 בכפיפה אחת, ולידם טענה כי יש להם בקלות יותר מאמרים מאשר לבריטניקה?). חוצמזה, גוגל לא מארחים את השרתים של ויקיפדיה אצלם בחווה? אני חושב שקראתי על זה פעם משהו…"

(שיחה וירטואלית זו לא נערכה ביני לבין וויירד באמת. זה קרה אצלי בראש. מוזר לי שהם נלחצים מזה שגוגל רוצים להוסיף תוכן לרשת)

מה כן מפריע לי? מפריע שלגוגל יש זמן לפתח מנגנוני תוכנה יפים וגדולים אבל לא עוצרים לרגע כשהם מוסיפים לי את זרם הShared items ברידר בלי אפשרות לחסום (ראו פוסט מאתמול), או לדאוג שיהיה לי מנגנון לכתוב מימין לשמאל בג'מיל (יש פלאג-אין וגם סקריפט גריזמונקי אבל שניהם הפסיקו לעבוד לפני חודש בג'מיל החדש, ולדעתי זו לא צריכה להיות אחריות של האקרים לתקן את מה שגוגל עושים בחצי-שעה של עבודת תוכניתן.)

אבל רוצים משהו מצחיק/טעים לסיכום? גוגל פרסמו דף דוגמא ל"נול" כזה, מאמר מהגוגלפדיה. "תראו כמה יפה זוהר האגו של הכותב בראש המאמר בואו לכתוב אצלנו, תרוויחו כסף!". שני פרטים מעניינים: את הנול כתבה רחל מנבר, והוא מחובר לפוסט שכתב אודי מנבר (נפוטיזם! בגוגל! אוי!), אבל יותר מענין שהעמוד, עם פרסומות האדסנס שבו מכיל תמונה שמוכרזת CC-nc.

תורכם להגיב 🙂

17 תגובות בנושא “מעניין מה מטריד את Wired…”

 1. אולי חצי שעה של עבודת תכניתן, אבל אח"כ הרבה שעות של תמיכת לקוחות…

  סיפור אמיתי: בתקופה שה־gmail העברי היה בעבודה, קטע קוד קטן ממנו (dir=ltr אחד, למעשה) "דלף" לגרסה האנגלית של gmail.
  וזאת יש לדעת- אם יש dir כלשהו בעמוד, הדפדפן (גם מוזילה וגם אקספלורר) מחליפים את תצוגת הסמן לסמן הכיווני (ההוא עם הצ'ופצ'יק שמראה לך אם אתה כותב מימין לשמאל או משאל לימין).
  באותו היום התמיכה של gmail *הוצפה* במאות פניות (בלי להגזים) גם מממשתמשים בתוך החברה וגם מממשתמשים מחוץ לחברה על כך ש"הסמן ב־gmail שבור!!!!!!" והרוחות לא שקטו עד שקטע הקוד הסורר הוסר מהגרסה האנגלית.

  ככה שמה שהאקר יכול לעשות בחצי שעה עבודה כשקהל היעד יודע מה זה לעזאזל bidi לא ממש מתאים להטמעה as is עבור כלל משתמשי gmail בגרסה האנגלית.

  אני לא רוצה להכנס כאן לדיון איך הכי כדאי להטמיע תמיכה ב־bidi בממשקים הלא־עבריים (כי לא מדובר דווקא בממשק האנגלי. מה עם משתמשי הממשק הרוסי למשל שרוצים לכתוב בעברית?), כי הייתי בדיונים כאלו מפה עד הודעה חדשה.

  אני כן מביאה את הסיפור הזה בשביל להבהיר שמדובר בנושא קצת פחות טריוואלי ממה שאנשים ש־should know better (כן, אני מסתכלת עליך) כותבים.

 2. אם הדבר נפתר בצורה מניחה את הדעת בפלאג-אין או במונקי-סקריפט, אני בטוח שאפשר לפתור אותו בקלות גם בפיסת קוד JS שתפעל אם המשתמש סימן שהוא רוצה RTL בדף ההעדפות, ותתן תכונת DIR=RTL לתיבת התשובה רק אם הפיצ'ר מאופשר ולא שניה לפני.

  הל, אפשר ליצור ממשק נוסף "אנגלית עם RTL" ליד אנגלית, עברית ורוסית הרגילים. לפחות בינתיים. זה לא שבגוגל חסרים אנשים שיודעים ג'אווהסקריפט.

  כרגע האופציות שלי הן:
  1. לוותר על כתיבת עברית בג'מיל.
  2. לכתוב עברית מודבקת לימין בג'מיל אבל LTR ומילים באנגלית ידפקו את המשפטים.
  3. לעבור למנשק הישן ולשכוח מיתרונות החדש
  4. לעבור לעברית ולהתרגל מחדש (אם יש שם בכלל אופציה לLTR) ולוותר על כל המונקיסקריפטד שאני עובד איתם
  5. להרים ידיים ולחזור לIMP או אפילו MUTT הישן והטוב, כי אם כבר לכתוב בעברית דחופה לא נכון, לפחות לעשות את זה בנוחיות והפרטיות של השרת הפרטי שלי.

  נכון לכרגע, אני מדלג בין 1 ו-2, אבל מצבור של סיבות מהחודש האחרון גורם לי להתחיל לפעול לכיוון 5. אני יודע שאני כזה קטן ולא מזיז לגוגל כהוא זה, אפילו אם אני "פאוור יוזר" ו"ארלי אדופטר" ושאר ירקות, אבל אני תמיד הרגשתי שלגוגל אכפת מלתת לי חווית גלישה טובה ומשופרת כי זה טוב להם לביזנס. לאחרונה נראה שהשתן עלה להם קצת לראש, וחווית השימוש שלי נפגמת. את מוזמנת לתייג אותי כ"Early disowner" אם בא לך.

 3. הקהל של פלאג אין/גריסמונקי סקריפט הוא שונה מאוד מקהל היעד של פיצ'ר כזה, והרבה יותר טכנולוגי.

  אתה יודע מהי הסיבה מספר 1 שמשתמשים דוברי עברית/ערבית פונים לקבוצות תמיכה של אופן אופיס?
  עברית/ערבית שלא נכתבו טוב בגלל שלא הודלקה התמיכה העברית/הערבית של אופן אופיס בהעדפות.

  אתה באמת חושב שאם יחביאו את האופציה לתמיכה בעברית בהעדפות הקהל שזקוק לזה יגיע לאופציה הזו? אני לא.

  (ובלי קשר- יש לך שגיאת תרגום בתבנית כאן. כתוב "שילחת תגובה", ואין כזו מלה "שילחת").

 4. הקהל הזה יותר טכנולוגי – אז מה, מגיע לנו לסבול כי אנחנו "טכנולוגיים"?

  אני חושב שאם יחביאו את האופציה היא לפחות תהיה שם. אם אני לא אגלה אותה בטעות בעצמי, אז יום אחרי זה אני אקרא על זה ב10 בלוגים של חברים "מהקהל הטכנולוגי". איזה מין תירוץ זה לא לתת את הפיצ'ר? לגוגל יש מאות פיצ'רים שמי שלא לוחץ על "חיפוש מתקדם" ו"עזרה" לא מגלה אותם. ממתי זה עצר את גוגל לתת אותם? אני עד היום משתמש בגוגל סאג'סט כי אני "קהל טכנולוגי" למרות שזה "פיצ'ר סודי". מה הבעיה לתת עוד "פיצ'ר סודי" כזה אם כ"כ הרבה אנשים מבקשים אותו? אני לא מבין את הטיעון שלך.

  לגבי התבנית – תורגמה ע"י חנית וקיבלתי ממנה את התרגום רק בצורתו המתורגמת MO בלי PO אז אין לי איך לתקן. אולי יום אחד אחליף סקין עוד פעם.

 5. והרגע נחתה עלי ההארה בעקבות הפוסט של איתן בנושא (ראו טרקבק). אם הפיצ'ר מוסתר, איך ידעו עליו.

  אני אומר לקחת רעיון מקליפי (לא לירות בי!!!) אם נראה שהיוזר כותב משפט שלם בעברית או ערבית, להקפיץ פופ-אפ קטן ולהציע לו הפעלה של הפיצ'ר. סוף סיפור.

 6. מעניין איך הפוסט על ה(ק)נול הפך לדיון על הLTR ביישומים של גוגל (לא רק הג'ימייל, אלא גם הדוקומנטס ובלוגר ופייג'ס וכו').

  האמת השנול הזה בכלל לא ברור לי. למה שלא ינסו להחיות את גוגל אנסרס?

 7. ראה את התגובה שלי אצל איתן, שם פירטתי יותר.
  שוב- אין לי שום דבר נגד הפיצ'ר הזה (להיפך!), רק שזה הרבה פחות טריוואלי להוסיף ממה שאתה כותב שזה, זה הכל.

 8. שוש, אני לא רואה תגובה שלך אצל איתן…

  לגבי יישום – אני בטוח שזה לא ייקח יותר משלושה ימים עבודת תכנות (בהגזמה פראית) ועוד שבוע QA. אין לגוגל את המשאבים האלו חופשיים?

  אורן – הפוסט שלי היה "תראו על אילו פרויקטים גוגל משקיעה כוח אדם ואילו פיצ'רים נחוצים מוזנחים" פחות או יותר.

 9. התגובות אצל איתן "ממתינות לאישור". גם אני השארתי שם תגובה ובטח כבר עניתם לי עליה עוד לפני שהיא פורסמה 🙂

 10. בצירוף מקרים מוזר התאפס לי הטיימזון בגוגל. כשניכנסתי ל-settings לסדר את זה גיליתי שם צ'ק-בוקס Show right-to-left controls in the editor. לא שמתי לב לזה בעבר אבל כן שמתי לב ל-RTL קונטרולס רק שהם חירבשו את הכיוון בכל פעם שהכנסתי מילה באנגלית או שמתי נקודה בסוף משפט בסוף פיסקה.

  סימנתי את הצ'קבוקס ועכשיו נראה לי שזה פועל טוב.
  או שתפילותינו נענו או שעוד לא שמתי לב לבעייתיות שעוד קיימת…

 11. אורן: האופציה הזו קיימת ב־settings של docs כבר כמה חודשים טובים.
  עירא: ולזה בדיוק התכוונתי כשכתבתי שאם שמים את האופציה בהגדרות אף־אחד לא יודע שהן שם…

 12. זה דלוק אצלי בDOCS, אבל לא משנה לג'מיל. האופציה הזו לא מופיעה במסכי הסטינגז של הג'מיל ובאורח פלא ג אין לי שם איך לבחור איזור זמן. איך ג'מיל יודע מה השעה אצלי אם ככה? ואם מודלק בידי בדוקס למה הוא לא משתמש במידע?

  אני במקביל ממשיך לחפש תחליף GPLי להתקנה על השרת הפרטי שלי או לעבור חזרה לIMP.

 13. לצערי, בשלב הזה אין מספיק שיתוף מידע בין יישומי גוגל השונים.
  זה שבידי מודלק לך בדוקס אמור לתת לך את כפתורי הבידי בתוך דוקס עצמו. אין לזה השפעה על gmail לצערי.

  gmail קורא את אזור הלוקאלי אצלך עם ג'אווה סקריפט. תשנה את השעה הלוקלית אצלך ותראה איך השעה ב־gmail משתנית.

 14. ואני הייתי בטוחה ש"שילחת" תגובה זו מן התחכמות מכוונת שכזו 🙂
  ולמה לעזאזל מלים מסוף שורה משתכפלות לתחילת השורה הבאה?? זה איום ונורא!!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *