היסטוריה, בעסה וניתוח השתלה

פעם פעם היה לי מחשב עובד. מה צריך צעיר נמרץ בימינו מלבד מסך, מקלדת ועכבר, עליו יוכל לגלוש, לענות לדואר, לצפות בסרטים ומדי פעם לכתוב עבודה לאוניברסיטה? אז, בתחילת המאה, היה לי מחשב חזק וגיבור עם שני מעבדי פנטיום 2 350מ"ה שעשה כל מה שרציתי ועוד קצת. הוא הריץ אז מנדרייק (לימים מנדריבה). ולאותם ימים, ותהי לי נערה, אשר מדי פעם הייתה לוחצת אותי להעביר את מערכתי לדביאן. "עוד תראה עוד תראה כמה טוב יהיה בגרסא, בגרסא הבאה!", אבל אני עייפתי באותם הימים מעיסוק במחשבים, והמחשבה על נטישת הRPMים החמימים לטובת טריטוריות חדשות המצריכות יום לימודים ארוך התישה אותי מראש.
ויהי היום, ותצא הנערה מחיי (ברוך הSHELL), ויעברו עוד כמה חודשים ואחתום עם שותף לדירה. שחר זוכר איך עוד התלוננתי והתבכיינתי שנמאס לי מכל המחשבים ואני רוצה להחליף מקצוע, אבל אז בא השטן להשטין על דרכי, ובוקר אחד (יענו 4 בבוקר בלי שינה) הצלחתי למחוק לעצמי את /etc/ באבחת אצבע לא זהירה, וכל יום המעבר של שחר בערך, ישבתי והתקנתי לראשונה דביאן וניסיתי בלימוד עצמי לגרום לו לפעול כראוי (למה לא מותקן less בברירת המחדל לכל הרוחות?) ושחר הצביע ואמר לחבריו "והוא עוד אמר לי שהוא לא גיק ונמאס לו ממחשבים. חע!".

אבל זה היה סיפור אהבה מוצלח, עברתי ולא הסתכלתי עוד לאחור. חשבתי שהגעתי אל המנוחה והנחלה. אך החיים אכזריים, וביום שבו ליאו ואורנוס מצאו את עצמן תקועות ביחד בבית השלישי עם סרטן באופק, נשבר בי נים, כי אחרי כמה שנות צילום חובב הבנתי כמה דברים שמאז לא השתנו –

 • אם אני רוצה תוצאות מקצועיות בלי שעות של חדר חושך צריך לעבור למחשב
 • אם אני רוצה כלי עבודה רציניים, לינוקס היא לא אופציה כרגע
 • אם אני לא רוצה לחיות באוברדראפט אני צריך לקנות מכונת חלונות ולא מקינטוש.

בצר לי בלעתי את כבודי וקניתי מכונת חלונות חזקה ואראה כי טוב. הלינוקס הישן שודרג טיפה עם השנים וממשיך לשרת את קבצי, דואלי, חיבור ביתי לעולם, אבל כבר לא יצלח להריץ סביבה גראפית ולשמור על מהירויות התגובה להן התרגלתי במרוצת.

והנה הגיעה נקודת מפנה נוספת בסיפור. כבר 8 חודשים לערך שאני עובד אצל חברת קוד פתוח ומערכות לינוקס על שולחן העבודה שלי בכל אשר אפנה, ונזכרתי כמה אני מרגיש שם יותר בבית. לפני יומיים נתקע לי מחשב החלונות ומחשבת שחזור כל ההתקנות מביאה לי את החלאסטרה. בעודני דוחה את המחשבה אני עובד כאן על הלינוקס הישן והטוב, מתגרד בכל גופי מהאיטיות (מדובר כרגע בזוג מעבדי פנטיום 3 500 Katmai אימתניים לתקופתם – 512K מטמון לכל אחד, אבל רק 256MB זכרון…). וסופר את האופציות…

 • להתקין מחדש את החלונות על מחשב האתלון64 החדש יותר?
 • להעביר את הלינוקס לאתלון ולפתור את בעית החלונות ביום אחר, על חומרה חדשה?
 • לנקות מאבק מפלצת ששוכבת לי כאן עם זוג מעבדי XEON3-800 וגיגה זכרון כדי לשפר בקצת את המצב באופן זמני ללינוקס ולתקן את החלונות ביום אחר?

אני עייף רק מלהתחיל את המחשבה על התהליך.. מה אתם אומרים?

13 Replies to “היסטוריה, בעסה וניתוח השתלה”

 1. יופי. אני בחברה טובה. גם אני הייתי משוכנעת מהכותרת שאתה עומד לעבור ניתוח השתלה מסובך בגב (ואפילו דאגתי לרגע!)

 2. אוף, אני לא זוכר את השם של התוכה, אבל חבר שלי בדיוק שם וינדוס על המקבוק (לא עם paralels). בכל אופן הוא דיבר בשבחה של תוכנת הווירטואליזציה החינמית למהדרין. אז אם במכונת וינדוס משורגת שרירים עסקינן – אובונטו/בריל + ויטואל וינדוס. (מודה הן מותקנות אצלי במקביל, כך שלא ניסיתי את הווירטואליזציה עדיין)

 3. Bootcamp אולי? זה הפתרון הרשמי של אפל.

  או שאתה מתכוון לוירטואליזציה כמו VMWARE או משהו? אני מכיר רק את VirtualBox אבל לOSX הוא רץ כרגע רק אלפא.

  על כל פנים לא על זה אני מדבר. בריל רץ לי בכיף בעבודה, אבל בבית יש לי מכונת P3 צולעת עם רבע גיגה זכרון בלבד. לא סוחבת ICEWEASEL…

 4. תוריד גרסת לינוקס LIVE זמנית ותריץ אותה על המכונה החדשה, עד שיהיה לך כח ורצון להריץ התקנה חדשה.

 5. חשבתי על זה… סה"כ 99% מהזמן אני צריך דפדפן וSSH, אבל הבוקמארקים! איפה ישמרו הבוקמארקים?

  אני חושב שהיה לי פעם איזה לינוקסון 64ביט על פרטיציה במכונה הזו. הגיע הזמן להעיר אותו ולנער אבק. מעניין אם יש כבר בריל בדביאן סיד…

 6. אני משתמש בבוקמרקס אונליין של גוגל, זה מה שבא עם ה גוגל בר.

  אני כמעט בטוח שאפילו עם לינוקס לייב אפשר לשמור הגדרות על הדיסק.

 7. למנדריבה יש dok שמגיע עם מנדריבה 2007, מאותחל כמו live אבל מאפשר לך לשמור הגדרות קבצים וכיו"ב. אם לא בא לך להוציא כסף, ה-one הרגיל של מנדריבה ישמח לשמור לך את /home על dok משלך.

Leave a Reply