Blu-ray עוד לא מת, המונופול הבא?

הרגע מצאתי ידיעה מעניינת. הבלו-ריי, שחטף כבר איחולי מוות מהיר אחרי הסירוב התקיף של סוני לאשר הפצת פורנו בפורמט (למה מותר להם בכלל להחליט על דבר כזה?), ושדשדש בחנויות הרחק מאחורי מכירות הHD-DVD, התחזק בחודשים האחרונים ואם צריך עוד בוסט השבוע הוא קיבל את זה – בלוקבאסטר הודיעה שבכל רחבי ארה"ב (כ1700 סניפים) יחזיקו סרטים חדשים שיצאו רק בבלו-ריי ולא בHD-DVD. אני חייב לתהות אם זו החלטה כלכלית ניטרלית ופשוטה או שזרם כסף בעסקה לכבוד הבלעדיות…? כשר או לא כשר?

3 תגובות בנושא “Blu-ray עוד לא מת, המונופול הבא?”

 1. לפי מה שאני מבין (שזה לא הרבה) בלו-ריי הוא תקן טוב יותר מ-HD-DVD – מעבר לעובדה הפשוטה שהוא מאכסן יותר מידע, אז הוא גם יותר מהיר, ולמרות שבלו-ריי הגיע לשוק מאוחר יותר, מסקירה מהירה נראה שיש יותר מכשירי בלו-ריי לקניה (כולל צורבים) והם עולים פחות. לתקן של בלו-ריי גם נראה שיש יותר עתיד עם כל מיני הרחבות משוגעות שמדברים עליהן.

  בכלל, אני חושב שהדיבורים על מונופול הם לא במקום – בסופו של דבר תקן אחד ינצח וכולם יתייצבו מאחוריו, כמו במקרה של MMCD מול DVD או היותר מפורסם – Betamax מול VHS. סוני הפסידו בסיבוב הקודם, אבל אולי הפעם התקן הטוב יותר ינצח.

  כשמדברים על תקנים (בניגוד ליצרנים), ריבוי תקנים לא מועיל לצרכן ותקן יחיד אינו מונופול.

 2. א. כבר יצאו צ'יפים (ואולי גם מכשירים?) שקוראים את שני הפורמטים. סה"כ מדובר על הבדלים ברמה הפיסית אבל כנראה זניחים (אותו תדר לייזר, שיטות יצוג פיסי דומות מספיק כשביל לקרוא את שתיהן באותו חיישן).

  ב. הבעיה היא לא ריבוי תקנים כי אם חסימת אפשרויות לצרכן של אותו התקן. צרכן בהקשר זה הן יצרניות הסרטים והנגנים. רבים טוענים שסוני הפסידה את שוק הבטא כשאסרה להשתמש בקלטות להפצת פורנו, לדעתי זה בגלל שהם מכרו למעט יצרנים ובהרבה כסף את זכויות השימוש בפטנטים וזכויות הייצור, אבל רק למומחי הישטורית השוק פיתרונים. מה שחשוב הוא לתת ליצרני המכשירים ולמפיקי הסרטים אפשרויות משחק וחופש שימוש במוצר (שהוא הפורמט הפיסי, תקני סידור, ייצוג ודחיסת הנתונים שעליו, והגבלות הגיוניות יותר או פחות לתכנים שמותרים להפצה בעזרתו). בסופו של יום, אם תתן יותר חופש לשוק, המוצר יצליח יותר כי הוא יתאם ליותר מוצרים משלימים ויהיה מועיל יותר ללקוחות המיידיים וגם ללקוח הסופי. סוני מנסים להגביל ולא לפתוח ולא ברור לי למה הם עדיין חושבים שזה יצליח להם (וזה לא רק הבטאמקס, זה גם המינידיסק, נגני המוסיקה הדיגיטליים שהיו האחרונים לתאום לMP3, והדיסקים המוזרים של הPSP, ולבטח עוד הרבה תקנים שמתו עוד ביפן לפני שהתחילו הפצה בעולם)

  כשאתה אומר שהBR הוא תקן יותר טוב, אתה מודד רק את הטכנולוגיה. אני מודד גם את המגבלות החוקיות והבעיות שמערים בעל הזכויות על היצרנים, ובזה סוני חזקים מדי. חזיתי ואני מחזיק בדעה עדיין, ששני התקנים ימותו ויוחלפו הרבה לפני שיהפוך מי מהם למיינסטרים.

 3. אני חושב שאני אחכה לקרן סגולה!!!

  אגב אפשר לקנות היום PSP3 ולהפוך אותו לBR פלייר במחיר זול יחסית ל פלייר רגיל.

  אבל צריך טיפה להתפשר באיכות הסאונד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *