דברים שרואים משם – טיוטא למסלול הטיול

בשיטוטי לחומר על סקוטלנד אני עושה שימוש בגוגל ארץ שמפנה אותי לאתרים מעניינים וכל מיני פורומים אחרים. כך גיליתי בין השאר את טירת קילברן שכדי לגייס כסף לשיפוץ כמה קירות פשוט שכרו כמה אמנים לצייר על הטירה עד שיהיה מספיק כסף לשפץ אותה והיצירות יקולפו. מצאתי גם תעלה מוגבהת עם מעלית אסדות. אין לי מושג איך מאיפה הצליחו לצלם את המפלצת, ולמרות ההסברים של ארכימדס, לא הבנתי איך מעלים אסדה של 1800 טון 30 מטר באויר…

אבל לתכלס… התכנסנו כאן הערב לצייר מסלול ולקבל עצות. חרשתי עם גיא קצת ברשת, ויקיפדיה והרבה גוגל ארץ (משוגע מה שהולך שם! שנתיים אני מכור ועדיין מגלה כל יום חידושים!)

אנחנו יוצאים לפנות בוקר ב14 לספטמבר (והמספרים בהמשך מציינים תאריכים בו). האילוצים שבנינו סביבם כוללים ביקור במזקקות שחפצה נפשינו שלא בסופ"ש (כי מי יודע אילו מהן פתוחות אז למבקרים), המעבורת מאיילה לאובן מפליגה רק אחת לשבוע ביום רביעי, ומעבר לזה הכל מאוד גמיש. אם לדעת מישהו שיודע דבר לא שמרנו מספיק זמן לאתר זה או אחר, ספרו לנו :-) כמו כן אם יש מסעדות מומלצות על המסלול, או לחלופין אם יש מדריך שאתם ממליצים במיוחד (לונלי פלאנט? ראף גייד? מדריך "אבא-של-יאיר" לפיד?)

את המסלול הזה מלווה שוב קובץ KMZ (מעודכן מהיום!) למי שיש גוגל ארץ; ולמי שאין, אפשר להציץ במראי המקום שיפורטו למטה דרך גוגל מפות.

עם התנצלות עמוקה לבריטים ולהיסטוריה הארוכה שלהם, אין לי מושג מספיק ואני לא משוגע על ביקור במדשאות רק בגלל שהיה בהן קרב מפורסם. לא יודע בדיוק מי היה וואלאס או מתי היו קרבות פאלקירק הראשון והשני, אני מניח שאשלים את זה בדרך. אני לטיול הזה יוצא בשביל נופים, כמה טירות פה ושם, וכמובן אוכל טוב וסינגל מאלטים…

ימי הטיול:

14 לספטמבר: יורדים מהמטוס ב14:00, מתארגנים על אוטו ומלון, נשאר בערך ארוחת ערב ולישון.

15: שבת באדינבורו, זמן להכיר את העיר ולהתרגל למבטא.

16: יום ראשון נוסעים לאט מערבה, הכביש המהיר לוקח אותנו דרך גלאזגו, נעצור באכנטושן אם פתוח ביום ראשון, נעבור ליד לוך לומונד, דרך כבישים מתפתלים בין הרים, ומפגש הואדיות "Rest and be Thankful", פיורדים קטנים ולבסוף עולים על מעבורת לאיילה בנמלצ'יק בשם קנאקרייג.

17: טיולים באיילה וכמה מהמזקקות החביבות עלינו.

18: טיולון בג'ורה וכמה שנפיק יותר מאיילה אם נשאר…

19: יום "דבר כמו שודד ים" הבינלאומי! שני שודדי הים עולים בבוקר במיטב המסורת עם מכוניתם על המעבורת להפלגה של ארבע שעות לאובאן, ומטילים שם עוגן ללילה, והולכים לחפש רום במסבאות המקומיות (אגב, אובאן מאוד קרובה לאי "רום" אבל לא נהיה שם. ולצערי אין שם גם Monkey Island).

20: מתעוררים מרועננים בבוקר חמישי סתווי, נוסעים בניחותא לבקר בטירת סטוקר (הידועה גם כ"טירת אהההההההההההההרג" מסצינת הסיום של מונטי פייתון והגביע הקדוש), נציץ בגלן קו, אינקרי והמגדלור החביב של קלוולין (בנקודה הזו כבר יצאו לנו המגדלורים מהאף אני בטוח) ונמצא מקום לישון בפורט וויליאם.

21: חותכים בהרים ועולים לאי סקאי (על שם העור המזויף של מושבי האוטו), מלטפים כבשים ונהנים מהנוף, ואולי מספיקים לבקר בטאליסקר, אבל לא חובה…

22 שבת: ממשיכים לטייל בסקאי חצי יום, ואחרי ארוחת הצהריים יוצאים להרים לכיוון אינברנס. או שמגיעים או שמוצאים בדרך צימר.

23 ראשון: מטיילים קצת בלוך נס "כי חייבים" וכשנמאס חוזרים ומטיילים באינברנס שנראית כמו מקום חמוד. אם גלן אורד פתוח בשבת אז מבקרים.

24: משלימים ביקור בגלן אורד (אם לא היה פתוח בראשון), ונוסעים בניחותא לספיסייד דרך אלגין ואולי מקומות שווים אחרים. המלצות? בערב ישנים בפונדק קרייגלאקי שקראתי עליו המלצות, על גדת הספיי ממול מזקקת מקאלאן.

25: מתברברים בכיף בין עוד מזקקות ספייסייד והרים וגבעות, ואחרי הצהריים נוסעים דרומה. שתי שאלות:
א. לעקוף את ההרים ממזרח ו/או לבקר באברדין? לעבור דרך ההרים? לעקוף את ההרים מהמערב? אנחנו נוטים לנסיעה דרך ההרים אבל אולי אנחנו מפספסים משהו.
ב. לסיים את היום בדאנדי או בפרת'? איפה יותר חביב?

26: מתעוררים ונוסעים לאיטנו לטיול באיזור ומסיימים בערב באדינבורו.

27: עוד יום טיולים באדינבורו או לחלופין גלאזגו אם נחליט לקפוץ לשם בכל זאת.

28: חצי יום בקושי, ב14:00 צריך להחזיר את האוטו ולהתייצב לטיסה.

השאלות:
* האם יומיים באיילה וג'ורה זה טוב? פחות מדי?
* אנחנו נוטים לשים את האיים בהתחלת המסע אבל אולי נכון לשמור אותם לסוף?
* דאנדי או פרת'?
* אברדין או לא?
* אם מוותרים על אברדין – מאיפה לחצות את ההיילאנדז? מזרח, מערב או באמצע?
* האם יש אתרים שכדאי להוסיף למסלול או לזרוק ממנו?
* למי יש המלצות למלונות, צימרים ומסעדות במסלול?
* כמה סוכר בקפה?

25 תגובות בנושא “דברים שרואים משם – טיוטא למסלול הטיול”

 1. Oi! My information is very old, but I'll give it a try.

  Check yer dats – are you contingent with either the Edinborogh fringe or Braemar games? The first is amazing the second is a check-mark, but a nice one.

  In edinborough, if the castle is open and resgtored – go visit.

  Loch Ness – it is just a tourist trap, that's the real monster.

 2. Have you checked the sunrise/sunset for these dates?

  Especially at such parts (i.e. closer to the pole), you can have daylight for much longer periods than you might be accustomed to in Israel.
  For instance, on the day you'll land in Edinburgh the sun will set at 19:34. That's more than 5 hours after you land, and it could be that you'll have long twilight.
  See here
  for reference and maybe try to stuff more into your days.

 3. אני מאמין ששקיעות ונופים עוצרי נשימה לא יחסרו לנו.
  לגבי זריחות – אני אשאיר את זה לעמיתי לטיול. הזריחה האחרונה שאני ראיתי הייתה בצבא, ולפני זה בקייטנה של החברה להגנת הטבע. אני רוצה להשאיר את זה בדיוק ככה.

  בכל מקרה – אחרי כמה שעות של בדיקות ורעיונות, זה המסלול שאנחנו חושבים עליו. ברור לגמרי שיש את השאט-לנד, ועוד מקמות רבים שלא נספיק לטייל בהם, אבל זה רק בגלל שאנחנו רוצים טיול רגוע. לא מחפשים לרוץ מדי. המרחק המירבי שאנחנו נוסעים הוא 160 מייל ליום, והמוצע נע בסביבות ה-90-100 מייל ליום, שזה מרחק סביר ביותר לטיול רגוע. כך לפי התכנון הקיים. בכל מקרה, כמו שעירא כתב – המלצות ושאלות יש לא מעט, אז אנא – הרגישו חופשי להפציץ במידע.

 4. אהלן עירא,
  באיילה מספיקים יומיים ובג'ורה אין מה לעשות יותר מחצי יום.
  אם אתה כבר מגיע לספייסייד ועל אחת כמה וכמה מגיע לאיזור אברדין אז אתה חייב להכנס לרויאל לוכנאגר!

 5. המסלול נשמע מעולה. (:
  קודם כל, הנסיעה מאדינבורו לקנאקרייג היא מדהימה, מין "חוצה סקוטלנד" שכזה עם המון סוגים של נופים, והיא לא קצרה בכלל. תבררו מראש מתי יוצאת המעבורת, אחרת אתם עלולים להיתקע שם כמה שעות טובות או אפילו לחכות עד למחרת. בכל מקרה, בעיני עדיף לקחת את המעבורת בשעות האור, הדרך ממש יפה.

  אגב, חשבתם אולי לנסוע דרך Arran? מגלזגו ל-Ardrossan (זה לא רחוק בכלל), במעבורת לאי Arran (אי יפהפה, ואם חייבים אז יש בו גם מזקקה…), לחצות את האי הקטן ל-Lochranza ושוב במעבורת ל-Claonaig, ואז אתם ממש קרובים לקנאקרייג. או שזה יותר מדי ים בשבילכם? (:
  בכל מקרה, כאן יש מפה טובה: http://www.undiscoveredscotland.co.uk/usmapindexes/argyll.html

  לגבי Islay, גם אם נדמה לכם שיהיה בסדר ותמיד תוכלו למצוא חדר, זה לא כזה פשוט! תזמינו מקום לישון מראש, אחרת אתם עלולים ממש להיתקע. ב-Islay, מי שתופס את החדרים להשכרה הם לאו דוקא תיירים (ולכן אין משמעות לעובדה שאתם מגיעים בסוף העונה) אלא דוקא עובדים ואנשי מקצוע למיניהם שמגיעים מה-mainland לעבודות תקופתיות.

  בעיני יומיים ב-Islay זה טיפה מעט (במיוחד אם זה כולל את היום שבו מגיעים או עוזבים במעבורת), אבל ארבעה ימים זה יותר ממספיק.

  עוד דברים לעשות ב-Islay:
  אולי כדאי לכם לשקול לבקר במזקקת Kilchoman, שמעתי שמרכז המבקרים שם נחמד במיוחד (אבל לא ראיתי בעצמי כי כשאני הייתי שם עוד לא היתה מזקקה). בכלל, בגלל שאתם עם אוטו, אולי כדאי לכם לטייל קצת באי עצמו, אולי לישון באיזו חווה.

  יש בר נהדר ב-Port Charlotte Hotel בפורט שארלוט. פורט שארלוט הוא כפרון שנראה כאילו הוציאו אותו מתוך גלויה, עם רחוב אחד שיושב ממש על האוקיינוס (וגם המלון). הבר של המלון פתוח גם למי שלא מתארח במלון, הנוף לים מדהים (במיוחד כשהים סוער), האוכל נחמד ומבחר הוויסקי נאה ביותר (וגם הברמן היה בשנות השבעים בקיבוץ ומת על ישראל. אני מנחשת שלמרות שעברו כמה שנים, הוא עדיין יהיה שם…).

  בבאומור, כדאי לשבת בבר של Lochside Hotel – יש שם 250 סוגי וויסקי ונחמד שם לאללה.

  בעיני, המזקקה שהכי כיף לבקר בה היא Bruichladdich. במרכז המבקרים שלהם היתה הפעם הראשונה בחיי שהגישו לי עוד ועוד וויסקי עד שאני אמרתי די. אני חושבת שזו המזקקה הכי נדיבה בטעימות שהייתי בה (זה עלבון לקרוא לזה טעימות, זה היה כוסות שלמות של כל מה שיש להם על המדף…).

  לגבי סוגיית אדינבורו/גלזגו, אני אהבתי את גלזגו הרבה יותר. אדינבורו יפה אבל הרבה יותר כבדה והיסטורית. גלזגו עיר הרבה יותר חיה. לא יודעת אם ארכיטקטורה מעניינת אתכם, אבל מבחינתי אסור לפספס את Glasgow School of Art, היצירה המטורפת של צ'ארלס רני מקינטוש. הסיור שם מאוד מרשים, וגם שאר היצירות שמפוזרות בעיר והמוזיאונים שמציגים עבודות שלו. בכל מקרה, יכול להיות שאם יש לכם רק יום אחד ואתם לא בקטע של "לקרוע את העיר", אדינבורו תהיה נהדרת (אבל קחו בחשבון שקשה למצוא שם משהו שפתוח אחרי 23:00).

  בר מומלץ באדינבורו – Bow Bar ברחוב West Bow מספר 80 (ממש מאחורי הטירה). מאות סוגי סינגל מאלט (תפריט הוויסקי הגדול ביותר שראיתי), לפחות 10 ברזי בירה קבועים ועוד כמה שמתחלפים על בסיס שבועי, אוירה מעולה. מגיעים לשם תיירים, אבל גם הרבה קבועים מהסביבה שמגיעים לבירה אחרי העבודה.

  נסיעה טובה! (:

 6. אם אתם מעוניינים, אשמח לארגן לכם מופע שקופיות של החודש שלי בסקוטלנד. תראו ותחליטו לבד מה מתאים ומה פחות

  שי

 7. עם כל חיבתי לתאטרון אני אפילו לא מגיע לפסטיבל ירושלים או לגמור את המנוי שלי לקאמרי מלפני 4 שנים. אני לא נוסע עד לאדינבורו בשביל זה, מצטער :-)

  את היאספות בריימר אנחנו נפספס בשבועיים ואת פסטיבל התאטרון בשלושה, אבל זה בסדר כי ככה יהיו לנו מקומות במלונות. את הטירה אני בטוח שנראה, ובלוך נס אני בטוח שאין הרבה מה לראות לפי תכנית או שתיים שראיתי כבר בנושא. אפילו רחוק מלהיות הנוף הכי מעניין באיזור.

 8. בין בעיות השרירים של גיא ובעיות הגב שלי אנחנו נמעיט (לצערי!) בהעמסת יתר של הגוף. וממילא אנחנו באים לעשות טיול באיזי-בריזי (אני חושב גיא שלא מדובר ביותר מממוצע של 70 ק"מ ליום אם תבדוק). אבל אני לא דואג. יהיו מסעדות ובירות טובות כדי לנוח ויהיו ימי טיולים. בי נשבעתי שאני אתחיל להשקיע יותר בבריאות וכושר בחודשיים שנותרו כדי לא להיות שם פדלאה טוטאלית.

 9. יותר מעניינים אותי נופי ההרים מאשר הרויאל לוך, ויסקי חביב אבל לא מדבר אלי מאוד… :-)

  אם תלחץ על הלינק לעיל לגוגל מפות תבין על מה אני מדבר לגבי חציית או מעקף ההיילאנדז, שמתי שם את שלושת האופציות לחציית ההרים. בכיוון שאנחנו נוסעים אנחנו יכולים לעשות חיתוך לכיוון החוף ואברדין ולשלב את אזור ההרים המסולעים של הרויאל לוך גם כן, אבל זה במקום עוד יום באיזור אדינבורו\גלאזגו (שאין לי בעיה לעשות! אם יש באברדין משהו מיוחד… עוד לא קראתי עליה מספיק). תזכור שבאותה נקודה בטיול כבר נהיה אחרי הרבה עיירות חוף ונמלים ואברדין אם הבנתי היא מהתעשיתיות שבהן. אולי אני מעדיף את המוזיאונים והגלריות של גלאזגו יותר?

 10. I understand that you want to take it totally easy.
  From my experience travelling to beautiful places (e.g. New Zealand, which is now our backyard, is sometimes compared to Scotland), it feels a waste to find yourself in the hotel room when there is still light outside (and last time we visited there was in January, where we had sunset at around 22:00!).

  Maybe plan extra "nice to have" activities in case you feel like doing more some of the days.

  A

 11. אני כבר ראיתי את מסע השקופיות של מכנס לפני כמה שנים, כשהוא עוד גר בקרית אונו. יחד עם זאת, אני מוכן תמיד לראות את זה שוב, ובמיוחד את ההתאהבות של מכנס בחשופית המפורסמת. :)

 12. אואה, כמה רעיונות… ארשום לי את פורט שארלוט, והבנתי שיש גם B&B מצוין בלגאוולין (יש שם כפר? חשבתי שרק המזקקה לבד!)

  לגבי סיבוב דרך אראן – צריך לבדוק, אין לי מושג כמה זה מייקר (אגב גיא, אם אנחנו חוזרים מקנאקרייג במקום אובן, זה עולה לנו פחות, נותן יותר גמישות (שתיים-שלוש הפלגות ביום במקום אחת בשבוע) ואולי אפילו חוסך זמן ומחלת ים (רק שעתיים ולא ארבע). לשיקולך)

  לגבי יומיים באיילה+ג'ורה: כרגע זה נטו יומיים ושלושה לילות, לא כולל ערב הגעה ובוקר הפלגה. לא מספיק?!

  קילקומאן: אני אברר איפה זה נמצא ואנעץ שם מארקר :-)

  ברוכלאדי על המפה ממזמן, זכרתי את הסיפורים שלך :-)

  לא נקרע שום עיר וגלאזגו נשמעת יותר מעניינת (אף אם יותר מפחידה). יכול להיות שנשמור אותה ליום האחרון, ונשאיר את מיטלטלינו המסכנים במלון באדינבורו ונבוא עם מינימום ציוד פוטנציאלי לשוד לגלאזגו.

  והבואו באר נרשם גם הוא. כנראה כבר לערב הראשון? :-)

 13. Well – I WAS talking about New Zealand (and its southern part at that – http://tinyurl.com/yqsl3b

  It was just an example – January in NZ might be not far from July in Scotland.

  And speaking about ideas – how about taking a glider flight over the rolling hills? It's a beautiful way to spend a day and to see a beautiful country from above.
  Here is a link for a start: http://www.scottishglidingcentre.co.uk/ and let me know if you need more specific info on how to decide where to go. Generally you should be able to just pop-up in a gliding club and ask for a ride but the little tricky part is to find a day with good gliding conditions to do so (though it's not critical for non-pilots – you aren't going to fly over an hour anyway and even a tow up to 3000 feet and a gentle glide back to the ground in 20-30 minutes might be enough for you).

  If you want to try this in Israel before you go then let me know and I'll try to hook you up with my former colleagues at the Megido gliding club to try to get you a guest flight at a reduced price.

  O

 14. מקווה שהאימייל המייגע מסביר למה אני בלב כבד נאלץ לוותר (רמז, אפשר להשוות בין שעת כתיבת ההודעה הזו, לאחר ערב לימודים, לשעת ההרצאה הראשונה מחר, 08:30).

  אולי בפעם הבאה…

  לילה טוב ושבוע טוב.

 15. I *was* talking about New Zealand, and its southern part at that:
  http://tinyurl.com/2c8a9h

  January in NZ =~ July in Scotland.

  For other ideas – how about taking a glider flight over the rolling hills of Scotland. It's a beautiful and relaxing way to view a beautiful country from above. I have over 400 hours experience flying gliders myself so I hope you'll take my word that it's a safe sport (up to the competency level of the pilot, of course)
  For a start see
  http://tinyurl.com/3dvfgc
  You should generally be able to hop in to any glider club and ask for a ride, though it would be better to try to find a day with good gliding conditions.

  If you want to try it in Israel in order to decide if you like it then let me know.

 16. אתם הוזמנתם, אבל בחרתם לבזבז את הכסף שלכם על בית וסיגריות. אני מעדיף להיות הומלס מסתובב בעולם ונהנה… P-:

Leave a Reply